Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Кажете ми како оди со враќање на опремава - они ќе си ја земат или јас ќе треба да им ја однесам? Ако треба јас каде се враќа? Дали прво треба во салон да прекинам договор и потоа опремата да се врати? Дали вториот ресивер што го платив 1,000 денари е мој и останува за мене? Ако некој знае би бил благодарен.
направи како ти објаснија погоре, но биди упорен со потврдата, битно е да пишува дека ти е вратена опремата во исправна состојба! они потврдата си ја прават како нив им одговара, но тебе ќе те репнат со пенал па иди докажи!
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Знае некој како е ip адресата на рутерот од телеком (тој што е проѕирен горе кај лед-светлата) кај што може да се смени име на wi-fi и password, како што имаше кај белиот speedport w503v? фала.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Знае некој како е ip адресата на рутерот од телеком (тој што е проѕирен горе кај лед-светлата) кај што може да се смени име на wi-fi и password, како што имаше кај белиот speedport w503v? фала.
192.168.0.1 или 192.168.1.1.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Здраво, имам оптички интернет, само што кај мене во соба е премногу слаб wifi интернетот. Од телеком ми кажаа дека ѕидовите сметаат, бидејќи рутетот ми е во дневна. Ми кажаа дека и да стават нов рутер истото ќе биде и проверија дека 8 корисници најверојатно се на истата ли мрежа или не знам како тоа иде :) Кажете ми начин како да ја подобрам брзината бидејќи нон-стоп паѓа, а пак на мобилен не ни сака да се уклучи на wifi.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
95
Здраво, имам оптички интернет, само што кај мене во соба е премногу слаб wifi интернетот. Од телеком ми кажаа дека ѕидовите сметаат, бидејќи рутетот ми е во дневна. Ми кажаа дека и да стават нов рутер истото ќе биде и проверија дека 8 корисници најверојатно се на истата ли мрежа или не знам како тоа иде :) Кажете ми начин како да ја подобрам брзината бидејќи нон-стоп паѓа, а пак на мобилен не ни сака да се уклучи на wifi.
руши ги ѕидовите и проблемот е решен
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Хахах да можев одма ќе ги рушев ама за жал не можам :D така да мора на друг начин да се реши проблемот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Здраво, имам оптички интернет, само што кај мене во соба е премногу слаб wifi интернетот. Од телеком ми кажаа дека ѕидовите сметаат, бидејќи рутетот ми е во дневна. Ми кажаа дека и да стават нов рутер истото ќе биде и проверија дека 8 корисници најверојатно се на истата ли мрежа или не знам како тоа иде :) Кажете ми начин како да ја подобрам брзината бидејќи нон-стоп паѓа, а пак на мобилен не ни сака да се уклучи на wifi.
ако имаш од оној рутер шо е со проѕирна пластика кај лед сијаличките тогаш тури му пепел и земи си подобар рутер, или нека докдат да измерат каде би бил сигналот најдобар и таму нека го постават рутерот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Дали тие 12mbps во Internet & TV M се однесуваат само на интернетот, или дел од нив ќе одат за телевизија и телефон?

Го има некој пакетот? Која е просечната брзина која ја испорачуваат?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Со 2 телевизора максумум можи да се постигни 8 мб/с а обично оди до 7.5-само интернетот(нормално на бакар. Кај мене едно време немаше ``тапа``, што го ограничува интернетот, и затоа телевизијата кочеше.

Тв-то зема по 2 Мб/с по телевозор

После тоа ставија ``тапа``, брзината е блокирана на испод 8 а телевизорите не кочат, освен во шпицот околу 20-22 часот ако двата ресивери се на ХД.

ако се има еден Тв, можи брзината да се качи и до 10
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.003
Поени од реакции
57.043
Знaчи ништo пoдoбрo oд МaксТВ Стaрт, кaде штo нудеa 8mbps брзинa
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Имам Internet L & TV M пакет. Ја отворив деталната сметка кај што ми ги листа сите повици што сум ги направил и една работа ме буни. Зашто сите повици во Македонија (фиксни и мобилни) ми ги покажува 0 денари што и е така а меѓународните повици ми ги покажува во суми да речеме 300,500 ден итн? ВО пакетот имам неограничени повици кон цела Македонија и 500 минути кон странство кон фиксни телефони. Еден другар ми кажа дека нивниот систем така ги сметал минутите и дека на крајот на месецот се пребивале овие минути? Точно е ова?
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Имам Internet L & TV M пакет. Ја отворив деталната сметка кај што ми ги листа сите повици што сум ги направил и една работа ме буни. Зашто сите повици во Македонија (фиксни и мобилни) ми ги покажува 0 денари што и е така а меѓународните повици ми ги покажува во суми да речеме 300,500 ден итн? ВО пакетот имам неограничени повици кон цела Македонија и 500 минути кон странство кон фиксни телефони. Еден другар ми кажа дека нивниот систем така ги сметал минутите и дека на крајот на месецот се пребивале овие минути? Точно е ова?
точно е....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom