Најекономично греење и ладење

Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Tочно се знае што се означува на Енергетската налепница и како се чита а школа за тоа јас нема да ви бидам ...
Strelec Може на мене да ми објасниш како точно се читаат овие податоци, макар во приватна порака ако не сакаш овде? Баш ме интересира за одредени модели да си направам споредба.

Прегледај го приврзокот 178409
Сега, има или нема во сметките известување?
.... сега не напаѓаат и партиски пропагатори...
Фала за ова Dr Zmigo!

Нека се отвори тема ЈАДЕМЕ ГОМНА и сите шо коментираат така без веза глупости нека си дремат таму.
А и баш чекам Иреал да каже како тоа цитирам: "новите броила од систем се командуваат"
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Aj za mislenje sakam nova inverter klima za vo spalna soba 16 m2 sakam preku telekom pa koja e poizdrzliva od ovie 2 , cenite im se priblizni 4000 den razlika
Gree LOMO LCLH 12000Btu GWH12QC-K3DNB4G
Mitsubishi MSZ-HJ35VA/MUZ-HJ35VA
Ako ides na Mitsubishito da znaes deka toj model koristi NEO ulje koe mislam e od tipot poliester (POE), toj tip ulje lesno se vrzuva so vlaga-voda i od ulje stanuva nesto sosem treto bidejki pravi miks so vodata. Treba da imas 100% siguren monter so saglam vakumerka za da dobro se izvakumira instalacijata za da ne ostane nisto vozduh i ne se stvori vlaga i stvori reakcija so uljeto.
Poveketo klimi denes koristat PVE ulje koe nema afinitet da se vrzuva so vodata i kristalizira/smrznuva (zgusnuva) na mnogu niski temperaturi. I kaj drugi marki/modeli koi se do -10C imaat vakov POE tip na ulje no kaj onie do -15/-20 e sekogas PVE.Eve ti edna sporedba na PVE i POE.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Фала за темелниот одговор!
12QKE ми се чини мала за моите 47-8 м2 , јас планирам Даикинот 3,5 ка, кој го имам сега, да го преселам во спалната која е 12м2 а рестото (48м2)да го грее новата клима . Инаку се работи за куќа од 63м2 корисна површина , изолација 7 цм стиропор , таванската плоча е од стиропорни греди и блокови , така да немам големи загуби од таа страна . Ама куќа е куќа, сепак нема греан или заштитен зид.
Панасоникот го земав како опција поради извонредното искуство од тој што го имам на работа, инаку еден од моделите од функции има маде ин Малезија:) !
Дилемата и ми беше меѓу Панасоникот и Тошибата.
п.с.Блиску сум до река така да очекувам дефрости повеќе од нормално:(.
Prepano go isklucuvas Daikinot od igra.. Vo momentov ide reklama na tv ima 10% popust vo Ics so znaci cenata e negde 58500 i e najeftin od gorenavedenive. Site 3 klimi se dobri ama ko sto vikas kukja si e kukja a ja bi dodal i deka reka si e reka (e sega zavisi kolku blizu si do rekata). Ponatamu kolku si izlozen na veter u smisol ima li zbieno drugi kukji okolu tebe ili si bas na udar? Tuka bi trebalo i te kako da te interesira maksimumot da ne ja zaboravime lanskata zima. Slednoto e izduvot vo medium fan speed zasto prostorot ti e golem i ti treba klima koja ke moze vo sredna brzina da go buta vozduhot dovolno za da stiga toplinata do drugiot kraj na prostorot poradi komocija na provev i zatopluvanje. Ako istovo treba da go pravi vo max speed togas dzabe i da e poekonomicna i maleziska koga tebe toa ke te nervira katadnevno. Koga veke spomnav fan speed togas da dodadam nesto vo koe veruvam deka site se slozuvame a toa e deka najvazno za komocija e kako raboti klimata na Autofan i ako prelistas ima dovolno interesni mislenja na temava za toa. Da finisiram najvazni spored mene vo izbor se korisnickite iskustva iako prasanje e kolku takvi bas za slicen prostor (golemina i izlozenost) ko tvojot ke najdes, tuka ko sto gledam na temava ima samo za Daikinov ama sigurno ima po drugive forumi nesto poveke...
P.S Minimumot na Daikinot zabelezan kaj mene bas vo ovie prelazni periodi e 350W.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Prepano go isklucuvas Daikinot od igra.. Vo momentov ide reklama na tv ima 10% popust vo Ics so znaci cenata e negde 58500 i e najeftin od gorenavedenive. Site 3 klimi se dobri ama ko sto vikas kukja si e kukja a ja bi dodal i deka reka si e reka (e sega zavisi kolku blizu si do rekata). Ponatamu kolku si izlozen na veter u smisol ima li zbieno drugi kukji okolu tebe ili si bas na udar? Tuka bi trebalo i te kako da te interesira maksimumot da ne ja zaboravime lanskata zima. Slednoto e izduvot vo medium fan speed zasto prostorot ti e golem i ti treba klima koja ke moze vo sredna brzina da go buta vozduhot dovolno za da stiga toplinata do drugiot kraj na prostorot poradi komocija na provev i zatopluvanje. Ako istovo treba da go pravi vo max speed togas dzabe i da e poekonomicna i maleziska koga tebe toa ke te nervira katadnevno. Koga veke spomnav fan speed togas da dodadam nesto vo koe veruvam deka site se slozuvame a toa e deka najvazno za komocija e kako raboti klimata na Autofan i ako prelistas ima dovolno interesni mislenja na temava za toa. Da finisiram najvazni spored mene vo izbor se korisnickite iskustva iako prasanje e kolku takvi bas za slicen prostor (golemina i izlozenost) ko tvojot ke najdes, tuka ko sto gledam na temava ima samo za Daikinov ama sigurno ima po drugive forumi nesto poveke...
P.S Minimumot na Daikinot zabelezan kaj mene bas vo ovie prelazni periodi e 350W.
Немам јас ништо против Даикинот , разбирам дека 3,5 ката лани после максималните минуси сепак не можеше да има нешто јак ефект на толкав простор .
Издувот не му поминуваше 44 степени ама кога влезниот воздух од просторијата е ладен не може он да го крева на 60.
Дефрост скоро на саат саат ипол правеше .
На аутофан прави залети па потивко и страшно иде на нерви ама мислам дека појака клима кога ќе постигне некоја температура ќе работи посмирено.
Реката е на 100 метри од мене , нема куќи од 2 страни ама и нема ветер нешто особено.
Инаку кај мене греењето е силно комбинирано, подно со бафер на таван кој се грее или од печката на дрва, во големиот простор и ако даде господ сонце:) и од колектори .Трета варијанта за подното е котел од 12 кв ама него го вклучувам само во недајбоже ситуација.
Оваа комбинација е само за пикот на ладното , рестото сакам да го решам со 2 клими.Кои не знам засега, вака така и трите ги оставивме у игра;).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.087
Поени од реакции
16.208
Прегледај го приврзокот 178409
Сега, има или нема во сметките известување?
Аман бе не само промотори на одредени брендови клими кои со агресивна кампања дезинформации за конкуренцијата, вреѓање и дисквалификација на секое спротивно мислење.... сега не напаѓаат и партиски пропагатори...
темава е за економично греење (загревање) на простории (станови куќи деловен простор) не е за партиско или друго тролање... бар мислам така!
го видов , ама немав време да го поправам постот...Но веќе излезе и коментар од ЕВН дека ќе има загуби, ќе треба некој внатрешни резерви да пронајдат ...веројатно да го приштрафат амди и сличните што не плаќат, ама тоа е пандорината кутија...кога пред 5-6 години почнаа да исклучуваат неплаќачи од Арачиново тие излегоа на автопат и го блокираа...
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Друже 63 m2 не се греат со една голема клима, се греат со две 3.5 ки, или една 3.5 и една 2.5.
Распоред на топлина и комотно греење е многу битна работа.

Не сакаш да те шиба цело време млак ветар, или да слушаш галама од вентилаторот.
Daikinot на -7 дава 4.06 а Митсуто на -10 дава 3.6 што може и двете да се тука некаде исти и ако споредиме дека на -15 дава 3.24 kw со cop од 1.99 што е скоро исто како FH од Mitsubishi. Само што Митсуто е многу, многу поефикасно.

А ако според анализите на стрелчо земеме во обзир дека eurovent тестира на максимален проток на воздух испаѓа за да Daikinot ги добие тие бројќи треба да дува со 966m3. Тоа за по дома е буквално ураган. И башка не е twin ама па ја има ексклузивата swing на daikin. За таа сума на пари може да ја земеш и FH во обзир. Мада не верувам дека FH ќе загрее 63m3 а ниту па верувам дека Daikin rx50gv ќе загрее толкав простор. Едноставно за толкава површина топлотните загуби се преголеми.

Има Daikin со што да се пофали, и мислам дека е единствен климауред кој внесува воздух однадвор внатре. Али за тоа треба, скапо, скапо да се плати


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Здраво, едно прашање дали новата грее амбер 3.5 кв би можела да загрее 50м2 две соби дневна со трпезарија има пвц дограма и изолација од 8 см. На клими.мк напишана е до 40 м2 но според спецификација испајѓа дека доста јака клима е дури и подобра од некои клими од 5 кв.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво, едно прашање дали новата грее амбер 3.5 кв би можела да загрее 50м2 две соби дневна со трпезарија има пвц дограма и изолација од 8 см. На клими.мк напишана е до 40 м2 но според спецификација испајѓа дека доста јака клима е дури и подобра од некои клими од 5 кв.
Ако го прочита предходниот пост (токму пред твојот - од Влавот) ќе ти биде јасно дали може или не. Моќноста за греење на климите изразена во м2, важи за една просторија и обично тие вредности се малку “надувани“, бидејки податоците се од самите производители и препорачани за идеални услови. Сега за новиот Амер незнам, можда ствано може 40 квадрати да грее, ама толку е специфициран и Lomo LCLH!, ... Но сепак сметам многу подобро е (доколку инсистираш на GREE) поефикасно (за истите пари колку чини новиот модел Амбер) да си набавиш една клима Lomo ECO 09ка и уште една Lomo LCLH 12ка...толку би те чинеле - 50карти! Е сега малку поголема потрошувачка од една клима, ама сигурен погодок!... онака да очекуваш со една клима (која е специфицирана за греење до 40квадрати) да грееш 50 квадрати преку ходник и врати... па малку ризично!
Во тој буџет би се вклопиле и исто така ефикасни за греење 50тина квадрати би биле комбинации: Haier Tundra 09ka +12ka..... или Vivax AERI 09ka +12ka.... (да не излезе дека го фаворизираме GREE бидејки многу тоа овде го прават)
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Друже 63 m2 не се греат со една голема клима, се греат со две 3.5 ки, или една 3.5 и една 2.5.
Распоред на топлина и комотно греење е многу битна работа.

Не сакаш да те шиба цело време млак ветар, или да слушаш галама од вентилаторот.
Daikinot на -7 дава 4.06 а Митсуто на -10 дава 3.6 што може и двете да се тука некаде исти и ако споредиме дека на -15 дава 3.24 kw со cop од 1.99 што е скоро исто како FH од Mitsubishi. Само што Митсуто е многу, многу поефикасно.

А ако според анализите на стрелчо земеме во обзир дека eurovent тестира на максимален проток на воздух испаѓа за да Daikinot ги добие тие бројќи треба да дува со 966m3. Тоа за по дома е буквално ураган. И башка не е twin ама па ја има ексклузивата swing на daikin. За таа сума на пари може да ја земеш и FH во обзир. Мада не верувам дека FH ќе загрее 63m3 а ниту па верувам дека Daikin rx50gv ќе загрее толкав простор. Едноставно за толкава површина топлотните загуби се преголеми.

Има Daikin со што да се пофали, и мислам дека е единствен климауред кој внесува воздух однадвор внатре. Али за тоа треба, скапо, скапо да се плати


Sent from my iPhone using Tapatalk
Иако не си го дочитал тоа што го напишав, сепак ок ти е коментарот :).
Јас така и планирам .
Имам Даикин 3,5 ка и сега сакам да ставам уште една .Да беше стан ќе одев со уште една 3,5 ама пошто е куќа сакам да биде појака втората .
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Здраво, едно прашање дали новата грее амбер 3.5 кв би можела да загрее 50м2 две соби дневна со трпезарија има пвц дограма и изолација од 8 см. На клими.мк напишана е до 40 м2 но според спецификација испајѓа дека доста јака клима е дури и подобра од некои клими од 5 кв.
Друже ако при -10 степени надворешни и внатрешна температура да ти е 20степени имаш топлотни загуби од 3.5kw на толкав простор, и ако се точни податоците за амберот. Ондак ако ти е 20 степени доволно, да Amberot ќе ја загрее просторијата.

Ако ми го разбираш постот на прав пат си за купување клима.

Сепак мое мислење подобро оди со предлогот на членот за ломо, и ломо еко. Неефикасно ама ќе се загрееш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Иако не си го дочитал тоа што го напишав, сепак ок ти е коментарот :).
Јас така и планирам .
Имам Даикин 3,5 ка и сега сакам да ставам уште една .Да беше стан ќе одев со уште една 3,5 ама пошто е куќа сакам да биде појака втората .
Од 3-те изберени, ниедна не е со моќ во рангот на Daikinot, а од она што гледам Daikinot е иста цена со FH, исти перформанси, само многу, мноогу понеефикасен. Зошто не земеш во обзир FH?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво, едно прашање дали новата грее амбер 3.5 кв би можела да загрее 50м2 две соби дневна со трпезарија има пвц дограма и изолација од 8 см. На клими.мк напишана е до 40 м2 но според спецификација испајѓа дека доста јака клима е дури и подобра од некои клими од 5 кв.
Podobro bi bilo edna 3.5kw i edna 2.5kw podobro greenje ke dobies vaka odkolku so edna 5.5kw sepak zavisi od rasporedot na prostorot no podobra raspredelba na toplinata ke dobies so 2 klmi odkolku so edna 5.5kw
Predlozi za klimi:
https://klimi.mk/product.php?id=117

https://klimi.mk/product.php?id=118

https://klimi.mk/product.php?id=181

https://klimi.mk/product.php?id=215

Od predlozive imas i 2.5kw i 3.5kw klimi
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Од 3-те изберени, ниедна не е со моќ во рангот на Daikinot, а од она што гледам Daikinot е иста цена со FH, исти перформанси, само многу, мноогу понеефикасен. Зошто не земеш во обзир FH?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кај гледаш Mitcubishi FH за таа цена ? За тие пари е 3,5 FH .
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Кај гледаш Mitcubishi FH за таа цена ? За тие пари е 3,5 FH .
Е така де, ftx50gv е безмалку исто моќна колку 3.5 FH од митсу, само многу, мноогу, понеефикасна.

Веќе FH50VE е клима која може 5.20 kw на -15. Нема шала :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom