Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Која исхрана е најубава да се внесува пред и после вежбање ? :):)
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Има ли некој вежбано додека е болен со мала покачена температура? Како ви влијаело тоа на тренингот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
neli posle teretaña pocñuva sve da boli po celoto telo znae nekoj kako da ja namalam bolkata apciñja napitoci ili nesto dr ?
Magnesium citrate - од зегин + boron citrate/glycinate и Omega 3, или најдобро 2 конзерви сардина.


Истегнување, масажа, топла бања за зголемување на циркулацијата со завршеток на бањањето со краток ладен туш, таурин, магнезиум, б6,омега 3, храна богата со антиоксиданси, ибупрофен доколку е болката премногу голема и најважно доволно спиење
Не го видов твојот одговор, си ме претркал :D

Иначе аспирин > ибупрофен.

Која исхрана е најубава да се внесува пред и после вежбање ? :):)
Пред оброк - што и да јадеш, едно 2.30h претходно, а 60-на минути претходно блендано цвекло едно 200 грама со малце вода + 2 урми 1 лимон + некои 500мг (НЕ ПОВЕЌЕ) рузмарин и ѓумбир, ќе фрлаш тегови :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Има ли некој вежбано додека е болен со мала покачена температура? Како ви влијаело тоа на тренингот?
Обично важи едно правило, ако си болен од вратот па нагоре вежбај, ако си од вратот надоле не вежбај.
Ова у превод значи, настинка, нос, главоболка и слично треба да ги занемариш и да се обидеш да вежбаш, не со 100% секако
А да не вежбаш доколку имаш респираторни и стомачни проблеми.
Со мала температура јас би вежбал ама помалку од вообичаено. Пробај, телото ќе ти каже.
Не се оптеретувај, можеш да се доразболиш ама вежбај малку и ќе ти дојде доста подобро мислам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Magnesium citrate - од зегин + boron citrate/glycinate и Omega 3, или најдобро 2 конзерви сардина.




Не го видов твојот одговор, си ме претркал :D

Иначе аспирин > ибупрофен.



Пред оброк - што и да јадеш, едно 2.30h претходно, а 60-на минути претходно блендано цвекло едно 200 грама со малце вода + 2 урми 1 лимон + некои 500мг (НЕ ПОВЕЌЕ) рузмарин и ѓумбир, ќе фрлаш тегови :D
Греота се деците ги боли, мора да дадеме некој совет да не се откажат уште непочнати :pos:

И аспирин имам земано, за дејство некако ми се слични, а за колку се штетни на телото не би навлегувал, има и за едниот и за другиот поделени мислења, јас ги земам само кога не можам да мрдам или заспијам поради болката :)
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Обично важи едно правило, ако си болен од вратот па нагоре вежбај, ако си од вратот надоле не вежбај.
Ова у превод значи, настинка, нос, главоболка и слично треба да ги занемариш и да се обидеш да вежбаш, не со 100% секако
А да не вежбаш доколку имаш респираторни и стомачни проблеми.
Со мала температура јас би вежбал ама помалку од вообичаено. Пробај, телото ќе ти каже.
Не се оптеретувај, можеш да се доразболиш ама вежбај малку и ќе ти дојде доста подобро мислам.
Скокнав веќе два тренинзи и многу мизерно се осеќам. Ај ако не попушти овие денови ќе пробам со помали тежини и помал волумен на тренинг.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Вежбам и кога сум болен, после како и да гледаш ти е подобро...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Скокнав веќе два тренинзи и многу мизерно се осеќам. Ај ако не попушти овие денови ќе пробам со помали тежини и помал волумен на тренинг.
Ако си настинат без разлика дали вежбаш или не тоа си трае 6-7 денови, ако имаш сила оди вежбај, само бриши се добро и не излегувај испотен надвор. Инаку силен тренинг за нозе и од тилот пот ќе вадиш :D гледај да пиеш течности многу.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Абе пазете и на другите малце не во ред ти болен да идеш да вежбаш во теретана, минимум на двајца ке им ја пренесеш настинката посебно ако вежбате во некоја малска теретана во мал простор, ништо не губиш од недела дена одмор, ако толку ти се вежба пукај склекови и чучневи дома вежбај на мобилност или нешто слично.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
сличен youtube канал на strenghtcamp? во последно време elliot не става многу видеа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
сличен youtube канал на strenghtcamp? во последно време elliot не става многу видеа.
Alphadestiny?
omarisuf?
alanthrall?
brian alsruhe?
supertraining06?

овие се "слични" на Eliot Hulse
а иам уше едно 10 други шо ги следам шо се не слични, ако сакаш
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Абе пазете и на другите малце не во ред ти болен да идеш да вежбаш во теретана, минимум на двајца ке им ја пренесеш настинката посебно ако вежбате во некоја малска теретана во мал простор, ништо не губиш од недела дена одмор, ако толку ти се вежба пукај склекови и чучневи дома вежбај на мобилност или нешто слично.
абе трагедија е што кај нас љугето к*р ги боли за другите, тие само да си направат мерак.... ни нема да помислат дека може да е заразно и ке ги разболат другиве, ајде сите болни у теретана браво сами сте болни и разболете и нас
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Лично од Кевин Леврони


Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Лично од Кевин Леврони


Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Каде е твоето прашање, одговор, заблуда или совет во врска со боди билдинг теретани?
Озбилно го стави ова овде само за да се пофалиш дека си земал „автограм“ од некој билдер?
Патем, Кевин знам како се потпишува, фејк е ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom