Најекономично греење и ладење

Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
A za defrostive brat, taka e bez izolacija, brzo bega toplinata, ushte ako si vo kukja, osekas ko ke prekine klimata so rabota, toa e toa. Jas vo dnevna imam dve klimi FH35 i wN35, bez da ja slushnam klimata znam koga WNot vlegol vo defrost, odma osekjam kako laden vozduh doagja od stranata na dnevnata kade shto e postavena WNot. Fala mu na gospod shto staviv FH35 vo dnevnava kako vtora klima inache mameto ke mi se placese ako stavev ushte edna klima shto na 50 minuti ke praveshe defrost.
Е па еве ќе ја појачаш и нема да сеќаваш толку. Јас не верувам дека кај некого не паѓа температурата кога ќе застане климата барем за 0.7с само не кажуваат небаре сите имаат енергетски пасоши за домовите. Гуглав малку прееска и не се сеќавам точно за кој модел на Даикин беше, прочитав дека стварно дефростите им се темпирани а тоа го пишува и во сервисното од климата. Значи напишано е од самиот производител. Не гледам причина зошто и на мојава не може да е истото кога ја гледам исто се случува. Да не ме сватиш погрешно прочитав дека јапонците на некои од моделите тоа го прават.
Некако имам чуство дека климава си тера како што си е сетирана од фабрика, а дали тебе дома ти студи тоа како да го занемарува
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki, ke mi doagja majstor za da napravam nadstreshnica na nadvoredhnata od FHto. Sakam i od stranite da ja zashtitam, pa kolku cm mora da ima sloboden prostor od stranite edna nadvoreshna?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.755
Поени од реакции
4.103
Nema nikakva potreba da ja zatvaras vo limena kutija, ce se namali protokot na vozduh, ce "sobira" veter, loso ce se provetruva na leto, a i tebe poskapo ce te kosta. Pokri ja samo od ozgora, neka bide i pogolema nastresnica, namestena ako e mozno taka da vo leto da ja drzi vo senka, a vo zima bidejci sonceto e nisko, da moze da ja gree.
Inace na klimite nisto i ne im fali da se na otvoreno. Eve jas imam edna koja e postavena na krov od objekt vece 10 godini, imase losa sreca sto vetrot donel granka koja se zabila vo ventilatorot i iskrsila edna perka, toa taka rabotelo i ponatamu dodeka mozel da izdrzi lagerot od ventilatorot. Edno vreme primetiv deka ne raboti dobro, morav da go smenam komplet motorot so perkata ....
Ova se epten nepovolni uslovi na rabota, a klimata moze da se kaze deka imala losa sreca, inace obesena na zid od stan ili kuca e mnogu popovolna situacija od mojata, taka da ic muva ne ve lazi sto e na otvoreno.
Tvojot slucaj e karakterisicen, zatoa stavi si samo nastresnica.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Aj da vi gi otvoram ocite :) da vi kazam finta kako da izbegnete difrosti na temperaturi okolu nula
Zemete sredstvo za odmrznuvanje stakla,isprskajte ja nadvoresnata.
Jas prv pat probav,gledam upesno e.neznam kolku vreme ke drzi
Eve sto koristam


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Aj da vi gi otvoram ocite :) da vi kazam finta kako da izbegnete difrosti na temperaturi okolu nula
Zemete sredstvo za odmrznuvanje stakla,isprskajte ja nadvoresnata.
Jas prv pat probav,gledam upesno e.neznam kolku vreme ke drzi
Eve sto koristam


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
ova ako bi pomagalo, bi pomagalo ako klima pravi defrosti spored kolichinata na mraz nasobrana na ea. Kog aimas klima kako mojata na primer koja pravi defrost cisto za da odmori malku, za da se razladi sistemot, ne znam kakva vrska ke ima ova.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
ova ako bi pomagalo, bi pomagalo ako klima pravi defrosti spored kolichinata na mraz nasobrana na ea. Kog aimas klima kako mojata na primer koja pravi defrost cisto za da odmori malku, za da se razladi sistemot, ne znam kakva vrska ke ima ova.
Demek mnogu se umoruva po 50min rabota. Ako wn-ot koj ti e namesten vo dnevna pravi defrosti isto kako wn-ot koj ti e vo spalnata, toa znaci deka taka e setirana fabricki. Toj vo dnevnata ima golema pomos od fh-to i ako e poradi toa sto se "umoril" od rabota ne treba defrostite da mu bidat isti kako na toj vo spalnata, zosto sobata ne ja gree sam DSC_1498.JPG
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Demek mnogu se umoruva po 50min rabota. Ako wn-ot koj ti e namesten vo dnevna pravi defrosti isto kako wn-ot koj ti e vo spalnata, toa znaci deka taka e setirana fabricki. Toj vo dnevnata ima golema pomos od fh-to i ako e poradi toa sto se "umoril" od rabota ne treba defrostite da mu bidat isti kako na toj vo spalnata, zosto sobata ne ja gree samПрегледај го приврзокот 203814
Brat, i jas ne razbiram sho e fintava so defrostive ama toa e shto e. Imam nekoe lichno mislenje deka cim klima pravi cesti defrosti znaci deka e losho dimenzionirana i optereteno raboti. Ti go velam ova deka se javiv kaj drugi korisnici na istava WN klima, i na nieden od niv ne ni im beshe poznat konceptot defrost i ne znaeja da mi kazat dali im pravele ili ne. A edniov 40/45m2 stan gree so wN35kava. Prezadovolen, 2ra sezona mu bilo ova. I drugiov shto ja imashe WN25kava vo spapna 16mw mi rece "ne se misli, zemaj ja odma klimava, preekonomicna, ova, ona." Dvajcata ziveat vo stanovi so izolacija. Ne znam shto da kazam.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
ova ako bi pomagalo, bi pomagalo ako klima pravi defrosti spored kolichinata na mraz nasobrana na ea. Kog aimas klima kako mojata na primer koja pravi defrost cisto za da odmori malku, za da se razladi sistemot, ne znam kakva vrska ke ima ova.
климите влагаат во дифрост(сув дифрост) на пониски температури од -5,,,-10 и кога воздухот е сув.но тој дифрост е краток.околу 2-3 мин.
твојата клима влага во дифрост сега на овие температури околу нула а нема мраз на надворешната ?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Decki, ke mi doagja majstor za da napravam nadstreshnica na nadvoredhnata od FHto. Sakam i od stranite da ja zashtitam, pa kolku cm mora da ima sloboden prostor od stranite edna nadvoreshna?
Несмее да се затвора од ниедна страна. Туку ајде дека си решил зошто капе од горе.

Но од страна и од доле да е отворена за да влече свеж воздух кој и е максимално потребен за да функционира. Секое намалување на проток на воздух е повеќе мака за клима уредот.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Brat, i jas ne razbiram sho e fintava so defrostive ama toa e shto e. Imam nekoe lichno mislenje deka cim klima pravi cesti defrosti znaci deka e losho dimenzionirana i optereteno raboti. Ti go velam ova deka se javiv kaj drugi korisnici na istava WN klima, i na nieden od niv ne ni im beshe poznat konceptot defrost i ne znaeja da mi kazat dali im pravele ili ne. A edniov 40/45m2 stan gree so wN35kava. Prezadovolen, 2ra sezona mu bilo ova. I drugiov shto ja imashe WN25kava vo spapna 16mw mi rece "ne se misli, zemaj ja odma klimava, preekonomicna, ova, ona." Dvajcata ziveat vo stanovi so izolacija. Ne znam shto da kazam.
I toa ako e opteretena znam deka brka nekoja uloga ama ne mislam deka e glaven faktor barem kaj mene. Vo 8:10 sabajle bese posledniot defrost i bese pobelena, od togas eve nema zastanato. Nadvor e okolu 0c i znam deka nema da napravi defrost dodeka ne padne temperaturata pod 0. A nokeska ne bea suvi, vidov sabajlevo zosto imam korito staveno pod klimata da ne mi ja pravi lom terasata so voda.
Tie sto ti ja preporacale kako moze da neznaat dali klimata pravi defrost. Sigurno ne se zamaraat so klimata mnogu :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Demek mnogu se umoruva po 50min rabota. Ako wn-ot koj ti e namesten vo dnevna pravi defrosti isto kako wn-ot koj ti e vo spalnata, toa znaci deka taka e setirana fabricki. Toj vo dnevnata ima golema pomos od fh-to i ako e poradi toa sto se "umoril" od rabota ne treba defrostite da mu bidat isti kako na toj vo spalnata, zosto sobata ne ja gree samПрегледај го приврзокот 203814

Твој е Даикинов на сликата што ја имаш ставено?

Мутна е сликата и темна, но и вака доста поинаку изгледа од оваа на @bulipilot или така ми се чини :unsure:
На твојата слика вентилаторот е со круг однапред, а на оваа кај @bulipilot го нема тој кружен отвор однапред.
outdoorFTXFA50-wall.jpg
outdoorFTXFA50.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Твој е Даикинов на сликата што ја имаш ставено?

Мутна е сликата и темна, но и вака доста поинаку изгледа од оваа на @bulipilot или така ми се чини :unsure:
На твојата слика вентилаторот е со круг однапред, а на оваа кај @bulipilot го нема тој кружен отвор однапред.
Прегледај го приврзокот 203819
Прегледај го приврзокот 203818
Slikata so nadstresnicata e druga klima ja slikav na edna zgrada. Eve ja mojata. Mojata so ovaa od bulipilot se razlikuva po toa sto mojata vnatresna zema struja od nadvoresnata. A kaj nego e obratno. Kaj nego samo eden kabel odi vo nadvoresnata DSC_1510.JPG
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Da i malterisano e, ali onoj del od crvoto za odvod sto se gleda, na -15 °C si bese zamrznato, e sega toa bese 10-tina dena sega si e ok.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
https://www.elipso.mk/kupi/inventor-inverter-klima-ured-life-pro-l4vi32-12wifir/

INVENTOR LIFE PRO L4VI32-12WiFiR
– Енергетска класа: A+++ (овде би одземал еден плус-посеверно сме А++)
– Плазма Јонизатор
– R32 Нов еколошки фреон за намалени трошоци за одржување
– Wi-Fi Ready




21,990.00 ден[DOUBLEPOST=1548674540][/DOUBLEPOST]
Твој е Даикинов на сликата што ја имаш ставено?

Мутна е сликата и темна, но и вака доста поинаку изгледа од оваа на @bulipilot или така ми се чини :unsure:
На твојата слика вентилаторот е со круг однапред, а на оваа кај @bulipilot го нема тој кружен отвор однапред.
Прегледај го приврзокот 203819
Прегледај го приврзокот 203818
овој што ставил црево за одвод од клима во фасада треба да го дислоцира.
нека не прави експерименти.
може да му замрзне,може да му се напуни со ѓубре...ќе ја ебе фасадата :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom