90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

Кој е вашиот фаворит? Се надевам не Dunkirk.


  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Иначе од овие за најдобар филм годинава реков нема да се замарам да ги гледам освен ако немам желба за некој посебен филм

Од овие имам гледано 4 од 9 филма.

П.С. ееееј сеа сфаќам дека I,Tonya не е ни номиниран за ова алоооооооо дали се овие нормални бе :tapp:

И до душа скоро сите 4 ми се ок и ниту еден не ми е глуп, досаден или претенциозен..така да по некоја логика тоа значи дека пар од другиве филмови со прво ќе ги избегнам :D Гет Аут ќе го гледам ваљда пошто могуче да е стварно добар, другиве...не знам, ваљда не освен ете некој од Пост/Даркест ако ми текне случајно..

Од овие 4...па....заебано е да ги рангирам пошто скори сите ми се....Ок. И тоа е тоа. Знам хејт ќе јадам ваљда што сите ми се само просечни или ок филмови ама..то е..

Dunkirk - Ех. Ок филм е, ама не сум огормен фан на воени филмови. Да земам да му ги рангирам сите филмови на Нолан сигурно меѓу последните би бил ако не и последен. Што уствари збори и на какви ниво е Нолан, пошто филмов доби лајк од мене кога го гледав, ама не верувам да сакам пак да го гледам.

Lady Bird - Кјут ми се вакви quirky/coming of age филмови па ми се допадна филмов ради тоа. А не дека е нешто посебно што немаме видено. Дури ете знам прокоментирав за еден плотпоинт што не водеше никаде во општана тема. Ок филмче што ми се допадна...ама стварно не е нешто WOW или кој знае колку иновативен филм со кој знае каква порака....пошто не е. Само е кјут филм што го гледаш, ти се допаѓа и си продолжуваш со животот.

The Shape of Water - Ете на овие од форумов им кажав кога го гледавме ама.. шо знам бе... не ме внесе уопште филмов....ајде ќе кажам могуче и поради тоа што два пати го гледавме првиот саат ама..шо знам.. Визуелно супер, саундтрак супер, глума супер, атмосфера супер и се тоа......ама јас оценувам и сакам приказни. Приказната е тоа што треба да ме фати и да ме натера да ми се допадне. Приказнава мене не ми беше нешто посебно engaging. Имаше геј и лезбејски филмови.....па ајде сега и зоофилија малце :D Шо знам, мене секад Дел Торо ми правел вакви филмови, повеќе визуелно ремек дело него ли некоја си јака приказна.

Тhree Billboards - Е тука не е само ок филмов :D Предобар филм, еден од најдобрите за оваа година, мислам само I, Tonya Повеќе ми легна од овој. Од глума до сценарио до атмосфера до трагедија до комедија...се имаше во филмов. Перфектен микс од се во едно. И во ниту еден момент не делува досаден или исфорсиран и покрај тоа што има многу работи што се случуваат. (ова го викам дека атмосферата на филмот те тера да мислиш "ех, штуро градчево, ништо не се дешава" а кога ќе завршиш сфаќаш дека милијарда работи се исподесија во цел филм што дури и си ги заборавил) Хуморот во вакви филмови лесно може да делува исфорсирано али тука си испадна перфектен ко за филмов. Одлични сите актери што исто ретко се гледа сите актери да се на високо ниво. Чинам Вуди зема номинација а Роквел не? Уште една кражба налик на онаа за Дизастер Артист. Дефинитивно од сите овие омилен.

И така...среќа не се замарам со Оскариве, и полека и светот сфаќа дека се само glorified Бубамари па не ми менуваат ништо во животов оскариве :D

Али ете од се ова што гледав реков скоро сите ми се барем ок филмови што добиваат лајк од мене така да би рекол добра година е ова за Оскаровските филмови, браво (y)


П.С. Треба некој да ги "тоњахардингизира" овие што ги прават номинацииве за тоа што не им дадоа номинации на I,Tonya i Disaster Artist[DOUBLEPOST=1516717888][/DOUBLEPOST]Аааа добил и Роквел номинација.

Браос! За него бев сигурен али ептен ме исќефи ова што и Вуди доби. Алал![DOUBLEPOST=1516717989][/DOUBLEPOST]Исто ептен ме радува што и Бос Бејби доби номинација. Одличен филм исто така
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
6/9 изгледани од номинираните филмови и штом Three Billboards не доби номинација за режисер, веројатно Тhe Shape of Water победува.

Get Out е океј филм, ама доколку во некое невидено сценарио победи, би бил еден од најлошите победници.

Dunkirk е добар, ама никогаш не ни имал шанса за Оскар поради техничката природа на филмот.

Call Me By Your Name и Lady Bird ми се во топ 10 филмови за 2017, а и The Shape of Water и Three Billboards не се лоши.

Следен за гледање ми е Phantom Thread.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Таа е реалноста, 3 места за белци, 2 за црнци. Кој како се родил таква конкуренција ќе има.

И која беше жената која ги читаше номинациите? Барем да ги имаше прочитано пред тоа имињата. Срам го фати Анди што е на иста сцена со неа.
Живеам за денот кога ќе биде модерно да се даваат номинации на странски актери и кога фората ќе биде "Фак Америка, остатокот од светот е исто така добар!" и тоа ќе биде актуелното движење....

Дај бе Трамп нека ни опцуе матер на цела Југославија да се прославиме.... Нека не нарече вукојебина или шо ти знам :D

Па догодина номинации за најдобар актер:

Гери Олдмен во - Стар белец базиран на вистински настан
Рандом тип што глумел геј во - Рандом геј филм
Саско Коусев (пошто нели нема да знаат како да го изговорат) во - Комита со брада во јубилејниот милионити комитски филм од Македонија
Рандом црнец во - Лол гајле ти е во што глумеше? Црнец е.
Никола Којо во - Overweight balkan guy doing balkan things
Раде Шербеџија во - Лол не ми се глуми веќе 10 години напраив пари за три животи али фаца сум што ја знаат и во Америка па дајте номинација

:D[DOUBLEPOST=1516719566][/DOUBLEPOST]
Dunkirk е добар, ама никогаш не ни имал шанса за Оскар поради техничката природа на филмот.
Доискажи се, не знам на што целиш :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Уште отсега го гледам тој неверојатен оскар за најдобар филм за извесниот Call me by your name, кој нема баш да победи во другите категории но ќе земе во главната, исто како и Moonlight лани, тоа се тематиките под владеењето на Трамп, такви филмови ќе победуваат макар и господинот Стенли Кјубрик да учествува тука. Се надевам дека грешам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Пред да анализирам подобро, само да си ги кажам 2 работи кои први ми паднаа в очи додека гледав:
1. Најмногу се израдував на The Boss Baby за анимиран! In your face, глупава критико. Ко зборев дека е ептен убаво филмче, само драгонски ме слушаше. Толку се израдував што испуштив некој крик во автобус ко го прочитаа
2. Мартин Мекдона без номинација за режија, значи дека втората најголема гранка на Академијата, режисерите, не гласале за него = дајте му Оскар на The Shape of Water уште сега.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
2. Мартин Мекдона без номинација за режија, значи дека втората најголема гранка на Академијата, режисерите, не гласале за него = дајте му Оскар на The Shape of Water уште сега.
Чекај прво Phantom Thread да го изглеаме
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Чекај прво Phantom Thread да го изглеаме
Тешко тој. Се знаеше кои 4, па ете и 6 да се се најголеми фаворити: Billboards, Shape of Water, Lady Bird, Dunkirk, и бонус: Call Me By Your Name и Get Out. Ви ги пишав вчера нели.[DOUBLEPOST=1516727572][/DOUBLEPOST]Инаку, јас првите 7 и деветтиот сум ги погодил. Наместо осмиот кај мене, Florida Project, номиниран 15-от, Phantom Thread.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Чекај прво Phantom Thread да го изглеаме
Мислам дека тешко срање ќе биди, добива на популарност дека е соработка на Пол Томас Андерсон и Деј Луис и е последен филм на Деј Луис.Самиот податок дека Деј Луис е едниствениот со 3 оскари за главна улога кажува за неговата репутација во академијата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Значи уште еднаш: од филмовите само Phantom Thread кој го имав ставено 15-ти не сум го погодил. На негово место го имав The Florida Project како 8-ми.

Кај режисерите има многу изненадувања: 3, 4 и 5 од мојата листа ги нема, а наместо нив: 6, 11 и 12 номинирани.

Кај актерите 2 (Гиленхал), 4 (Гарфилд) и 5 (Хенкс) ги нема, наместо нив 6 (Андерсон), 8 (Дензел) и 13 (Калуја). Најмногу мака ми е за Џереми Ренер во Wind River.

Кај актерките, полн погодок - 5/5 погодени!

За песна ја нема I Don't Wanna Live Forever од 50 Shades :(

Спореден актер: 3 (Арми Хамер), 4 (Џејсон Мичел) и 5 (Марк Риленс) ги нема, а ги има 6 (Ричард Џенкинс), 13 (Вуди) и 22 (Пламер). Тука утка невидена со последниве двајца. А Арми Хамер заслужи, баш.

Споредна актерка: само 5 (Холи Хантер) ја нема, а на нејзино место 6 (Лесли Манвил).

Кај странските овој либанскиов од кај се појави не знам, а и унгарскиот, иако ми се допадна, е изненадување. На нивно место мислев дека израелскиот Foxtrot и сенегалскиот Felicite ќе бидат номинирани.

Визуелни ефекти: Kong ми е изненадување. Мислев дека барем еден од Dunkirk / The Shape of Water ќе ги има.

Кинематографија, конечно жена номинирана, за Mudbound.

Продукциски дизајн дајте му на Blade Runner уште сега.

Звук: двата за Baby Driver!

Краток анимиран: го нема тој гејскиот од youtube, surpriseee!

За музика сум измеѓу Shape of Water - Десплат и Dunkirk - Zimmer, ама требаше Blade Runner да го номинираат. Штета!

За сценарио навивам за Call Me... и Get Out.

Од документарните и кратките ништо не сум гледал годинава.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Уште отсега го гледам тој неверојатен оскар за најдобар филм за извесниот Call me by your name, кој нема баш да победи во другите категории но ќе земе во главната, исто како и Moonlight лани, тоа се тематиките под владеењето на Трамп, такви филмови ќе победуваат макар и господинот Стенли Кјубрик да учествува тука. Се надевам дека грешам.
Call Me By Your Name нема да победи, доста различен случај е од Moonlight. Ако тераат со "relevant" филмови, тогаш The Shape of Water има добри шанси. Во мода е режисерите да се фалат како ги снимале филмовите баш за ова доба. На Спилберг не му успеа, иначе The Post ќе победуваше. Three Billboards има контроверзна тематика, така да Дел Торо веројатно ќе земе и режисерски и филмски Оскар.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
@Zlatikevichius Ова може да се прилагоди за секој филм, ама интересно :D
THE BOSS BABY Е ДОБАР ФИЛМ! :kuracc: (ова за овој Марк)[DOUBLEPOST=1516736991][/DOUBLEPOST]
Call Me By Your Name нема да победи, доста различен случај е од Moonlight. Ако тераат со "relevant" филмови, тогаш The Shape of Water има добри шанси. Во мода е режисерите да се фалат како ги снимале филмовите баш за ова доба. На Спилберг не му успеа, иначе The Post ќе победуваше. Three Billboards има контроверзна тематика, така да Дел Торо веројатно ќе земе и режисерски и филмски Оскар.
Дефинирај "relevant", please.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Дефинирај "relevant", please.
Moonlight победи во период кога Трамп беше избран за претседател, а бидејќи мнозинството гласачко тело е против претседател расист, хомофоб и сл., им дојде како искажување став со тоа што гласаат за ваков филм во период со таков претседател. La La Land e вистински пример за Оскаровски филм, па изгуби. И на телевизиските награди доминираат The Handmaid's Tale и Big Little Lies, феминистички серии, баш во контра на администрацијата. Спилберг си тера филм дека The Post е филмот што им е потребен денес, кога претседателот ги прогласува медиумите за ширење лажни вести. Ова ќе им беше типичен политички избор за Оскар, ама за среќа потфрли.

The Shape of Water не е баш од тој тип, ама го имам слушано Дел Торо како зборува слично како Спилберг, сега било вистинско време за филмот, а такви работи палат кај гласачите. Еве, Трамп да направи или да каже нешто против црнците, Get Out победува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom