Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Paa ja vakumiraa okolu 5-10 min max.
Mojte imaat samsung klima obichna on/off stara 10 godini i izduvot e potopol raka koga ke stavish. Valjda ne sum tolkav bakuz nova klima da ima odma nekakov defekt. :/
Vaka kako sto kazuvas sigurno e do nekoj defekt najubavo kako sto kazaa nekoj od clenovite isklucija od steker pocekaj 5 min i povtorno uklucija bateriite od dalecinskoto izvadigi i povtorno stavigi za da se resetira posle stavija na rezim heat moze ke se stabili zira ako ne vikaj servis kompletno da ja proverat.

Dalecinskoto dali e namesteno na heat?[DOUBLEPOST=1509644139][/DOUBLEPOST]
I mene ne mi stavia baferi koga mi ja montiraa klimata. Za sto sluzat potocno baferite? I dali ke treba i jas da stavam ?
Baferite sluzat za daja namali vibracijata i bucavata da go ublazi drmanjeto na nadvoresnata edinica
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
A be nekako ekspertive za gree tivki, da pomognat na covekot problem ima !!!
Сигурно е некоја грешка на корисникот, ГРЕЕ се најдобрите клими на светот а и нема што да му ја мисли на страната пишува дека уредот е под гаранција во наредни 10год.
ДОПОЛНИТЕЛНО АКО УРЕДОТ ПОКАЖЕ ДЕФЕК ВО РОК ОД 15 ДЕНА откога е купен МОЖЕШ ДА БАРАШ НОВ УРЕД ИЛИ ПАРИТЕ НАЗАД НЕ ПРИФАЌАЈ СЕРВИС
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Koga nekoj ke predlozi drug brent na klima site necinat samo gree cini kade e sega @Strelec da go objasni problemot neka ne bega kako glusec od macka
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Koga nekoj ke predlozi drug brent na klima site necinat samo gree cini kade e sega @Strelec da go objasni problemot neka ne bega kako glusec od macka
Без навреди, може да не се сложуваме но да зачуваме основно ниво на култура при комуникацијава!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.355
Поени од реакции
11.227
некој ке лапа процент, некој студ, јбг
и да не е исправна климата грешката е кај монтерите шо не увиделе проблем


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
Прати пдф со детални спецификации ако не ти е тешко, прееска земав една но не се задлабочив во разликите со -30 моделот што сега не се носи (бидејќи неговата категорија ценовно/перформанси најверојатно ја земени Амбер -30 ако не се лажам).


Прегледај го приврзокот 179681
Hansol LCLH do -20, Sanyo Twin-Rotary kompresor
Model: GWH12TB-S3DNA1D/O + GWH12TB-S3DNA2D/I (LCLH, WiFI)
Product Code. CB411003004
Fan Speed m3h 750/650/580/520/470/420/350
Грејна моќ 4000(600~5000)W
3,5KW na -10, SCOP 4,7
Cena 39.990den
Прегледај го приврзокот 179682Прегледај го приврзокот 179683
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.919
Kako sto mozes da vidish na slikata klimata e pushtena na greenje. Mozno e monterite da ne ja namestile kako so treba pa za da duva mlak vozduh?
Нешто дефинитивно не е во ред... Само дефинирај што е „млако“ за тебе, треба да имаш едно 50-тина(+) степени топлина на воздухот на издувот. Измери со било каков мерач за топлина, залепи го со селотејп на издувот едно 10 минути и провери па пиши ни овде што темп. си добил.

Како за компарација, моите родители со истата клима греат просторија од ~35м2. Лани на најголемите минуси немаше проблеми. Твоите 16м2 треба да бидат загреани за кратко време дури и со отворени врати... Освен ако проблемот не е баш во тоа, ако се загрева собата и климата се исклучува заради постигната температура. Се случува ова во мали простории, посебно ако плафонот ти е висок (и внатрешната единица е високо). Горе топло, долу поладно. Пошто отворени врати, ладното останува долу и треба време да се излади и горе (за климата да регистрира).

На што се жалиш, дека во таа соба од 16м2 е ладно, или дека во другите простории ти е ладно??
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
Читај поубаво, значи 20м2 е собата по грешка пишал 16м2. Како и да е било која исправна клима за кратко време ќе го затопли просторот. Тој се жали на тоа дека за 3 саати не било топло како што очекувал и било ладно и седел со ќебе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.835
Поени од реакции
32.919
И 20м2 нека се, не менува. Чекаме мерење на температурата на издувот, но ако во таа соба му било толку ладно за да седи со ќебе - нешто не е во ред, нека рекламира ВЕДНАШ.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Сигурно е некоја грешка на корисникот, ГРЕЕ се најдобрите клими на светот а и нема што да му ја мисли на страната пишува дека уредот е под гаранција во наредни 10год.
ДОПОЛНИТЕЛНО АКО УРЕДОТ ПОКАЖЕ ДЕФЕК ВО РОК ОД 15 ДЕНА откога е купен МОЖЕШ ДА БАРАШ НОВ УРЕД ИЛИ ПАРИТЕ НАЗАД НЕ ПРИФАЌАЈ СЕРВИС
A be kaj nas garancija ti e do koga da gi dades parite posle kje bide abe kje ja sredime kje vidime ,denes utre i na kraj kje smenat nesto da zamackaat oci i slicno. Sto kje se zali nego mu treba sega za greenje koga e ladno, inace kaj mu e matkanje po servisi dokzuvanje vaka bese taka bese gubenje vreme neodenje na rabota i sl. Kaj nas e rabotava ako imas srekja da ti se pogodi uredot nebetno dali e klima ili nesto drugo.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Mozebi e do nedovolno vakuniranje dali ja vakuniraa? Dokolku e vakumirana togas moze se raboti za nekoj defekt najubavo povikaj gi monterite da ja proverat klimata
Navakvo vreme treba bez problem da duva toplo vrelo barem mojata vivax duva toplo bes problem 57°C na izduv vadi
Inaku go prasav monterot od prilika kolku stepeni ima toploten izduv lomoto lclh mi reche 50 max koga e potoplo inaku okolu 45 stepeni ocekuvaj normalen izduv. Sea ako znae nekoj i imal iskustvo so lomovo neka spodeli iskustvo.Ili neka mi pishe u inbox da ne zamarame ovdeka.
 
Член од
2 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav Sakam da zemam klima ured inverter do 35m2 koja mi go preporacuvate i da mi objasnite i kolku trosat el.energija
Vi blagodaram od napred .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom