Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 95595

Гостин
@petna jas samo 10ka ke gledam stiropor, so toa shto glrdamimalo meko i tvrdo presovan. Tvrdo presivaniot sigurno e podobar, toj shti e 30kg. Mi vikaat 8cm biko dovolno so toa shto samo na severnata strana bi stavil 10ka, ama ne gledam zoshto ne bi ja nalravil cela kukja 10ka ako vekje ispadne da gi imam parite. Samo podobro moze da bide.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Кај мене потрошувачката од вчера 19 до денес 19ч...е 24кв,просек 1кв/ч..Вчера и -20...На пладне -9 во Битола...Битно е што си згреан...Што е битно дали ќе крени 47 на 13 температура @Greenje колку имаш тука кв добивка?!По видеото се гледа дека не грееш 24/7..Битно е да одржува температура да не влегува во дефрост на секој 30 - 50мин..,Битно е за време на дефрост да немате огромни топлотни загуби бидејки веднаш на вакво време се чуствуваа...Ако за време на 7-8-10 мин колку трае дефростот Ви паѓа трмпературата во со бата за 2-3 степени ништо не сте направиле Ви треба доплнителна изолација или дополнителна греалка(панелка) да надокнадите во температура иначе неминовни ви се дефрости! А за потрошувачката да не зборувам!?
Како што кажа @Strelec греење 24/7 без играње на со климата покачување на фен или на темперарура...
Ако имаш зададено 25ц а одржуваш 22ц тука нешто не е во ред...Не е до климата до топлински загуби е..неможеш со 2.4кв на -10 да добие 3 или повеќе кв колку што ти требаат на -10 во просторот..
Некој што знае ова да го чита ќе разбере што кажувам! Не верувам дека некој со 600кв вади 3.6 кв на -10ц...

Dosta ja mantrate mantrata vie prodavacive na Gree klimi deka trebalo da se gree 24 saata toa sto vasite klimi treba da rabotat 24 saata za da great zboruva za nivniot kvalitet greenjeto i ladenjeto si e individualna rabota i sekoj si se gree ili ladi sprema svoite potrebi Epten e bitno ako ne i najbitno e da znaes dali klimata sto si ja kupil ima dovolno sila kapacitet da ja isporaca potrebnata toplina kw navedena vo specifakijata ( a ne da mu veruvas na prikaznite na nekoj prodavac) na pogolemi minusni temperaturi i vo ladni nezagreani prostorii Sum ja platil klimata skoro 24 000 den so montaza i sakam da ja pustam vo ladna soba na - 6 ,7 ili 10 stepeni i taa da gree i da te zagree i da duva mnogu toplo skoro zesko na - 11 ili 12 C posto vo specifikacijata pisuva deka great do - 15 C i za srekja Vivax/ Midea go pravat toa odlicno I nemam defrosti na 30 do 50 min vcera na najladnoto ne napravi nieden defrost tocno imam golemi toplinski zagubi posto kukjata ne e izolirana ama klimata ima dovolno snaga toplina i uspeva da ja zagree sobata na golemi minusni temp temperaturata e 22 c na 50 cm od pod na edno metro e 23 Toa sto vie plukate po Vivax i gi pravite nekvalitetni klimi i gi ubeduvate ludjeto da ne kupuvaat od niv si e vas problem posto Vivax/Midea se mnogu pokvaliteten brend od Gree i sve sto e proizvedeno vo Kina nema ist kvalitet
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Над 10цм апсолутно нема логика да се доплаќа. Веќе загубите се преслични за да се плаќа. 5цм е СОСЕМА доволно, 7-8цм е премија, 10цм е феноменално.

Не сме ние Америка па да е гипс-изолација гипс. Туку имаме шуплива цигла која е веќе добар изолатор, имаме изолација.

Шуплива цигла со 3 комори веќе е изолација ако е малтерисана од двете страни. Само 2цм да се стави од надворешна или внатрешна страна, ефектот е страшно голем. А веќе 5цм е премија. Особено што ние сме во подрачје каде надворешните температури ретко паѓаат под 0.

За кровна БЕТОНСКА плоча да се стави 20-30цм е океј, бидејќи тоа е бетонска плоча и е спроводник на топлина. За разлика од тоа ѕидовите се шуплива цигла која веќе е изолатор.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
198
Eve kako stoi kaj mene preku cel den i nok.
I nema gajle si topli. Po kratki rakavi sme doma ali toa e individualno nekomu mu studi na 23 mrnr mi e ok.


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Добро бе друже, колку степени има климата на издув? За да одржува 23 степени сигурно има издув од 30 степени, а тогаш би требала да има мнбогу помала потрошувачка од 853,3В, би требало да има барем 300-400В потрошувачка. Кај моите даикинот знае да одржува зададени 25-26 со издув од 30-32 степени. Ние би требало да видиме која клима колку троши на X (икс)степени издув. Да збориме реално издув од 30 степени дава осет на ладно дување.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Добро бе друже, колку степени има климата на издув? За да одржува 23 степени сигурно има издув од 30 степени, а тогаш би требала да има мнбогу помала потрошувачка од 853,3В, би требало да има барем 300-400В потрошувачка. Кај моите даикинот знае да одржува зададени 25-26 со издув од 30-32 степени. Ние би требало да видиме која клима колку троши на X (икс)степени издув. Да збориме реално издув од 30 степени дава осет на ладно дување.
Nemam mereno na izduv kolku e temperaturata vo spomenatata situa ija od slikite. Sledno merenje ke bide i so izduv. So zivin termometar ke meram nemam drug

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
@petna jas samo 10ka ke gledam stiropor, so toa shto glrdamimalo meko i tvrdo presovan. Tvrdo presivaniot sigurno e podobar, toj shti e 30kg
Nema razlika vo izolacijata na tvrdo (stirodur) i meko presovan stiropor. Tvropresovaniot e samo pootporen na udari. Ako ima golem grad, kaj mekopresovaniot stiropor moze da se javat mali ostetuvanja. Tvrdopresovaniot treba da bide pootporen na ova. Zatoa i se stava na cokle, ili pak ako go stavas od vnatresnata strana.
Inace doplatata za uste 5cm debelina na stiroporot e 2eur/m2. Nema potreba da se rizikuva utre da te zakaci nekakva pogolema davacka za energetska neefikasnost.
Кај мене потрошувачката од вчера 19 до денес 19ч...е 24кв,просек 1кв/ч..Вчера и -20...На пладне -9 во Битола...Битно е што си згреан
Ako ne se lazam, greese 30tina kvadrati, so stari drveni prozori, bez izolacii vo stan nad koj i pod koj ne se gree? Ako ova e slucaj ostanuvaat dve raboti, ili klimata (Gree Hansol) ne cini, ili nekoj nesto prekutuva ovdeka.
Kaj mene za pomala povrsina, greenjeto na ovie temperaturi so taa potrosuvacka e naucna fantastika.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Nema razlika vo izolacijata na tvrdo (stirodur) i meko presovan stiropor. Tvropresovaniot e samo pootporen na udari. Ako ima golem grad, kaj mekopresovaniot stiropor moze da se javat mali ostetuvanja. Tvrdopresovaniot treba da bide pootporen na ova. Zatoa i se stava na cokle, ili pak ako go stavas od vnatresnata strana.
Inace doplatata za uste 5cm debelina na stiroporot e 2eur/m2. Nema potreba da se rizikuva utre da te zakaci nekakva pogolema davacka za energetska neefikasnost.

Ako ne se lazam, greese 30tina kvadrati, so stari drveni prozori, vo stan nad koj i pod koj ne se gree?
Kaj mene za pomala povrsina, greenjeto na ovie temperaturi so taa potrosuvacka e naucna fantastika. E sega ostanuvaat dve raboti, ili klimata (Gree Hansol) ne cini, ili nekoj nesto prekutuva ovdeka.
Zagreva na 18 stepeni i tolku dali ima po sobite na - 20 so 1 kw potrosuvacka isto kako sto drugar mu strelec gree na 24 25 stepeni so zadadena 22 na klimata uste edna naucno fantasticna prikazna za kvalitetot na Gree klimite
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Greenje ala klime
Dekemvri 750 w na cas sega so ladnovo ide 1030w prosek na cas preku den 70 m2 navecer 54 m2 .
Sto e malku ili mnogu?Zavisi od klima,odrzuvanje(dali e iscistena)
Temperatura,povrsina,izolacija.Da imam nadvoresna izolacija sekade i da nemam gore pola sprat karabina ke gream i so pola potrosuvacka.Da nemam nikakva izolacija nisto nema da me zgree ni kumbe ni klima ni peleti.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Над 10цм апсолутно нема логика да се доплаќа. Веќе загубите се преслични за да се плаќа. 5цм е СОСЕМА доволно, 7-8цм е премија, 10цм е феноменално.

Не сме ние Америка па да е гипс-изолација гипс. Туку имаме шуплива цигла која е веќе добар изолатор, имаме изолација.
Zaso da nema logika? Termo blok so dvaeska ima 0.2w zaguba. Tvrdis deka nema kjar od toa kaj nas?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Vo Evropa ova ne se primenuva. Najcesto e SAD. I barem od luge imam slusano deka isklucitelno kancerogeno bilo, bideki po izvesno vreme purpenata se dezintegrirala na sitna prasina. Se upotrebuva skoro bez izklucok na tavani vo koi ne se prestojuva.

Bez isklucok, od bugarskite Rollplast. Se proizveduvaat vo fabrika, namesto vo garaza i spored toa sto go imam videno imaat mnogu pogolem kvalitet i zavrsna obrabotka. Megutoa kaj prozorecot najvazen e staklopaketot, a vo MK tesko deka ke najdes kvaliteten staklo paket. Od luge koi rabot vo biznisot imam slusano deka duri ni argon ne gi ispolnuvale kako sto treba. Epten ako se zapnel majstorot ke pustele agon, a nikoj nema nacin da proveri dali vistina ja ima ispolnata koja e potrebna. Za topli distanceri i da ne pravime muabet.
Ke baras 76mm Trocal profil, so low-e, flot, 4s staklopaket. Topliot distancer se doplaka, mislam deka bese okolu 600 den, prozor i skoro duplo ja namaluva tockata na kondezacija. Za montaza, site civii koi gi mestat za montaza, da se otsranat, a namesto purpena moze da odi Wurth VKP Trio traka koja gi ima site elementi na RAL montaza. E ovaa e bajagi poskapa, mislam deka e okolku 400-600 od metar. Ako odi so pupena, traki za RAL montaza (da bide po propis) ima vo Wurth, a nosele i vo Civikon. E sega imaj predvid deka site ovie investicii ja krevaat cenata. Ako eden prozor bi te kostal so dvojno staklo, bez ispolna bi te kostal 80eur ova ke te kosta okolu 120eur.

So 25cm blok e okoku 1.5W/m2K.

Mislam deka zidot treba da bide max 0.30W/m2K. Zatoa i 10cm na 25cm blok ne pomaga i mora podebela izolacija. Ova e minimum standard za nova kuka. Kaj renoviranje mislam deka e 0.40W/m2K.

Eh. Jas od pocetokot na noemvri gi cekam. Moze i da ne stasaat imam ustemada 2-3 iljadi se premnogu.

Obicen blok 25:
bez izolacija okolku 1.55W/m2K
so 5cm okolku 0.55W/m2K
so 10cm okolku 0.33W/m2K
so 12cm okolki 0.28W/m2K
Bideki site ostanati trosoci (lepak, tipli, zavrsen malter i sl.) se isti razlikata vo cena e minimalna.
Деуже секако дека ги знам точните U вредности.
И да секако 10cm стиропор е морално ако се става денес изолација по денешни стандарди.

Но велиш 2cm + e 2eur/m2 точно дека е така, ама ај напрај математика за куќа со простор за изолирање околу 450-500 квадрата, колку кошта 10 cm стиропор а колку кошта 12.

Обично се работи со 17 кг стиропор кој по теорија и треба да е подобар изолатор од 30кг тврдо пресуван.

Идеата ми е, пошо е 3 спрата, на првиот да биде 8 cm stiropor, вториот да биде 10 со тоа што на северна страна 12, и третиот да биде исто 10, со тоа што на северна страна 12. Мислам дека вака ќе е идеално и ќе се заокружу околу 10.000 еур.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
@Greenje ala klime
Dekemvri 750 w na cas sega so ladnovo ide 1030w prosek na cas preku den 70 m2 navecer 54 m2 .
Sto e malku ili mnogu?Zavisi od klima,odrzuvanje(dali e iscistena)
Temperatura,povrsina,izolacija.Da imam nadvoresna izolacija sekade i da nemam gore pola sprat karabina ke gream i so pola potrosuvacka.Da nemam nikakva izolacija nisto nema da me zgree ni kumbe ni klima ni peleti.

Ante ti li si ? ante nemal izolacija i na - 20 rezultative sto gi prodava mu se naucna fantastika A Klime sto posto ve cita i vi se smee
@Greenje ala klime
Dekemvri 750 w na cas sega so ladnovo ide 1030w prosek na cas preku den 70 m2 navecer 54 m2 .
Sto e malku ili mnogu?Zavisi od klima,odrzuvanje(dali e iscistena)
Temperatura,povrsina,izolacija.Da imam nadvoresna izolacija sekade i da nemam gore pola sprat karabina ke gream i so pola potrosuvacka.Da nemam nikakva izolacija nisto nema da me zgree ni kumbe ni klima ni peleti.

Eve jas nemam izolacija pa se gream ne e sve do izolacijata i do klimata e od koga pocnaa ludjevo da se zalat na Gree klimive deka ne great ja svrtevte mnogu na izolacija izolacijata e bitna ama ako necini klimata izolacijata sama od sebe ne gree
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Но велиш 2cm + e 2eur/m2 точно дека е така
Ne. Razlikata pomegu 5 i 10 cm e +2eur. Stiroporot vo osnova se prodava na m3, taka da debelina od 1cm ti e 0.4eur, eve da zememe 25 den. Doplatata za 400m2 ti e 20.000 den za 2cm podebela izolacija, na 10.000 eur, 350eur ti se nisto. Pogolemiot problem e debelinata. Tesko deka vo redovna prodazba ke najdes nad 10cm. 12cm ke mora po poracka da ti nosat.
Moj predlog ti e 10cm sekade.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
.
Но нешто друго сакав да те прашам, ти ако не се лажам Gree Change набави пред 2-3 год ... не ги спомнуваш нешто!? Само NEO-то ОнОф... Самсунгот веројатно си отпеа своето!?
Но ме интересира за Чангите... !? Ги користиш ли нив, ако да...како си задоволен?
Да имам и change 9-ка во истата соба 20м2 со Неото, но го пуштам по потреба, сега за сега целата работа ја врши обичното нео кој е со тошиба компресор. Пред 2 зими тука кај нас беше 2 вечери по ред околу -15с, е тогаш работеше нонстоп чангето и на зададена 22 во собата правеше нешто над 23с со потрошувачка од 400-460w, перфектна клима за тие пари 20К на времето. Инаку самсунгот кој е на R22 е во друга просторија од 18м2 кај моите, тој исто работи одлично, дефрости прави по потреба кога ќе обели скроз изменувачот, не сум го мерел на издув ама објективно ми стои дека дува потопло од неото, иначе и двата ги држам на средна брзина зима- лето
IMG_20190109_114521.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom