Бодибилдинг суплементи

Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Подобро гејнер, од preworkout, ако е базиран само на кофеин. И што ако се напие кафе пред тренинг?![DOUBLEPOST=1528874695][/DOUBLEPOST]

Која е разликата помеѓу декстроза и 'гејнер'?!
Што ќе му е сурутка пред спиење (whey) ако во текот на денот внесува доволна количина на протеини?
BCAA за ако предлог по тренинг и 'малце' beta alanine...
Ова, BOOSTER, страшно звучи, ама ништо од сето тоа погоре напишано нема да те бустне, како што звучи. Ако не сте спремни за тренинг, не гледам потреба од еспресо или било кое кафе.
Па кафе како замена за некој preworkout кој е базиран само врз кофеин кој би му дал енергија за вежбање.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Значи кафеинот е добар како preworkout, a декстоза и креатин за postworkout? Знам дека сум тапа, ама сакам постепено да почнам. o_O

Едит: И дали имаат врска годините? (18 сум)
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Значи кафеинот е добар како preworkout, a декстоза и креатин за postworkout? Знам дека сум тапа, ама сакам постепено да почнам. o_O

Едит: И дали имаат врска годините? (18 сум)
2 sati pred trening jades meso so kompir ili oriz ili grav ako nemas maka so tezavost na zeludnikot i 30min pred trening 5gr. Kreatin a odma posle trening 20gr dekstroza, 5gr kreatin, 10gr bcaa. Posle sat vreme jades i toe to. So ke ti e kafe ili preworkout. Najdobar suplement koj sto vredi da se zeme se bcaa, kreatin, whey i glutamin.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Подобро гејнер, од preworkout, ако е базиран само на кофеин. И што ако се напие кафе пред тренинг?![DOUBLEPOST=1528874695][/DOUBLEPOST]

Која е разликата помеѓу декстроза и 'гејнер'?!
Што ќе му е сурутка пред спиење (whey) ако во текот на денот внесува доволна количина на протеини?
BCAA за ако предлог по тренинг и 'малце' beta alanine...
Ова, BOOSTER, страшно звучи, ама ништо од сето тоа погоре напишано нема да те бустне, како што звучи. Ако не сте спремни за тренинг, не гледам потреба од еспресо или било кое кафе.
Убаво се поделени двата (вториот коментар е за дечкото ТОНИ и предлог како да ги користи неговите суплементи) коментари. Барем ти си доволно учен и паметен... И знаеш што како значи а не како звучи...

Разликата е цената помеѓу двата прости шеќери за кои ме цитираш, и филерите што се лупаат внатре...


Друже кофеин не е preworkout, како да ти се објасни...

- "Кофеинот го стимулира централниот нервен систем со што се овозможува зголемена будност и концентрација на мозокот, а со тоа и подобрена врска помеѓу мозокот и скелетните мускули. Исто така кофеинот ги стимулира адренергичните хормони, кој пак имаат термогенички ефект врз организмот."
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Незнам дали е само кај мене. Ама последниов My protein што го земав од Полеоспорт, цело време ме гребе грлото кога го пијам. Мислев прво да не сум се разболел, ама престанам да го пијам и во ред сум. 2 пати пробав така да сигурно до протеинот е.

Да им се плукнам на нашиве преваранти. Мора да прават мучки. Дали може да си набавам протеини некаде онлајн ?

Од каде нарачувате вие? Нарачува ли некој од надвор воопшто?

Нажалост би земал од Грција ама нема да можам поради обврски да одам сега, па затоа барам онлајн. И веќе кај нашиве продавници особено PoleoSport не им влегувам
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Јас сеа пијам концентрат од ON и многу лоша растворливост, зашто така? Го земав на попуст во НоЛимит, дали долго им беше во магацинот или таков е? Предходно пиев концентрат од МyProtein и Ултимејт Нутришн и биле и имале многу подобра растворливост от ОН(а и поефтини)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Убаво се поделени двата (вториот коментар е за дечкото ТОНИ и предлог како да ги користи неговите суплементи) коментари. Барем ти си доволно учен и паметен... И знаеш што како значи а не како звучи...

Разликата е цената помеѓу двата прости шеќери за кои ме цитираш, и филерите што се лупаат внатре...


Друже кофеин не е preworkout, како да ти се објасни...

- "Кофеинот го стимулира централниот нервен систем со што се овозможува зголемена будност и концентрација на мозокот, а со тоа и подобрена врска помеѓу мозокот и скелетните мускули. Исто така кофеинот ги стимулира адренергичните хормони, кој пак имаат термогенички ефект врз организмот."
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Колку мг има у едно турско кафе?:D
No idea.

According to USDA 1.8g of instant coffee (1tsp) has 57mg of caffeine.

Шо значи 480мг се 8 лажички нескафе.

Which is why caffeine pills are a thing.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Убаво се поделени двата (вториот коментар е за дечкото ТОНИ и предлог како да ги користи неговите суплементи) коментари. Барем ти си доволно учен и паметен... И знаеш што како значи а не како звучи...

Разликата е цената помеѓу двата прости шеќери за кои ме цитираш, и филерите што се лупаат внатре...


Друже кофеин не е preworkout, како да ти се објасни...

- "Кофеинот го стимулира централниот нервен систем со што се овозможува зголемена будност и концентрација на мозокот, а со тоа и подобрена врска помеѓу мозокот и скелетните мускули. Исто така кофеинот ги стимулира адренергичните хормони, кој пак имаат термогенички ефект врз организмот."
Нешто утрово, не ќе да сум толку паметен, кои два прости шеќери?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Нешто утрово, не ќе да сум толку паметен, кои два прости шеќери?
Малце избрзав со пишување ама еве вака бидејќи гледам ми си нешто намерачен мене, а пред некое време водеше исти битки за гејнерите со други членови:

Малтодекстринот е всушност сложен јаглено хидрат, најчесто се добива од компир, пченичен или оризов скроб, но всушност молекуларниот синџир (на веќе преработениот односно добиениот малтодекстрин) е многу пократок од останатите комплексни јагленохидрати. За разлика од декстрозата малтодекстринот треба предходно да се обработи во црниот дроб, после обработката малтодекстринот влегува директно во крвта, кој на овај начин го зголемува крвниот шеќер и нивото на инсулин исто како и декстрозата...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
No idea.

According to USDA 1.8g of instant coffee (1tsp) has 57mg of caffeine.

Шо значи 480мг се 8 лажички нескафе.

Which is why caffeine pills are a thing.
Или за уживачите на кафе како мене полн погодок да испијат 6-7 кафиња :)

Турското ви има повеќе кофеин, кај еспресото нема време да се ослободи целиот кофеин за време на подготовката. Имам читано дека тоа што го користат во Старбакс имало голема количина на кофеин, али не сум имал прилика да пробам.

Инаку да кафето ви е една од опциите да добиете малку на фокус и сила, една голема шолја турско пред тренинг и терајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom