Најекономично греење и ладење

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.357
Поени од реакции
11.230
Не. Пренатрупаноста и автомобилите се тука цела година. А и индустријата.

Само ќумбињата кога ќе се распалат се добива ефектот на презагаденост.


Проблемот е што е преефтино дрвото. Треба да е 3 пати поскапо зошто тоа е луксуз.
не трескај бе по стори пат ке ти кажам
цело време е загадено само у зима доаѓа до израз ради маглата и неможноста од провев
мал е процентот шо се греат на дрва во центарот а таму е најзагадено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Од Скопје сум. И можам да забележам колку труе на дрво горено. И знам дека порано се грееше една соба со дрво. Се штедеше. Сега парна на дрва. Цели куќи греени на дрво. Прозори гомно бутај кубици. Ретко која куќа е испод 10 кубика во Лисичијето. Хорор за населен град.

На сите ни е јасно дека е од ќумбињата и горење. Не е само скопје. Сите градови како Лондон се грееле на горење. Ама се забранило и сега се милион пати почисти. Само 3-4 години после забраната се видело дека е од тоа. Сите светски истражувања истото во велат. Сите знаат. Ама да не мешам политика зошто не се пипа таа тема на забранување дрва и најстроги казни за труење. Заради тоа што тој што ќе реши да забранува ќе падне на следните избори. Тоа е јасно. Не навлагам во политика понатаму тоа е одвратна тема. Ама тој што ќе се осмели да забрани горење и најсторги казни за оџак кој дими и најстроги казни за сеча е тој е правиот човек за МК.

Субвенции за инвертери и забрана за горење. Најстроги казни на светот. И ревносно спроведување. Сето пропратено со субвенции за инвертери и ПВЦ. 2 години рок, пикавец да несмее да чури во Скопје, а камо ли горење дрва во милионски град.

Одвратни трујачи, мајката ни расплакаа, да неможеш да излезеш од дома од што смрди на дрво горено. Најстроги казни за труење на лица. На ниво на убиство од небрежност треба да се води горење на дрва во милионски град. Чисто убиство.
Претеруваш со убиство од небрежност ...
Факт е дека не е хумано да се користи дрво за греење во град како Скопје, да многу големи градови го имаат тоа забрането.

Вината е и во граѓаните сеуште не сме свесни што ни се случува, сите чекаме на министрите да ни го решат проблемот, се збори само за тоа дека Скопје, Битола, Тетово, Струмица се загадени а за решение не се збори.

Главен фактор се и електраните (најголеми загадувачи од електрани во Европа) во косово и бугарија и плус Рек, сите воздушно се многу блиску до градовиве.

Се согласувам треба субвенции за инвертери и ПВЦ.

Штом си толку свесен за ситуацијава со загадувањево зошто користиш струја произведена во Рек Битола а Рек Битола е 3та електрана во Европа по загадување, а Битола во топ 10 во свет, зошто свесно правиш "убиство" на Битолчани?



Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Рек е на 18км од Битола. И загадува многу помалку од 10.000 ќумбиња да се на негово место.

Само што во Скопје не се 10.000 туку 100.000 ќумбиња. А еден инвертер троши 900w, до вчера 9 сијалици низ домот трошеа 900w. Зголемувањето на електрично оптоварување со употреба на инвертори е минимално и неприметливо.

Само 5 сијалици да се заменети во еден стан со ЛЕД е доволно за да се покрие трошокот на инвертерот.

Само еден котел на струја 24кв како мојов што не го палам, ќе покрие 25 инвертера! Само еден котел од 18кв што не го палам во канцеларија ќе покрие 20 инвертера. Потрошувачката не само што е неверојстно мала, туку може и да е намалена во РЕК кога ќе се вбројат и котлашите како мене.

Јас имав 2 стана и канцеларија на котли 24 и 18кв и преку 2кв светла. Сега имам неколку клими што се едвај 5кв и лед сијалици секаде. Паднала потрошњата од 40кв на 5кв. Ете како јас им помагам на Битолчани. И како сите треба да им помагаме. А највеќе и себе си помагаме со сметките кои се смешно ниски!

Тоа е реалноста на модерното живеење. Лед сијалици се 180 денари филипс во Винт. И тоа штедат и зимо и лето. За 2000 денари ќе се стокми куќата на основните места. Траат 5 години. Згора на тоа инвертери! Лето ладат за 2000 денари сезона. Зимо греат за најефтин kwh топлина.

Ги поздравувам Битолчани и уште повеќе пожелувам да користст луѓето инвертери и лед светла, наместо ќумбиња - за добробитта на Битолчани и Скопски Битолчани кои се преселени во Скопје. А истовремено и за Скопјани кои се од Скопје и го знаат Скопје и пред да е волку загадено.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Sega vidov deka se elektrostatski, znaci so pomos na povisok potencijal privlekuvaat cesticki sto se negativno naelektrizirani, znaci treba da se suvi...... Mozes slobodno da ja koristis klimata bez ovie filtri, posle susenjeto samo vrati gi nazad. Ne mora ni da gi mies so voda, mozes da gi istreses i so cetka da se iscistat.
ovoj elektrostatskiov go izduvav samo, izleze golem del od prashinata, dosta e sega zasega. Ke go mieme na prolet. Ama denes kako e toplo Ohrid, isklucheni si stojat samive inverteri so krenati zelozini.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Од следниве модели која би препорачале:
1. https://klimi.mk/product.php?id=335
2. https://klimi.mk/product.php?id=347
3. https://klimi.mk/product.php?id=325
4.https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-perfera-ftxm42-m-r-32-попуст-20/

Приоритет при одлука:
1. Конфорт (звук, вибрации, начин на дување)
2. Перформанси при греење
Првата. А погледни и Даикин FXTF50.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Од следниве модели која би препорачале:
1. https://klimi.mk/product.php?id=335
2. https://klimi.mk/product.php?id=347
3. https://klimi.mk/product.php?id=325
4.https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-perfera-ftxm42-m-r-32-попуст-20/

Приоритет при одлука:
1. Конфорт (звук, вибрации, начин на дување)
2. Перформанси при греење
ispagja sega bash najskapata ti ja preporachuvame, ama za toa shto barash e top. Jas i ovoj mdeni prethodno shto ti ja preporacha ja imame prethodnata nejzina verzija i znaeme kako raboti.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Кавадарци е загадено 365 дена во годината скопје 250 , ама мазните скопјанчиња со напудрени носови најмногу ги боли. Добро е другари ај вас од скопје само че ве жалиме.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
не трескај бе по стори пат ке ти кажам
цело време е загадено само у зима доаѓа до израз ради маглата и неможноста од провев
мал е процентот шо се греат на дрва во центарот а таму е најзагадено


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кавадарци е загадено 365 дена во годината скопје 250 , ама мазните скопјанчиња со напудрени носови најмногу ги боли. Добро е другари ај вас од скопје само че ве жалиме.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Na drva deka se greete
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
ispagja sega bash najskapata ti ja preporachuvame, ama za toa shto barash e top. Jas i ovoj mdeni prethodno shto ti ja preporacha ja imame prethodnata nejzina verzija i znaeme kako raboti.
Топ модел е дефинитивно. Ме буни ознаката, на klimi.mk завршува на VE, на други сајтови има модели со ознака VG - тука, и VGHZ - тука. дали знаете која е разликата и за која површина\поднебје се препорачуваат различните ознаки. Просторот што сакам да го загревам со неа е 40 м2, на јужна страна, во куќа со сендвич ѕид со тервол, и прозори термопан дрвени со двојно стакло.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
322
Поени од реакции
621
Mi treba eden sovet za crevoto za odvod. Vcera vecer crevoto za odvod od klimata celosno zamrznalo do gore. I sega klimata si teche od stranite valjda preliva i lom cel balkon mi go napraela so voda koj sto isto taka smrznal.
Gledam od stranite i klimata bela e.
Reshenie ?[DOUBLEPOST=1545395967][/DOUBLEPOST]Celo crevo od dole do gore e smrznato zatoa e i iskriveno. Kako sto mozete da vidite na slikite od strana i pozadi e bela mashinata. Прегледај го приврзокот 201689 Прегледај го приврзокот 201690 Прегледај го приврзокот 201691 Прегледај го приврзокот 201692
Многу е важно како е нивелирана надворешната единица, дали се задржува водата по страните па после коа ќе се поднапуни истекува од големиот отвор.
Вака кога ја гледам одоздола ми иде да зеам бурмашина и уште 4 дупки да и направам (мин 10ки бургија) и ич да не се задржува вода на тацната.:)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Собата ако е шатор ни FH нема да ја загрее.....а на типов во Прилеп ке му ја замениме за "подобра" за појако да рекламира Japanci. За таа цена не му гинe WN35 или Мираи па нека мери со мерачот уште 3 зими
Voobicaeno nemam obicaj da komentiram zajadlivi zabeleski i gledam da im pomognam na site sto pobarale pomos, mislenje ili preku iskustvata sto gi spodeluvam, no na momakov gledam deka muceto pocna mnogu "trici" da mu jade pa da mu odgovoram.

Prvo, kolku serviseri i monteri isprati ja od Gree? Zorba koj se kriese i koj na krajot nemase namera da pravi tosok za servis ne go racuname. Najprvo dojde Colakot od Ladenje, pa Aleksandar koj go prati Goran (moze si i ti likot). I nitu eden od serviserite i monterite koi gi Gree gi isprati ne kaza deka prostorot e "sator". Naprotiv site kazaa deka bez problem ke se gree ne samo predvideniot prostor tuku i spalnata i toa so maksimalni smetki od 2000 den. Znaci serviseri i monteri od Gree.

Vtoro, nikade nemam neargumentirano spomeneto nitu eden brand nitu dadeno preporaki. Vo site postovi argumentirano sum gi iznesuval zabeleskite i moeto iskustvo. Za toe neli e i forumot.

No cim sakas da reklamiram japanci nema problem.

Hansolot slobodno moze da go zamenis za podobra ili da gi iskesiras 46.000 kolku sto me kostase. Ali ako odime na varijanta za zamena, predhodno ti imav kazano slobodno moze da ja zamenis za za LN35, posto eve FH ja nema poveke, a neli samo Hansolot-ot, Amberot-ot i FH od 3.5KW isporacuvale nad 3KW na -7. Ali posto stvarno LN35 e skapa, jas ke bidam milostliv kon kon tebe.

HINT Panasonic Z35TKE so Eurovent i 3.6KW na -10, za 53.000.

Eve ke te ostavam i senzorite kamerata da ja namestis, ama bez placenje ako padne rabotata potoa.

I eden sovet, pripazuvaj so muabetite,da ne se naspicis.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Многу е важно како е нивелирана надворешната единица, дали се задржува водата по страните па после коа ќе се поднапуни истекува од големиот отвор.
Вака кога ја гледам одоздола ми иде да зеам бурмашина и уште 4 дупки да и направам (мин 10ки бургија) и ич да не се задржува вода на тацната.:)
Poleka so zivcite drugar. Da beshe taka da mi teche po cel balkon ke gi izvadev fabrickite gumici. :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.357
Поени од реакции
11.230
Na drva deka se greete
на инвертери сум јас ама глуп му е муабетот што го форсира
не му сметатаат фабрикиве у сред град пто се лупнати му сметаат овие со дрвава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom