Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 53418

Гостин
Здраво
Имаме неколкугодишен проблем со греењето дома имаме парно но проблемот е што е котелот неможе на горниот спрат да загрее убаво никако,доволно е јак за 300 квадрати е куќата е 210 кога имаше доле парно само беше супер исто така премногу дрва трошиме за таа квадратура околу 20-22 кубика и пак не е како што треба загреано
Имате ли совет како да го решам овој проблем или некој подобар систем на загревање за цела куќа.
Фала однапред
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Здраво
Имаме неколкугодишен проблем со греењето дома имаме парно но проблемот е што е котелот неможе на горниот спрат да загрее убаво никако,доволно е јак за 300 квадрати е куќата е 210 кога имаше доле парно само беше супер исто така премногу дрва трошиме за таа квадратура околу 20-22 кубика и пак не е како што треба загреано
Имате ли совет како да го решам овој проблем или некој подобар систем на загревање за цела куќа.
Фала однапред
Напиши го моделот на котелот....па ке видиме дали е за 300 квадрати или за 130
Ако резимирам добро
Куќата е 210м2 а котелот ви е кажано дека е за 300м2 па ке задоволи 200 без проблем?
Доле беше супер....што е тоа доле и колку кадрати има ?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Напиши го моделот на котелот....па ке видиме дали е за 300 квадрати или за 130
Ако резимирам добро
Куќата е 210м2 а котелот ви е кажано дека е за 300м2 па ке задоволи 200 без проблем?
Доле беше супер....што е тоа доле и колку кадрати има ?
Мегал бујановац 35
Да напоменам само дека не грееме 200 квадрати околу 130-150
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Мегал бујановац 35
Да напоменам само дека не грееме 200 квадрати околу 130-150
http://megal.co.rs/
Кој е од овие...има само 32 а 35 негледам никаде
И 5год Гаранција даваат машала
Во Скопје ли е куќава ?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не е само квадратура така едноставно да земеш, треба реално кубатурата на просторот да се зема за репер али ај, тоа друга тема е!
20-22 кубика ланска ли е потрошњата? Ако е за лани, не е мерило и за други години.
Пиши поопширно каква куќа, со каква изолација, прозори какви и каде е локацијата на куќата?
После тоа може и да се споредат, кориснички искуства!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ти пуштив телефон на ПП...мене лично ми има местено парно и котел, инжењер машинец по струка со многу пракса и интересен за муабет....моментално е главен на одржување системи за греење земја-вода кај Самсоненко, си ја знае работата и не е скапџија.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Не е само квадратура така едноставно да земеш, треба реално кубатурата на просторот да се зема за репер али ај, тоа друга тема е!
20-22 кубика ланска ли е потрошњата? Ако е за лани, не е мерило и за други години.
Пиши поопширно каква куќа, со каква изолација, прозори какви и каде е локацијата на куќата?
После тоа може и да се споредат, кориснички искуства!
Долниот кат нема ни изолација ни добри прозори
Горниот кат има тервол 5ка и каратаван со добри прозори не се пвц од белите
Долниот кат подобро загревање имаше секогаш ако нема никаква изолација ни прозори
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
Мислење за климава ?
LG G 12 WL.NS3/ G 12 WL.UL2
Инверетер клима уред
• Капацитет на ладење:3,5kW(1.3-4.0)kW
• Капацитет на греење:3.3kW(1.3-5.0)kW
• 3D струење на воздухот
• Фреон:R410a еколошки фреон
• EER 3.21W
• SEER 5.6W
• COP 3.61W
• SCOP 3.8W
• 24h тајмер
• Антибактериски филтер
• Иновативен далечински управувач
• Работна температура Ладење: -10~48°C
• Работна температура Греење: -15~24°C[DOUBLEPOST=1516186597][/DOUBLEPOST]Здраво на сите. Читам има многу добри коментари од луѓе што се разбираат на темава па би сакал да ве прашам и јас за совет. Се работи за стан од 75м2, дневна околу 25-30 квадрати, спална, околу 20м2, детска околу 15м. Станот е со нови пвц прозори 4 сезони 6 коморни со три стакла, внатрешните ѕидови се изолирани со стиродур. Значи внатрешна изолација под и зидови е одлична. Надворешна изолација нема. Ориентација југ-запад. Според следното да ми предложите клима уреди за да го затоплувам целиот стан притоа ми е битно климата да не го суши воздухот доколку постои таква и до прилика кога би имал 3 клими во сите три соби да се уклучени 24/7 да топлат на одредена температура колку би можело да биде сметката и дали би се топлел цел стан. Колку за информација моментално во дневната се грее со термо печка 6КВ и во спална соба 2 часа пред спиење се уклучува панел 2кв и сметка за струја од 25 ноември до 25 дек дојде 4200 денари. Летна сметка е околу 1000 денари. Термо печката е акумулирана само на ефтина струја и многу ретко се пушта да дува. Ќе ми биде мило доколку некој ми одговори на прашањава.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Долниот кат нема ни изолација ни добри прозори
Горниот кат има тервол 5ка и каратаван со добри прозори не се пвц од белите
Долниот кат подобро загревање имаше секогаш ако нема никаква изолација ни прозори
Од проспектот што го имаат производителите 35 е за до кај 160-180 м2, вие сте и близу до горната граница.
Чудно обично парното подобро ги грее најгорните станови , најдобро послушај го советот на Стрелец и викни си човек што ќе погледне и ќе ти каже на лице место , што е проблемот.
Вака на дистанца тешко некој да ти помогне.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Мислење за климава ?
LG G 12 WL.NS3/ G 12 WL.UL2
Инверетер клима уред
• Капацитет на ладење:3,5kW(1.3-4.0)kW
• Капацитет на греење:3.3kW(1.3-5.0)kW
• 3D струење на воздухот
• Фреон:R410a еколошки фреон
• EER 3.21W
• SEER 5.6W
• COP 3.61W
• SCOP 3.8W
• 24h тајмер
• Антибактериски филтер
• Иновативен далечински управувач
• Работна температура Ладење: -10~48°C
• Работна температура Греење: -15~24°C[DOUBLEPOST=1516186597][/DOUBLEPOST]Здраво на сите. Читам има многу добри коментари од луѓе што се разбираат на темава па би сакал да ве прашам и јас за совет. Се работи за стан од 75м2, дневна околу 25-30 квадрати, спална, околу 20м2, детска околу 15м. Станот е со нови пвц прозори 4 сезони 6 коморни со три стакла, внатрешните ѕидови се изолирани со стиродур. Значи внатрешна изолација под и зидови е одлична. Надворешна изолација нема. Ориентација југ-запад. Според следното да ми предложите клима уреди за да го затоплувам целиот стан притоа ми е битно климата да не го суши воздухот доколку постои таква и до прилика кога би имал 3 клими во сите три соби да се уклучени 24/7 да топлат на одредена температура колку би можело да биде сметката и дали би се топлел цел стан. Колку за информација моментално во дневната се грее со термо печка 6КВ и во спална соба 2 часа пред спиење се уклучува панел 2кв и сметка за струја од 25 ноември до 25 дек дојде 4200 денари. Летна сметка е околу 1000 денари. Термо печката е акумулирана само на ефтина струја и многу ретко се пушта да дува. Ќе ми биде мило доколку некој ми одговори на прашањава.
Si investiral vo izolacija i si zavrsil rabota. Ne ti preporacuvam voopsto klima da stavas vo tie uslovi. Termo peckata ti e odlicen izbor, nesto pomali smetki so klima i eventualno da dobies ne ti se isplaka investicijata dolgorocno. Edinstveno ako imas zelba ili moras i da ladis pa da odis so klima.
Ako stavas klima samo vo dnevna, TP ke ja premestis vo spalna ili detska.
So 3 klimi hipoteticki da ti odgovoram i na toa prasanje ke trosis okolu 20kw na den ili 100 denari, vkupno okolu 3000 denari mesecno vo tvoite uslovi.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Мислење за климава ?
LG G 12 WL.NS3/ G 12 WL.UL2
Инверетер клима уред
• Капацитет на ладење:3,5kW(1.3-4.0)kW
• Капацитет на греење:3.3kW(1.3-5.0)kW
• 3D струење на воздухот
• Фреон:R410a еколошки фреон
• EER 3.21W
• SEER 5.6W
• COP 3.61W
• SCOP 3.8W
• 24h тајмер
• Антибактериски филтер
• Иновативен далечински управувач
• Работна температура Ладење: -10~48°C
• Работна температура Греење: -15~24°C[DOUBLEPOST=1516186597][/DOUBLEPOST]Здраво на сите. Читам има многу добри коментари од луѓе што се разбираат на темава па би сакал да ве прашам и јас за совет. Се работи за стан од 75м2, дневна околу 25-30 квадрати, спална, околу 20м2, детска околу 15м. Станот е со нови пвц прозори 4 сезони 6 коморни со три стакла, внатрешните ѕидови се изолирани со стиродур. Значи внатрешна изолација под и зидови е одлична. Надворешна изолација нема. Ориентација југ-запад. Според следното да ми предложите клима уреди за да го затоплувам целиот стан притоа ми е битно климата да не го суши воздухот доколку постои таква и до прилика кога би имал 3 клими во сите три соби да се уклучени 24/7 да топлат на одредена температура колку би можело да биде сметката и дали би се топлел цел стан. Колку за информација моментално во дневната се грее со термо печка 6КВ и во спална соба 2 часа пред спиење се уклучува панел 2кв и сметка за струја од 25 ноември до 25 дек дојде 4200 денари. Летна сметка е околу 1000 денари. Термо печката е акумулирана само на ефтина струја и многу ретко се пушта да дува. Ќе ми биде мило доколку некој ми одговори на прашањава.
Poja preporaka za klima inverter bi bila ovaa https://klimi.mk/product.php?id=261
Twin rottary compresor
Potrosuvacka na greenje 1070w
Maksimalen kapacitet na greenje 5kw
Scop 4.0w
Mislam deka vo tvojov slucaj ova bi bil odlicen klima ured inverter.
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
Si investiral vo izolacija i si zavrsil rabota. Ne ti preporacuvam voopsto klima da stavas vo tie uslovi. Termo peckata ti e odlicen izbor, nesto pomali smetki so klima i eventualno da dobies ne ti se isplaka investicijata dolgorocno. Edinstveno ako imas zelba ili moras i da ladis pa da odis so klima.
Ako stavas klima samo vo dnevna, TP ke ja premestis vo spalna ili detska.
So 3 klimi hipoteticki da ti odgovoram i na toa prasanje ke trosis okolu 20kw na den ili 100 denari, vkupno okolu 3000 denari mesecno vo tvoite uslovi.
Vo pravo si zato i se mislev no mi treba i za leto a i plus sakam da imam ubava temperatura ako ne vo site sobi barem vo dnevna bidejki da so termo pecka e toplo no nema regulacija na toplina ako ja duvas e pretoplo i brzo se prazni i nekogas e problem so vremeto za akumuliranje na eftina struja. Zatoa mislev za klima da bide mislam ke bide potoplo. A za smetkata kako sto kazuvas deka bi idalo 3000 denari toa e za tri sobi a vaka samo za edna soba.[DOUBLEPOST=1516205581][/DOUBLEPOST]
Poja preporaka za klima inverter bi bila ovaa https://klimi.mk/product.php?id=261
Twin rottary compresor
Potrosuvacka na greenje 1070w
Maksimalen kapacitet na greenje 5kw
Scop 4.0w
Mislam deka vo tvojov slucaj ova bi bil odlicen klima ured inverter.
Neka bide i pojaka klima bitno mi e da postignuva temperatura kako sto ttebai da ladi na leto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom