Најекономично греење и ладење

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Бајаги поскапо од квалитетен инвертер испаѓа ако мериш на цела цезона. Повеќе од дупло поскапо.
Да, али и квалитетот на топлење е дупло подобар, мојата 6кв на издув во втора брзина вади 400 степени, а има 5 брзини. Тоа за климата е мисловна именка со три па и четири непознати.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да, али и квалитетот на топлење е дупло подобар, мојата 6кв на издув во втора брзина вади 400 степени, а има 5 брзини. Тоа за климата е мисловна именка со три па и четири непознати.
Ja imam istata pecka koj 400stepeni drug da lazis:)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Ja imam istata pecka koj 400stepeni drug da lazis:)
Ајде ќе ти снимам клипче, па ќе ти поставам овде за да докажувам на клима лобито, и после тоа што ќе биде твојот одговор кога ќе видиш 400 степени издув ?

Ете снимав два клипа, рУкава ми ја изгоре, у прва иде на моменти преку 300 степени, во втора на моменти преку 400 степени, само ме интересира кој ќе ти биде одговорот, за да знам дали вреди да се замарам.
 
Последно уредено:

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Другари здраво,

Ја гледам акцијава на Gree и се мислам дали да се подновам.

Работава е следна:

Дневна од 40м2 во зграда, имам парно (задоволен корисник на БЕГ) во моментов имам некоја Fonko клима 15ина години стара, само за ладење ја користам летно време, 10-15 пати ја пуштам. Имам за спалната друга on/off клима.

Дали во дневната за ладење да ја оставам старата, да ставам Gree Fairy или инвертерот Lomo Eco?
Има разлика голема во потрошувачката за ладење летно време обична и инвертер? Не знам што да правам...


Уште едно прашање околу ладење греење на хотел/апартмани... 7 соби од 20ина м2. На југот од земјава, значи попроблематично ладење отколку греење. Колектори за топла вода секако би ставал, прашањето ми е околу ладење/греење на собите дали посебни клими (ваљда инвертери) во собите, или пак некој систем со фенкојлери?

Значи една надворешна единица и 7 внатрешни, во различни соби.

Некогаш 1 соба ќе биде зафатена, дали системот со фенкојлери троши повеќе?

Помош...
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
424
Доколку те служи Фонкото не мењај ништо, за ладење оф-он климите се одлични и тука некаде би била и сметката за струја а од друга страна немаш дополнителен трошок за нова клима, работна рака, реновирање и сл.
За апартманите исто за ладење работа ќе ти завршат он- оф климите со тоа што ќе заштедиш по некои 100€ во разлика од инвертер.
За мултисплитот ќе ти одговори некој подобро запознат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Decki a ima li nekoj so se gree so IR paneli? Ima li nesto tuka ili e cista prevara?[DOUBLEPOST=1518013976][/DOUBLEPOST]
Nesto pomalku od vreka na den za 45-6 kvadrati so parno vo zgrada so dobra izolacija.
Vo odrzuvanje na plamen (modulacija) 1kg/saat.
Od druga perspektiva, 1kg peleti = 4.5kwh. Od toa korisna energija grubo 4kwh (zemeno vo predvid efikasnost na kamin, zaguba po cevki od hodnici ili prostori so ne sakas da gi grees - sho zavisi od postavenost na rabotite)

170/15=11.3 za 1kg
11.3/4 = 2.8

Znaci, kolku kosta greenje na peleti = 2.8mkd/kwh ili COP: 2.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Peckite na peleti se priblizuvaat na klimite samo pod -5c nadvoresna temperatura. Pri ovakvi temperaturi klimata i toplotnite se e izmisleni za peletite. Na ovie mlaki temperaturi trosis po 100e mesecno za peleti a pri istive temperaturi dobra 5.5kw klima nema poise od 2000den mesecno da potrosi struja pri 23-24c na istata kvadratura 24/7 uklucena pa posle praj matematika kade e maltretiranjeto so logistika na peletite i cistenjeto na peckata. E sega ako bi poeftinile peletite na 100den vrekicka onda mozebi bi se jadelo nekako a so ovie ceni treba lud da si i da pomislis na peleti. [DOUBLEPOST=1518014114][/DOUBLEPOST]
Ајде ќе ти снимам клипче, па ќе ти поставам овде за да докажувам на клима лобито, и после тоа што ќе биде твојот одговор кога ќе видиш 400 степени издув ?

Ете снимав два клипа, рУкава ми ја изгоре, у прва иде на моменти преку 300 степени, во втора на моменти преку 400 степени, само ме интересира кој ќе ти биде одговорот, за да знам дали вреди да се замарам.
na mene mi e idealno 23-24 konstantni. Sve preku toa e maltretiranje i potenje bezveze. peckite pa taka, ili se potis ili mrznes nema sredina.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Ајде ќе ти снимам клипче, па ќе ти поставам овде за да докажувам на клима лобито, и после тоа што ќе биде твојот одговор кога ќе видиш 400 степени издув ?

Ете снимав два клипа, рУкава ми ја изгоре, у прва иде на моменти преку 300 степени, во втора на моменти преку 400 степени, само ме интересира кој ќе ти биде одговорот, за да знам дали вреди да се замарам.
Каде се клиповите?Јас колку што знам водата врие на 100Ц па ако ставиш рака во жешка вода ќе ти изгори навистина...Па замисли на 400ц издув што би се случило што со "Рукава ми ја изгоре", извини другар но на 400ц тебе ти изгоре руката...
ПС Немам печка на пелети и малку ми е сомнително(фантастично)тоа што го напиша, по кажуавање на други знам дека печаката има врел издув но не таков како што ти го претставуваш...можеби сум грешка :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Па јас успеав некако да издржам 45 секунди за да не се изгорам, треба да набавам некоја железна ракавица за да ви докажам дека стварно жеже. @valvoline Како бе така стручњаку за све па и за нешто што го немаш, заклучи дека нема средина :facepalm: Ја местам на 23 и имам 23 не е ова печка на дрва. Еве го клипчето и оваа температура е измерена во втора брзина, иначе има 5. За другите брзини не се осмелувам да снимам.

https://www.youtube.com/watch?v=6DQPwH_XaAA

Потрошња иам 70% од една вреќа, набавена по 170 денари, значи ќе му дојде 120 денари на ден, ја работам од 6 и 30, па до 23 часот, со пауза од 2 часа кога палам клима на ефтина тарифа. Греам 50м2 во куќа, под мене подрум, куќата е со добра изолација од 8 см стиропор и ПВЦ. Печката одржава температура од 22-24 степени во зависност од делот на просторијата и работи наминимум во прва брзина.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
Го мерам исто како што го мерам и издувот на климата, нема разлика.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Еве го клипчето и оваа температура е измерена во втора брзина, иначе има 5. За другите брзини не се осмелувам да снимам.
а зошто мора од толку блиску да мериш ова не е сонда, мериш со ласер и истите резултати ќе ги добиеш и ако мериш и од 2-3м растојание
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Па јас успеав некако да издржам 45 секунди за да не се изгорам, треба да набавам некоја железна ракавица за да ви докажам дека стварно жеже. @valvoline Како бе така стручњаку за све па и за нешто што го немаш, заклучи дека нема средина :facepalm: Ја местам на 23 и имам 23 не е ова печка на дрва. Еве го клипчето и оваа температура е измерена во втора брзина, иначе има 5. За другите брзини не се осмелувам да снимам.

https://www.youtube.com/watch?v=6DQPwH_XaAA

Потрошња иам 70% од една вреќа, набавена по 170 денари, значи ќе му дојде 120 денари на ден, ја работам од 6 и 30, па до 23 часот, со пауза од 2 часа кога палам клима на ефтина тарифа. Греам 50м2 во куќа, под мене подрум, куќата е со добра изолација од 8 см стиропор и ПВЦ. Печката одржава температура од 22-24 степени во зависност од делот на просторијата и работи наминимум во прва брзина.
So peckata vo prva.brzina ne mozes da zgrees 50kvadtati .
Viknisi serviser ako najdis da ti ja stelova.peckata .

Vo prva.brzina izduvot e naj mal i ako ne e dobro naseteluvana ke pravi dotur na peleti ognot ke bide golem ama nema da se siri vo prostorijata . Prvata brzina e samo modulacija peckata raboti odnosno se vraka vo prva koga ke bide blizu do.zadadenata.

Peckata ima senzor za toplina na izduvnite gasovi mozes da procitas vo servisot na ekranceto.

A trosi so trosi koj ke zeme pecka grdo ke se zezne.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
So peckata vo prva.brzina ne mozes da zgrees 50kvadtati .
Viknisi serviser ako najdis da ti ja stelova.peckata .

Vo prva.brzina izduvot e naj mal i ako ne e dobro naseteluvana ke pravi dotur na peleti ognot ke bide golem ama nema da se siri vo prostorijata . Prvata brzina e samo modulacija peckata raboti odnosno se vraka vo prva koga ke bide blizu do.zadadenata.

Peckata ima senzor za toplina na izduvnite gasovi mozes da procitas vo servisot na ekranceto.

A trosi so trosi koj ke zeme pecka grdo ke se zezne.
:facepalm: Се изнатресе глупости, немој не ме срами, ме изеде туѓ срам, да викнам стручњак да ја штелува :vozbud:Ја штелувам веќе 4 години со лева рака за тебе. Не дувала во прва брзина, дува и тоа корне, ќе ти го пуштам и тој клип ама ќе треба да платиш за тоа. :tapp: Молим те не ме цитирај веќе,иди покриј се со кебето.[DOUBLEPOST=1518038409][/DOUBLEPOST]
а зошто мора од толку блиску да мериш ова не е сонда, мериш со ласер и истите резултати ќе ги добиеш и ако мериш и од 2-3м растојание
Не ја покажува истата температура на различно растојание, пример кога го купив пиштолот ја мерев климата од 3-4 метра па имаше издув 30. си велам оваа не работи како што треба, кога го ставив пиштолот внатре дојде до 55 степени.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
:facepalm: Се изнатресе глупости, немој не ме срами, ме изеде туѓ срам, да викнам стручњак да ја штелува :vozbud:Ја штелувам веќе 4 години со лева рака за тебе. Не дувала во прва брзина, дува и тоа корне, ќе ти го пуштам и тој клип ама ќе треба да платиш за тоа. :tapp: Молим те не ме цитирај веќе,иди покриј се со кебето.[DOUBLEPOST=1518038409][/DOUBLEPOST]

Не ја покажува истата температура на различно растојание, пример кога го купив пиштолот ја мерев климата од 3-4 метра па имаше издув 30. си велам оваа не работи како што треба, кога го ставив пиштолот внатре дојде до 55 степени.
A zosto.kupuvase klima ako.tolku.malce trosi.i toa vo Gevgelija . Nemoj da gi lazes lugeto deka trosis po 120den na den. Vo prva brzina peckata gree na 10santimi pred nea.
Pokazigo izduvot vo servisot na ekranot da vidime koi se tie 400stepeni izduv.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.245
A zosto.kupuvase klima ako.tolku.malce trosi.i toa vo Gevgelija . Nemoj da gi lazes lugeto deka trosis po 120den na den. Vo prva brzina peckata gree na 10santimi pred nea.
Pokazigo izduvot vo servisot na ekranot da vidime koi se tie 400stepeni izduv.
Климата е купена пред 10 години, печката е пред 4. Го виде клипчето или цвикера да ти набавам ? Ај под кебето да се топлиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom