Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Здраво како да ја направам раката 45 цм обем ама дефинирана. Поздрав
а колкава ти е сега? ако е 35цм а ти се брза тогаш стероиди, инаку година- година и пол вежбање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
а колкава ти е сега? ако е 35цм а ти се брза тогаш стероиди, инаку година- година и пол вежбање.
Пиши ја формулата за година-година и пол како да направиме рака 45цм издефинирана (најверојатно типот мисли и вената на бицепс да му е извадена и подлактицата река со притоки). Со стероиди не се стига за толку кратко, а не пак природно.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Пукај раци 4-5 пати неделно а другите мускулни групи колку за одржување.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
После трчање ми се појави модринка на мускулот од колено надоле и многу ме боли, а никаде не се удрив и сл...дали треба да се загрижам може да е нешто опасно или..?
 
F

Flatter

Гостин
kakov trol 42 cm raka ima so 5 meseci vezbanje a saka 45 cm raka ahahah. Jas 2 godini vezbam pa te go nemozam da mrdnam od 40cm on za 5 meseca 42 ahahaha svasta.

Moze da ti bide 42cm samo ako ti e so salo a cist muskul nema sansi odi pisi go toa na femina forumot.

Zemi bockaj se so synthol kje imas biceps kako popaj a podlaktica kako cackalica. Pa posle koga kje ti pukne bicepso tamn kje go procistes vozduhot vo gradot so nego
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
kakov trol 42 cm raka ima so 5 meseci vezbanje a saka 45 cm raka ahahah. Jas 2 godini vezbam pa te go nemozam da mrdnam od 40cm on za 5 meseca 42 ahahaha svasta.

Moze da ti bide 42cm samo ako ti e so salo a cist muskul nema sansi odi pisi go toa na femina forumot.

Zemi bockaj se so synthol kje imas biceps kako popaj a podlaktica kako cackalica. Pa posle koga kje ti pukne bicepso tamn kje go procistes vozduhot vo gradot so nego
Ти ако немаш незначи дека другите неможат да имат. Можеби генетски му се подобра страна рацете.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Што мислите за комбинација теретана и пливање?
Од мај вежбам дома, имам вратило и еднорачни тегови, презадоволен сум од резултатите ама ми здосади веќе сличната рутина со месеци + плус многу време губам, поготово во деновите кога вежбам гради.
Идејата ми е да искомбинирам бицепс/грб/стомачни; пливање; гради/трицепс/стомачни; пливање; нозе/стомачни; пливање; одмор.
Моментално од око мислам дека сум 12-13% боди фет, а сакам да намалам на 9-10%, со тоа што многу ме мрзи да трчам на суво и само коа сум нервозен трчам.
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
5
kakov trol 42 cm raka ima so 5 meseci vezbanje a saka 45 cm raka ahahah. Jas 2 godini vezbam pa te go nemozam da mrdnam od 40cm on za 5 meseca 42 ahahaha svasta.

Moze da ti bide 42cm samo ako ti e so salo a cist muskul nema sansi odi pisi go toa na femina forumot.

Zemi bockaj se so synthol kje imas biceps kako popaj a podlaktica kako cackalica. Pa posle koga kje ti pukne bicepso tamn kje go procistes vozduhot vo gradot so nego
Ццц многу добро ти напишаа немора да значи дека ти ако немаш, и другите не можат да имат .
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Што мислите за комбинација теретана и пливање?
Од мај вежбам дома, имам вратило и еднорачни тегови, презадоволен сум од резултатите ама ми здосади веќе сличната рутина со месеци + плус многу време губам, поготово во деновите кога вежбам гради.
Идејата ми е да искомбинирам бицепс/грб/стомачни; пливање; гради/трицепс/стомачни; пливање; нозе/стомачни; пливање; одмор.
Моментално од око мислам дека сум 12-13% боди фет, а сакам да намалам на 9-10%, со тоа што многу ме мрзи да трчам на суво и само коа сум нервозен трчам.
зима иде ти сега најде да намалуваш масти :D
остај боди фет нека те топле зимово
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
После трчање ми се појави модринка на мускулот од колено надоле и многу ме боли, а никаде не се удрив и сл...дали треба да се загрижам може да е нешто опасно или..?
Провери тироидна жлезда.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Што мислите за комбинација теретана и пливање?
Од мај вежбам дома, имам вратило и еднорачни тегови, презадоволен сум од резултатите ама ми здосади веќе сличната рутина со месеци + плус многу време губам, поготово во деновите кога вежбам гради.
Идејата ми е да искомбинирам бицепс/грб/стомачни; пливање; гради/трицепс/стомачни; пливање; нозе/стомачни; пливање; одмор.
Моментално од око мислам дека сум 12-13% боди фет, а сакам да намалам на 9-10%, со тоа што многу ме мрзи да трчам на суво и само коа сум нервозен трчам.
Ако ти е главна цел да топиш, пробај 8х8 3 пати неделно и плус пливањето, само немој голем калориски дефицит бидејќи ќе изгубиш и мускул. Пливањето ти е одлично во комбинација со теретана, ако имаш услови да одиш нема да погрешиш!
Иако мислам дека најдобро е да тераш неколку месеци со калориски суфицит и да качиш малку мускулна маса, па да се исчистиш за на лето, али што е можно почист балк со околу 300ккал калориски суфицит.[DOUBLEPOST=1536874928][/DOUBLEPOST]
Тоа е брат македонска работа за жал.
На колку проценти телесни масти имаш рака од 42цм (и дали на напумпана после тренинг или слободна кога не вежбаш) и на колку проценти сакаш да ја имаш 45цм?
Груба математика, за да зголемиш околу 2цм на раката мускул ти треба да ставиш околу 4-5кг мускул на цело тело варира од генетиката некој ќе стави повеќе во раката, некој помалку, но не зборувам за бруто тежина туку мускул, за тоа природно ти се малку и 2 години, ете ако си почетник може и ќе успееш во толкав временски период.[DOUBLEPOST=1536874994][/DOUBLEPOST]
Пукај раци 4-5 пати неделно а другите мускулни групи колку за одржување.
и ќе изгледа како орка од wow, вежбајте за симетрија тоа е убавината на бодибилдингот, а не да имате една супериорна мускулна група, а останатите тиња.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Ако ти е главна цел да топиш, пробај 8х8 3 пати неделно и плус пливањето, само немој голем калориски дефицит бидејќи ќе изгубиш и мускул. Пливањето ти е одлично во комбинација со теретана, ако имаш услови да одиш нема да погрешиш!
Иако мислам дека најдобро е да тераш неколку месеци со калориски суфицит и да качиш малку мускулна маса, па да се исчистиш за на лето, али што е можно почист балк со околу 300ккал калориски суфицит.
Сакам да намалам малку масти за повеќе да ги изразам стомачните и V-то. Гради сакам да појачам, особено внатрешен дел, ама дома тешко тоа. Правам по 300-350 склекови (два вида) и веќе ми здосадуваат. Грбот исто сакам да го подигнам малку пошто дома сум само на згибови и барбел роус ама не гледам некои резултати. На згибовите заглавив на 10*9 серии и тешко да мрднам нагоре.
Од раката сум задоволен, не знам обем и сл. ама визуелно дибро ми изгледа :rolleyes:
Главната дилема ми е дали пливањето ќе ми помогне за дефиниција на мускулите (грб, стомак, V) или џабе ќе си ги трошам парите. Можда подобро е да си искомбинирам 5 пати неделно теретана (еднаш неделно нозе, другото по два пати) и баскет/фудбал во деновите за одмор.

Пс: не ми е целта маса туку повеќе дефиниција. Мала глава иам грдо ќе изгледа ако пуштам голем бицепс :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom