Најекономично греење и ладење

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Да се пофалам конечноо зедов и денес ми ја монтираа Gree Lomo LCLH по препорака на @Strelec . На прв поглед сум задоволен од климата но се уште не сум ја расчепкал за да видам како работат сите функции. Само малку чудно ми е што ми беше пуштена околу 3 часа да работи и некако дуваше млак воздух и не осетив огромна разлика во затоплувањето на собата (16 м2). Ке ја тестирам неделава како работи и ке споделам повеке искуство.
 

Attachments

Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Дали некој може да ми каже каде може да се купат гумени бафери за клима. Бидејки монтерите што ми ги монтираа климите кога ке ги прашаш за тоа зборуваат како за митско животно . Инаку ми требаат за 2 клими. Благодарам за инфо
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Здраво,

Најдобри цени (нешто попуст) за Gree со квалитетна монтажа (надвор од Скопје) каде може да се добијат? Може инфо тука или на пп.

Поздрав до сите.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Дечки ве зачитав па ми текна да проверам. Мајсторот што ја местеше ми рече:
Ко ќе се ладиш ќе тече кондензација низ цревцето бело
Ko ќе се грееш има едно дупче под надворешната единица од тука ќе излага.

Сега со електрика светнав да видам малку е непристапно ама од тоа што го глеам нема никаква кондензација од 3 попладне е пуштена климата на 25'C еве ја не гаси си дувка по малку
AERI модел

Треба кондензација зашто нема и дали треба да има?
Ne se sekiraj kondes vodata kape od nadvoresnata edinica no najcesto koga e povlazen vozduhot koga ne e tolku golema vlaznosta ne kape
Inace najubavo izvadigo luleto od nadvoresnata edinica so se crevoto za da ne zamznuva mnogu koga ke bidat minusni temperaturi
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
Да се пофалам конечноо зедов и денес ми ја монтираа Gree Lomo LCLH по препорака на Strelec. На прв поглед сум задоволен од климата но се уште не сум ја расчепкал за да видам како работат сите функции. Само малку чудно ми е што ми беше пуштена околу 3 часа да работи и некако дуваше млак воздух и не осетив огромна разлика во затоплувањето на собата (16 м2). Ке ја тестирам неделава како работи и ке споделам повеке искуство.
Прво бараше клима за стан од 40м2, а сеа во соба од 16м2 не осеќаш разлика. Имаш изолација? :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.840
Поени од реакции
32.926
На вакво време надвор, и најчкартната Нео климина ќе загрее 16м2, па дури и тие 16м2 да се во некој шатор... Можеби човеков на ладење ја пуштил климата? :)
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Прво бараше клима за стан од 40м2, а сеа во соба од 16м2 не осеќаш разлика. Имаш изолација? :D
Cel stan mi e 40 m2 kako voz e. Momentalno klimata e postavena vo dnevnata soba (20 m2 na greshka 16 sum pishal) imam termopan pendzeri i izolacijata e solidna. Stanot e na prizemje i nikogash sonce ne go fakja. Ne rekov deka ne topli klimata ali ocekuvav pobrzo da go zagree prostorot ipak 3 casa ne e mal period. Nekako temperaturata na izduvot od klimata e mlak.[DOUBLEPOST=1509634001][/DOUBLEPOST]
На вакво време надвор, и најчкартната Нео климина ќе загрее 16м2, па дури и тие 16м2 да се во некој шатор... Можеби човеков на ладење ја пуштил климата? :)
Kako sto mozes da vidish na slikata klimata e pushtena na greenje. Mozno e monterite da ne ja namestile kako so treba pa za da duva mlak vozduh?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Kako sto mozes da vidish na slikata klimata e pushtena na greenje. Mozno e monterite da ne ja namestile kako so treba pa za da duva mlak vozduh?
Mozebi e do nedovolno vakuniranje dali ja vakuniraa? Dokolku e vakumirana togas moze se raboti za nekoj defekt najubavo povikaj gi monterite da ja proverat klimata
Navakvo vreme treba bez problem da duva toplo vrelo barem mojata vivax duva toplo bes problem 57°C na izduv vadi
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Како ти е подесена климата, дај ни слика, нормално е да дува млако ако ја има постигнато зададената температура. Измери температура на издув, со тоа што стави ја на max температура и на најбрз fanspeed.
Ако вади околу 50 тогаш е во ред.
Не можат монтерите да ја наместат така да дува млако, ( монтерите можат лошо да ја наместат).

Климата не е наменета за инстантно затоплување. За толку мала просторија, LOMO -то би требало да затоплува без проблем.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Како ти е подесена климата, дај ни слика, нормално е да дува млако ако ја има постигнато зададената температура. Измери температура на издув, со тоа што стави ја на max температура и на најбрз fanspeed.
Ако вади околу 50 тогаш е во ред.
Не можат монтерите да ја наместат така да дува млако, ( монтерите можат лошо да ја наместат).

Климата не е наменета за инстантно затоплување. За толку мала просторија, LOMO -то би требало да затоплува без проблем.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne beshe postignata temperaturata (30 beshe pushtena) . A mislam i deka nikogash ne moze da postigne 30 stepeni vo soba. Vo sobata beshe pushtena 3 casa da topli a se ushte beshe ladno vo sobata. So kebe si sedev. Ne znam dali igra uloga toa sto prethodno stanot ne beshe toplen cela nedela bidejki prazen beshe. I nemam aparat za da go izmeram izduvot :/
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ne beshe postignata temperaturata (30 beshe pushtena) . A mislam i deka nikogash ne moze da postigne 30 stepeni vo soba. Vo sobata beshe pushtena 3 casa da topli a se ushte beshe ladno vo sobata. So kebe si sedev. Ne znam dali igra uloga toa sto prethodno stanot ne beshe toplen cela nedela bidejki prazen beshe. I nemam aparat za da go izmeram izduvot :/
18ka e ili 12ka Lomoto?
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Mozebi e do nedovolno vakuniranje dali ja vakuniraa? Dokolku e vakumirana togas moze se raboti za nekoj defekt najubavo povikaj gi monterite da ja proverat klimata
Navakvo vreme treba bez problem da duva toplo vrelo barem mojata vivax duva toplo bes problem 57°C na izduv vadi
Paa ja vakumiraa okolu 5-10 min max.
Mojte imaat samsung klima obichna on/off stara 10 godini i izduvot e potopol raka koga ke stavish. Valjda ne sum tolkav bakuz nova klima da ima odma nekakov defekt. :/[DOUBLEPOST=1509640774][/DOUBLEPOST]
18ka e ili 12ka Lomoto?
Klimata e LOMO LCLH 12k. (Taa sto e 30.000 den)
20171101_114419.jpg
 

Attachments

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ne beshe postignata temperaturata (30 beshe pushtena) . A mislam i deka nikogash ne moze da postigne 30 stepeni vo soba. Vo sobata beshe pushtena 3 casa da topli a se ushte beshe ladno vo sobata. So kebe si sedev. Ne znam dali igra uloga toa sto prethodno stanot ne beshe toplen cela nedela bidejki prazen beshe. I nemam aparat za da go izmeram izduvot :/
Претпоставувам дека е ставена на heating, ако on/off пред 10 години на осет има потопол издув од твојата на макс подесена на температура, нешто не е во ред.
И како е до сеа, 20 квадрати соба на вакви температури би требало да се бања со исправна клима, каква и да е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Mala e za da gi zagree tvoite skroz oladeni 40 kvadrata odma ama sekako napravi ova sto ti kazaa opni ja na max i na faca izmeri otprilika kolku toplo ke ti duva nesto kao so mal obicen fen bi trebalo da bide cuvstvoto na toplina. A za 5-10min vakumiranje da im kazes da se nosat u tri pa i cetiri...
Probaj i ugasi ja izvadi od steker ili spusti osigurac pa posle minut dva pak ukluci ja mozda ke se stabilizira, nisto ne te kosta. Iako lici deka freonov treba da se proveri prvenstveno..
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Дали некој може да ми каже каде може да се купат гумени бафери за клима. Бидејки монтерите што ми ги монтираа климите кога ке ги прашаш за тоа зборуваат како за митско животно . Инаку ми требаат за 2 клими. Благодарам за инфо
I mene ne mi stavia baferi koga mi ja montiraa klimata. Za sto sluzat potocno baferite? I dali ke treba i jas da stavam ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom