Најекономично греење и ладење

Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Vcera od prvi staviv merac na daikinot da mu meram potrosuvacka. Inace nemav struja cel den pa mi se izladi kukjata skroz inace snema u tek na greenje pa se plasev da ne ja zaebe nesto klimata posto ednas dojde struja na 2 sekundi i pak snema pa ja iskluciv od struja i otidov kaj moite na toplenje. Go montirav meracot i potrosuvackata pocna da se zgolemuva od 30 w a max povlecena sto ja vidov bese 2580 w racunajte vnatre bese okolu 14 stepeni a zadadena i bese 25 kje vidime kako kje se ponasa pa kje pisam . Nekako me plasi brojkava ali kje vidime .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Чисто како едно трето мислење немора со глава во ѕид да се оди, ако очигледно нема место над вратата и околу вратата согласно бетоните може и на соседниот ѕид да се постави а цевката да излегува кај што е погодно испод трегерот.
Добро е и тоа, ама не сака да стави слика од салонот за да се види дали и таму има простор. Може е зафатен тој ѕид со комода и голем тв. :D

Како што прочитав се работи за нов стан и изгледа целта е сите станари да се греат на парното на струја кое веќе е вградено.
Нема простор лево од вратата за клима и само на балконот може да се постави надворешната.
Јас лично ќе се греам на парното. Секако спалната и другата соба нема да се загреваат со климата. Ама пак нека слушаат пријатели овој оној дека сметиките ќе се високи за парното и веднаш купува клима, само за салонот кога може комотно да грее цел стан. Пари за клима и плус сметки за струја ем не загреани сите простории. Со тие пари две сезони ќе се грее на парно и ќе видеше дали му одговара.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Клима и онака ќе се стави зошто ќе треба за ладење. Така да трошокот за клима е многу помал релативно.

Јас неможам да замислам да се вратам на котелот на струја со сметки месечни колку цела клима. Освен привремено за ако цркне нешто. Едноставно COP1 во 2018ма година нема логика.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
@tzlatko fala na sovetite, ke go resime nekako problemov.
Inaku mislam na onoj kapakot na predna strana sto gi pokriva filtrite. Ako se zatvori ne duva klimata, ako se otvori i se pusti klimata da duva e togas ima protok na vozduh.

@mdeni mestenje na taa pozicija na klimata e mnogu izvodlivo ama od 2 pricini ja izbegnuvam taa opcija:
1. Ke mi duva direktno vo lice, i ladno i toplo.
2. Stanot mi e pravoagolna forma. Ako ja stavam tuka ovoj del ke e najzagrean a onamu kaj trpezarijata ladno.
Vo mojov slucaj mislam na super pozicija e namestena klimata, samo onie ~14cm namesto pod klimata do nad vratata, treba da se ostavat za nad klimata do plafon. Ednostavno spustanje.

@Forza Milan!!! nemam komoda visoka (nekoi 50 cm e, na nejze e postaven TV odozgora i toa e toa). Objasniv pogore zosto ne ja sakam ovaa opcija.
E sega za smetkite... Smetkata za periodot 22 noemvri - 22 dekemvri ke mi dojde nesto poveke od 9000 denari so greenje na parnoto, i pak nezagrean. Dneven prosek za potrosena elektricna energija so sledniov program na termostatot ispaga deka e okolu 300 denari, a vaka bese podeseno greenjeto:
Sekoj den od nedelata
Od 00:00 do 08:00 namesteni 18 stepeni
Od 08:00 do 11:00 namesteni 22 stepeni
Od 11:00 do 14:00 namesteni 18 stepeni
Od 14:00 do 16:00 namesteni 22 stepeni
Od 16:00 do 17:00 namesteni 18 stepeni
Od 17:00 do 00:00 namesteni 22 stepeni

So klimava, ovie 5-6 denovi kako ja imam, prosecna potrosena energija mi e okolu 100 denari dnevno. E sega ti kazi mi dali pak da se gream na parno ili da zemam klima sto vo 5-6 meseci ke se isplati samata sebe, uste vo prvata grejna sezona. Ako zalam za nesto e sto ne kupiv uste noemvri, ama aj demek da probam so parnovo, nema da bide tolku skapo.
Ok, imam 3 nestopleni prostorii so klimava ama i toa se resava - ke kupam grejni tela (panelki primer) i po potreba ke gi gream, i taka mi se prostorii so ogranicena upotreba: spalnata koga spijam, rabotnata koga rabotam od doma, i kupatiloto koga mocam.

Da ne zboram za toa kolku korisna ke mi e za ladenje naleto, a ic da ne go spomnuvam toa sto slednata grejna sezona investicijata ke mi e veke isplatena.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ma kakvo parno be em e ogin skapo ( ako imas sopstveno parno ) a ako si na parno od toplifikacija ke go palat i gasat oni koga ke sakaat i plus ke plakas smetki za parno 12 meseci.
Parno od toplifikacija ama da si go pusta sopstvenicot koga saka kako vodata sto e a ne da ti go pustaat i gasat oni koga sakaat.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Ima edna golema glupost koja ja pravat monterite pri montaza na klimite na balkon. Oni si gledaat kako im e niv pozgodno, bez da vodat racun na nekoi elementarni raboti. Najosnovna rabota e nadvoresnata edinica da bide SEKOGAS svrtena paralelno so balkonot ili lodjata za da sekogas go isfrla topliot/ladniot vozduh od prostorot pod balkonot. Ako se stavi taka da go vrti istiot vozduh sto e vo prostorot od balkonot (pa kako sto e slucaj so potpolno od 3 strani zagradeni balkoni tkn lodjii) togas vo leto ce imate pekolen balkon a vo zima kocan laden, baska sto klimata ce trosi mnogu povece energija od potrebnata. Ova na prv pogled izgleda kako smesno no veruvajte mi deka voopsto ne e taka. Voobicaeno kupuvacite se plasat deka klimata ce se rasipuva ako e na sonce pa kriejci ja od sonceto ja vovlekuvaat vo senka na vnatresnite zidovi i toa popreku postavena.... Veruvajte deka ama nisto nema da i fali i od najako sonce (sekako podobro da e vo senka na leto) samo treba da ima dobar provev, no na zima se ce vi nadoknadi so kamata, ako ete nesto potrosila povece na leto.
Znaci izbirajte mesto na balkonite taa non stop da zema drug vozduh, a ne istiotkoj ednas prosol niz nea pak da go koristi. Ne se plasete od povece metri cevki, veruvajte deka najdobro rabotat so 5-7 m instalacija.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne se plasete od povece metri cevki, veruvajte deka najdobro rabotat so 5-7 m instalacija.
Mojot vivax aezi ima 5 metri bakarna instalacija so toa sto pozadi nadvoresnata edinica se vo krug bakarnite cevki monterot mi kaza deka taka klimata raboti mnogu podobto i deka taka koga bile cevkite vo krug svrteni pozadi nadvoresnata edinica toa bilo i eden vid zastita na kompresorot.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Клима и онака ќе се стави зошто ќе треба за ладење. Така да трошокот за клима е многу помал релативно.

Јас неможам да замислам да се вратам на котелот на струја со сметки месечни колку цела клима. Освен привремено за ако цркне нешто. Едноставно COP1 во 2018ма година нема логика.
Ako se ima prostor kade da se smesti dobro izoliran rezervoar za voda od edno 1000 litri od tie specijalnite za parno(mislam deka i pomalku bi bilo dovolno za stan do 100m2), i so kotle moze da se grees donekade poeftino, ako se zagreva vodata samo navecer na eftina struja, a denje rezervoarot ke ja vrakja akumuliranata toplina a kotleto ke bide iskluceno. Ovaka smetkata za struja ke se prepolovi, i ispaga ko da se grees so cop 2.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Mojot vivax aezi ima 5 metri bakarna instalacija so toa sto pozadi nadvoresnata edinica se vo krug bakarnite cevki monterot mi kaza deka taka klimata raboti mnogu podobto i deka taka koga bile cevkite vo krug svrteni pozadi nadvoresnata edinica toa bilo i eden vid zastita na kompresorot.
Toa bil nekoj postar monter koj rabotel so klimi ON/OFF klimi polneti so R22 i klipni kompresori kaj koi ako ne se napravese taa petlja ( ona vo krug namotani cevki) postoese opasnost od potopuvanje na ompresorot so tecnost a ne so gas.... Kaj novive inverter klimi taa opasnost vece ja NEMA i voopsto i ne e bitno dali ima ili nema petlja. Inace 5-metarska instalacija e dobra zatoa sto pravilno i na vreme se transformira freonot od tecna vo gasovita sostojba i obratno samo vo izmenuvacite, a ne pred vreme vo cevkite, a i poradi pomali sumovi vo rabotata vo vnatresnata edinica.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Toa bil nekoj postar monter koj rabotel so klimi ON/OFF klimi polneti so R22 i klipni kompresori kaj koi ako ne se napravese taa petlja ( ona vo krug namotani cevki) postoese opasnost od potopuvanje na ompresorot so tecnost a ne so gas.... Kaj novive inverter klimi taa opasnost vece ja NEMA i voopsto i ne e bitno dali ima ili nema petlja. Inace 5-metarska instalacija e dobra zatoa sto pravilno i na vreme se transformira freonot od tecna vo gasovita sostojba i obratno samo vo izmenuvacite, a ne pred vreme vo cevkite, a i poradi pomali sumovi vo rabotata vo vnatresnata edinica.
Monterot sto mi ja montirase jas sum mnogu zadovolen i od monterot i od firmata ja vakumirase aezi vivax-ot 15min a i Korel ksv12gr koga go montirase napravi takov krug ( sega ne ja koristam korelot ja prodadov bidejki imam inverter ) a za vakumiranje korelot ne go vakumirase
Edno prasanje do tebe dali i obicnite on-off klimi pri montazs treba da se vakumiraat?
Inam slusnato deka ke on-off klimite nemalo potreba od vakumiranje dali e ova tocno neznam.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Inaku samo sto mi stigna smetkata od EVN za 25.11-25.12... Smetkata e na iznos 9653 denari :(
Tuku mene drugo me interesirase.
Do 25.12 vkupno potroseni so greenje na individualno parno se 1,971.2 kw/h (935.7 na skapa, 1035.5 eftina tarifa).
Po nekoja slucajnost na 25.12 mi ja montiraa klimata i go izgasiv parnoto, taman koga zavrsil presmetkovniot period na EVN.
Od 25.12 do ovoj moment (7.5 dena) imam potroseno 80.1 kw vo skapa i 106.7 kw vo eftina tarifa (vkupno 186.8 kw).
Matematikata e mnogu ednostavna i toa e ovaa:
So parno: okolu 66 kw na den
So inverterov: okolu 25 kw na den

So ovaa matematika, ako smetkata mi dojde za 2.5 pati pomala, do april ke se isplati tundrava.
Taka da individualno parno - nikogas povtorno.
Ke go cuvam za sekoj slucaj, mnogu minusni temperaturi, dogrevanje, itn... Ama nikoj nikogas pak ne smee da mi spomne greenje so parnovo.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Monterot sto mi ja montirase jas sum mnogu zadovolen i od monterot i od firmata ja vakumirase aezi vivax-ot 15min a i Korel ksv12gr koga go montirase napravi takov krug ( sega ne ja koristam korelot ja prodadov bidejki imam inverter ) a za vakumiranje korelot ne go vakumirase
Edno prasanje do tebe dali i obicnite on-off klimi pri montazs treba da se vakumiraat?
Inam slusnato deka ke on-off klimite nemalo potreba od vakumiranje dali e ova tocno neznam.
Toa se samo monterski patki. Jas znam eden monter sto misli deka klima se vakumira samo ako se koristi pokraj more, a vazi za eden od najbaranite vo Tetovo.... Normalno deka e pozelno da se vakumira, no kako sto pisuvav ednas pod golem znak na prasalnik e dali e toa vistinsko vakumiranje ili samo glumenje na vakumiranje.
Eve edno malo pojasnuvanje: koga ce se kaze na primer pritisok od npr 2 bara koga gi pumpate gumite od kolata vie susnost gi pumpate na 2+1 bar, zatoa sto manometarot meri NATPRITISOK, ovoj eden bar se "podrazbira". E sega ova vakumiranje e da se spusti pritisokot pod ovoj 1bar. Ne postoi ured sto moze da napravi vakuum od 0 bari, toa go ima samo vo vselenata kade sto vladee apsoluten vakuum. So spustanje na pritisokot monterot prakticno ja doveduva vodata vo vozduhot da pocne da "vrie" pod +100 C, ja doveduva da pocne da isparuva na sobna temperatura ( kaj ekspres lonecot e obratna prikaznata so podiganje na pritisokot na 2-3 bara vodata pocnuva da vrie na povisoka T od +100C, na primer na +150 C so sto i hranata mnogu pobrzo se vari) so sto prakticno se vadi vodata od sistemot, a vodata e najgolem neprijatel na kompresorot....
No proizvoditelite ne sisale vesla, znaat deka ima nesovesni raznorazni monteri, pa za da gi zastitat kompresorite ( i svojot rejting normalno) vgradile SUŠAČI na gasot koi so pomoš na ZEOLIT ja izvlekuvaat vlagata od sistemot. Toj mislam deka moze da "podnese" 1-2 ne vakumiranja na sistemot pred da mora da se smeni.Vakov sušač ima sekoja klima taka da ne se sekirajte mnogu poradi lošoto vakumiranje.
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Inaku samo sto mi stigna smetkata od EVN za 25.11-25.12... Smetkata e na iznos 9653 denari :(
Tuku mene drugo me interesirase.
Do 25.12 vkupno potroseni so greenje na individualno parno se 1,971.2 kw/h (935.7 na skapa, 1035.5 eftina tarifa).
Po nekoja slucajnost na 25.12 mi ja montiraa klimata i go izgasiv parnoto, taman koga zavrsil presmetkovniot period na EVN.
Od 25.12 do ovoj moment (7.5 dena) imam potroseno 80.1 kw vo skapa i 106.7 kw vo eftina tarifa (vkupno 186.8 kw).
Matematikata e mnogu ednostavna i toa e ovaa:
So parno: okolu 66 kw na den
So inverterov: okolu 25 kw na den

So ovaa matematika, ako smetkata mi dojde za 2.5 pati pomala, do april ke se isplati tundrava.
Taka da individualno parno - nikogas povtorno.
Ke go cuvam za sekoj slucaj, mnogu minusni temperaturi, dogrevanje, itn... Ama nikoj nikogas pak ne smee da mi spomne greenje so parnovo.

Дали парното ти беше наместено да работи исто како климата сега (тајмерот од претходниот пост) ?
Дали со парното грееше само една просторија или сите (што ги спомена во претходниот пост) ?

Доколку го имаше истиот тајмер со парното и грееше само 1 просторија (таа што е климата) тогаш може да заклучиш така но доколку со парното си загревал цел стан а сега само една просторија, богами ќе претпри измени математикава...

ПС: Секако дека греење на топлински пумпи е поисплатливо, само сакав да се разјасни, да не се залета некој друг читајќи го овој пост само...
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Srekna nova 2018 g.

Za cel dekemevri (1-31) 182.4 kWh so vivax on-off klima 3.5KW GEK, 18m2 dnevna od stan, najdolu, dolu vizbi so iskrseni prozori - nadzemni, 2 nadvoresni zida - cist sever sonce nikogas, 3 prozori pvc, vnatresen stiropor 5cm samo na 2-ta nadvoresni zida, denski 22 stepeni, noke 18-19 stepeni, okolu nikoj ne gree.
Prosecno 245W/h sto ne e loso za greenje.

Klimata e stara 5 godini, ne e dopolnuvana samo cistena od moja strana na filtri i ventilator vnatresen so pravosmukalka so cetka.
Значи таа клима работела 6часа дневно(5.87=182:31) како што трошат обичните клими по 1кв просек, другото време била офф.Тоа е просекот на твојата клима...Да не се добијат погрешни впечатоци и ова треба да се истакни...Е сега дали тие 6часа ти дале доволно топлина тоа најдобро ти си знаеш не навлегувам во тоа, битно е ти да си задоволен..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom