Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Сите што продаваат Гри ги рекламираат тие 10 години гаранција. Чинам и во Техномаркет го видов истото... Имаш од мене подршка во укажувањето на ова, пошто иако технички не лажат - сепак не кажуваат во старт дека ќе треба солидна доплата да има, над крајната цена.

Една работа само, што си запнал со самарите?
Да не му се плашиш можеби на магарето: http://www.gree.com.mk/
:)
.
делумно си ме разбрал грее.ком.мк можеби се главни но како што јас сум видел од кај нив неможе да се нарача и купи онлајн како од кај клими.мк и затоа е мојот револт кон вториве (кои не знам ни кои се ни каде се лоцирани - противник сум на начинот не на брендот или фирмата), затоа што ако купам од реална продавница продавачот можеби ќе ми каже дека треба да доплатам за да ја добијам полната 10 год. гаранција а може и ќе сокрие, но ако нарачам од клими.мк шокот ќе ми следи дури откако ќе стаса уредот дома или откако ќе монтираме а и во двата случаи парите се дадени нели?
п.с техномаркет немаат наведено колкава е гаранцијата еве сега проверив
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Luge dzabe e taa 10 godisna garancija kako prvo koj garantira deka primer za gree amber ili nebitno gree lomo ke ima rezervni delovi vo narednite 10 godini znaeme site deka skoro na 2 godini se menuvaat modelite taka da nikoj nemoze da garantira dokolku pregoru primer elektrinikata vo 8-ta godina od garancijata deka servisot ke ima ista takva elektronika.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Luge dzabe e taa 10 godisna garancija kako prvo koj garantira deka primer za gree amber ili nebitno gree lomo ke ima rezervni delovi vo narednite 10 godini znaeme site deka skoro na 2 godini se menuvaat modelite taka da nikoj nemoze da garantira dokolku pregoru primer elektrinikata vo 8-ta godina od garancijata deka servisot ke ima ista takva elektronika.
по закон увозникот/застапникот се задолжени да обезбедуваат 5 или 7 год.по завршување на гарантниот рок резервни делови - по која цена е тоа е друго прашање
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
делумно си ме разбрал грее.ком.мк можеби се главни но како што јас сум видел од кај нив неможе да се нарача и купи онлајн како од кај клими.мк и затоа е мојот револт кон вториве (кои не знам ни кои се ни каде се лоцирани - противник сум на начинот не на брендот или фирмата), затоа што ако купам од реална продавница продавачот можеби ќе ми каже дека треба да доплатам за да ја добијам полната 10 год. гаранција а може и ќе сокрие, но ако нарачам од клими.мк шокот ќе ми следи дури откако ќе стаса уредот дома или откако ќе монтираме а и во двата случаи парите се дадени нели?
Кој дел од тоа дека: www.gree.com.mk ги носи одлуките како таа за 10 годишната гаранција - не го разбираш?
Техномаркет продава Гри. Ред други продавници продаваат Гри. Сите од прв до последен ја нудат таа иста 10 годишна гаранција. СИТЕ. Што се запнал по само еден единствен продавач, најобичен помал претприемач од помало гратче, кој едноставно направил copy-paste на материјалот кој го добил од дистрибутерот gree.com.mk - исто како и сите други продавачи што прават.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Кој дел од тоа дека: www.gree.com.mk ги носи одлуките како таа за 10 годишната гаранција - не го разбираш?
Техномаркет продава Гри. Ред други продавници продаваат Гри. Сите ја нудат таа иста 10 годишна гаранција. Што се запнал по само еден единствен продавач, обичен помал продавач, кој само направил copy-paste на материјалот кој го добил од дистрибутерот gree.com.mk - исто како и сите други продавачи што прават.
ајде дај ми принтскрин каде техномаркет има напишано дека уредот има 10 год. гаранција јас неколку пати ставив принтскрин од нивната страна не измислив ништо ако допишат како е одма ќе престанам да ги споменувам ВЕТУВАМ јавно пред цел форум
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Ај не заебавај, сега и ти... Прошетај до најблискиот нивни продажен салон и прави си фотографии. Јас ли да идам за тебе да сликам? :D


делумно си ме разбрал грее.ком.мк можеби се главни но ...
gree.com.mk не се само главни, туку се единствени релевентни за носење на одлуки за гаранциите. Било која замерка што не е до нив упатена, џабе е кажана. Мислам џабе ако целта ти е да смениш нешто, е сега ако целта не ти е да смениш нешто, туку некако да му наштетиш на тој еден помал продавач, тогаш терај си, ти си знаеш, голем си ваљда.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ајде ако се јавите 5-тина кои мислите дека сакам да им наштетам на помалите според вас тогај сите постови во кои сум ги споменал ќе ги избришам и нека си работат по старо.
И БАШ ЗАРАДИ ОВА НИКОГАШ ОД НАС НЕМА ДА БИДЕ ДРЖАВА И НАРОД, АБЕ ЗА НАШИТЕ ТЕШКО ЗАРАБОТЕНИ ПАРИ ТРЕБА ДА ИМ ЈА ВАДИМЕ ДУШАТА НА ТРГОВЦИТЕ А НЕ ДА ИМ СТОИМЕ ВО ОДБРАНА
и еве се повлекувам и од клими.мк и од сите коментари за грее терајте си и да ви кажам најискрено се си мислев дека барем уште некој ќе посочеше сличен пример со други ама чорба македонче .
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
ајде ако се јавите 5-тина кои мислите дека сакам да им наштетам на помалите според вас тогај сите постови во кои сум ги споменал ќе ги избришам и нека си работат по старо.
И БАШ ЗАРАДИ ОВА НИКОГАШ ОД НАС НЕМА ДА БИДЕ ДРЖАВА И НАРОД, АБЕ ЗА НАШИТЕ ТЕШКО ЗАРАБОТЕНИ ПАРИ ТРЕБА ДА ИМ ЈА ВАДИМЕ ДУШАТА НА ТРГОВЦИТЕ А НЕ ДА ИМ СТОИМЕ ВО ОДБРАНА
и еве се повлекувам и од клими.мк и од сите коментари за грее терајте си и да ви кажам најискрено се си мислев дека барем уште некој ќе посочеше сличен пример со други ама чорба македонче .
Ima Agencija za zastita na potrosuvaci,toplo ja preporacuvam,mene mi zavrsija epten rabota pred poveke godini. Ne vredi za amateri da gubis zivci
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.940
Поени од реакции
10.571
ајде ако се јавите 5-тина кои мислите дека сакам да им наштетам на помалите според вас тогај сите постови во кои сум ги споменал ќе ги избришам и нека си работат по старо.
И БАШ ЗАРАДИ ОВА НИКОГАШ ОД НАС НЕМА ДА БИДЕ ДРЖАВА И НАРОД, АБЕ ЗА НАШИТЕ ТЕШКО ЗАРАБОТЕНИ ПАРИ ТРЕБА ДА ИМ ЈА ВАДИМЕ ДУШАТА НА ТРГОВЦИТЕ А НЕ ДА ИМ СТОИМЕ ВО ОДБРАНА
и еве се повлекувам и од клими.мк и од сите коментари за грее терајте си и да ви кажам најискрено се си мислев дека барем уште некој ќе посочеше сличен пример со други ама чорба македонче .
klimi.mk ке ги најдеш у капитол веднаш до елеваторот за надолу на 1ви спрат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Еве конечно да најдам време и да напишам збор два за климата која што ја купив пред 1 месец. После многу размислувања дали да земам парапетна или ѕидна клима на крај одлуката падна за ѕидна и ја купив Грее Амбер.

Климата изгледа моќно и сега за сега прилично брзо го загрева просторот за кој е наменета (некаде околу 35-40м2) но оваа за сега не е вистински показател бидејки и мојата друга клима VIVAX GECI исто така одлично се носи со тој простор. Така да ке чекам поладен период за да ви пренесам вистинска споредба меѓу двете клими

Инаку сакам да прашам нешто во врска со монтажата, монатажата според мене се изработи професионално од страна на монтерите(посебна изолација, вакумирање повеке од 30 мин итн.) што ми ги испратија од грее мк, но имам еден момент што ме измачува. Имено пред да ја купам климата побарав од грее мк да ми кажат кој би ја монтирал климата да го провери просторот дали може овој клима уред да се монтира на посакуваната локација,грее мк го препорачаа Кодус, тој дојде и го погледа местото и рече дека може но дека климата е многу тешка ке мора да се постават штрафови низ ѕидот. Тоа за мене беше прифатливо но ми рече поради обврски нема да може да је монтира тој климата.

Кога дојдоa монтерите што ја монтираа климата јас го споделив оваа со нив и тие ми рекоа дека нема потреба да се буши низ ѕид и дека тие ставале 17цм штрафови што биле и повеке од доволни за таа тежина.

Сакам да ве прашам дали има простор за страв дека климата може да се сруши или навистина нема место за страв?
 

Attachments

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Здраво,знае некој што е разликата меѓу грее ломо еко и грее ломо лцлх?
не знам која генерација си, ама на времето имаше југо 45 и југо 65 корал 1.3, едниот со 900, другиот со 1300 кубика мотор , првиот едвај до 130 одеше, а другиот стрелката на 180 ја лепеше.
Тоа е разликата и со овие кинескиве ѓубриња, има едни од 20 други од 60 банки, а се е исто страње различно паковање
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
...Кодус, тој дојде и го погледа местото и рече дека може но дека климата е многу тешка ке мора да се постават штрафови низ ѕидот...монтерите што ја монтираа климата јас го споделив оваа со нив и тие ми рекоа дека нема потреба да се буши низ ѕид и дека тие ставале 17цм штрафови што биле и повеке од доволни за таа тежина. Сакам да ве прашам дали има простор за страв дека климата може да се сруши или навистина нема место за страв?
Normalno deka ima prostor za strav za normalni lugje a za strucnjacive so "nema gajle" stav so montirale vidis nema.. Zatoa @kodus so "by the book" stav ti rekol deka treba da se izbusi skroz i da se stavi straf, zasto eden profi znae deka so tezini nad 40kg koi vibriraat nema igranje i ne go mrzi i da izbusi i ima kaj nego i dolgi navoi so strafovi i sve sto edna propisna montaza ke nalozi. S kraja da e ama oluji zemjotresi se desavaat li sto togas ke prai toj nivni 17ka shtraf samo od ednata strana sto e naspram 45.5kg na nadvoresnata na Amberot..
 
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
не знам која генерација си, ама на времето имаше југо 45 и југо 65 корал 1.3, едниот со 900, другиот со 1300 кубика мотор , првиот едвај до 130 одеше, а другиот стрелката на 180 ја лепеше.
Тоа е разликата и со овие кинескиве ѓубриња, има едни од 20 други од 60 банки, а се е исто страње различно паковање
Благодарам јас веќе два месеци имам една од овие досега задоволен сум,ќе видеме на минусни температури како ке биде,друга работа тоа цревото што излегува од внатрешната единица(ребрасти) монтерите го имаат ставено позади во надворешната единица и однадвор се гледа само тоа како цуцле што е,некој други клими гледам му е извадено,дали да го извадам или добро е така??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@SlobodanT
Nemaj gajle za pagjanje, eden kup klimi se isto namontirani so slicni tezini
Me interesira samo ova....za 35~40m2 prostor desno ili levo od klimava ima balkon ? I ako ima zasto ne e namontirana na balkonot ? So aspiratorov na fasada bi rekolk deka klimata e namontirana pod prozor od kujna.
Vivax GECI sto ja spomnuvas i imas e 12ka ili 18ka ?
@rusrus tvojata od 48kg ja namontira so strafovi niz zid ili monterite staviva tipli ?

[DOUBLEPOST=1509918711][/DOUBLEPOST]
Благодарам јас веќе два месеци имам една од овие досега задоволен сум,ќе видеме на минусни температури како ке биде,друга работа тоа цревото што излегува од внатрешната единица(ребрасти) монтерите го имаат ставено позади во надворешната единица и однадвор се гледа само тоа како цуцле што е,некој други клими гледам му е извадено,дали да го извадам или добро е така??
Izvadi ja cuclata koga ke padnat temperaturite za da mrzne voda nadvor....zboram ako nemas greaci na tacna.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom