Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Alekso 1981

  Alekso 1981

  Член од:
  19 декември 2014
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  39
  klimi ko klimi edni so renome edni bez od tebe zavisi dali ke platis posoleno ili ne a i ednite ke vrsat rabota kako i drugite isto kako kolite
   
 2. yamaha10

  yamaha10

  Член од:
  1 ноември 2013
  Мислења:
  488
  Допаѓања:
  310
  кажи за што ти треба и ќе ти дадеме одговор, лично мене ако ме прашаш ќе ти кажам дека се перфектни вложено добиено, кај мене надвор -12 внатре +23с. дневно 5-6кW струја троши, колку едно кафе да одиш да се напиеш
  --- Споено дупло мислење, 11 јануари 2017 ---
  @goran0505 си приметил ли ти дефрост од 2 мин. на твојата 12-ка change
  кај тебе може има малку лед под надворешната, ама мојата се уште нема пуштено ни капка вода, а има направено 4-5 дефрости од по 2 мин. до сега, на дофат на рацете ми е и никогаш не сум ја видел влажна :D
  и уште ова да те прашам, кога ја надминува зададената Т и се гаси дали прави дефрост ?
  кај мене ДА и паузира до следното вклучување
   
  Последно уредено: 11 јануари 2017
  На Strelec, kurtoazija и GT1 им се допаѓа ова.
 3. Saltan

  Saltan

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  0
  Здраво и благодарност до сите за плодните дискусии на оваа тема, навистина има што да се научи. Мене би ми било од голема помош доколку некој што има инсталирано систем за логирање на потрошувачката на клима уредот ги има и ги сподели следниве информации - Потрошувачка на клима уредот во период од на пример 2-3 дена (може и повеќе) вклучително и датуми и локација за кои се однесуваат податоците за да може да ги поврзам со надворешната температура.

  Поздрав
   
 4. goran0505

  goran0505

  Член од:
  30 март 2012
  Мислења:
  370
  Допаѓања:
  223
  Druga drzava si ti, koj moze so tebe da se ravnja, kaj moze kaj mene da potrosi 5-6kw, ispod 20kw nejce da cue
   
  На Alekso 1981 и GT1 им се допаѓа ова.
 5. Strelec

  Strelec

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  2.387
  Допаѓања:
  1.669
  Sve ubavo samo eden takov ured bi kostal skoro kako edna klima....ne gledas deka ni termometar od pazarce ne pokazuvaat ovie so skapive klimi sto im great dobro samo na Eurovent i na +7 ne pa logger od 200evra ili kolku e da pokaze nekoj na -15.
  Imas nekoj link da spodelis kolku kosta i kaj go ima ?
   
  Последно уредено: 12 јануари 2017
  На GT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Saltan

  Saltan

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  0
  Pa mislam deka ima i poeftini bidejki ne mora da e kojznae kolku precizen. Pred nekoj den naletav na ovoj : http://www.ebay.com/itm/Wireless-Ma...580810?hash=item5aeeb0308a:g:w9wAAOSwU-pXu7~G
   
 7. Strelec

  Strelec

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  2.387
  Допаѓања:
  1.669
  Ne mislev na ovakov ured....ne sme se razbrale.
  Ja mislev na ured koj ima internet logiranje i koe moze da go spodelis kako link pa site da moze vo bilo koe vreme da vidat kolku trosi uredot so plus dodatni informacii za Temperatura za sto se potrebni i dodatni temperaturni senzori.
  Nesto kako ova dole na primer a uste podobro e da crta grafik vo realno vreme so potrossuvacka i tempearaturi primer na sekoi 5/10min da dava informacija.
  [​IMG]
  Inace ovaa vecer mislam deka e najextremnata ili bolje receno najzaebanata do sega , momentalno e -15C so vlaznost od 40%, sto li ne ceka sabajle
   
  Последно уредено: 12 јануари 2017
  На GT1 и goran stefanovski им се допаѓа ова.
 8. goran0505

  goran0505

  Член од:
  30 март 2012
  Мислења:
  370
  Допаѓања:
  223
  ГОЛЕМ ПОПУСТ НА 3,5kw КЛИМА УРЕДИ!!! НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!!!
  *Hansol 3,5kw.........45.990
  *Console 3,5kw...... 38.990
  *Amber 3,5kw..........30.990
  *Lomo LCLH 3,5kw..28.490
  *Lomo Eco 3,5kw.....19.990
  *Bee 3,5kw..............12.990
   
  На macci, диме1978 и GT1 им се допаѓа ова.
 9. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  147
  Допаѓања:
  98
  Tolku pokani za da naprais uvid na klimite dobi,a ti baras monitoring od daleku da pravis. Strav lojze cuva ili nesto drugo e vo prasanje?
   
 10. tomi_z

  tomi_z

  Член од:
  11 јануари 2011
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  66
  Богами, кај мене термометарот логирал минимална -17,3С, а и климава се мачела изгледа. Ја оставив на 24 без iFeel, во втора брзина, со што во дневната (30м2) температурата во ладниов период варираше од 22-24,5С. Сабајлево кога станав беше точно 21,0С, значи се мачела да постигне.
  Кога станав во 7:30 беше -13,2С, уклучив турбо на 25, и за 10 минути качи на 22С.

  Како и да е, трета зима со клима, и тоа оваа баш ладна - јас сум презадоволен од греењето, комфорот и секако сметките.

  Линк?
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. macalavica

  macalavica

  Член од:
  20 август 2013
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  12
  Zdravo na site, ve sledev nekoe vreme (vo vremeto koga birav klima) si kupiv klima i me snema. Ama sega na ladnovo vreme ne e loso da go spodelam so vas iskustvoto so edna od najfalenite klimi na forumot Gree Lomo GWH18QD-K3DNA1G. Klimata e vklucena 24h, navecer e postavena na 20 stepeni,a vo tekot na denot e 25-27 so auto fan. Na ova ladno vreme postignuva max 22-23 stepeni i koga duva na pojaka brzina nekako duva mn mlak vozduh kako fen na 1 brzina.Isto e nekako bucna,(samo na namalata brzina e tivka) mislam deka e nesodvetna goleminata za prostorot koj go toplime,35m2, duri koga duva na najjako stvara veter, a ako ja pustam na turbo duva skoro ladno? Sepak ne e losa koga na -20 uspeva da stopli do +22 sepak e za pofalba, ama mene na ovaa teperatura mi studi,naucena sum na 25-27...Vo koj rezim treba da raboti klimata za da bide efektivna a da ne trosi mn elektricna energija, da bide na auto fan ili na pomala brzina (ima 3). Kako da posignam povisoka temperatura. salonot ni e 35 m2 so izolacija 5cm i pvc prozorci. Sekoj sovet e dobredojden!Blagodaram!
   
  На Kandilce, krkac и mdeni им се допаѓа ова.
 12. ahil

  ahil м-р

  Член од:
  11 јули 2005
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  36
  Јас ја имам истата клима и греам 20м2 + кујна. За дувањето, дува особено топло, на издув има 58С на 2ра брзина. Тоа дека е побучна за мал простор е точно. Кај мене на аутофан на зададени 24С, секогаш во собата е 27С (веројатно поради местоположбата има вакви разлики, додека ако е на Ifeel нема разлики со термометарот) Малку ми е чудно да не може да постигне температура, зошто мојата одвреме навреме се гаси, дури и прва брзина и е многу. Млако и поголема брзина знае после дефрост, но за неколку минути се смирува.
   
 13. tomi_z

  tomi_z

  Член од:
  11 јануари 2011
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  66
  Исто 18ка? Веројатно имаш подобра излоација, во стан си, или те греат комшиите?
   
 14. macalavica

  macalavica

  Член од:
  20 август 2013
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  12
  Toa e razlikata pomegju stan i kukja. Stanovite mnogu polesno se zagrevaat. Od salonot koj nie go greeme 3 zida se nadvoresni(samo eden zid e vnatresen kon hodnik koj ne se gree).Komsiite se podaleku :)
   
 15. Vlatko 967

  Vlatko 967

  Член од:
  23 октомври 2015
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  35
  Ja imam istata klma i bez problem gree 60m2,sekogas mi e na auto fan,noceska ja osetiv deka ne moze da postigne bese stavena na 24,a sabajle bese u stanot 20 stepena.Ova e vece 7-mi den kako ne ja gasam i ne ja stavam ispod 21 inaku mislam deka ne bi postigala.Nema em toplo em da stedi struja,na maksimum koga raboti trosi kako nekoj panel od 2600W,a bogami so takov panel nikogas ne bi go zgrejal ovoj prostor.
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2017 ---
  E da 8cm izolacija i PVC tri sezoni :)
   
  На Strelec и tomi_z им се допаѓа ова.

Сподели преку: