Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
So zdravje klimata.
Ne ti tekna da vidis vo Leroy merlin,pred jumbo vero,kaj ikea.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
Каде има кај нас хибридни соларни клима уреди ?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
So zdravje klimata.
Ne ti tekna da vidis vo Leroy merlin,pred jumbo vero,kaj ikea
Fala ti, gleav i tamu go znam lanecot ama nemaat od ovoj model. Dali sakaat da ja ispitaat klimava pa samo ja pustaat na edno mesto ili nesto drugo e vo prasanje neznam ama mora da se slozite epten cudno.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.976
Поени од реакции
1.246
Каде има кај нас хибридни соларни клима уреди ?
@Strelec Дали оваа понуда се уште важи кај вас https://drive.google.com/drive/folders/0ByW6FIR3fZX5UkZJNGxiRDJmODg, 12ка Хансол за 50 000? Локацијата во која би се монтирал е дуќан, значи се работи за индустриска струја па затоа и исплатливоста би била подобра.Ќе се користи првенствено за ладење.Ме интересира колку панели би ми биле потребни за да функционира. Локацијата е Гевгелија па треба да се земе во предвид пеколното сонце :)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali nekoj ima iskustvo so podno greenje pod tepih ( tepison ) dali se isplati kolkava potrosuvacka ima
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
@Klima ured имаше еден бум со таков тип на греење пред повеќе од 15 год. го правеа тука локални производители по гаражи и мини халички,
беше ефтино да се купи околу 1000-1500 за едно собиче но квалитетот и не му беше нај-нај, па имаше и доста изгорени теписи поради тоа што беше изолацијата од некој подебел најлон но во секој случај страдаше ако се најдеше под столици кои често се поместуваа и се оштетуваше,
не трошеше многу околу 1 KW на h на повеќе квадрати површина (точна бројка не памтам) ама ретко од тој период кој мереше точно, и како што ти реков погоре заради незадоволителниот квалитет брзо народот се откажа од истото.
инаку беше доста пријатно кога газиш на топол под, и според мене подното греење и најкомфорно и најпријатно за човекот ја нема бучавата и провевот од клими и термо печки, не зафаќа место како термо или радијатор, кварцна, уљен радијатор или ќумбе бидејќи нели е под подот, нема зрачење како кога се грееш на кварцна, нема пепел и ѓубре како кога се грееш дрва ќумур... НО ПОДНО АМА ДА Е СО ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ со 35-40 степени греење на водата.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Klima ured имаше еден бум со таков тип на греење пред повеќе од 15 год. го правеа тука локални производители по гаражи и мини халички,
беше ефтино да се купи околу 1000-1500 за едно собиче но квалитетот и не му беше нај-нај, па имаше и доста изгорени теписи поради тоа што беше изолацијата од некој подебел најлон но во секој случај страдаше ако се најдеше под столици кои често се поместуваа и се оштетуваше,
не трошеше многу околу 1 KW на h на повеќе квадрати површина (точна бројка не памтам) ама ретко од тој период кој мереше точно, и како што ти реков погоре заради незадоволителниот квалитет брзо народот се откажа од истото.
инаку беше доста пријатно кога газиш на топол под, и според мене подното греење и најкомфорно и најпријатно за човекот ја нема бучавата и провевот од клими и термо печки, не зафаќа место како термо или радијатор, кварцна, уљен радијатор или ќумбе бидејќи нели е под подот, нема зрачење како кога се грееш на кварцна, нема пепел и ѓубре како кога се грееш дрва ќумур... НО ПОДНО АМА ДА Е СО ТОПЛОВОДНО ГРЕЕЊЕ со 35-40 степени греење на водата.
Moj prijatel saka da zeme za vo decka soba mu bilo decata deka lazat igraat vika pa sakam da e topol podot a neznam kolku bi bilo bezbedni sepak kako sto kaza najubavo e PODNO GREENJE SO TOPLOTNA PUMPA NO ZA NASI USLOVI SEGA ZA SEGA E PRESKAPO DA SE INVESTIRA EDINSTVENO AKO IMA SUBVENCIONIRANJE TOA KE BIDE ODLICNA RABOTA A SEGA JAS BI MU PREPORACAL NA PRIATELOV EDNA INVERTER KLIMA
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Deca da lazat i da si igraat vrz elektricen tepih tepison... Ajde uozbilete se so ideive nekoi dur ne nastradal s kraja da e.. Inverter parapetna edinica slabosta i e bas toa ljubopitni deca spomnato e veke a zamisli tek tepih topol kako bi go "istrazuvale" oni so nivni grebni cepni bocni metodi..
I za podnoto greenje koe e najbolja stvar pak toa mu e manata, decata koi loso ateriraat na plocka koja "ich ne lizga"...
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Deca da lazat i da si igraat vrz elektricen tepih tepison... Ajde uozbilete se so ideive nekoi dur ne nastradal s kraja da e.. Inverter parapetna edinica slabosta i e bas toa ljubopitni deca spomnato e veke a zamisli tek tepih topol kako bi go "istrazuvale" oni so nivni grebni cepni bocni metodi..
I za podnoto greenje koe e najbolja stvar pak toa mu e manata, decata koi loso ateriraat na plocka koja "ich ne lizga"...
Jas toa mu vikam na prijatelov ne si igraj so podno pod tepih sepak za decinja se raboti zemi si inverter za vo deckata najbezbedno najlesno najekolosko i za ladenje i greenje pa ke vidam dali ke go ubedam da zeme inverter
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Jas toa mu vikam na prijatelov ne si igraj so podno pod tepih sepak za decinja se raboti zemi si inverter za vo deckata najbezbedno najlesno najekolosko i za ladenje i greenje pa ke vidam dali ke go ubedam da zeme inverter
Мислам дека нема да има проблем да го убедиш, само тука колку имаш помогнато и убедено па било проблем за пријател...
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
257
Поени од реакции
238
поздрав ако може некој да ми објасни... сега пред неколку дена монтирав клима инвертер ... и не се дише од толку топло... па ја местам на 21 степен и не дува ... ај ќе си речам дека толкава е температурата во собата ама приметив дкеа после долго време не ни почнува да дува а собата се лади ? што може да биде
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.431
Поени од реакции
5.446
Дечки ве зачитав па ми текна да проверам. Мајсторот што ја местеше ми рече:
Ко ќе се ладиш ќе тече кондензација низ цревцето бело
Ko ќе се грееш има едно дупче под надворешната единица од тука ќе излага.

Сега со електрика светнав да видам малку е непристапно ама од тоа што го глеам нема никаква кондензација од 3 попладне е пуштена климата на 25'C еве ја не гаси си дувка по малку
AERI модел

Треба кондензација зашто нема и дали треба да има?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Дечки ве зачитав па ми текна да проверам. Мајсторот што ја местеше ми рече:
Ко ќе се ладиш ќе тече кондензација низ цревцето бело
Ko ќе се грееш има едно дупче под надворешната единица од тука ќе излага.

Сега со електрика светнав да видам малку е непристапно ама од тоа што го глеам нема никаква кондензација од 3 попладне е пуштена климата на 25'C еве ја не гаси си дувка по малку
AERI модел

Треба кондензација зашто нема и дали треба да има?
Ubavo ti kazal....kondenzacija na leto pravi vnatresnata, zimno vreme kondenz pravi nadvoresnata no taa kondenzacija moze i da zamrzne za razlika od onaa letnata....nejdobro e cuclite plasticni za kondenz na nadvoresnata na zimo da se izvadat i vodata da tece slobodno niz otvorite na nadvoresnata.....odvodot na vodata e problem i treba da si najdesekoj sam resenie prema temperamentot na komsiite ili postavenosta na klimata....baferi i tacni se opcionalna oprema koi za primarno greenje na klima sekoj treba da si gi obezbedi
9bb3128dffdc84804dd1c3d688fa778ab40d86da.jpg 59944714_2_585x461_kondenzna-vana-za-klimatik-snimki.jpg 10929630-origpic-f4c0be.jpg
ZA da ne se sluci nesto vakvo
15122010370.jpg
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ubavo sto postirase taman sega e vreme za vakvi informacii ama eve i lani i preklani spomnato na temava a uste junak ne se najde da gi uvezuva ili uste bolje proizveduva vakvi tacni za pod klima za defrost pa da ima i narod kaj da si kupi i pri montiranje na klimata ako e za greenje odma i lesno da se namontira tacnata a ne od posle da se praat vratolomii od stoti sprat i da se improvizira i da se otvaraat dodatni troskovi...i da se zajaduvaat komsii :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom