Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
20.094
Поени од реакции
16.219
Кај мене беше и еве сега се’ е во ред. Значи ќе да е нешто до кај тебе, интернетот или слично.
ни интернет ни бутур,хакнат ми е ФБ на ПЦ-то, само мојот профил, некој од платените гомнари на власта или платен хакер... се логираш ама можеш само да гледаш..
 
Последно уредено:
И

Име И Презиме

Гостин
и тоа беше ПОДОБРО од Преспански договор, Референца пред Македонија, Референција која дава континуитет од Авној и Асном ...Требаше да се остане на Документите од ОУН, со важење Ерга Омнес
......
Сега со Севернамакедонија грците ќе прават ПРОБЛЕМ и ако при изговарање Зајко или Мицки или било кој го акцентира тоа м
Сега можат да се е**т у г* кога не помина референдумот.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тие го мобилизираа, небитно дали е само нивно, ако го извадија сега ќе го извадат и за некој месец ако треба, кампањата ќе ја тераат за 2/3 мнозинството и терање на договорот.
Не, по 4ти пат, есдеес си го мобилизираше членството НО на гласање излегоа и луѓе кои се членови на дпмне а и луѓе кои не се членови на политичка партија.

Конкретно од мое друштво, јас бојкотирав а не сум член на партија, другар што е член на есдеес бојкотираше а гласаа тројца од кои двајца не се членови на партија а еден е член на дпмне. Не си ја прави математиката само за да ти одговара, зошто токму тоа и им го донесе бламов на есдеес.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.310
Поени од реакции
27.123
За правна.. ама не сеа одма правна, за да може идната година да удри камшикот што ќе спроведува право.. со камшик правната држава има појак шмек
Аха... постигнување на демократија на недемократски начин... тоа ли е муабетот ?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.189
Поени од реакции
4.160
За албански партии во РМ, на секои избори гласаат околу 220.000. Така што во овие 604.000 гласови, има многу македонски. Плус голем број од тие што бојкотираа не би гласале за ВМРО.

И да има предвремени избори во ноември пак ќе победи СДСМ.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Овие шизофренициве од СДСМ од она што го изјавуваат ми делува дека и со цензус од 100.000 ќе викаа дека референдумот бил успешен и дека требало да се почитува волјата на мнозинството граѓани што излегле да гласаат и да се гласа за уставни промени... :busi:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.282
Поени од реакции
21.313
Која вистина?

Не гласав оти знаев дека нема доволно мобилизирана маса со глас против да го урне договорот.
Според твојава логика, договорот може да се урне доколку не се исполни барем еден од двата улови за успешен референдум:
- цензус (50%+1)
- од тие кои излегле на гласање, мнозинството да гласаат ЗА.

Зошто да се трошат пари за кампања ПРОТИВ, кога истата цел може да се постигне (и се постигна) со бојкот!? :toe:
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
183
Поени од реакции
146
Ako izlezea da glasaat protiv, ke imase cenzus, i ce gi namestea glasovite taman 50%+1, ce dobijaja na legitimitet i cao zdravo.

Sega blam gi jadi, a seuste mislam deka nema granica do kase mozat odat, se ke napravat...

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.379
Поени од реакции
1.968
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Само кажи ми, фалц бројкиве за излезноста од 50 и ситно на секои избори сам си ги смислуваш, или така се тешите во штаб? Ако е второто е многу јако.
Фтнав за некој процент, нишо страшно
Не, по 4ти пат, есдеес си го мобилизираше членството НО на гласање излегоа и луѓе кои се членови на дпмне а и луѓе кои не се членови на политичка партија.

Конкретно од мое друштво, јас бојкотирав а не сум член на партија, другар што е член на есдеес бојкотираше а гласаа тројца од кои двајца не се членови на партија а еден е член на дпмне. Не си ја прави математиката само за да ти одговара, зошто токму тоа и им го донесе бламов на есдеес.
Те сваќам што сакаш да кажеш, да не пишиш и петти пат.
Јас си стојам дека на избори ќе имаат слична бројка.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.662
Поени од реакции
14.536
На предвремени и после ваков резултат на референдумов - и вакво умрено ВМРО-ДПМНЕ и Левица ќе играат на картата на неменување на име/идентитет и седнување у скут на Грција. Мислам дека и @Stefan-kobe го сврте истиот муабет како јас сега. Значи веќе е дојдено до точка да не се тера кампања за економски прашања, него анти-Преспанско смече.
Е на такви предвремени некои други бројки ќе се во игра.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.174
Поени од реакции
112.964
Значит од милион овие ти ваѓаат 600к без вработувања, без притисоци, без плаќања а како се тераат избори оваа бројка ќе ја бетонираат со сите алатки што ги имаат на располаѓањ
:pos::pos:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Според твојава логика, договорот може да се урне доколку не се исполни барем еден од двата улови за успешен референдум:
- цензус (50%+1)
- од тие кои излегле на гласање, мнозинството да гласаат ЗА.

Зошто да се трошат пари за кампања ПРОТИВ, кога истата цел може да се постигне (и се постигна) со бојкот!? :toe:
Затоа што вака договорот уште не е урнат целосно, оти Заев уште има (неосновано) некаков легитимитет и се повикува на гласови. Но тоа не е најважно, важното е што мора да се знае што кога договорот ќе пропадне, кои се следните чекори, не знам колку пати треба да се повторам, на народот мора да му се каже како понатаму.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
За албански партии во РМ, на секои избори гласаат околу 220.000. Така што во овие 604.000 гласови, има многу македонски. Плус голем број од тие што бојкотираа не би гласале за ВМРО.

И да има предвремени избори во ноември пак ќе победи СДСМ.
Moze adminive da lupnat anketa na temava, da vidime, onaa za referendumot izleze 100% precizna. Ko so kazav magareto ne paga dvapati na led, pod ova ne mislam deka ke pobedi vmro, ama sdss sigurno gubi, a se nadevam-e na novi politicki igraci i partii na scenata.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.310
Поени од реакции
27.123
Според твојава логика, договорот може да се урне доколку не се исполни барем еден од двата улови за успешен референдум:
- цензус (50%+1)
- од тие кои излегле на гласање, мнозинството да гласаат ЗА.

Зошто да се трошат пари за кампања ПРОТИВ, кога истата цел може да се постигне (и се постигна) со бојкот!? :toe:
Не е само тоа....

Него после референдумот во 2004 година, заслужија ваква бламажа.... Со свој камен по глава.... Џабе ги тргнаа сите видеа од youtube од нивната кампања во 2004 .... Сега ги победи народот без никаква подршка од ниедна партија....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom