Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne mi izvrtuvaj zbrovite, jas ti napisav deka samo ON/OFF klimite se momentalno Gree, AMA NE i INVERTERITE sto gi linkas.
Прегледај го приврзокот 182432
Ti stavas link do dva Invertera i mi lepis etiketa deka ja sum rekol taka a NEMA VRSKA..
Na tie 2 linka ne se GREE klimi.
Vidi sigurno i inverterite vo gree se proizveduvaat ne veruvam deka edna marka brend on-off klimi ke proizveduva vo edna a inverteri vo druga fabrika najubavo prasaj vo gree i spodeli info
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Vidi sigurno i inverterite vo gree se proizveduvaat ne veruvam deka edna marka brend on-off klimi ke proizveduva vo edna a inverteri vo druga fabrika najubavo prasaj vo gree i spodeli info
Ako saka GREE-MAK da im dade i inverter klimi na Agrotehna ke im dade.....sega za sega imaat toa sto ti kazav samo On/OFF.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ako saka GREE-MAK da im dade i inverter klimi na Agrotehna ke im dade.....sega za sega imaat toa sto ti kazav samo On/OFF.
Moze strelec inaku pak ke ti kazam na lik inverterive MAX se identicni na gree lomo sto e ok bas prasaj vo Agro Tehna vidi sto ke ti kazat.
Kako sto vivax-ot moj e na lik identicen so midea
Taka ovie MAX mi se slicni so gree
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мислам дека неможе да се споредува така грубо месечната потрошувачка која зависи од многу субјективни фактори, единствено може да се колку толку споредува “SCOP“ на климата.
Се разбира. Различен простор греат.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Мислам дека неможе да се споредува така грубо месечната потрошувачка која зависи од многу субјективни фактори, единствено може да се колку толку споредува “SCOP“ на климата.
Да не може грубо да се споредува се сложувам..Затоа фалат некои податоци кај тебе колку време грееш на која температура?!Може да се спореди SCOP кој е SCOP на твојата макс клима, ако на фх35 е 5.1?! За тој простор (во кој имаш изолација како што пиша) потрошувачакта мене ми изгледа ниска, кажи кои се тие субјективни фактори...Ако @omlet13m пријавува потрошувачка за која сите викаат дека е голема за неговиот простор, јас викам дека имаш прениска потрошувачка со твојата клима...
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
252
Поени од реакции
857
Vidi sigurno i inverterite vo gree se proizveduvaat ne veruvam deka edna marka brend on-off klimi ke proizveduva vo edna a inverteri vo druga fabrika najubavo prasaj vo gree i spodeli info
Pocituvani,

Dadenata informacija za Inverter modelite prikazani od strana na "Klima ured " ne se proizvedeni vo GREE.
Informacijata dadena od "Strelec" e tocna. Samo On/Off modelite bea proizvedeni vo GREE. Uvoznik na istite bese GREEMAK.

So pocit,
Greemak Group
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve kaj mene za 20 tina dena od 04.12 do 25.12 vkupno potroseno 800 kw citan saat na evn pola evtina pola skapa .Se gree 54 m2 so klima toshiba suzumi 16 + 4.5 m2 kupatilo so panel 12h na 19stepeni,i navecer se zatvara vrata od spalna i se uklucuva panel .Kako sto spomna prethodno eden od ucesnicite se e do izolacija.Ja pojacav i smetkite odat nadolu.
 
Последно уредено:

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Eve kaj mene za 20 tina dena od 04.12 do 25.12 vkupno potroseno 800 kw pola evtina pola skapa .Se gree 54 m2 so klima toshiba + 4.5 m2 kupatilo so panel 12h na 19stepeni,i navecer se zatvara vrata od spalna i se uklucuva panel .Kako sto spomna prethodno eden od ucesnicite se e do izolacija.Ja pojacav i smetkite odat nadolu.
Koja toshiba ja imas
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Pocituvani,

Dadenata informacija za Inverter modelite prikazani od strana na "Klima ured " ne se proizvedeni vo GREE.
Informacijata dadena od "Strelec" e tocna. Samo On/Off modelite bea proizvedeni vo GREE. Uvoznik na istite bese GREEMAK.

So pocit,
Greemak Group
Pocituvani ako moze tabelaren prikaz za gree hansol -20 5.5 kw kolku kw dava na -20 -15-7-2 0 2 7 15.
Vi blagodaram odnapred za informacijata sto ke ni ja spodelite ili pratete ja privatno.[DOUBLEPOST=1514274605][/DOUBLEPOST]
Koja toshiba ja imas[/QUOTE
Toshiba suzumi ras 16
Za niski smetki samo izolacija[DOUBLEPOST=1514275070][/DOUBLEPOST]I eve na maglivovo pravi defrost na 1h :eek:sto bi kazale nekoi samo kaj Toshiba e toa drugite jok ne pravat.
 
Последно уредено:

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Pocituvani ako moze tabelaren prikaz za gree hansol -20 5.5 kw kolku kw dava na -20 -15-7-2 0 2 7 15.
Vi blagodaram odnapred za informacijata sto ke ni ja spodelite ili pratete ja privatno.[DOUBLEPOST=1514274605][/DOUBLEPOST]
Za niski smetki samo izolacija[DOUBLEPOST=1514275070][/DOUBLEPOST]I eve na maglivovo pravi defrost na 1h :eek:sto bi kazale nekoi samo kaj Toshiba e toa drugite jok ne pravat.
Jas mirai 16 imam 1000 den mi bese strujata za nea grejam 40 m2 24 sata upalena
Da defrost pravi na maglovito ali na nekolku sati po 5-10 min ne znam dobro ili loso e toa
A za greenje banja pravi 24-25 ja stavam posle rabota pred toa e na 18 stepeni na najmalo duvanje
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Jas mirai 16 imam 1000 den mi bese strujata za nea grejam 40 m2 24 sata upalena
Da defrost pravi na maglovito ali na nekolku sati po 5-10 min ne znam dobro ili loso e toa
A za greenje banja pravi 24-25 ja stavam posle rabota pred toa e na 18 stepeni na najmalo duvanje
Kuka ili stan.Bitna rabota .Za 10 mesec odprilika za greenje 1000den,vkupna smetka 2500 ,za 11 mesec odprilika 1500 do 2000 vk.smetka bese 4000den.gream so klimava 54 m2 plus kupatilo 4.5 m2 so panel,vo kuka.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Pocituvani ako moze tabelaren prikaz za gree hansol -20 5.5 kw kolku kw dava na -20 -15-7-2 0 2 7 15.
Vi blagodaram odnapred za informacijata sto ke ni ja spodelite ili pratete ja privatno.[DOUBLEPOST=1514274605][/DOUBLEPOST]
Za niski smetki samo izolacija[DOUBLEPOST=1514275070][/DOUBLEPOST]I eve na maglivovo pravi defrost na 1h :eek:sto bi kazale nekoi samo kaj Toshiba e toa drugite jok ne pravat.
Да вредеа тие клими 5 пари, ќе имаа Еуровент, и ти и сите ние ќе го имавме тој податок
Вака , сметај дека дава KW онолку колку што може да даде KW еден просечен кинески крш за кого овде некои луѓе под влијание на неколку Грее клонови дури и мислат дека купиле/ќе купат вистинска клима...
Еве од нивното Service Manual за капацитетот ставиле, па сега види ти самиот, кога работи со неверојатно огромен од цели 40% капацитет на -20 C, пресметај си за KW.
Во секој случај ќе грее најмалку како 2KW калорифер од 800 ден, а богами и толку ќе троши при -20 C. Динамит клима, или Dynamic подобро ќе и стои име

upload_2017-12-26_9-4-54.png
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Kuka ili stan.Bitna rabota .Za 10 mesec odprilika za greenje 1000den,vkupna smetka 2500 ,za 11 mesec odprilika 1500 do 2000 vk.smetka bese 4000den.gream so klimava 54 m2 plus kupatilo 4.5 m2 so panel,vo kuka.
Kukja so izolacija 10 cm stiropor i pvc troslojni stakla

Za noemvri 1000 den smetka bese greenje so vkupna smetka na struja 2700
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Sakav da zemam mirai dodeka e na popust za vo detska ama kesh slabo:) .Se nadevam dobra e.
Да вредеа тие клими 5 пари, ќе имаа Еуровент, и ти и сите ние ќе го имавме тој податок
Вака , сметај дека дава KW онолку колку што може да даде KW еден просечен кинески крш за кого овде некои луѓе под влијание на неколку Грее клонови дури и мислат дека купиле/ќе купат вистинска клима...
Еве од нивното Service Manual за капацитетот ставиле, па сега види ти самиот, кога работи со неверојатно огромен од цели 40% капацитет на -20 C, пресметај си за KW.
Во секој случај ќе грее најмалку како 2KW калорифер од 800 ден, а богами и толку ќе троши при -20 C. Динамит клима, или Dynamic подобро ќе и стои име

Прегледај го приврзокот 182444
Abe ne se krsh,daleku od krsh dobri klimi ama istata e kolku toshiba malku poskapa 4990 den i so slicni perfomansi t.e malku poslabi.
Rabotata e deka reklamiraat ja dobivas pojaka za pomalku pari a doaga isto pari so toa sto edniot brend e kineski drugiot japonski.Go najdov toj dijagram za hansol i go postirav ama vikam aj moze sum greska gree imaat oficijalni podatoci.[DOUBLEPOST=1514276519][/DOUBLEPOST]
Kukja so izolacija 10 cm stiropor i pvc troslojni stakla

Za noemvri 1000 den smetka bese greenje so vkupna smetka na struja 2700
E jas imam vnatresna izolacija 10 cm so obicen termopan 2 nadvoresni 5cm stitopor no podkrovjeto ne mi e vo celost zavrseno i imam toplinski zagubi tamu,koga bi go zavrsil smetam smetkite bi bile uste pomali.Ali ajde kuka nikogas nedovrsena ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom