Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
13 септември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
5
Ако ти е главна цел да топиш, пробај 8х8 3 пати неделно и плус пливањето, само немој голем калориски дефицит бидејќи ќе изгубиш и мускул. Пливањето ти е одлично во комбинација со теретана, ако имаш услови да одиш нема да погрешиш!
Иако мислам дека најдобро е да тераш неколку месеци со калориски суфицит и да качиш малку мускулна маса, па да се исчистиш за на лето, али што е можно почист балк со околу 300ккал калориски суфицит.[DOUBLEPOST=1536874928][/DOUBLEPOST]
На колку проценти телесни масти имаш рака од 42цм (и дали на напумпана после тренинг или слободна кога не вежбаш) и на колку проценти сакаш да ја имаш 45цм?
Груба математика, за да зголемиш околу 2цм на раката мускул ти треба да ставиш околу 4-5кг мускул на цело тело варира од генетиката некој ќе стави повеќе во раката, некој помалку, но не зборувам за бруто тежина туку мускул, за тоа природно ти се малку и 2 години, ете ако си почетник може и ќе успееш во толкав временски период.[DOUBLEPOST=1536874994][/DOUBLEPOST]
и ќе изгледа како орка од wow, вежбајте за симетрија тоа е убавината на бодибилдингот, а не да имате една супериорна мускулна група, а останатите тиња.
Незнам за проценти на масти, но ми се гледаат стомачните ептен ми се оцртуваат нив ги вежбам секој ден,инаку раката на невежбано секогаш ја мерам.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
45cm raka od salo i 45cm raka od cist muskul ne e isto. saloto ne e masa. ako vidis nekoj zavian vo salo neznaci deka e masiven tuku znaci e debel.
zabe ti e raka 45cm a zavijana vo salo.
postirajte slika vo vasi postignati rezultati ako ste naturalci so 45cm raka. ima decki vo grupava kade sto trenirat po 10godini i nemat 45cm raka. duri i milos stojanovic koj e na hemija e so 43,5cm obem.
 
F

Flatter

Гостин
Ти ако немаш незначи дека другите неможат да имат. Можеби генетски му се подобра страна рацете.
A sto misles mene ne mi se genecki podobra strana racite, ili cekaj malku za da bidat genecki mora da bidat najmalku 60cm... Ok nema vrska gledam ne razlikuvate sto e muskul a sto salo.
Тоа е брат македонска работа за жал.
Da makedonska rabota... Radi vakvite nerealni muabeti stalno letoto polna e teratanata, dojdat 3 meseca 40 min muabet pravat a 20 min vezbat i mislat deka kje stanat koj znae sto pa na kraj razocarat se od toa sto dobile a sto ocekuvale i snema gi.

Temata e za soveti i prasanja a ne da se mereme na koj mu e pogolem. Taka da nema potreba povekje da se diskutira za golemina. Dovolno e.
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
5
A sto misles mene ne mi se genecki podobra strana racite, ili cekaj malku za da bidat genecki mora da bidat najmalku 60cm... Ok nema vrska gledam ne razlikuvate sto e muskul a sto salo.

Da makedonska rabota... Radi vakvite nerealni muabeti stalno letoto polna e teratanata, dojdat 3 meseca 40 min muabet pravat a 20 min vezbat i mislat deka kje stanat koj znae sto pa na kraj razocarat se od toa sto dobile a sto ocekuvale i snema gi.

Temata e za soveti i prasanja a ne da se mereme na koj mu e pogolem. Taka da nema potreba povekje da se diskutira za golemina. Dovolno e.
Друже ти ги измеша станиците али не е битно.Јас не знам по што утврди ти дека е нереално не ми е јасно, секое тело различно реагира не можеме сите исти да бидеме,инаку во ред нема потреба повеќе да дискутираме поздрав.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Што е фасцинацијата со рака од 45 цм ?

Со таква рака се дипломира на теретана или тогаш изгледа најсовршено ?

И што ако раката ти е 45 а бутот 60тина ?
:D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
со 45цм рака дипломираш, а со 50цм магистрираш
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Е ај кажете како да вежбам PPL, кога вежбам и врат и трапез и подлактица... Како се да искомбинирам во три дена?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Е ај кажете како да вежбам PPL, кога вежбам и врат и трапез и подлактица... Како се да искомбинирам во три дена?
vo push day imas gradi ramo i triceps, vo pull day grb, zadno ramo, trapez.
vo pull day vmetni i podlaktica mada nema ni potreba da treniras podlaktica posto sekoj den podlakticata e opteretena. vrat vezbaj vo denot za grb.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Билдери, во Вегас атмосферата станува се пожешка, гледам оваа година Рами не си ја научил лекцијата, типот излезе со 310lbs на сцена (барем толку беше на мерењата), Phil Heath не е во најдобро светло, William Bonac одлична форма вади малиот си го научи телото и иако е низок си изгради високо место во професионалниот бодибилдинг, Roelly Winкlaar така-така, Shawn Rhoden одличен горен дел малку заостанува кај нозете особено задниот дел, Dexter Jackson е добар горе, но нозете полека ги губи со текот на годините не верувам дека ќе биде ни во првите 5, позитивно изненадување со одлична форма Steve Kuclo, Brandon Cury треба да поработи уште на нозете, Cedric McMillan исто е слаб со задната ложа. Ќе биде интересно ако не успее Фил да се среди до утре.
Кај Олимпиа 212 Flex Lewis најави дека ова му е последна година на Олимпиа, планира да се повлече од следна година, гледам дека уште е во топ форма.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Станува поинтересно во бб, ако Биг Рами греши секоја година и излегува со лоша форма и Каи се откажа, Флексатрон направи да биде интересно.

FLEXATRON DETHRONES THE KING!

Shawn Rhoden WINS the 2018 Mr. Olympia title, STUNNING 7 x Mr. Olympia Phil Heath.

Mr. Olympia Top-5

1. Shawn Rhoden
2. Phil Heath
3. Roelly Winklaar
4. William Bonac
5. Brandon Curry

Кај кусите Флекс повторно прв и ја завршува кариерата без пораз :)
Flex Lewis finishes his decorated 212 career with his 7th 212 Olympia title.

212 Olympia Top-5

1. Flex Lewis
2. Derek Lunsford
3. Kamal El Gargni
4. Ahmad Ashkanani
5. Jose Raymond
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Вежбам веќе шести месец и резултатите се гледаат 10кг помалку (сега имам 79кг)
но најмалку на стомакот

Голем дел од салото на стомакот е намалено но ликот не е како што треба не е затегнат се уште е растресен

Почнувам да губам воља незнам дали ќе добијам облик на стомакот нормален

Ме интересира совет да продолжам со вежбање како досега (вежбам секоја мускулна група посебно пет дена неделно плус кардио три дена неделно) и стомакот ќе се затегни или треба нештода сменам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вежбам веќе шести месец и резултатите се гледаат 10кг помалку (сега имам 79кг)
но најмалку на стомакот

Голем дел од салото на стомакот е намалено но ликот не е како што треба не е затегнат се уште е растресен

Почнувам да губам воља незнам дали ќе добијам облик на стомакот нормален

Ме интересира совет да продолжам со вежбање како досега (вежбам секоја мускулна група посебно пет дена неделно плус кардио три дена неделно) и стомакот ќе се затегни или треба нештода сменам
А исхраната?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Станува поинтересно во бб, ако Биг Рами греши секоја година и излегува со лоша форма и Каи се откажа, Флексатрон направи да биде интересно.


FLEXATRON DETHRONES THE KING!

Shawn Rhoden WINS the 2018 Mr. Olympia title, STUNNING 7 x Mr. Olympia Phil Heath.

Mr. Olympia Top-5

1. Shawn Rhoden
2. Phil Heath
3. Roelly Winklaar
4. William Bonac
5. Brandon Curry

Кај кусите Флекс повторно прв и ја завршува кариерата без пораз :)
Flex Lewis finishes his decorated 212 career with his 7th 212 Olympia title.

212 Olympia Top-5

1. Flex Lewis
2. Derek Lunsford
3. Kamal El Gargni
4. Ahmad Ashkanani
5. Jose Raymond
Леј не ми се верува дека изгуби Фил, криво ми е што не гледав, не сум дома. Ќе пуштам после детално. Многу ми е мило за Роли, верував дека може во топ 3 иако покрај Бонак е многу тешко, воедно Роли ја зема и од публика наградата, првпат од годинава е тоа. Инаку Фил очекував ако излезе како прошла година, овојпат да биде казнет и да изгуби. Завчера Роден имаше убедливо најдобра кондиција, успеал пакетот да го задржи и за главната вечер, секоја чест. Каи може малку да жали за овие две години...
Флекс Луис секоја чест, 7 години доминација, мада оној Хади Чопан што не му даваат виза за во Америка е сериозна закана, можеби тоа го намириса Флекс и решава да си иде непоразен.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom