Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
@omlet13m
Да не мислат дека си од Гевгелија или појужно.
Кажи ни во кој град е монтирана климава ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
Град Прилеп. Во центар.
И со 25зададена колку ти е внатре Т , и колку покажува на ТЕМП ?
Ако покаже на ТЕМП 23 задади и еден степен пониско и кажи колку троши тогаш со Фан 3та брзина наместо на Ауто.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Strelec, прати го линкот со сензорот за мерење на температура со жица уште еднаш. Може ќе се најде и тој за резерва. Многу ме интересира колку ќе извади на издув при сетпоинт 30.[DOUBLEPOST=1512166637][/DOUBLEPOST]
И со 25зададена колку ти е внатре Т , и колку покажува на ТЕМП ?
Ако покаже на ТЕМП 23 задади и еден степен пониско и кажи колку троши тогаш со Фан 3та брзина наместо на Ауто.
Сетпоинт Т и акутел Т вообичаено се иста вредност или актуел Т е 1 степен пониска од сетпоинт, но по некое време се изедначуваат пак. И температурата во центарот на собата е исто, 25 степени.

Во моментов беше 25 сет и актуел со аутофан, трошеше 220W. Наместив 24 со фан3 и намали на 205W, но набргу и актуел Т падна на 24. Издувот на 200W делува небаш топло ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
@Strelec, прати го линкот со сензорот за мерење на температура со жица уште еднаш. Може ќе се најде и тој за резерва. Многу ме интересира колку ќе извади на издув при сетпоинт 30.[DOUBLEPOST=1512166637][/DOUBLEPOST]
http://unimer.mk/product_info.php?cPath=22&products_id=29&osCsid=3mprbl7vnf2606u4logq4l2p94
Сетпоинт Т и акутел Т вообичаено се иста вредност или актуел Т е 1 степен пониска од сетпоинт, но по некое време се изедначуваат пак. И температурата во центарот на собата е исто, 25 степени.
Добро е да забележиме дека внатре е 25Ц со зададена 25Ц...кај овие што се на божем многу подобри 3,5ки и со нив греат по 100м2 немаaт ни 22Ц внатре....а и нивните на АутоФан во прва/втора брзина влечат по 700W, ги возат на 800м3 за да загреат 100м2 nна издув немаат ни 40Ц тоа е јасно ко ден и не се секирај за тоа....таванот ти е проблем таму ти бега топлината, горе немаш плоча и претпоставувам е само гола трска и малтер како што се градеше пред 50год. Во таква мала просторија ти би требало да се жалиш на чести гасења на климата а не на непостигање температура. Задади и поголема брзина на Фан помалку ке троши....само и ке гаси почесто во тој мал простор од 16м2.
Како некоја Мираи не се погоди во ваква неизолирана просторија да се насмеевме малце :)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Ќе наместам стаклена волна овој месец.

@mdeni , дали имаш плоча над вториот спрат?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
11
Od kaj sme sigurni deka e gree klimava?
Еве и со сликичка од налепницата.
Грее ломо лцлх 3,5 кв пуштен пред три четири дена, почетна внатрешна температура 20 ц, наместен на 30 ц во трета брзина добиени се следните резултати кои се на сликите. 25 ц на влез, 47 на излез. Мислам дека 20-30 минути работеше. Овој пат надвор беше поладно околу 5 ц во споредба со претходниот тест. Иам и видеа ама не ги збира да ги закачам тука. Еве поискусните нека кажат дали е ок, @Strelec вика дека давала и 50 на издув....


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
Да го забележиме и овој момент со многу фалениот Vivas AEZI12
Бонус инфо....Ординација во Дебар....денес во Дебар може и не биле +10Ц, а секако деловниов објект не е греан преку ноќ или нјмалце 14часа....и што сака? AEZI од 3Kw да го згрее за 5минути сака a температура внатре во 8 сабајле кога отвараат е 12Ц....е нема да го згрее за 5минути. Нема инфо за температури внатре/надвор нема ништо....само жалба не греело....и тоа у деловен објект....за деловен треба и деловна опрема ;)
AEZIvo 25m2.jpg [DOUBLEPOST=1512170927][/DOUBLEPOST]
Еве и со сликичка од налепницата.
Грее ломо лцлх 3,5 кв пуштен пред три четири дена, почетна внатрешна температура 20 ц, наместен на 30 ц во трета брзина добиени се следните резултати кои се на сликите. 25 ц на влез, 47 на излез. Мислам дека 20-30 минути работеше. Овој пат надвор беше поладно околу 5 ц во споредба со претходниот тест. Иам и видеа ама не ги збира да ги закачам тука. Еве поискусните нека кажат дали е ок, @Strelec вика дека давала и 50 на издув....


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Дава 51 на издув најмалце...ова што си го измерил 47/25 у трета е со COP=?....што мислиш колку е COP ?
За 60Ц на издув има поскапи клими
http://www.elitemadzone.org/p3797154
Мереле и поскапи клими па до мерачите било проблемот а не до климите ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Strelec reče:
Мереле и поскапи клими па до мерачите било проблемот а не до климите ;)[/QUOTE]



Ma da.

Kad Gree ne može da ibaci više od 47c onda je do merača.
Čovek na drugom forumu merio izduv na tošibi 10(preko 60c) i Hitačiju 12(57,9c).
I jedna i druga šiju uzduž i popreko "cuveni" amber nordic.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=916167&page=481
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Да го забележиме и овој момент со многу фалениот Vivas AEZI12
Бонус инфо....Ординација во Дебар....денес во Дебар може и не биле +10Ц, а секако деловниов објект не е греан преку ноќ или нјмалце 14часа....и што сака? AEZI од 3Kw да го згрее за 5минути сака a температура внатре во 8 сабајле кога отвараат е 12Ц....е нема да го згрее за 5минути. Нема инфо за температури внатре/надвор нема ништо....само жалба не греело....и тоа у деловен објект....за деловен треба и деловна опрема ;)
Прегледај го приврзокот 181032[DOUBLEPOST=1512170927][/DOUBLEPOST]
Дава 51 на издув најмалце...ова што си го измерил 47/25 у трета е со COP=?....што мислиш колку е COP ?
За 60Ц на издув има поскапи клими
http://www.elitemadzone.org/p3797154
Мереле и поскапи клими па до мерачите било проблемот а не до климите ;)
Се сложувам дека AEZI 3.5kw е премногу слаба за ординацијата 25м2 + чекална 15 м2 на дебарчанецот. Но како што му објаснуваш на другиот форум,
Strelec it.PNG
малку повеќе конзистентност не е на одмет. Наградно прашање: колку "вати" е Vivax AEZI?
Во горниов пост тука ја класифицираш како 3kw, на другиот форум како 2.6kw што реално ќе давала 2.3kw, за на крај да ја зацементираш како 2.5-ка. :sneaky:

А ако веќе се пренесуваат искуства, заради објективност треба да се пренесе и ова искуство, пратено 5 часа претходно:
Vivax AERI iskustvo.PNG
Според најголем број позитивни искуства, во ценовната категорија до 25К (значи капилари), Lomo Eco и Haier Tundra се многу подобар избор отколку Vivax AEZI. Не дека има саглам избор во таа класа...

Веќе во категоријата 25-35К, се е подруго. Тука се добива EEV, греачи и поголеми изменувачи. Во таа категорија според мене и многу кориснички искуства, Lomo LCLH и Vivax AERI се Best Buy.

Just my two cents.
Инаку за сите горе споменати клими се мисли на 3.5kw модели.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
Strelec reče:
Мереле и поскапи клими па до мерачите било проблемот а не до климите ;)



Ma da.

Kad Gree ne može da ibaci više od 47c onda je do merača.
Čovek na drugom forumu merio izduv na tošibi 10(preko 60c) i Hitačiju 12(57,9c).
I jedna i druga šiju uzduž i popreko "cuveni" amber nordic.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=916167&page=481
Mislis na ovaj post i merenje gde se zali da nemoze da trosi 180W
http://www.forum.hr/showpost.php?p=66624585&postcount=9613
Citiram:
Po specifikaciji koji navodi Daikin na tako niskoj potrošnji jedino može raditi Ururu Sarara i Emura sa R32 koja može raditi na 180W ili je tako dobro izoliran prostor pa su gubici praktički nikakvi.
Moja Toshiba nemože, sada sam gledao isto je oko 250-260w i ako je deklarirana najniža od 190W na grijanju da bi tada radila neznam u kojim uvjetima mora biti sigurno ne u ovim mojim.
Evo njemu(i tebi) Gree-Jemura na R32....minimum 175W zadata 21C....zamisli da je zadana 20C
https://www.youtube.com/watch?v=zWnAU23-Qs8[DOUBLEPOST=1512176070][/DOUBLEPOST]
Во горниов пост тука ја класифицираш како 3kw, на другиот форум како 2.6kw што реално ќе давала 2.3kw, за на крај да ја зацементираш како 2.5-ка..
Toa e проблем на Дебарчанецот а не мој колку разбира KWти во децимали.....на него му е продадена (не од мене) како 3,5ка, и за 25м2 (+15m2) на него му е ТОП прикаската склопена за да ја купи !!
А по 100пути немислам на 5 форуми симултано да објаснувам, за да ти се правиш паметен, на нешто што од мене си го прочитал
А ти дообјасни дали е 3,5ка или 2,6ка или 2,3ка
Еве ти помош од пријател.....до 35m2 препорачана површина.
https://klimi.mk/product.php?id=122
Наградно прашање....на Ладење или на Греење се тие 35м2 и 3,5Kw?
И директ помош и линк од Вивкас, а тука за чудо пишува дури 3,81Kw :tapp:
Пишува и со колку W треба да се догрева со климава ако ги отвориш ПДФите....и ако ја споредиш со "НЕкапиларката" AERI кај неа догревањето е дури и ПОГОЛЕМО од АЕЗИ.
Уште едно :tapp:
Кога треба да се догрева ?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
@Strelec И покај се ке се воздржам од коментари се додека не ми ја средите климата да ми работи безпрекорно (сепак нели за тоа сум платил).
Ве чекам да ме контактирате,стрплив сум. ;);)
Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.270
@Strelec И покај се ке се воздржам од коментари се додека не ми ја средите климата да ми работи безпрекорно (сепак нели за тоа сум платил).
Ве чекам да ме контактирате,стрплив сум. ;);)
Поздрав
И ние те чекаме да напишеш колку е измерено на издув кај тебе ;)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Еве и со сликичка од налепницата.
Грее ломо лцлх 3,5 кв пуштен пред три четири дена, почетна внатрешна температура 20 ц, наместен на 30 ц во трета брзина добиени се следните резултати кои се на сликите. 25 ц на влез, 47 на излез. Мислам дека 20-30 минути работеше. Овој пат надвор беше поладно околу 5 ц во споредба со претходниот тест. Иам и видеа ама не ги збира да ги закачам тука. Еве поискусните нека кажат дали е ок, @Strelec вика дека давала и 50 на издув....


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Super. Sozdravje da se sluzis
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Edno prasanje do site sto imaat wi fi kontrola na klimite dali pri menuvanje na zadadenata t od tel im se menuva i na dal.upravuvac ili ne idali ako ne se menuva a se koristelo wi fi a po odr.vreme dalecinskoto klimata ja pamti pret.zadadenata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom