Најекономично греење и ладење

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.130
Поени од реакции
8.200
so ova moze li da meram temperaturata na klimata kolku stepeni dava toplina?

20180117_171940.jpg
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
so ova moze li da meram temperaturata na klimata kolku stepeni dava toplina?
Mozes Da! Spored upatstvoto ke gi priklucis tie dvata pina od sondata za T koja ne si ja fatil u fotkava a se nadzira od desna strana, ke ja namestis skazalkata na multimerot tamu kaj sto pisuva TEMP Cº, ke ja drzis sondata (zickata) kaj izduvot i ke izmeris T..
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Neka bide i pojaka klima bitno mi e da postignuva temperatura kako sto ttebai da ladi na leto.
Ako sakas pogolema klima bi ti gi preporacal slednive modeli
https://klimi.mk/product.php?id=255
Scop 4.2
Twin rottari copresor
Maksimaln kapacitet na greenje6.500kw
Potrosuvacka na greenje 1.520w
Freon R32
https://klimi.mk/product.php?id=196
Scop4.4
Maksimalen kapacitet na greenje 7.300kw
Potrosuvacka na greenje 1.700w
https://klimi.mk/product.php?id=217
Scop 5.1
Maksimalen kapacitet na greenje 5.800w
Potrosuvacka na greenje 1.719w
Twin rottari copresor
Ova se moite predlozi vrz osnova na tvojot budet ti ke si odlucis.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
multi od gree:
IMG_20180115_160837.jpg
vo dnevnata ke bide nezavisen inverter
eve ja ponudata:

Nas predlog bi bil, za sekoja od trite sobi da se postavi po edna kanalska edinica nad samite sobi, dve od niv bi davale del od toplinata i vo hodnikot, dodeka tretata bi davala del od toplinata vo kupatiloto B1.


Trite vnatresni edinici bi gi opsluzivala Nadvoresna edinica od 21.000btu ili 6Kw na ladenje 7Kw na greenje toplinska mokjnost.


Cenata na motorot GWHD(21)NK3KO(LCLC) iznesuva 53.990 denari a cenata na sekoja kanalska edinica iznesuva 18.500den. Kanalskite edinici se so mokjnost od 9.000btu.

Grubo opremata bi cinela 109.490 denari.

Za plakjanje vo gotovo bi imalo prostor i za odreden popust na gorenavedenite ceni.

Rabotnata Temperatura na motorot e do -20C , sezonska efikasnost pri greenje e SCOP=4.0, a pri ladenje SEER=6,1.


Za dnevnata bi go preporacale modelot Hansol 3,5/4Kw model za greenje do -20C i so promotivna cena od 39.990den.


e sega sobrano se za greenje 11kw kolku bi troselo dnevno vo denari
nerazbiram ova e od saat 11kw ili dnevno?

so montaza i materijal negde 3000 evra bi kostalo
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
multi od gree:
Прегледај го приврзокот 183943
vo dnevnata ke bide nezavisen inverter
eve ja ponudata:

Nas predlog bi bil, za sekoja od trite sobi da se postavi po edna kanalska edinica nad samite sobi, dve od niv bi davale del od toplinata i vo hodnikot, dodeka tretata bi davala del od toplinata vo kupatiloto B1.


Trite vnatresni edinici bi gi opsluzivala Nadvoresna edinica od 21.000btu ili 6Kw na ladenje 7Kw na greenje toplinska mokjnost.


Cenata na motorot GWHD(21)NK3KO(LCLC) iznesuva 53.990 denari a cenata na sekoja kanalska edinica iznesuva 18.500den. Kanalskite edinici se so mokjnost od 9.000btu.

Grubo opremata bi cinela 109.490 denari.

Za plakjanje vo gotovo bi imalo prostor i za odreden popust na gorenavedenite ceni.

Rabotnata Temperatura na motorot e do -20C , sezonska efikasnost pri greenje e SCOP=4.0, a pri ladenje SEER=6,1.


Za dnevnata bi go preporacale modelot Hansol 3,5/4Kw model za greenje do -20C i so promotivna cena od 39.990den.


e sega sobrano se za greenje 11kw kolku bi troselo dnevno vo denari
nerazbiram ova e od saat 11kw ili dnevno?

so montaza i materijal negde 3000 evra bi kostalo
Nelogicno mi izgleda da za 3-te sobi so vkupno 32-33 kv da ti nudat 7kw, a dnevna koja e okolu 40kv samo 4kw . Neseriozno. Plus sigurno najgolemo opteretuvanje ke bide vo dnevnata vo koja ke sakas najvisoka temperatura, dodeka vo spalnite se drzi poniska temperatura.
Prasaj i kaj podobrite brendovi kako Mitsubishi, Toshiba, Daikin kakvo resenie ke ti ponudat.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нема помала мултисплит за 3 единици. Затоа таква му понудиле.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
Daikin ponuda 5000 evro ponuda sto mi e skapo premnogu. Odam na parno na drva od 1 pocnuvam so mreza.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Daikin ponuda 5000 evro ponuda sto mi e skapo premnogu. Odam na parno na drva od 1 pocnuvam so mreza.
Toplinska mokj e 7Kw na multisplitot so 3 edinici....a struja trosi 4 pati pomalku od toa.
Ili od iskustvo ke ti kazam posto imam multi 28.000btu so 3 kanalski vnatresni od 12.000btu toj sistem na odrzuvanje temperatura koga ke ja postigne zadadenata T, trosi vo najgolem del od denot 1Kw/h vo 90m2. Toa e minimumot na toj motor od 9Kw,....na ovoj motor pomaliot od 7Kw e sigurno i pod toa prosekot....no ke grees 4 prostorii + kupatiloto so 1Kw na saat....7den na saat.
Ponudata so 3 vnatresni e zosto so sekoja vnatresna ide i ziden konrtroler pa na ovoj nacin sekoja soba ke ima sopstvena kontrola i regulacija na temperaturata.
Isto taka nekoja od sobite moze da se ugasi da ne se gree/ladi ako nema nikoj.
Smetka za struja so sve ostanato (bojler, frizideri kompjuteri masini za perenje) bi ti bila megju 4 i 7000den vo najladnoto i toa celo vreme da raboti
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ako sakas pogolema klima bi ti gi preporacal slednive modeli
https://klimi.mk/product.php?id=255
Scop 4.2
Twin rottari copresor
Maksimaln kapacitet na greenje6.500kw
Potrosuvacka na greenje 1.520w
Freon R32
https://klimi.mk/product.php?id=196
Scop4.4
Maksimalen kapacitet na greenje 7.300kw
Potrosuvacka na greenje 1.700w
https://klimi.mk/product.php?id=217
Scop 5.1
Maksimalen kapacitet na greenje 5.800w
Potrosuvacka na greenje 1.719w
Twin rottari copresor
Ova se moite predlozi vrz osnova na tvojot budet ti ke si odlucis.
А бе климе, ај што си досаден ко мува-го*нарка ама тактикава - ЛАЖЕЊЕ за Twin-kompresrori тешко ке ти помине тука...пробај на ИТ таму има појше наивњаци, или на pazar3

SUZUMI PLUS RAS-16PKVSG-E / RAS-16PAVSG-E
Оваа Тошиба Сузуми 16ка на R32 фреон НЕМА ТВИН Компресор (n)(n)(n):drk:
Твин компресор кај Сузуми на R32 иде дури во моделот од 18.000бту и кошта само 71.690ден
А оваа 16ка од 60.000ден https://klimi.mk/product.php?id=255 нема Твин за цената.
Доказ скриншот од Databookot и пост на Srbinot кој прв го објави саучешчето до Тошиба....а веста беше виц на денот :icon_lol:
SuzumiR32 kompresor.jpg
http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/DB_SuzumiR32_101316182224_GB.pdf
http://www.forum.hr/showpost.php?p=64815835&postcount=7482

2.
https://klimi.mk/product.php?id=217
За овој Carier модел нема ни сервисно за да се знае компресорот, ако ти го имаш дај да го видиме, да имаше твин компресор ке имаше и сервисно за фалење....што кријат и како кријат нека си размислат тие што би фрлиле 49.990 за клима која не се знае што компресор има.
@Poker11
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.130
Поени од реакции
8.200
Него Ломото 5.5 од Фан-1 до Турбо на енергенито ми покажува од 1020w - 1080w зар може толку мала разлика во потрошувачка да е ?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec jas ovie informacii za TWIN ROTTARY kompresor gi vidov na stranata klimi mk i gi spodeliv ovoj podatog go ima na klimi mk vo opisot na klimata.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Toplinska mokj e 7Kw na multisplitot so 3 edinici....a struja trosi 4 pati pomalku od toa.
Ili od iskustvo ke ti kazam posto imam multi 28.000btu so 3 kanalski vnatresni od 12.000btu toj sistem na odrzuvanje temperatura koga ke ja postigne zadadenata T, trosi vo najgolem del od denot 1Kw/h vo 90m2. Toa e minimumot na toj motor od 9Kw,....na ovoj motor pomaliot od 7Kw e sigurno i pod toa prosekot....no ke grees 4 prostorii + kupatiloto so 1Kw na saat....7den na saat.
Ponudata so 3 vnatresni e zosto so sekoja vnatresna ide i ziden konrtroler pa na ovoj nacin sekoja soba ke ima sopstvena kontrola i regulacija na temperaturata.
Isto taka nekoja od sobite moze da se ugasi da ne se gree/ladi ako nema nikoj.
Smetka za struja so sve ostanato (bojler, frizideri kompjuteri masini za perenje) bi ti bila megju 4 i 7000den vo najladnoto i toa celo vreme da raboti
Nelogicno mi izgleda da za 3-te sobi so vkupno 32-33 kv da ti nudat 7kw, a dnevna koja e okolu 40kv samo 4kw . Neseriozno. Plus sigurno najgolemo opteretuvanje ke bide vo dnevnata vo koja ke sakas najvisoka temperatura, dodeka vo spalnite se drzi poniska temperatura.
Prasaj i kaj podobrite brendovi kako Mitsubishi, Toshiba, Daikin kakvo resenie ke ti ponudat.
Daikin ponuda 5000 evro ponuda sto mi e skapo premnogu. Odam na parno na drva od 1 pocnuvam so mreza.
Хехе
Стандардна приказна на господарите на тезгерињата ака Грее МКД ака IP кло(в)новите ...
Првин ти кажуваат приказни дека ќе трошиш 1KW/h за цел стан сауна, додека да вложиш во климите, читај додека да ти лапнат паричките. Откако ќе ги купиш целиот среќен задоволен оти ем еколошки ем економично ќе се грееш, пушташ во погон, ако имаш среќа да работат уопште како што треба, ќе мериш ден-два ама тоа пустите ќе ти трошат 2-3-4 KW на саат ! Ќе добиеш месечна сметка од некои 17-18.000 ден (или 6 кубика дрва месечно) :) Кога ќе почниш да постираш слики од потрошња и да поставуваш „незгодни“ прашања на форум, наместо да ти дојдат у сусрет следува Blitzkrieg, симултан напад на повише клонови кои задоволно меѓусебно си ги лајкаат постовите :D. Еден ќе почне да те вреѓа, ќе те прави будала, неписмен, не знаеш како се управува со климата, другиот клон ќе те прави тенденциозен, скриена конкуренција од шиткачите на јапански клими кои се незадоволни на меѓупланетарниот успех на Грее и нема да заборави да ти каже дека Грее е No1 во познатиот дел од универзумот а можеби и пошироко...што значи „До тебе е бе“, а третиот мудро ќе ти каже дека станот ти е хотел промаја од 65та или дека си ја ставил климата на тераса и дека климата не е направена да грее надвор туку внатре !!!. И со голема сласт меѓусебно ќе си ги лајкнат постчињата :D Ако си доволно упорен можеби и ќе дојдат да измерат АМА ОБАВЕЗНО КОГА НЕ СИ ДОМА, по можност ако е дома дедо ти од 97 години најубо, него полесно има шанса да го излажат нешто. Ќе измерат со кинески термометри од по 2 еур и било колку да дува воздухот топол, млак, ладен... и било колку да троши и било што да не функционира како што треба, ќе го добиеш стандардниот Кловновски одговор: Пративме екипа, проверија, све е 100% во ред од наша страна !!! Оваа тема е зона сумрака, ако не ми веруваш на збор, прочитај ги изминатите 1000страни, или доволни се последните 100 тина, ти гарантирам дека ќе се увериш ! Со Грее не те грее...ни тебе ни мене ни никого. Задоволни се само главните спонзоруши кои лапнале клима гратис, спонзорушите форумашици кои се продаваат за 5-15% попуст и освен нив само тие ретки среќници на кои Греето им се погодило ! А тоа се некаде 3 од 10 најмногу ! Сепак Еуровент не дават секому :) А Грее инвертерите ги немет и тоа сигурно не е случајно ! :D

Систем за греење на дрва ти е средновековна технологија, чади, загадува, не е за во 21 век, но, едноставен е, траен, нема сервиси и доплати, врева, промаја, филтри, ултра досадни дефрости (Gree Trademark) итн.. и на крај ќе си бидеш згреен целосно и најефтино (максимум 2 кубика на месец или минимум 3 пати поевтино отколку со нивното тезгере Мултисплит со 3 единици + 1 хансол ) ! Ако некој верува дека оваа комбинација пуштена нон стоп ќе потроши помалку од 17-18.000 ден месечно (т.е 4-7000 ден месечно АКО НЕ ГО ГАСИ НИКАД, ВО НАЈЛАДНОТО според ГРЕЕ клонот) или е тотален аналфабет, или уопште нема клими дома, или не му оди математиката или е спонзоруша форумашица или грее клон ! Тоа се апсолутно сите можности ! Јас се греам со 2 инвертера дома 24x7 со години, знам што зборам ! Еве конкретно оваа година добив Октомвриска сметка од 6500 ден и Ноемвриска сметка од 8500 ден. Така беше слично и лани и полани...Декемвриска уште немам ! А и ова зимо не е зимо ! Посебно овој Јануари и ланскиот се како земја и небо !
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
IMG_3937.JPG Ова е потрошувачката на електрична енергија на Грее Хансол -20 за период од 17.12 до 18.01. Вкупно 516кв за 32дена...Просек некаде 0.67кв/ч..Да повторам за оние што не читаат целосно и не бараат стари постови, греам 31м2 (дневна кујна трпезарија отворен простор) во спрат од семејна куќа со надворешна изолација стиропор, внатрешно пвц Рехау Генео 6коморни со 3стакла, горе на таван плоча само и неизолирано поткровје(тавански отворен простор)над мене(најголемите загуби се овде), температурата 22денски навечер 21 со ајфил, во просторот температура од 22до23.5 степени...Без да навлегувам дали е малце или многу(лани истото време беше многу повеќе кој сака можи да види) ова е мое корисничко искуство и јас сум задоволен од уредот кој го користам...Мислам дека ваквите искуства злато вредат, а не кавгите што постојано се случуваат кој има "поголем" или дали еден бренд било кинески или јапонски е подобар...Видеа снимани од неколку сек.. @Angel c&h каде климата троши 320вати не се веродостојни и јас можам да снимам каде што хансолот троши 109 вати и тоа многу повеќе време, и што ќе значи тоа дека е подобар дека грее се супер??? Потрошувачката можеме да ја мериме на месечно ниво или на цела сезона(ќе поставам и колку потрошила на крајот од сезоната) и тоа сепак зависи колкав простор грееме дома на која температура(да греам повисока како некој сигурно ќе потроши повеќе мене ми е сосема доволна температурата) какви загуби имаме во зависност од надворешната температура..Греам толку кавдрати и толкава сметка за струја имам не ме интересира, секој има различни потрошувачи дома од обични светилки до болјер или сушара и секој ги користи различно...Климе @Klima ured во најскоро време да си набави мерач на потрошувачка и да споделува вакви искуства а не да дава совети за твин или обични компресори(а поим да нема што се истите) или да дава совети од за клима уреди врз основа на подаоци на една страна која најлесно може да се најде на интернет...Климе го споменувам ама има многу Климевци..кои можат да доведат нов корисник во заблуда...Ние не сме продавачи(јас не сум) па да делиме совети и вршиме продажба, можиме да споделиме искуства и врз база на тие искуства самите нови побарувачи да си донесат заклучок...Секако има и поискусни членови кои даваат совети(големина на единицата количество на фреон, големина на изменувач,вид големина на компресор),упатсва (податоци од еуровент и user manuals)и за другите уреди и кои се итекако корисни при набавката на нов уред, но има и нови поднаучени Климевци кои го прават истото, па сето тоа станува каша попара...Апел секој да си го знае своето место, да се престане со мерењето на кој му поголем( без да знае со што да се измери со метро или со шубле :) и да се престане со кавгите за да ја вратиме темата на свое место, да се вратат Климе и Климевците на свое место...
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom