Најекономично греење и ладење

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Климата нема влезено во дефрост од ко е пуштена есенеска. Сега ми текна дека лани правеше дефрост, оваа зима, јок :)
Шчо може да биде? Годината така се погодила сува или? Да стигнам дома и ќе ја проверам со мраз како стои надворешната единица.
kjuti si traj si , da dade gospod niednas da ne naprai do kraj na zimovo :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
За 100м2 10000еу, ова е твоја претпоставка или толку ти барале?
Не би требало термо фасада со стиропор 8цм да те кошта повеќе од 3000/3500еу

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Termo fasada so 15cm grafiten stiropor komplet materijal i raka 30eu m2
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
27 мај 2018
Мислења
808
Поени од реакции
1.419
Decki da spodelam edno iskustvo sto go imav pred 20 min,se raboti za kumbe na peleti od ekospar proizvedeni vo oh montirno vo lokalno kafance od nekoj si 50 do 70 m2 so staklarnik od dvete strani,otvorena kujna so aspirator, so 2 vrati ( sto se otvaraat na 2 pati vo min ) i so losa izolacija na zidovote vnatresnata tem bese 27,5 c i so tepm na izduv od preku 200 c.Dnevna potorsuvacka od 2 vreki na ova ladno vreme. E sega mi bese muabetot jas kako patalec sum se greel na drva,panelka, termo pecka, klima obicna klima inverter i mn malku na parno mozam da kazam i "sovetuvam" lugeto sto si imaat problem so loso izolirani kuki da ne se zaebavaat so drva i klimi tuku da si montiraat edne takov ured i maka ke nemaat.p.s koj ne veruva moze kladba po edno pivce i skara po izbor:)
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Decki da spodelam edno iskustvo sto go imav pred 20 min,se raboti za kumbe na peleti od ekospar proizvedeni vo oh montirno vo lokalno kafance od nekoj si 50 do 70 m2 so staklarnik od dvete strani,otvorena kujna so aspirator, so 2 vrati ( sto se otvaraat na 2 pati vo min ) i so losa izolacija na zidovote vnatresnata tem bese 27,5 c i so tepm na izduv od preku 200 c.Dnevna potorsuvacka od 2 vreki na ova ladno vreme. E sega mi bese muabetot jas kako patalec sum se greel na drva,panelka, termo pecka, klima obicna klima inverter i mn malku na parno mozam da kazam i "sovetuvam" lugeto sto si imaat problem so loso izolirani kuki da ne se zaebavaat so drva i klimi tuku da si montiraat edne takov ured i maka ke nemaat.p.s koj ne veruva moze kladba po edno pivce i skara po izbor:)
ne me interesira kako kje ispadne kladbata a za pivce i skara sum uvek:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Decki da spodelam edno iskustvo sto go imav pred 20 min,se raboti za kumbe na peleti od ekospar proizvedeni vo oh montirno vo lokalno kafance od nekoj si 50 do 70 m2 so staklarnik od dvete strani,otvorena kujna so aspirator, so 2 vrati ( sto se otvaraat na 2 pati vo min ) i so losa izolacija na zidovote vnatresnata tem bese 27,5 c i so tepm na izduv od preku 200 c.Dnevna potorsuvacka od 2 vreki na ova ladno vreme. E sega mi bese muabetot jas kako patalec sum se greel na drva,panelka, termo pecka, klima obicna klima inverter i mn malku na parno mozam da kazam i "sovetuvam" lugeto sto si imaat problem so loso izolirani kuki da ne se zaebavaat so drva i klimi tuku da si montiraat edne takov ured i maka ke nemaat.p.s koj ne veruva moze kladba po edno pivce i skara po izbor:)
Јас имам таква печка, лани постирав клип со оној ласерски мерач температура на издув 350-400 степени, но се зависи од калоричноста на пелетите.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Решение кое дава екстремни вредности на топлина никогаш не е решение.

Тоа решение ќе влече пари за да работи било печка на пелети или 2х7kw клима. Ќе ти влече пари многу за да дава 10кв.

Едно е ако е кафич кој е на скапа струја цело време или индустриска. Кафичот прави пари од тоа. Ако терасата му носи 800еур на ден зошто е топла, има логика тој да даде 1000 еур месечно за да ја грее.

Но тоа не е случај во домови! Домовите не се доходовни. Нема поврат од потрошениот пелет или струја.

Затоа изолацијата, дихтувањето и заптивање е важното кај домовите. Во домовите се спие, нема вработени, домот е дом. Не е работа.

Е така. Затоа од 3000еур дадени за 2х7kw клими или печка за пелети, многу подобро е да се инвестира во најлошиот дел на изолацијата прво и да се постигне истото со помало грејно тело.

П.С. 2х7kw инвертери кои ќе даваат 10kw ќе влечат со scop4 2.5kw во просек. Дали и толку. Во денари тоа е: 9000 месечно. Само 9000...
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
808
Поени од реакции
1.419
Јас имам таква печка, лани постирав клип со оној ласерски мерач температура на издув 350-400 степени, но се зависи од калоричноста на пелетите.
Si pravel matematika kolku izleguva mescno za peleti ?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Решение кое дава екстремни вредности на топлина никогаш не е решение.

Тоа решение ќе влече пари за да работи било печка на пелети или 2х7kw клима. Ќе ти влече пари многу за да дава 10кв.

Едно е ако е кафич кој е на скапа струја цело време или индустриска. Кафичот прави пари од тоа. Ако терасата му носи 800еур на ден зошто е топла, има логика тој да даде 1000 еур месечно за да ја грее.

Но тоа не е случај во домови! Домовите не се доходовни. Нема поврат од потрошениот пелет или струја.

Затоа изолацијата, дихтувањето и заптивање е важното кај домовите. Во домовите се спие, нема вработени, домот е дом. Не е работа.

Е така. Затоа од 3000еур дадени за 2х7kw клими или печка за пелети, многу подобро е да се инвестира во најлошиот дел на изолацијата прво и да се постигне истото со помало грејно тело.

П.С. 2х7kw инвертери кои ќе даваат 10kw ќе влечат со scop4 2.5kw во просек. Дали и толку. Во денари тоа е: 9000 месечно. Само 9000...
Неспоредливо е 2х7кв со парно на пелети, со еден инвертер еден спрат од куќа со 5/6 соби и лош распоред неможеш да грееш а богами и бањи/вц-а. Исто ќе плаќаш и за пелети 8000-9000

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200

ima nekoj iskustvo be so ova?
mn mi e interesno koa se prska :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Кај мене потрошувачката од вчера 19 до денес 19ч...е 24кв,просек 1кв/ч..Вчера и -20...На пладне -9 во Битола...Битно е што си згреан...Што е битно дали ќе крени 47 на 13 температура @Greenje колку имаш тука кв добивка?!По видеото се гледа дека не грееш 24/7..Битно е да одржува температура да не влегува во дефрост на секој 30 - 50мин..,Битно е за време на дефрост да немате огромни топлотни загуби бидејки веднаш на вакво време се чуствуваа...Ако за време на 7-8-10 мин колку трае дефростот Ви паѓа трмпературата во со бата за 2-3 степени ништо не сте направиле Ви треба доплнителна изолација или дополнителна греалка(панелка) да надокнадите во температура иначе неминовни ви се дефрости! А за потрошувачката да не зборувам!?
Како што кажа @Strelec греење 24/7 без играње на со климата покачување на фен или на темперарура...
Ако имаш зададено 25ц а одржуваш 22ц тука нешто не е во ред...Не е до климата до топлински загуби е..неможеш со 2.4кв на -10 да добие 3 или повеќе кв колку што ти требаат на -10 во просторот..
Некој што знае ова да го чита ќе разбере што кажувам! Не верувам дека некој со 600кв вади 3.6 кв на -10ц...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.908
Поени од реакции
35.770
Иако темава не е баш за ова, мислам дека тука има луѓе со повеќе искуство отколку да прашувам на друго место, ми треба совет околу две работи:

1.Сакам да променам ПВЦ прозори, досега имав дрвена дограма али куќата има слаба изолација од надвор и плус дрвените прозори и ми бегаат многу дрва за греење, кои брендови пвц прозори се со ок квалитет (гледам има различни, дури и кинески)? Кога ќе ги ставам прозорите има ли начин да ставам без голем зафат на фасадата стиропор околу прозорите (целта ми е да го изолирам делот околу прозорот што е можно подобро за да не ми лади собата од таму).

2.На внатрешните врати (овие ќе си останат дрвени) што може да им ставам за да диктуваат подобро, имав ставено порано од тие сунѓерчињата што се продаваат околу рамката, али тие пак пропуштаат и брзо се оштетуваат, ако има нешто поефикасно препорачајте и од каде може да се набави?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Si pravel matematika kolku izleguva mescno za peleti ?
Лани правев математика со најкалоричните пелети што сум ги купил и тоа по цена од 170 ден за вреќа. Трошев на ден 3/4 од вреќата просек, за 10 часови греење или 130 ден дневно. Загревам куќа од 50м2 на 22-23 степени со добра изолација. Претходно без изолацијата бев катастрофа.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Иако темава не е баш за ова, мислам дека тука има луѓе со повеќе искуство отколку да прашувам на друго место, ми треба совет околу две работи:

1.Сакам да променам ПВЦ прозори, досега имав дрвена дограма али куќата има слаба изолација од надвор и плус дрвените прозори и ми бегаат многу дрва за греење, кои брендови пвц прозори се со ок квалитет (гледам има различни, дури и кинески)? Кога ќе ги ставам прозорите има ли начин да ставам без голем зафат на фасадата стиропор околу прозорите (целта ми е да го изолирам делот околу прозорот што е можно подобро за да не ми лади собата од таму).

2.На внатрешните врати (овие ќе си останат дрвени) што може да им ставам за да диктуваат подобро, имав ставено порано од тие сунѓерчињата што се продаваат околу рамката, али тие пак пропуштаат и брзо се оштетуваат, ако има нешто поефикасно препорачајте и од каде може да се набави?
Mene isti me interesira za ovoj vtoriov del od muabetov. Shto moze da se stavi na vratite vnatre za da dihtuvaat dobro, a da ne se tie sungercinjata? Duri i nadvoreshnata vrata ne mi dihtuva dobro. Nekoj da pomogne? @mdeni??
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Иако темава не е баш за ова, мислам дека тука има луѓе со повеќе искуство отколку да прашувам на друго место, ми треба совет околу две работи:

1.Сакам да променам ПВЦ прозори, досега имав дрвена дограма али куќата има слаба изолација од надвор и плус дрвените прозори и ми бегаат многу дрва за греење, кои брендови пвц прозори се со ок квалитет (гледам има различни, дури и кинески)? Кога ќе ги ставам прозорите има ли начин да ставам без голем зафат на фасадата стиропор околу прозорите (целта ми е да го изолирам делот околу прозорот што е можно подобро за да не ми лади собата од таму).

2.На внатрешните врати (овие ќе си останат дрвени) што може да им ставам за да диктуваат подобро, имав ставено порано од тие сунѓерчињата што се продаваат околу рамката, али тие пак пропуштаат и брзо се оштетуваат, ако има нешто поефикасно препорачајте и од каде може да се набави?
Пред 3 години стававме, на цела куќа, Rehau Geneo, со 3 стакла, надворешно 4 сезони, средно обично и внатрешно К ниско емисионо. Sigenia оков.
Прозорите се одлични, рачките, механизмот, одлично дихтуваат, мерено со инфрацрвен термометар, температурата на прозорот /профилот и на ѕидот до него, испаѓа дека прозорот држи 1-2-3 степена повисока темпера од ѕидот на кој е монтиран.
Ако земеме дека ѕид неизолиран само фасада без изолација има некаде 1.3w/m2K топлотни загуби, а добар пвц прозор пример, генео профилот има 0.86w/m2K топлотни загуби со стакло околу 1w/m2K испаѓа дека целиот прозор има некаде 0.9w/m2K споредба со ѕидот.
Ѕид со 10 стиропор 17kg има 0.35W/m2K, затоа мајката му е само изолација, термофасада, нишо други не помага како термофасада и тоа од минимум 10 цм, ако се може и на северна страна 12cm, и потоа и со сфеќа ќе се греете како во становите.

edit: еве пример:

Ѕид, профил, стакло.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom