Најекономично греење и ладење

Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Mi treba eden sovet za crevoto za odvod. Vcera vecer crevoto za odvod od klimata celosno zamrznalo do gore. I sega klimata si teche od stranite valjda preliva i lom cel balkon mi go napraela so voda koj sto isto taka smrznal.
Gledam od stranite i klimata bela e.
Reshenie ?[DOUBLEPOST=1545395967][/DOUBLEPOST]Celo crevo od dole do gore e smrznato zatoa e i iskriveno. Kako sto mozete da vidite na slikite od strana i pozadi e bela mashinata. Прегледај го приврзокот 201689 Прегледај го приврзокот 201690 Прегледај го приврзокот 201691 Прегледај го приврзокот 201692


tvojot problem kje so go resis mn lesno, jas mojot problem ne znam kako da go resam, klimata na komsikata nad mene koga prai defrost partali ja prai mojava a ima staveno crevo koe ide direktno vo oluk, e sea ne znam dali ima nekoj problem ili pak ne e namesteno ubavo luleto i crevoto... i kazav deka i tece mnogu i deka partali i prai na mojata klima i ne samo na klimata nego i na prozorot i fasadata, pa istata se obratila kaj monterot shto i ja montiral klimata i i kazal deka toa e normalno deka klimata kondenzira :p mn se nerviram :(



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Nekoj da ima podatok za Haier Tundra 12-ka kolku e max dolzina na cevki bez dopolnuvajne. Gledav deneska mesteja so 8 m.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Imashe tuka nekoi shto vikaat "neizoliran prostor e ubiec na inverterite" ko demek ako imash parno na peleti ili na drva nema da ti troshi povekje...
Уште се тука “тие” ;)
Шала настрана,дај боже нека ти греат вака климите.А и твојата и математиката на @mdeni е точна! 2+2=4,само што тука правиме муабет за греење т.е. за луѓе,што самото по себе е варијабла.Мислам дека веќе некој има пишувано на темава за ова,ама ај мое мислење:
Луѓе како луѓе,живи суштества секој различно ја чувствува топлината.Дали топлината доаѓа со радијација,дали доаѓа преку дување на топол воздух,дали доаѓа од доле од горе,се прави субјективна разлика!Мислам дека можеме да се согласиме во констатацијата дека на пр.ако во простор со точно одредена температура на воздухот од 22ц !
1.Најголем комфор (и можеби субјективно чувство на топлина) би се добило од подно греење.Убедливо!
2.Топлина која доаѓа преку радијација (се разбира повеќестрана) на второ место.
3.И убедливо на последно место,топлина која доаѓа преку директно загревање на воздухот(со дување) и тоа без разлика инвертер или калорифер дувалка.

Втора инстанца која сакам да ја нагласам е рамномерноста на температурата.Нашиот организам реагира и на разлика од степен-два,најприродно со вазоконстрикција и дилатација на крвните садови.Тоа ние го осеќаме,а се случува и несвесно и независно и многу допринесува во субјективноста и нашето чувство на топлина и комфор.
Пр.често луѓето кои се греат со клими не ги загреваат сите простории еднакво(вц,претсобје,спални).При премин од просторија со пониска во повисока температура (пр.од 20ц во 25ц),субјективно чувство кај добар дл од луѓето е дека (сеуште)им студи,иако се во просторија од 25ц! Уште поприметливо во обратен случај.Сакале да признаеме или не,на нашето тело му треба време да се прилагоди.Во случај кога темоературата на просториите каде се движиме е изедначена па дури и на пониска температура,субјективното чувство ќе биде различно и многу често подобро иако температурата секаде е 21-22ц.Ова како пример,исклучоци секако постојат-субјективна работа е на крај краева.
Уште еден пример кога веќе се запишав:сега кога е ладно непушам во соба!Излегувам или надвор,или во вц,или во претсобје.Замисли кој температурен шок за организмот е тоа?! Кога се враќам темп во собата е 26ц... ама јас уште пола саат неможам да се стоплам после тоа :cool:

Така да,земете го во предвид и ова пред да почнете сувопарно да рачунате киловат од тоа киловат од ова толку пари,пу-пу решена задачата.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас цело време зборувам за комплетно отворени врати и топол цел стан. И онака е скоро бесплатно греењето. Јас дури сакам на скалите да ставам клима за да го ублажува и тој простор од што е ефтино греењето со клима. (И да се разладени исто така).

Тоа не би можел ни да го помислам со друго грејно тело.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Јас цело време зборувам за комплетно отворени врати и топол цел стан. И онака е скоро бесплатно греењето. Јас дури сакам на скалите да ставам клима за да го ублажува и тој простор од што е ефтино греењето со клима. (И да се разладени исто така).

Тоа не би можел ни да го помислам со друго грејно тело.
Одлично,ако ти одговара на просторот и сопствените потреби.

Меѓутоа немојте да ги отфрлате и останатите опции за греење кои ги дискутираме тука.Едноставно на други места со клима може да има и три степени разлика во иста соба,има луѓе со астма,или пак едноставно луѓе кои несакаат греење со дување.Да не филозофирам пак.Греење со клима-најекономично ДА,најдобро НЕ.
Нека има опции на маса за оние кои првпат доаѓаат на темава,нека знаат.Супер е и кога сме он-топик со размена на мислења и искуства за клими.Ама исто и да знаат луѓето дека не сме откриле топла вода туку само стандардот ни е таков.Не се на запад глупи шо се греат на парно на гас.Па они можат со една плата каков сакаат хиперинвертер да стават-ама не ставаат!
...па се распишав :rolleyes:
ај позз[DOUBLEPOST=1545428180][/DOUBLEPOST]


tvojot problem kje so go resis mn lesno, jas mojot problem ne znam kako da go resam, klimata na komsikata nad mene koga prai defrost partali ja prai mojava a ima staveno crevo koe ide direktno vo oluk, e sea ne znam dali ima nekoj problem ili pak ne e namesteno ubavo luleto i crevoto... i kazav deka i tece mnogu i deka partali i prai na mojata klima i ne samo na klimata nego i na prozorot i fasadata, pa istata se obratila kaj monterot shto i ja montiral klimata i i kazal deka toa e normalno deka klimata kondenzira :p mn se nerviram :(



Sent from my iPhone using Tapatalk
Шо се нервираш?? :)
И онака фасадата ви е “накитена” со клими,фино лепо една стреичка над климата и гајле немаш ;)
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Одлично,ако ти одговара на просторот и сопствените потреби.

Меѓутоа немојте да ги отфрлате и останатите опции за греење кои ги дискутираме тука.Едноставно на други места со клима може да има и три степени разлика во иста соба,има луѓе со астма,или пак едноставно луѓе кои несакаат греење со дување.Да не филозофирам пак.Греење со клима-најекономично ДА,најдобро НЕ.
Нека има опции на маса за оние кои првпат доаѓаат на темава,нека знаат.Супер е и кога сме он-топик со размена на мислења и искуства за клими.Ама исто и да знаат луѓето дека не сме откриле топла вода туку само стандардот ни е таков.Не се на запад глупи шо се греат на парно на гас.Па они можат со една плата каков сакаат хиперинвертер да стават-ама не ставаат!
...па се распишав :rolleyes:
ај позз[DOUBLEPOST=1545428180][/DOUBLEPOST]
Шо се нервираш?? :)
И онака фасадата ви е “накитена” со клими,фино лепо една стреичка над климата и гајле немаш ;)
ne znam dali kje moze majstor da stigne do tamu inace bi stavil:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.416
@PticaSelica
Ne bi se slozil deka na zapad gasot e "IN", oni rado bi se odkacile od zavisnost na ruskiot gas i mislam deka poveketo se na podno a ne na radijatori-parno.
Sum pisuval za toa i porano ovde, Dancite razviva najsovremen sistem za greenje (a i ladenje) na baza na district Heating/Cooling ili po naski Centralno-Odaleceno greenje ladenje od edno mesto do cel grad. po sistem od cevkovodi. Prvata linija sitem-cevkovodi bese samo za greenje, pustiva i vtora linija niz Kopenhagen za ladenje, ja koristat ladnata voda od moreto za da niz izmenuvaci ja oladat i distribuiraat i ladenje preku leto.

Tie nivni centralni se nezavisni od oden tip na gorivo a voglavno koristat biomasa i reciklirani materijali za gorivo, no se fleksibilni pa peckite mozat da primat bilo kakov tip na gorivo, gas, jaglen nafta, biomasa i slicno zavisno od cenite na berzite na gorivata. Mnogu pametno smisleno so cel da ne se zavisni od nikogo, posebno ne od gasot.
Patentot so tie centrali go prodavaat i po drugi drzavi Kina i Anglija mislam im se prvite kupci...

Nejse....Sistemot e mnogu ednostaven, i slicen na nekoj domasen sistem kotel-bafer-trokrak mesacki ventil i vo sekoj dom ima plocest izmenuvac.
Centralata inicijalno zagreva dva ogromni Tanka-Baferi do 90C, taa topla voda se distribuira niz cevkovodi do sekoj del od gradot, vo stanovite ima kalorimetri i toplinski izmenuvac-voda-voda....pa plakjaat tocno onolku kolku i ke potrosat ;)
Chagen1.jpg Chagen2.jpg Chagen3.jpg
Eve dve sliki od videoto a ako imas vreme razgledaj go celosno 3 dela se
Vodata od 90C na vlez izmenuvacot ja izmenuva so vodata sto e vo toplovodnoto-podno vo stanovite koe nebara poveke od 40C Temperatura
Nasa situacija e ovaa....zagaduvannjeto ako doagja od kjumbinjata so drva-kjumur toa doagja od naselbi kade najmnogu kako objekti se kukji a ne zgradi, a vo tie poznati naselbi znaeme deka prvo nema ni izgradeno mreza Toplifikacija, a da ne zboram i kolku e cenata za prikljucok na "parnoto" a i deka nema sansi da izgradat mreza. Taka da klimite se edino resenie za pocist vozduh, barem za slednive 10~20god.

[DOUBLEPOST=1545433782][/DOUBLEPOST]
Da bevme u Danska ke bese poinaku :)
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2018
Мислења
218
Поени од реакции
370
Mi treba eden sovet za crevoto za odvod. Vcera vecer crevoto za odvod od klimata celosno zamrznalo do gore. I sega klimata si teche od stranite valjda preliva i lom cel balkon mi go napraela so voda koj sto isto taka smrznal.
Gledam od stranite i klimata bela e.
Reshenie ?[DOUBLEPOST=1545395967][/DOUBLEPOST]Celo crevo od dole do gore e smrznato zatoa e i iskriveno. Kako sto mozete da vidite na slikite od strana i pozadi e bela mashinata. Прегледај го приврзокот 201689 Прегледај го приврзокот 201690 Прегледај го приврзокот 201691 Прегледај го приврзокот 201692
Ти кажав дека во упатството се ти пишува, а изгледа и на мајсторот тешко му е да прочита. DSC_1459.JPG DSC_1460.JPG
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Види на сликите на Стрелец како има направено. Тоа би требало да ти заврши работа.

Земи кутија од сладолед. Направи и дупче за лулето да влезе одоздола. И закачи ја под дупката на истекот од кондензатот.

Или можеш да направиш лимена тепсиичка под климата. Или доле да ставиш кофа.

Сеедно. Климата мора да испушта вода, а кога е надвор под 0 цревото мрзне. Реално не ни треба да се користи црево во климиве, ама тоа е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Одлично,ако ти одговара на просторот и сопствените потреби.

Меѓутоа немојте да ги отфрлате и останатите опции за греење кои ги дискутираме тука.Едноставно на други места со клима може да има и три степени разлика во иста соба,има луѓе со астма,или пак едноставно луѓе кои несакаат греење со дување.Да не филозофирам пак.Греење со клима-најекономично ДА,најдобро НЕ.
Нека има опции на маса за оние кои првпат доаѓаат на темава,нека знаат.Супер е и кога сме он-топик со размена на мислења и искуства за клими.Ама исто и да знаат луѓето дека не сме откриле топла вода туку само стандардот ни е таков.Не се на запад глупи шо се греат на парно на гас.Па они можат со една плата каков сакаат хиперинвертер да стават-ама не ставаат!
...па се распишав :rolleyes:
ај позз[DOUBLEPOST=1545428180][/DOUBLEPOST]
Шо се нервираш?? :)
И онака фасадата ви е “накитена” со клими,фино лепо една стреичка над климата и гајле немаш ;)
Na zapad novite objekti se 90% na toplotni pumpi vozduh voda, kukite se 100% toplotni pumpi vo kombinacija so podno vo zgradite se stava gradsko ili zaednicko parno i mnogu retko gas.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Na zapad novite objekti se 90% na toplotni pumpi vozduh voda, kukite se 100% toplotni pumpi vo kombinacija so podno vo zgradite se stava gradsko ili zaednicko parno i mnogu retko gas.
Едноставно најефтин начин на загревање е инвертер. А истовремено и многу лесно се менаџирансо тајмери со wifi. Најмала првична инвестиција и најмала потрошувачка на пари по киловатчас топлина. Win-Win. Затоа и тоа се користи. Кај нас уште мислат дека ќе се разболиш ако се грееш на клима и дека детето ќе е болно ако се грее на клима. И мислат дека клима го суши воздухот.

Страшни рекла-казала глупости проткаени со мистиката на работа на инвертерот. Да се чуди човек додека чита.

Најчест муабет кај нас е дека си се разболел од промаја, или дека ти е од климата. Чат пат од цигарите или евентуално од загадувањето. Што било најактуелна тема на разговор претходниот саат време, тоа ти е дијагнозата.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Исто како и секое друго грејно тело.

Нема можност клима да суши воздух кога грее. Нема каде да оди водата.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Na zapad novite objekti se 90% na toplotni pumpi vozduh voda, kukite se 100% toplotni pumpi vo kombinacija so podno vo zgradite se stava gradsko ili zaednicko parno i mnogu retko gas.
А во Јапонија колите летаат :facepalm: (така испаѓа муабетов).:masa:

@mdeni ниеден пост тука не ги мистифицираше климите.Зошто го извртуваш муабетот? Се греете на клими,супер!Ама не рипајте одма кога некој ќе ги посочи негативностите,бидете објективни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom