Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
670W моментална потрошња. :)
1050 кај мене MIN, 1280 MAX, издув не мерам оти не се стои под неа, НЕО-он-оф ја гасам јас кога сакам-инвертер-плус :P[DOUBLEPOST=1514763633][/DOUBLEPOST]
Srekcna nova 2018 god na site na forumov
Vo novata 2018god vi posakuvam da se greete na najkvalitetni invertiri i toplotni pumpi a tie sto imaat inverter dolgo da se sluzat
Pozz srekna 2018god :):):):):)
исто и на вас, среќна нова година
јас му вадам душа на мојот полу инвертер :D
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Ми монтираа инвертер клима уред пред некој ден ама не ме грееше задоволително (да не речам воопшто... на надворешни 7-8 степени едвај имав 18-19 во салон, над тоа немаше шанса да крене ни на подесени 30 степени на фул брзина вентилатор). Барајќи низ нет, наидов на препорака да се отвори капакот и да се остави да работи така за да се забележи промена - и оп промена, почна да грее. Изгледа баш како што се сомневав, уредот е монтиран премногу блиску до плафон, безмалку залепен, па немало доволно струење на воздухот. Од тогаш капакот го држам отворен постојано и си ја користам климата, ама се плашам да не и направам некоја штета со ваквиот начин на користење.
Прашањето ми е дали можам да и направам некаква штета со користење со отворен капак, барем додека не дојдат да ми ја ремонтираат следнава недела? И дали да се надевам дека би се подобрило (за малку барем) греењето откако ќе се спушти подолу уредот и затвори капакот или исто би останало греењето или да заборавам на тоа - волку загрева климава?
Кој ми ја монтирал и каков клима уред небитно засега :P
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2007
Мислења
173
Поени од реакции
109
Srekna nova 2018 g.

Za cel dekemevri (1-31) 182.4 kWh so vivax on-off klima 3.5KW GEK, 18m2 dnevna od stan, najdolu, dolu vizbi so iskrseni prozori - nadzemni, 2 nadvoresni zida - cist sever sonce nikogas, 3 prozori pvc, vnatresen stiropor 5cm samo na 2-ta nadvoresni zida, denski 22 stepeni, noke 18-19 stepeni, okolu nikoj ne gree.
Prosecno 245W/h sto ne e loso za greenje.

Klimata e stara 5 godini, ne e dopolnuvana samo cistena od moja strana na filtri i ventilator vnatresen so pravosmukalka so cetka.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Треба да направи некој ИНДЕКС на најкорисни постови во темава, како што има на друг форум за електричните цигари.
Сите линкови се поставени да водат до мислењето.
Како на пример на Златко, линк "зошто климата прави дефрост" и кога ќе кликнеш да те води до постот на Златко. Така секој ќе ја добие информацијата што на бара.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ми монтираа инвертер клима уред пред некој ден ама не ме грееше задоволително (да не речам воопшто... на надворешни 7-8 степени едвај имав 18-19 во салон, над тоа немаше шанса да крене ни на подесени 30 степени на фул брзина вентилатор). Барајќи низ нет, наидов на препорака да се отвори капакот и да се остави да работи така за да се забележи промена - и оп промена, почна да грее. Изгледа баш како што се сомневав, уредот е монтиран премногу блиску до плафон, безмалку залепен, па немало доволно струење на воздухот. Од тогаш капакот го држам отворен постојано и си ја користам климата, ама се плашам да не и направам некоја штета со ваквиот начин на користење.
Прашањето ми е дали можам да и направам некаква штета со користење со отворен капак, барем додека не дојдат да ми ја ремонтираат следнава недела? И дали да се надевам дека би се подобрило (за малку барем) греењето откако ќе се спушти подолу уредот и затвори капакот или исто би останало греењето или да заборавам на тоа - волку загрева климава?
Кој ми ја монтирал и каков клима уред небитно засега :P
Steta nema da napravis so otvoren kapak ne se sekiraj, koga ke se spusti uredot sekako deka ke se podobri za malku greenjeto a za kakvo ke ti bide greenjeto u pravo si nema so da te prasuvame za kakov klima ured imas ili pa kapak uste da te prasame kakva kvadratura, izolacija, kolku staklena povrsina imas.. Najkrucijalno info bi bila dejnosta za koja se koristi salonot :D
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Za gledanje televizija :D
Ne be, ne sakam da kazuvam javno koj mi ja montiral klimata za plafon zalepena :D
Imam postirano moj 2-3 post na forumov plan od stanot.
Kvadratura sto se trudam da zagream so klimava e okolu 32 m2, a uredot e HAIER TUNDRA AS12TA2HRA/1U12BE8ERA.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Za gledanje televizija :D
Ne be, ne sakam da kazuvam javno koj mi ja montiral klimata za plafon zalepena :D
Imam postirano moj 2-3 post na forumov plan od stanot.
Kvadratura sto se trudam da zagream so klimava e okolu 32 m2, a uredot e HAIER TUNDRA AS12TA2HRA/1U12BE8ERA.
Kolku e klimata zalepena do plagonot kolku cm inaku po propis treba da e od 10 do 15cm odalecena od plafonot.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ic ne e odalecena, odnosno najvisokata tocka na klimata go dopira plafonot mislam (nemam skali da ja vidam od gore, ama mislam deka e zalepena... Neka ima maksimum 1-2 cm do plafon).
Togas e problemot vo montazata neznam toj sto ti ja montiral tolku li bil nepismen monter kako smeel da ja zalepi skroz do plafon jas mojot aezi vivax od plafonot e okolu 10cm odalecena od plafonot na rodninava sto ima Haier tide modelot 7cm mu e odalecen od plafon
Monterot sega treba da ti ja premesti no nikako nemoj da mu davas pari bidejki negova e greskata i sega za premestuvanje spustanje podole ne treba da ti zima pari.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Togas e problemot vo montazata neznam toj sto ti ja montiral tolku li bil nepismen monter kako smeel da ja zalepi skroz do plafon jas mojot aezi vivax od plafonot e okolu 10cm odalecena od plafonot na rodninava sto ima Haier tide modelot 7cm mu e odalecen od plafon
Monterot sega treba da ti ja premesti no nikako nemoj da mu davas pari bidejki negova e greskata i sega za premestuvanje spustanje podole ne treba da ti zima pari.
Ne be kakvo plakjanje kakvi pari, jas se mislam da gi prijavam vo DPI (ama otkako ke mi ja sredat kako sto treba :D) sto zagubiv 2 rabotni dena so niv, pa mi busat 2 pati, pa cistenje 2 pati... Na ekstra pari ne ni pomisluvam jas, a fala bogu ni tie.
Mene stravot mi bese da ne ja ostetam klimata sto cela nedela ja koristam so otvoren kapak (samo taka duva kako sto treba) a i se prasuvav dali da ocekuvam uste podobri performansi otkako ke se namesti klimata podolu.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne be kakvo plakjanje kakvi pari, jas se mislam da gi prijavam vo DPI (ama otkako ke mi ja sredat kako sto treba :D) sto zagubiv 2 rabotni dena so niv, pa mi busat 2 pati, pa cistenje 2 pati... Na ekstra pari ne ni pomisluvam jas, a fala bogu ni tie.
Mene stravot mi bese da ne ja ostetam klimata sto cela nedela ja koristam so otvoren kapak (samo taka duva kako sto treba) a i se prasuvav dali da ocekuvam uste podobri performansi otkako ke se namesti klimata podolu.
Ne se sekiraj nisto nema da i bide na klimata sto ti e otvoren kapakot ako ne e otvoren vo tvojot slucaj togas ke se maci klimata inaku so otvoren kapak samo i go podobruvas cirkuliranjeto na vozduhot
Bas ako mozes slikni ja klimata i spodeli na forumov.
A ne bi bilo loso ako ja spodelis firmata sto ti ja montirala klimata bidejki ako na nekoj druk mu montira taa firma klima da znae covek na sto da obrne vnimanie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom