Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.840
Поени од реакции
5.959
Го гледаше некој The Disaster Artist, коментар?
Го гледав ја. За жал не у кино. : D
Солидна е снимката, не губиш ништо ако го гледаш. Сепак е драма.
Филмот е направен по книгата на Greg Sestero, која започнува од неговата средба со Tommy Wiseau, па се до премиерата на филмот The Room. Главната нота е прикажување и доловување на мистичниот живот на Томи, неговото размислување, емоција и конекција со другите. Уникатен лик е, си живее во свој свет.
Да нагласам дека филмот не е комедија и воопшто нема за цел да го исмее. Мене повеќе ме удри на сочувство кон Томи, него на сеир.
Одличен е филмот. Еден од подобриве годинава. Отвара прашања кои те наведуваат на часови search за да дознаеш повеќе.
Тоа е. Да не делам спојлери. Нека го гледаат и други па може да се дискутира. :)
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Song to song

Не беше скроен за мене дефинитивно.
Ја познавам цела таа сцена знам што има пред и зад неа го знам секој сантиметар,знам како дише целиот процес. Мислев дека после Knight of Cups ова ќе експлодира уште побрутално за жал не оД друга страна Knight of Cups и Tree of Life за мене секогаш ќе бидат врв.(имам да извадам купишта муабети за овие два али не сеа)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
I Tonya ima sosema odlicen dvd skriner za gledanje, kazhete drugi od tie "ponebitnite" potencijalni Oskarovci koi imaat gledliva snimka :)

P.S Odlicen beshe, odamna ne sum gledal tolku zabaven biografski film! Od likovite ludi, do scenarioto, top :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.546
I Tonya ima sosema odlicen dvd skriner za gledanje, kazhete drugi od tie "ponebitnite" potencijalni Oskarovci koi imaat gledliva snimka :)

P.S Odlicen beshe, odamna ne sum gledal tolku zabaven biografski film! Od likovite ludi, do scenarioto, top :)
Гледливи се повеќето. Само Coco не чини.[DOUBLEPOST=1515580707][/DOUBLEPOST]Call Me By Your Name - одличен! Најдобрата gay драма после Brokeback Mountain. Режија, глума, сетинг, музика, камера... Плус обожувам coming of age филмчиња, а ова беше едно од нај-feel-good таквите кои сум ги гледал. Детево (Timothee Chalamet) мислам дека ќе стане одличен актер, тука и Armie Hammer и Michael Stuhlbarg беа извонредни. Знам дека нема да ви се допадне на многумина поради темата, ќе му влезете со хејт уште од старт и ќе ви се уништи впечатокот. Но дајте му шанса, пуштете го мозокот малку на пасење, и отфрлете ги стереотипите кои ги имате, барем овие 2 часа. Ако ви е од помош, ете, ве уверувам - нема некои секс сцени од кои би го исклучиле. Приказна за љубовта е, не за задоволствата кои произлегуваат од неа. ;)
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.363
Поени од реакции
25.075
Злате јас немам никакви предрасуди, но досега не сум гледал интересен лгбт филм. Еве ќе размислам подетално до вечер што се сум гледал за педери лезбејки ама вака не ми доаѓа напамет нешто.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.546
Злате јас немам никакви предрасуди, но досега не сум гледал интересен лгбт филм. Еве ќе размислам подетално до вечер што се сум гледал за педери лезбејки ама вака не ми доаѓа напамет нешто.
Ни Brokeback Mountain? Ни Blue is a Warmest Color? Ни Moonlight лани?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Злате јас немам никакви предрасуди, но досега не сум гледал интересен лгбт филм. Еве ќе размислам подетално до вечер што се сум гледал за педери лезбејки ама вака не ми доаѓа напамет нешто.

The handmaiden. :p

Kakvi blue, kakvi moonlight... se soglasuvam so dzimi do sea ne me dirnal takov.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.546
glej go Stranger by the Lake da viis so e gej-horor.
Inaku ovie so gi nabroja se super osven moonlight koi bese pooping
Ау, го гледав тој, иако појма немав дека е геј. Имав во предизвиците еден месец: unsimulated sex scenes. Овој беше еден од десетте филма. Страшен е, стварно.[DOUBLEPOST=1515594223][/DOUBLEPOST]
Kakvi blue, kakvi moonlight... se soglasuvam so dzimi do sea ne me dirnal takov.
20180110_151556.png

Ама како сакате да ве дирне кога вие не сте ги ни пуштиле? Еве, проверував преѓеска, и освен ако не сум испуштил некој, бројките велат дека јас сум гледал 6 филма во кои LGBT-измот е примарна тема (значи настрана оние во кои некој од ликовите е геј, но не е тоа во фокусот на филмот. Од нив: 1 е нискобуџетно филмче, 1 (Stranger by the Lake) е almost-gay-порнич, 1 (Moonlight) е просечен, и сме го оцениле исто, и 3 се masterpiece. Од нив ти имаш гледано само 1, џими - 0. Па како да ве дирне кога вие не сте го ни пуштиле (не судам, може ради предрасуди, може заради нешто друго). Значи муабетот ви е: многу било убо бурек да јадеш, бате ми кажуваше, гледал кај што јадат. :coffee:

Edit: уствари 2 си гледал, сосе Blue...
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Od kade se brojkive? Se nadevam ne e nekoja random lista za lgbt, poso takvi ima milion, nekade sme gledale 3 nekade 13...
Inace, po nekoja obicna logika, ako ne ti se svigaat najdobrite od taa bransa, onaka filmovi koi se smetaat megu najdobrite sami po sebe ne oti gej, zaso bi ni se dopadnale i bi kopale niz nekoi B filmovi, hallmark filmovi koi dobile malku vnimanie samo oti se gej?

Ja gledam vaka... za ljubov kolku filmovi ima? Milion. Kolku se podobri od tie za gej? Stotici.
Ili za coming of age? Milion. Podobri od najpoznatite gej? Stotici.

Doprva ke iskacaat solidni lgbt, do sea sve imase vkus na propaganda, sto raka na srce top si zavrsi rabota, razbi stereotipi, go zasili dvizenjeto i sve to.
Koa ke nema da se dobiva vnimanie samo oti e lgbt, tuku kvaliteten film za coming of age, lubov, stagod.... lgbt vo pozadina, togas ke gi bide.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom