Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zdr
Nov sum tuka sakav da prasam za mislenje
Imam stan od 50m2
Nova zgrada dobra izolacija momentalno imam obicna klima i momentalno mi vrsi rabota ama ko ke zaladi mislam nema da bide tiplo.
Se mislam dalinda stavam parno na struja ili klima inverter ve mola za mislenje pozz
Obicnata klima momentalno kolku kilovatima e 3.5 ili 5.5 kW kolkav prostor grees momentalno so obicnata klima
Bidejki imas dobra termoizolacija jas bi ti preporacal 3.5kw klima inverter do -15 stepeni na greenje
No ako Sakas i mislis deka bi imal potreba od 5.5kw inverter klima togas moj predlog bi ti bila ovaa INVERTER 5.5kw
I 3.5 kw i 5.5kw sto ti gi preporacav se so Twin Rotary compresor
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
9
Obicnata klima momentalno kolku kilovatima e 3.5 ili 5.5 kW kolkav prostor grees momentalno so obicnata klima
Bidejki imas dobra termoizolacija jas bi ti preporacal 3.5kw klima inverter do -15 stepeni na greenje
No ako Sakas i mislis deka bi imal potreba od 5.5kw inverter klima togas moj predlog bi ti bila ovaa INVERTER 5.5kw

Ok fala ti za ino
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Даниел, најпрво напиши каков е станот , ориентација, изолација, прозори? Каква клима имаш, колку простории сакаш да грееш?
На бафтана 3,5 или 5,5 е лекување од ракав. Би требало уште една 3.5 да биде доволна, ама без влезни податоци само климе може да ти даде препорака, нему му е важно да не е Гри!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кога веќе се оди во таа опција на Фери за таму, зошто не на Ломо Еко?
Поефтина е.
Нема греачи што ќе се палат испод +4 степени.
Иста димензија на надворешен изменувач.
Ист компресор.
Ист SCOP при ист PDesignh.

Конкретно зошто EEV?

Незнам дали е уште Ломо еко 20000 или заврши акцијата.
Седум света ... лидери ... Ким Јонг Ун ...
У кој трип си ти друже ... ама ај да се повторам уште еднаш од збор до збор:
"Gree Fairy во се е ист или подобар од Lomo LCLH, освен што има еднореден изменувач наместо двореден."
Објаснување за @vlavot:
Еднореден изменувач не е подобар од двореден.
Или полесно да ме разбереш:
Двореден изменувач е подобар од еднореден.
Ако тоа го апсолвира, да прејдеме на следното:
Фери има вентилатор со дијаметар од 438 мм и тој врти со 900 вртежи во изменувач 731 x 19.05 x 550 мм.
Ломо ЛЦЛХ има вентилатор со дијаметар 400 мм кој врти со 900 вртежи во изменувач 710 x 38.1 x 506 мм.
Ајде сега ти како врхунски стручњак рачунај проток на воздух во единица време. Можеш да искористиш и помош од пријател (ало Климе). ;) И јас ќе ти помогнам: Димензијата на изменувачот не е многу важна за пресметката, но важен е дизајнот на перките. :)

Тоа што ти си платил 1000 евра за бренд нејм 2.5-ка клима што има најниска потрошња од 270W при зададени 21С и надворешна 12С во 16 м2 изилиран простор, никој не ти е крив. Си имал вишок пари (да ти се множат) за фрлање и толку си разбирал. Ако ништо друго, кога ќе ти дојдат гости ќе ги носиш у спална и ќе им го покажуваш натписот Митцубиши, така да до некаде не ти се бадијала фрлени парите...

Што би направил јас на твое место?
Би ставил во таа иста добро изолирана спална од 16 м2 еден маслен радијатор или конвектор од 50-100 евра и би спиел во мир и тишина (COP 2 ноќна тарифа), со максимален комодитет. Кога веќе би имал 1000 евра за 9000 BTU климиче, не би ми било проблем да плаќам екстра 500 денари за струја 5 месеци годишно ... ама треба да ти текне, нели?

Туку да ги баталиме твоите седум светови и да се вратиме во овој наш еден единствен, реален свет. Имам потреба за уште една клима за 20-на квадрати, што ќе се зголемат на 26 м2 во иднина со мало проширување. Доле полнетица и 50 год. извитоперен дрвен патос, горе трска, малтер и греди (нема плоча). Висина 2.7 м, ѕидовите од полна тула (0 изолација). 50 год. стар двокрилен дрвен прозор на кој потрошив 20 метри траки за да го задихтувам малку од малку. Едното крило толку беше извитоперено што морав да го зашрафам со 10-ка шраф за да го спојам со касата... Нема отворање до пролет.

Ајде сега ти колега форумаш препорачај ми клима за таа просторија. Буџетот е околу 500 евра, значи отпаѓа варијантата да купам Митцу 2.5-ка FH25VE како твојата за 1000 евра и да се правам чатал у маало и по форуми. Не сум вработен во Gree за да ќарам од нив некаков екстра попуст, следствено не сум обврзан да купувам од нив било што.
Се бара 3.5-ка (логично), да има ЕЕV, блиску до 3 кв П-дизајн на греење (малку повеќе не е на одмет). На таа државата јужно од Македонија немам намера да и шприцам евра, значи шверц отпаѓа. Повели со предлози!

П.С.: За мерење, веќе ти одговорив.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207

Obicnata klima momentalno kolku kilovatima e 3.5 ili 5.5 kW kolkav prostor grees momentalno so obicnata klima
Bidejki imas dobra termoizolacija jas bi ti preporacal 3.5kw klima inverter do -15 stepeni na greenje
No ako Sakas i mislis deka bi imal potreba od 5.5kw inverter klima togas moj predlog bi ti bila ovaa INVERTER 5.5kw
I 3.5 kw i 5.5kw sto ti gi preporacav se so Twin Rotary compresor
Prvata 3.5ka Lg nema twin.

Vsusnost do sega po servisnite nemam.sretnato klima 3.5ka so twin kompresor koja ima zafatnina 10cm3 ili pomali zafatnini .
Site twinovi zapocnunat obicno od 11cm3 pa nagore

I Toshiba vo modelite kaj sto imase twin kompresor na r410 sega.koga premina na r32 vo nekoi modeli gi isfrli i stava.singl rotari i odi so pogolemi vrzezi na vrntilatorot na nadvoresnata (pogolem protok) i pobucni nadvoresni.
Daisikai 8na primer e podobra od Daisikai 9.

Od ovie sto gi imam
Hansolot i mitsuto FH 25 se tivki nadvoresnite so twin
Toshibata suzumi 10 i lg to se pobucni vo kompresorite imaat singl kompresori.
A po eurovent da se citaat po db se tuka nekade ama vo praksa ne e taka.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Zdr
Nov sum tuka sakav da prasam za mislenje
Imam stan od 50m2
Nova zgrada dobra izolacija momentalno imam obicna klima i momentalno mi vrsi rabota ama ko ke zaladi mislam nema da bide tiplo.
Se mislam dalinda stavam parno na struja ili klima inverter ve mola za mislenje pozz
jas imam kupeno haier tundra 18 za stan od 53m2... kje vidime zimovo kako kje bide ama mislam deka kje e ok


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
9
Dobro jas sakav samo .da.prasam.dali e poekonomicno da se gream na klima.ili parno na struja.
A veke odluciv na klima Toshiba inverter.[DOUBLEPOST=1540920076][/DOUBLEPOST]
Даниел, најпрво напиши каков е станот , ориентација, изолација, прозори? Каква клима имаш, колку простории сакаш да грееш?
На бафтана 3,5 или 5,5 е лекување од ракав. Би требало уште една 3.5 да биде доволна, ама без влезни податоци само климе може да ти даде препорака, нему му е важно да не е Гри!
Nova.zgrda dobra izolacija fasada stiropor. Na jug e stano. Sakam da gream momentalno spalna i dnevna.
Okolu 35m2.
Mislam so 5.5 Inverte Toshiba ke bide toplo i.ekonomicno.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Chicco69
Jas brat ne se razbiram mnogu tehnicki od klimive, ali kakov k*r vrska ima toa shto klima troshela 275w na odrzuvanje na +12 nadvoreshna temperatura? Pa ne se razbiram od tehnologija, ali znam matwmatika. Pa znaete li vie shto se 275W? 275W covece!!! 4 sijalici se toa!! Ne samo toa, nego bilo problem shto japanskata klima nemala pomal minimum od 350W! Jakoto made! 350W!! Pa jas koga ke vidam ne 350, nego 650W potroshnja na klimite moi svrshuvam u gakji, zatoa shto znam matematika i znam shto znaci so takvi mizerni potroshnji da si ja grees kukjata/stanot! Pa preteravte site so gaganje megju sebe so kilovatazi i minimumi, skroz e bezveze. Pa ushte "losh bil ovoj inverter, rabotel kako ON/OFF klima". Tepila. 81 kvadrat gi gream so dve 3,5ki i smetka za struja za period 01.10-30.10 mi e 2400 denari! Nit znajme koga e evtina/skapa struja so zena mi, nitu pa planirame da ne interesirat! Si svirkame! Me zabole k*rot shto mi troshat klimite 350W na odzuvanje.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Dobro jas sakav samo .da.prasam.dali e poekonomicno da se gream na klima.ili parno na struja.
A veke odluciv na klima Toshiba inverter.[DOUBLEPOST=1540920076][/DOUBLEPOST]

Nova.zgrda dobra izolacija fasada stiropor. Na jug e stano. Sakam da gream momentalno spalna i dnevna.
Okolu 35m2.
Mislam so 5.5 Inverte Toshiba ke bide toplo i.ekonomicno.
Нов стан со јужна ориентација, 5.5 е тамам со солидна резерва за 35 м2. Малку ќе ти биде проблем дистрибуцијата на топлината, пошто во дневната ќе биде на многу потопло од спалната, ако ја планираш само Тошибата.
А дилемата дали парно на струја или клима, не е дилема веќе одамна. Макар што, ако имаш инсталација во добро изолиран стан и парното на струја не е лоша варијанта.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Dobro jas sakav samo .da.prasam.dali e poekonomicno da se gream na klima.ili parno na struja.
A veke odluciv na klima Toshiba inverter.[DOUBLEPOST=1540920076][/DOUBLEPOST]

Nova.zgrda dobra izolacija fasada stiropor. Na jug e stano. Sakam da gream momentalno spalna i dnevna.
Okolu 35m2.
Mislam so 5.5 Inverte Toshiba ke bide toplo i.ekonomicno.
A kako zakluchi deka so Toshiba ke bide toplo I ekonomicno?
Za 3 saati odbra klima, I toa od nieden predlog (javen), makar I na klime da beshe.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
A kako zakluchi deka so Toshiba ke bide toplo I ekonomicno?
Za 3 saati odbra klima, I toa od nieden predlog (javen), makar I na klime da beshe.
Гледаш што ник има? Вага е другарчето;) ги има претресено сите варијанти и на крај пак паричка има вртено што да купи:pos:.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.890
Поени од реакции
7.900
upload_2018-10-30_19-26-22.jpeg

Верувам дека доколку шефот му заповеда и он офф клими изненадно ќе станат најдобри за користење. Аргументи што би можеле да се користат, не трошат кога се исклучени, имаат фиксна потрошувачка, нема да се мачат да трошат повеќе отколку што треба и слично.

Човече кои ликови, до пред две недели ЛЦЛХ беше најдобра клима на светот која даваше 5кв топлина на -20, сега Фери имала уште пософистицирана технологија еднореден изменувач. Па нели бе климите со еднореден изменувач се мачат на минус температури и влегуваат во дефрост на 10 мин. Во оваа што ставиле камења за да тежи и да се палите на тежина на надворешна со Зухаи Ланда компресор на колку време ќе оди во дефрост. ЦЦЦ кои ликови. Оваа Фери ни со Нео не може да се споредува, не па да се спомни тука како предлог на некој да ја купи
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Namesto da davate 30+ karti na kinesko nedokazano tezgere Gree FAIRY za istite pari imate LG dokazan korejski kvalitet brend so Twin Rotary compresor ( DUAL INVERTER )
ЛГ.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom