Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@dastan @Klima ured gjabe se Napalivte zasto Keks nema da vidite.

A ti @jay993 pocni so toa sto ke im objasnis na lugeto vo koj grad zivees a vo koj grad e montirana klimata i kolku dena prethodno NE go grese prostorot ?

Koja temperatura bese vo kukjata na denot na montazata i dali e toa normalna situacija za tebe ili stanuva zbor za extremen slucaj neka razmislat drugite.

Objasni ja I pozicijata na kukjata !!
Da ne te zamaram mnogu da kucas eve ja ke kazam.

Kukjata e vo DebarMaalo/Bunjakovec....zaglavena pomegju 4 zgradi kako vo dupka.....sonce negleda cel den....negreana e so denovi bidejki momakot e dojden od drug grad samo za montazata i si se vratil nazad.

Takov prostor prasanje dali imal i 10C koga e pravena montazata....takov negrea so denovi prostor mozda za 2 dena i ke se zagree ama za 3 saata ili za vreme od edno kafe ili rucek malo morgen.

Inaku mojot predlog bese da poceka deckovo Hansol....ama ne mu se davaat pojse od 30.000
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
@dastan @Klima ured gjabe se Napalivte zasto Keks nema da vidite.

A ti @jay993 pocni so toa sto ke im objasnis na lugeto vo koj grad zivees a vo koj grad e montirana klimata i kolku dena prethodno NE go grese prostorot ?

Koja temperatura bese vo kukjata na denot na montazata i dali e toa normalna situacija za tebe ili stanuva zbor za extremen slucaj neka razmislat drugite.

Objasni ja I pozicijata na kukjata !!
Da ne te zamaram mnogu da kucas eve ja ke kazam.

Kukjata e vo DebarMaalo/Bunjakovec....zaglavena pomegju 4 zgradi kako vo dupka.....sonce negleda cel den....negreana e so denovi bidejki momakot e dojden od drug grad samo za montazata i si se vratil nazad.

Takov prostor prasanje dali imal i 10C koga e pravena montazata....a toa za 2 dena mozda ke se zagree ama za 3 saata malo morgen.
Klimata e montirana vo skopje vo centar. Tochno deka stanot e na prizemje i e pomegju zgradi. Prethodno stanot ne beshe green 3 dena. No ne mi e jasno zaso klimata imashe mlak izuduv ? I sepak za 3 casa treba da se oseti toplota... ipak za epten mal prostor se raboti.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Inaku go prasav monterot od prilika kolku stepeni ima toploten izduv lomoto lclh mi reche 50 max koga e potoplo inaku okolu 45 stepeni ocekuvaj normalen izduv. Sea ako znae nekoj i imal iskustvo so lomovo neka spodeli iskustvo.Ili neka mi pishe u inbox da ne zamarame ovdeka.
Prosecen izduv e okolu 50 55 °C
No na vakvi ( ne ) minusni temperaturi treba da vadi okolu 55° mojata vivax vadi 57°C
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec jas ne sum diler na klimi taka da ne se sekiraj za mojot keks
Tuku ne e ubavo da gi ubeduvas lugeto deka klimite se odlicni naprotiv se daleku od odlicni ziv primer e ova so covekov em dal pari mislejki deka e dobar a ustvari zemal skart odnosno nekvaliteten ured
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Klimata e montirana vo skopje vo centar. Tochno deka stanot e na prizemje i e pomegju zgradi. Prethodno stanot ne beshe green 3 dena. No ne mi e jasno zaso klimata imashe mlak izuduv ? I sepak za 3 casa treba da se oseti toplota... ipak za epten mal prostor se raboti.
Mlak izduv ke ima i da e najskapata klima ako vnatre e 8C a usisot e 10stepeni....i ne bile 3 tuku 10 dena negreani...izduvot ke bide topol ako usisot e barem 18~20stepeni...
Dupkata e busena vo beton a prvicno monterot rece deka e baraka....ne e voopsto stan tuku kukja pravena so najrazlicn materijali kako se stignalo, izolacija nema, tebe ti treba za tamu najmalku 5,5ka po se izgleda ili 2x3,5ki
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Strelec jas ne sum diler na klimi taka da ne se sekiraj za mojot keks
Tuku ne e ubavo da gi ubeduvas lugeto deka klimite se odlicni naprotiv se daleku od odlicni ziv primer e ova so covekov em dal pari mislejki deka e dobar a ustvari zemal skart odnosno nekvaliteten ured
Pa trgni od toa deka sekogas mozam da najdam edno Lomo i da go izmeram.....ti nesto jak si na zborovi ama nikako da ni pokazes nekoja slika od tvoite merenja na Vivaxot....i pak Keks nema da vidis :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Inaku go prasav monterot od prilika kolku stepeni ima toploten izduv lomoto lclh mi reche 50 max koga e potoplo inaku okolu 45 stepeni ocekuvaj normalen izduv. Sea ako znae nekoj i imal iskustvo so lomovo neka spodeli iskustvo.Ili neka mi pishe u inbox da ne zamarame ovdeka.
Батка, ако во станот си имал накај 10 степени температура на воздухот - тогаш не можеш да очекуваш 50 степени на издув, од ниедна клима па и Јапанец нека биде.

Како и со секое греење, мора неколку дена да го загрееш просторот, ѕидовите да се загреат. Поработи ја неколку дена климата, па сподели искуства потоа. Ако сепак не те загрева климата, значи има проблем со неа и треба да ја рекламираш.


Sea ako znae nekoj i imal iskustvo so lomovo neka spodeli iskustvo. Ili neka mi pishe u inbox da ne zamarame ovdeka.
Зошто во инбокс, зарем треба да се крие нешто?
Ти пишав погоре, ист модел Гри Ломо како твојата клима, кај моите долу грее просторија накај 35м2 и тоа во куќа (каде на тој спрат не се грее ниедна друга просторија.[DOUBLEPOST=1509662560][/DOUBLEPOST]П.С. Поназад видов дека ти го препорачале @kodus за инсталација? Ако дечкото ти ја монтирал климата, дефинитивно не е проблемот во монтажата.
 
B

Bafra

Гостин
Mlak izduv ke ima i da e najskapata klima ako vnatre e 8C a usisot e 10stepeni....i ne bile 3 tuku 10 dena negreani...izduvot ke bide topol ako usisot e barem 18~20stepeni...
Dupkata e busena vo beton a prvicno monterot rece deka e baraka....ne e voopsto stan tuku kukja pravena so najrazlicn materijali kako se stignalo, izolacija nema, tebe ti treba za tamu najmalku 5,5ka po se izgleda ili 2x3,5ki
Сакаш да кажеш дека ако просторијата е 10Ц инвертер ќе има млак издув ?
Разбирам да потроши многу повеќе за да постигне зададена температура. Ама зашто место 50ц би дувал 30 ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Сакаш да кажеш дека ако просторијата е 10Ц инвертер ќе има млак издув ?
Разбирам да потроши многу повеќе за да постигне зададена температура. Ама зашто место 50ц би дувал 30 ?
Затоа што е ограничена Т на Фреонот во изменувачот, неможе да биде 200C Т во цевките на изменувачот за да кога ке налета на 10Ц усис пак даде 50Ц.

Имаш DeltaT тука....(T2 -T1) ....ако е 50 на издув а усис е 10Ц и климата дува со 650м3 тогаш би давала 8,6KW топлина....што е превише да го очекуваш и да е УруруСарара климата.
Со 20 на усис е 6,5KW што е исто вон лимит. 20Ц на усис горе на таван мерено на 2,5м висина значи да доле на 1,5м мерено ке биде 15~16C што е пак ладно.
И наголемите производители недаваат податоци за такви ниски Т на усис, најмала е 15Ц а све друго е над 20Ц.
Еурвоент мери со константен усис од 20Ц, но мерењето трае со часови па се објавува просекот за испорачана мокјност за тие 3 или повеке часа тестирање.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.415
Поени од реакции
5.371
Ne se sekiraj kondes vodata kape od nadvoresnata edinica no najcesto koga e povlazen vozduhot koga ne e tolku golema vlaznosta ne kape
Inace najubavo izvadigo luleto od nadvoresnata edinica so se crevoto za da ne zamznuva mnogu koga ke bidat minusni temperaturi
Ова е тоа луле? IMG_20171103_005025_HDR.jpg

Не го ни стави монтерот. Му викам "Oва што е?" - "Нема потреба тоа.. фрли го." Овластен монтажер на Фонко на времето. 10€ поскап беше од сите останати монтажери... со право :D

Инаку тоа со температурите муабетот. Ко ќе се вратам од работа кај 16h ја пуштам и работа до кај 01 по полноќ кога си легинам. Зададена 25'C термометарот дома е 20'C
Кога ќе влезам дома е околу 16'C. 20'C постигнува за два сати дување и тука застанува.

Сега незнам колку е паметно тоа и каква е математиката со струјата
1. Да оставиш Клима да работи 24/7 и да ти држи фиксно 20'C цело време. и ко ќе спиеш покриен со јорган и ко ќе си на работа да си дува на празно.
2. Да палиш Клима кога ќе си дојдеш од работа и да издува да затопли простор.

Зборам за овие есенски услови сега кога имаме варијации од -5 сабајлешни температури па до 20 степени преку ден.
За кога ќе стегне зима, се знае 24/7 ON
 
Член од
8 март 2017
Мислења
34
Поени од реакции
71
Mislis 37....i toa so fen ako dodades....5-6 stepena
Samo treba da snimis video i da ne ubedis vo lazgite tvoi

To sa fenom,je tvoj patent, a optužuješ druge da to rade.

@jay993
Koliko god da je hladna prostorija klima mora da duva toplo a ne mlako. Lepo ti izmeri temperaturu izduva pa ćeš znati na čemu si.
Toliko o kvalitetu Gree klima.Jednostavno si naseo na jeftinu(praznu)priču i marketing prodavaca.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
To sa fenom,je tvoj patent, a optužuješ druge da to rade.

@jay993
Koliko god da je hladna prostorija klima mora da duva toplo a ne mlako. Lepo ti izmeri temperaturu izduva pa ćeš znati na čemu si.
Toliko o kvalitetu Gree klima.Jednostavno si naseo na jeftinu(praznu)priču i marketing prodavaca.
E bas da vidimo tvoj patent i da ti izmeris 59C na tvoju klimicu od 450eura(koja ovde u Mk kosta 700eura) pa da se svi radujemo :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom