Најекономично греење и ладење

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ne. Razlikata pomegu 5 i 10 cm e +2eur. Stiroporot vo osnova se prodava na m3, taka da debelina od 1cm ti e 0.4eur, eve da zememe 25 den. Doplatata za 400m2 ti e 20.000 den za 2cm podebela izolacija, na 10.000 eur, 350eur ti se nisto. Pogolemiot problem e debelinata. Tesko deka vo redovna prodazba ke najdes nad 10cm. 12cm ke mora po poracka da ti nosat.
Moj predlog ti e 10cm sekade.
Еве цени што ми понудија,

Со тоа што на цената за фасада со стиропор било 8cm било 10 било 12 се додава 195 денари плус од квадрат за онаа пластична фасада.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
@Greenje Ne si vo pravo brat vo situacijava, ama dobro.
Ne be druze vo pravo sum osnovata za bilo kakvo greenje a posebno za greenje so klima e da imas malterisani sidovi prozori i vrati sto dobro dihtaat nemaat provev i desetina santimi izolacija na plafon posto hotel promaja nisto ne zagreva a posebno ne klima e sega sto ima klimi koj ne uspevaat da zagreat vakvi objekti koj kaj nas se vo najgolem broj bez nadvoresna izolacija toa e do klimite i tuka e razlikata vo kvalitetot na klimite posto ima klimi koj uspevaat da great vakvi objekti inace nikoj ne spori da imas izolacija e edna golema pridobivka za poekonomicno i pokvalitetno greenje
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Еве цени што ми понудија,

Со тоа што на цената за фасада со стиропор било 8cm било 10 било 12 се додава 195 денари плус од квадрат за онаа пластична фасада.


Sent from my iPhone using Tapatalk
dali ja razbiram dobro ponudava? Znaci za 10cm stiropo cenata za m2 ke e 1180 denari stiroporot+195 zavrshan obrabotka+300 obrabotka so mreza shto znaci izolacija so 10ka stiropor ke te cini 1675 denari od m2?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
dali ja razbiram dobro ponudava? Znaci za 10cm stiropo cenata za m2 ke e 1180 denari stiroporot+195 zavrshan obrabotka+300 obrabotka so mreza shto znaci izolacija so 10ka stiropor ke te cini 1675 denari od m2?
Не не, 300 денари нз шо беше, тоа е ако сакаш фасада без стиропор така нешо, значи тие 300 се вклучени во цената за стиропори, и баш се гледа дека од 10 до 12 стуропор е околу 2 еур разлика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не не, 300 денари нз шо беше, тоа е ако сакаш фасада без стиропор така нешо, значи тие 300 се вклучени во цената за стиропори, и баш се гледа дека од 10 до 12 стуропор е околу 2 еур разлика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
aha, poshto mnogu skapo izgledashe vaka. Mene 17€ od kvadrat mi rekoa za 5cm stiropor, za 10cm ne mi dadoa ponuda ne bea tuka odgovornite ama se slushnav so eden chovek shto raboti gradeznishtvo i na telefin onaka odsechno mi reche 26€ od kvadrat shto mi zvuceshe mene mnogu. Ke vidam, shtom ke dobijam oficijalna ponuda ke ja spodelam tuka.[DOUBLEPOST=1547036112][/DOUBLEPOST]@vlavot Sega se slushnav so predstavnik na edna firma od Ohrid sho se bavi so fasadi, mi kaza okruglo +2,5 ili 3€ ke e poskapo po kvadrat 10kata stiropor od 5kata, znaci 20€ od kvadrat so sve nivni materijali. Jas otprilika imam 300/320 m2 za izoliranje ako ja izoliram cela kukja znaci 6000-7000€ vkupno.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Ne be druze vo pravo sum osnovata za bilo kakvo greenje a posebno za greenje so klima e da imas malterisani sidovi prozori i vrati sto dobro dihtaat nemaat provev i desetina santimi izolacija na plafon posto hotel promaja nisto ne zagreva a posebno ne klima e sega sto ima klimi koj ne uspevaat da zagreat vakvi objekti koj kaj nas se vo najgolem broj bez nadvoresna izolacija toa e do klimite i tuka e razlikata vo kvalitetot na klimite posto ima klimi koj uspevaat da great vakvi objekti inace nikoj ne spori da imas izolacija e edna golema pridobivka za poekonomicno i pokvalitetno greenje
Ќе се смени тоа кога секоја специјализирана фирма/продавница за климатизација/греење нема да дозволи продавач/ка да ти продаде клима без притоа стручен тим да ти го провери просторот
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
198
Mene isti me interesira za ovoj vtoriov del od muabetov. Shto moze da se stavi na vratite vnatre za da dihtuvaat dobro, a da ne se tie sungercinjata? Duri i nadvoreshnata vrata ne mi dihtuva dobro. Nekoj da pomogne? @mdeni??
Во пазарчето во Бутел1 има дупли самолепливи гумени ленти (во пресек се како О), мислам дека беа 30 ден. за метар. Сигурно ги има и на други места.[DOUBLEPOST=1547044898][/DOUBLEPOST]
aha, poshto mnogu skapo izgledashe vaka. Mene 17€ od kvadrat mi rekoa za 5cm stiropor, za 10cm ne mi dadoa ponuda ne bea tuka odgovornite ama se slushnav so eden chovek shto raboti gradeznishtvo i na telefin onaka odsechno mi reche 26€ od kvadrat shto mi zvuceshe mene mnogu. Ke vidam, shtom ke dobijam oficijalna ponuda ke ja spodelam tuka.[DOUBLEPOST=1547036112][/DOUBLEPOST]@vlavot Sega se slushnav so predstavnik na edna firma od Ohrid sho se bavi so fasadi, mi kaza okruglo +2,5 ili 3€ ke e poskapo po kvadrat 10kata stiropor od 5kata, znaci 20€ od kvadrat so sve nivni materijali. Jas otprilika imam 300/320 m2 za izoliranje ako ja izoliram cela kukja znaci 6000-7000€ vkupno.
[DOUBLEPOST=1547045481][/DOUBLEPOST]

ЗА СИТЕ КОИ МИСЛАТ ДА СТАВААТ ФАСАДА СО СТИРОПОР, ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА МАЈСТОРИТЕ МНОГУ КРАДАТ НА ПОВРШИНАТА(М2). КОГА СТАВАВМЕ ФАСАДА КАЈ МЕНЕ БЕЗ ДА ПРИМЕТАТ ИМ ГИ ИЗБРОИВ ПАРЧИЊАТА МОРСКА ПЕНА И ПАКЕТИТЕ ЗА ДА ВИДАМ КОЛКУ М2 ЌЕ ПОТРОШАТ. НА КРАЈ НЕМАШЕ БЛАГЕ ВЕЗЕ СО ТОА ШТО МИ ПРЕСМЕТУВАА И ИСПАДНА ДОСТА ПОМАЛКУ ВО М2 АМА МАЈСТОРИТЕ ОТИДОА КАЈ МОИТЕ И ПОЧНАА ДА ПЛАЧАТ ДЕМЕК ТАКА НЕ СЕ МЕРЕЛО. ЖИВА ПРЕВАРА, ЗАТОА НАЈПАМЕТНО Е ДА СЕ ДОГОВАРАТЕ ЗА ЦЕНА ЗА М2 ПО ПОТРОШЕН СТИРОПОР АМА ОДНАПРЕД ДА СИ ЗНААТ КАКО ЌЕ ИМ ЈА ПРЕСМЕТУВАТЕ ПОВРШИНАТА.
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Malce da go zgreeme @Greenje so 59C na izduv :icon_lol:
Start so 16C za 8mininuti diga na izduv 59,3 C :)

Sto go kries senzorot od termometarot go zagrevas so nekoj fen ili kalolifer kako i da e se falis so klima koja kosta 50 000 iljadi i e nameneta da raboti do - 30 c na denesnive topli -3 i Vivaxov na ovaa temperatura kje digne 55 56 stepeni a e duplo polesena nadvoresnata i vnatresnata i e povekje od duplo poevtin jas poubavo bi stavil dve vakvi Vivax vo 40 ili 50 kvadrati nego tvojata macka vo vrekja
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Sto go kries senzorot od termometarot go zagrevas so nekoj fen ili kalolifer kako i da e se falis so klima koja kosta 50 000 iljadi i e nameneta da raboti do - 30 c na denesnive topli -3 i Vivaxov na ovaa temperatura kje digne 55 56 stepeni a e duplo polesena nadvoresnata i vnatresnata i e povekje od duplo poevtin jas poubavo bi stavil dve vakvi Vivax vo 40 ili 50 kvadrati nego tvojata macka vo vrekja
Za VIVAX-ot zboris, brmcalata?[DOUBLEPOST=1547046373][/DOUBLEPOST]
@Greenje ala klime
Dekemvri 750 w na cas sega so ladnovo ide 1030w prosek na cas preku den 70 m2 navecer 54 m2 .
Sto e malku ili mnogu?Zavisi od klima,odrzuvanje(dali e iscistena)
Temperatura,povrsina,izolacija.Da imam nadvoresna izolacija sekade i da nemam gore pola sprat karabina ke gream i so pola potrosuvacka.Da nemam nikakva izolacija nisto nema da me zgree ni kumbe ni klima ni peleti.
Komsijata na Klime.....sedat zaedno i Klime mu diktira sto da pisue....hahahahah
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
ЗА СИТЕ КОИ МИСЛАТ ДА СТАВААТ ФАСАДА СО СТИРОПОР, ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА МАЈСТОРИТЕ МНОГУ КРАДАТ НА ПОВРШИНАТА(М2). КОГА СТАВАВМЕ ФАСАДА КАЈ МЕНЕ БЕЗ ДА ПРИМЕТАТ ИМ ГИ ИЗБРОИВ ПАРЧИЊАТА МОРСКА ПЕНА И ПАКЕТИТЕ ЗА ДА ВИДАМ КОЛКУ М2 ЌЕ ПОТРОШАТ. НА КРАЈ НЕМАШЕ БЛАГЕ ВЕЗЕ СО ТОА ШТО МИ ПРЕСМЕТУВАА И ИСПАДНА ДОСТА ПОМАЛКУ ВО М2 АМА МАЈСТОРИТЕ ОТИДОА КАЈ МОИТЕ И ПОЧНАА ДА ПЛАЧАТ ДЕМЕК ТАКА НЕ СЕ МЕРЕЛО. ЖИВА ПРЕВАРА, ЗАТОА НАЈПАМЕТНО Е ДА СЕ ДОГОВАРАТЕ ЗА ЦЕНА ЗА М2 ПО ПОТРОШЕН СТИРОПОР АМА ОДНАПРЕД ДА СИ ЗНААТ КАКО ЌЕ ИМ ЈА ПРЕСМЕТУВАТЕ ПОВРШИНАТА.
Види вака,не дека не си у право.Ама они рачунаат цела надворешна површина.Ако извадиш врати,прозори нормално ќе добиеш квадрати и квадрати помалку.Е сега пимплањето на мајсторите е баш околу вратите и прозорите,и на некој начин они си ја рачунаат таа квадратура како награда.Дали е тоа во ред или не секој сам нека си процени.
Инаку јас имам дел плоча горе претсобје-доле гаража и шупа што планирам сам да го излепам со барем 5ка стиропор,ама оздола и нема да се гледа па и немора убаво естетски да биде.А за околу врати и прозори не би се нафатил сам,сепак мајстор е подобро исто како и за абритот.Лепењето плочи инаку не е филозифија само по себе,ама за финалниот продукт да изгледа убаво сепак мајстор треба.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Dosta ja mantrate mantrata vie prodavacive na Gree klimi deka trebalo da se gree 24 saata toa sto vasite klimi treba da rabotat 24 saata za da great zboruva za nivniot kvalitet greenjeto i ladenjeto si e individualna rabota i sekoj si se gree ili ladi sprema svoite potrebi Epten e bitno ako ne i najbitno e da znaes dali klimata sto si ja kupil ima dovolno sila kapacitet da ja isporaca potrebnata toplina kw navedena vo specifakijata ( a ne da mu veruvas na prikaznite na nekoj prodavac) na pogolemi minusni temperaturi i vo ladni nezagreani prostorii Sum ja platil klimata skoro 24 000 den so montaza i sakam da ja pustam vo ladna soba na - 6 ,7 ili 10 stepeni i taa da gree i da te zagree i da duva mnogu toplo skoro zesko na - 11 ili 12 C posto vo specifikacijata pisuva deka great do - 15 C i za srekja Vivax/ Midea go pravat toa odlicno I nemam defrosti na 30 do 50 min vcera na najladnoto ne napravi nieden defrost tocno imam golemi toplinski zagubi posto kukjata ne e izolirana ama klimata ima dovolno snaga toplina i uspeva da ja zagree sobata na golemi minusni temp temperaturata e 22 c na 50 cm od pod na edno metro e 23 Toa sto vie plukate po Vivax i gi pravite nekvalitetni klimi i gi ubeduvate ludjeto da ne kupuvaat od niv si e vas problem posto Vivax/Midea se mnogu pokvaliteten brend od Gree i sve sto e proizvedeno vo Kina nema ist kvalitet
Има друг бенефит 24 часовниот режим на работа. Повисок комфор, потопли се ѕидовите, подот, климата работи потивко, едноставно создава попријатна атмосфера во домот.
Незнам зашто сите викаат дека вивакс е мидеа кога по спецификација се води како G10 компресор кој е на Грее, исто ја има и iFeel функцијата како и Грее.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.788
Види вака,не дека не си у право.Ама они рачунаат цела надворешна површина.Ако извадиш врати,прозори нормално ќе добиеш квадрати и квадрати помалку.Е сега пимплањето на мајсторите е баш околу вратите и прозорите,и на некој начин они си ја рачунаат таа квадратура како награда.Дали е тоа во ред или не секој сам нека си процени.
Инаку јас имам дел плоча горе претсобје-доле гаража и шупа што планирам сам да го излепам со барем 5ка стиропор,ама оздола и нема да се гледа па и немора убаво естетски да биде.А за околу врати и прозори не би се нафатил сам,сепак мајстор е подобро исто како и за абритот.Лепењето плочи инаку не е филозифија само по себе,ама за финалниот продукт да изгледа убаво сепак мајстор треба.
нема што да се проценува до 2,5 м2 не се одбива, ова е званично по градежна книга некој стандард
е сеа ако запнеш да ти ги одбие он ке ти наплати дужен метар околу вратите и прозорите и пак ке му дојде исто


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
a
нема што да се проценува до 2,5 м2 не се одбива, ова е званично по градежна книга некој стандард
е сеа ако запнеш да ти ги одбие он ке ти наплати дужен метар околу вратите и прозорите и пак ке му дојде исто


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako ne ti e problem da mi objasnis shto znachi ova "do 2,5 ne se odbiva",. Mi go spomna ede majstor po telefon ama ne znarv shto znachi toa.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
a

Ako ne ti e problem da mi objasnis shto znachi ova "do 2,5 ne se odbiva",. Mi go spomna ede majstor po telefon ama ne znarv shto znachi toa.
Отвор како прозор или врата кои имаат помала површина од 2,5 м2 не се одбиваат од пресметковната цена за работна рака или дури и за материјал ако ја пазариш со нивни материјал. Ако имаш поголеми отвори од 2,5 м2 , да речеме двојна балконска врата или врата и прозор споени таа површина се одбива, при пресметката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom