Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Neznam,go izvadiv meracot pred nekoj den,se mislam pak da go stavam da vidam kolku e potrosuvackata...Do nekna mi bese podesena na 25c a vnatre bese 21c so ifeel,procitav nekoj pisa nekna mislam deka so ifeel imalo razlika vo temp na pr za vnatre 25c da bide trebalo da se namesti na 28,29c i probav ja kaciv eden stepen i kaci 1c plus,inaku celo vreme do sega mi bese namestena na 25c so ifeel,vo potoplite denovi bese temp vo sobata i 25c so isklucuvanje na nadvoresnata...Samo iznenaduva bucavata mnogu i defrostite,dali koga raboti so pomala snaga poveke go trese zidot li neznam sto e rabotava,ima edno kopce mute i koga ke go stisnam i nadvoresnata i vnatresnata rabotat na minimum i togas poveke kako da buci nadvoresnata,a vnatresnata ne se slusa sekako...
I ja go izvadiv meracot pred nekoj den AMA za da izmeram , ti si go izvadil za da NE izmeris...jaka ti fora (a i videoto ti e dosta panoramsko... jako ) ;)
realnosta tvoja e deka za da dobies 21~22C vnatre treba da zadades 25C(utre i 30C)....toa ti e isto kako da meris T na izduv pa na 21zadadena nedava 35C tuku 25C i moras da zgolemis zadadena T na 25 za da dade 35C na izduv....ili u prevod klimava ne gree kako sto treba da gree (i bajagi trosi...stavam akcent na momentot so meracot iskkjucen ;) )....koga ke dojdes vo situacija da zadavas 30C za da dobies 35C na izduv vnatre ke ti bide i pomalku od 18C.
Slikata so termpometarot ti e so 22C verovatno zenitot na toplina sto mozes da ja postignes vo sobata so bekovo koe samo kako za Kavadarci da e pogodeno :D (uz nekoe kjumbe u pripomos)
Vaka i @Kandilce pravi....si kjuti ne meri tuk ke se pojavi ko nekoja svekrva so "pametni" postovi kako mu trosi nad 1KW i mu mrzne i buci nadvoresnata...ti bar imas Beko on e na Fujitsu troduplo poskapo plateno :D
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Eve me povtorno, da pisam iskustvo na minusive.
Sega vidov deka mestoto na montaza na nadvoresnata edinica i te kako ima vrska.
Kaj mene vo kancelarija Haier-ot mi e montiran pod golema nastresnica i ne dopira voopsto sneg do nego. Defrost nemam primeteno da napravi iako temperaturata e postojano vo jak minus i dosta solidno ja odrzuva temperaturata vo kancelarija. Toa go racunam kako intelegenten defrost (za razlika od Gree koi nema intelegenten defrost). Vo drugite kancelarii okolu mene potpolno istite klimi se montirani na otvoreno na krov, mnogu poloso great i defrosti si pravat (nemozam da kazam na kolku vreme posto ne gi gledam).

Za Hansolot kaj mene doma, si odrzuva temperatura vo cel stan-53m2. Nova zgrada so ok izolacija. Povtorno primetiv na -10 -15 nadvoresna temperatura duva najvruko, ne toplo-vrukjo. Kako da ubacuva vo brzina plus na takvi minusi.
Edinstvena rabota kaj nego sto malku ne mi se svigja se defrostite koi gi pravi na tocno 3 saati koga nema vlaznost i temperaturata e vo minus. Gledam nekoj pisal deka toa sega go imam primeteno koga sum otvoril i drugata soba da ja gream, no bas toj/tie najupatenite i najGree osoba/i znae kako da proveri history search i da vidi deka i lani i preklani imam pisano deka Hansolot pravi defrosti na tocno 3 saati-ni minuta plus ili minus. Po nekoja slucajnost uste eden Gree imam vo najtesna familija-Lomo LCLH, istata situacija.
Gree nema intelegenten defrost.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
имам дома припрема за парно ама за во дневна цефката каде што излегува не може да се искористи и ке мора да се пушта нова. дали ке морам да копам пак низ ѕидовите или не е проблем и од надвор покрај ѕидот да мине?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@ogledaloogledalo tvojot Hansol koj model e i od koja godina e moze da napises ? I dali ima greaci na tacna toj tvoj Hansol ?
Pobrzo ke pravi defrosti bilo koja klima ako se sili klimata i se great po 50m2 so klima od 3,5kw.....samo prikaski prikaski prikaski nikako da ne vi se pogodi bre...a najdobro toplat od site.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Haha, @Strelec standardno.
Zatoa i gi potencirav momentite za defrostot na Gree, za strelecot i profilite bliski na nego reagiraat, tie sto go velicaat Gree kako da e od druga planeta. I tolku mi e smesno celovo ova proGree lobi na forumov :гомце:
Jas samo kazuvam iskustvo (bez meranja na momentalni potrosnji, termometri i drugi gluposti, samo nekolku smetki za struja), i deka sum prezadovolen od Hansolot. Normalno na se moze da mu se najde maana, pa i na semokjniot Gree.
Patetika se del od profilive sto pisuvaat ovde.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Едно прашање до поупатените.

Кога ќе се каже Aluminum Fin-copper Tube, дали се мисли дека само опашките се од бакар а остатокот што е внатре во радијаторот е челична цевка? Или внушност се работи за челична цевка обложена со бакар (steel tube coated with copper)? или третата опција цевката е целосна изработена од бакар?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Ај еве и јас да пишам кратко искуство со Хитачито на овие минусни температури. До саботата не бевме во Скопје, па затоа ќе пишувам за периодов од сабота па до денес. Немам мерач како што имаат дел од корисниците, туку го користам месечниот мерач кој што е на далечинскиот. Започнав вчера во 18.00ч-со претходно потрошени 32.5кв (наместено 24с, аутофан и собна температура 20). Во 19.00ч имаше 34.2кв (потрошено 1.7кв) и собна температура 23с. Во 20.00ч имаше 35.8кв (потрошено 1.6кв) и постигнато 24с. Потоа земав да ја пробам колку ќе троши со зададена 30с и ауто фан (потрошено 1.9кв или 2.0кв). Денеска земав еден саат ја користев на зададена 23с и втора брзина и потрошувачка беше 600в. Потоа следниот час зададена 25с и трета брзина со потрошувачка од 800в. Бидејќи немам мерач не можам да напишам колку најмалку влече во некој момент или колку најмногу.
Хитачито без проблем го загрева просторот но по мое мислење за да се чувствува комотна топлина барем за мојот простор на овие температури треба да работи во трета, четврта или аутофан брзина. Аутофан брзината претежно ги шалта четврта и трета брзина кога и најмногу троши. Со обичен кинески термометар (мери до 50), на најбрз издув без проблеми покажува над 47 степени, со што дува доста топол воздух.
Како голема по мене негативност на хитачито се автоматските дефрости кои се точно на еден саат и десет минути (понекогаш е заледена надворешната, понекогаш не) и траат од 6 до 10 минути. Истото тоа го пишува и во упатството за работа под графата греење „дека еднаш или повеќе пати оди во дефрост во рок од еден час“. Незнам дали истово се случува кога се поголеми температурите, бидејќи деновиве поради мерењава го приметив честото одење во дефрост, а претходно не сум го забележал. Истото сакав да го прашам и членот од форумов (не ми текнува никот) кој има хитачи како е кај него.
Исто најдов и една корисна функција на далечинскиот (ја нема во упатството) која може да служи и како мерач на издув..Доколку се држи далечинскиот во близина на издувот неколку секунди и се стисне копчето за температурата на собата всушност ја покажува на температурата на издув.
Како и да е Хитачито ми е наменето за греење и ич не се каам што го земав. Најбитниот момент за кој е наменета го исполнува, а тоа е греењето и покрај тоа што оваа година како што гледам ќе ми помине во тестирање на сите варијанти за да најдам економична но сепак топла варијанта.
Еве ги и сликите од овие мерења:
IMG_20170109_180153.jpg IMG_20170109_180229.jpg IMG_20170109_190239.jpg IMG_20170109_190259.jpg IMG_20170109_200207.jpg IMG_20170109_200244.jpg IMG_20170109_200248.jpg IMG_20170109_200704.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
A be @ogledaloogledalo od tebe ocekuvam nesto konkretno da kazes kako go rabotis Hansolot na AutoFan manual I slicno? A vo vrska so neitelegentnite defrostite ( kako sto velis ti) na 3 casa kakvi se kratki ( na suv izmenuvac) ili dolgi ( na pobelen izmenuvac) tuka ima razlika;) Kaj ponoviot kako mojot model 1D najcesto se kratki gefrosti (6 min smetano od koga ke se zatvori I povtorno ke se spusti difuzerot) i ne se na 3 casa tuku ne se oderedni so vreme. Vsusnost Mozam da kazam deka retko odi vo Defrost I mnogu tesko pobeluva izmenuvacot na nadvoresnata i koga e najvlazno a i koga e vlazno vremeto I nad nulata malce ispusta kondenzat toa e edna od najpozitivnite raboti vo vrska so defrostot - ne tecat reki voda kako kaj nekoi brend marki.
I mnogu kurnazloci eheeeeeeee  necini za zdravjeto :):):) posebno za cenata I nacinot Na plakjanje I koj ti go ima Sredeno koga go kupuvase.
I naredno kupisi Haier I uzivaj vo intelegentni defrosti (y) ili Reki ke kazes samiot :pos:
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@GT1 mene za celo vreme mi pustila voda okolu 200ml i vo toa sum siguren bidejci na balkonot so plocici pusta i e smrznato ispod klimata, edvaj edna tenka kora so neceli 0.7m2, a go imam videno i pobelen kondenzantot ama so mnogu tenka kora ne ona bas santa kako sto znaese samsungot on/off koj i nema defrost operacija :)
@yamaha10 vcera sledev cop iako ne mnogu mi znaci posto cop visok nizok ona pak si krka po 110denari na 24h. Bese pustena vo vtora brzina ama ne forsirana so temperatura tuku na ona sto ja koristam so zadadeni 24c i celo vreme si vadese cop 3 na -12
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Zoki, ti pisuvas kako @GT1
Ili drug profil na istiot lik koj pisuva i pod @Strelec
Ako si Zoki, bas mislev da ti se javuvam pri kraj na sezonava za cistenje, ama ke vidime.
Od vakvite profili ja napustiv temava, i sega povtorno begam.
Od Gree napravivte najomrazena marka na klimi.
Koj i da mi e modelot i kolku i da e postar od aktuelnite, toa e kako raboti.
A za toa kako sum go kupil sto e sega bitno, plus i nacinot na plakanje bese na predlog na Zoki. Toa go znaat samo dvajca ili eden, vo zavisnost dali Zoki pisuva i kako Strelec.

:гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце::гомце:
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Јас мислам најпаметно е да се отвори една тема греење со климатизер марка грее и сите исфрустрирани типови на форумов таму да се лечат.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@ogledaloogledalo toa za plakanjeto go procitav tuka na forumot ti go imase pisano eden clen ako pametis kakov zoki kakvi bakraci i sto go mesas Strelec jas ne sum od Sk od BT sum.
A za defrostite jas samo si pisav za mojot model kako e vo sporedba so tvojot sto se vozbuduvas tolku.!
Jas te prasvav kako go rabotis toa e toa a sto odgovor dobiv?
I mnogu kurnazloci ne treba!
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Dveogledala pretpostavuvam deka so 'Toj" aludirase na mene..
replikaogled.jpg
Od replikata vo moeto zabelezuvanje kon GT1 deka mozebi ne primetil deka otvaras kon druga soba da me izvadese kontra gree ke sfatev ama kako me stavi pro gree ich ne mi e jasno..
Tebe kutriot ti fali vnimanie izglea..
Boldiras tvrdis i najnebuloznoto generaliziras deka GREE nema intelegent defrost a jasno e deka pomegju budzet medium i vrv modelite kaj site brendovi tehnologiite hardverot i performansite se razlicni i analogno i algoritmite za defrost pa za da ne gi bunis tie sto citaat i za da ne izgleda trolacki toa so go pisuvas stavi Hansol a ne Gree vo globala..
Inace ti so Hansolot si nasol pa si zasol zasto klima (12ka vo 43 nekad 53m2) koja duva zesko, trosi umereno i pravi defrost na 3 saati na ovoj dolg polaren period so prosek okolu -10C i jace e jaka i zdrava klima koja vredi za parite..
Pravenje derost za opteretena klima na sekoi 3 saata e dobra reklama a ne kritika...
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Колку само се замарате тоа е чудо едно. Абе клима е, не е нуклеарна медицина. Кај мене е пуштена 24\7 овој период. Патика не ме боли колку троши, колку дава на издув и слично.
Што ве гледам ретардирани, па и видеа снимате, па слики, па се докажувате, па мерите чив е подолг.
Абе по една лопата и надвор снег да ринете.....

Sent from my EVA using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom