Група Б (Шпа, Сло, МКД, Анг, Тун, Исл)

Кои 4 екипи ќе ја поминат групата?

  • Шпанија

    Гласови: 132 83,0%
  • Словенија

    Гласови: 131 82,4%
  • Исланд

    Гласови: 106 66,7%
  • Тунис

    Гласови: 49 30,8%
  • Ангола

    Гласови: 11 6,9%
  • Македонија

    Гласови: 143 89,9%

  • Вкупно гласачи
    159
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Се испостави дека Кире бил пичката без амбиција, пошто на последниот тајм аут он вика да се фрли топката у аут :X3:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.567
Абе кaквa Швaјцaријa , Гермaнијa, Фрaнцијa. Oвде имa нaд 100 oд Мaкедoнијa . И тo ги знaм луѓетo дa земиш дa ги тресиш 2 денa немaт пoќе oд 500 денaри вo џеб.
Кoнкретнo тие oд Битoлa се сите ДПМНЕ лижaчи пaр екселaнс т.е. сo педигре. Сaмo не кaжвaт oд кaј пaри штеделе целa гoдинa oд 15000 плaтa шo земвaт . Луд јебе Збуњенoг.
И тие што се од Скопје се од ДПМНЕ. Истите ги шетаат секаде. Одбрана екипа :D

Изгледа Манасков нема да игра утре...welp... тоа е тоа.

Ете му шанса на Гоце да покаже нешто и да биде доминантното крило, али јбг, ептен сме лимитирани без Манасков.. можеби Столе ќе блесне утре? Кој знае....барем во отсуство на Манасков ќе има шанса некој од младиве да проба да се наметне како битен играч кај нас....
Ојлески си е сосема солидна замена за Манасков :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Не е толку лош Гоце, мене дури ми е и постабилно крило од Манасков.
Не прави егзибиции, ретко промашува зицер позиции, во одбраната е по стабилен.
Ништо драстично не губиме по повредата на Манасков.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.131
Поени од реакции
5.239
Не е толку лош Гоце, мене дури ми е и постабилно крило од Манасков.
Не прави егзибиции, ретко промашува зицер позиции, во одбраната е по стабилен.
Ништо драстично не губиме по повредата на Манасков.
Ваљда е свеж Ојлески не се изнаигра на првенството

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Некое инфо дали Миркуловски ке игра утре?Според Екипа порталот Манасков дефинитвно во аут поради скинат мускул,додека Миркуловски немал серизна повреда ама настапот против Норвешка сепак неизвесен.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Може некаде да се најде видео, да ја изгледам уште еднаш утакмицата на раат, за да ги видам сите тие сомнителни ситуации и да си ја потврдам теоријата дека ова е наместено и со местење ќе освоиме?

Не, сериозно, може некаде онлајн да се гледа?
има на youtube бе
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Се испостави дека Кире бил пичката без амбиција, пошто на последниот тајм аут он вика да се фрли топката у аут :X3:
А зашто да идат безглаво во напад кога го имавме посакуваниот резултат?
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.097
Поени од реакции
4.938
Не е толку лош Гоце, мене дури ми е и постабилно крило од Манасков.
Не прави егзибиции, ретко промашува зицер позиции, во одбраната е по стабилен.
Ништо драстично не губиме по повредата на Манасков.
Се сложувам све освен дека е стабилен у одбрана
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
7 на 6
-Игра со пикер кадешто најлесно се добива 7м.
-Полесно до шут од бек.
-Полесно до техничка грешка.
-Потешко се формира одбраната.
-Има потреба од голем ростер и исклучително кондиционо спремни играчи.

6 на 6
-Игра со крила.
-Повеќе простор за бековите кои може да продрат а не да шутнат од 9 -10м.
-Потешко се прават технички грешки а и да се направат има шанса голманот да одбрани.
-Полесно се формира одбрана напад брза транзиција полуконтра...
-Не е толку ризично да мора да менуваш толку многу играчи и не сите играчи се трошат.
Јас во голема мера со ова не се согласувам (обележав со црвено)

Игра 7 на 6 во однос на игра 6на6:

позитивно:
- повеќе простор за игра на пикер нормално дека има, 1 играч повеќе имаш од противникот и тоа баш на линијата од 6 метри - потешко е за бранење
- повеќе простор има и за крилата бидејќи за да се затворат 2та пикери мора да се згусни одбраната кон средината
- повеќе простор за шут од надворешни позиции за бековите (има автоматски повеќе опции за правење блок, помалку одбранбени играчи фокусирани на шутерите... само прашајте го Кире зошто му оди на ова првенство)
- Не само што не е поризично за технички грешки, туку е помалку ризично со оглед дека имаш опција плус за градење на акцијата и за додавање кога ќе згусни

негативно:
- потребни се поуниверзални играчи
- потребна е одлична физичка подготовка и широк ростер
- потребна е одлична менталната подготовка и максимална концентрација во секој момент на сите играчи и на голманот на клупата
- потребна е одлична уиграност, особено во транзицијата напад -> одбрана
- најверојатно е потешко за влезови заради помалку слободен простор, иако ова сеуште не е сигурно бидејќи додатниот играч освен што зафаќа простор е и плус опција за поставување на блок


Генерално 7на6 е добра тактика за аутсајдери, екипи кои губат во текот на натпреварот, екипи со лимитирана атлетост, екипи со слаби голмани, екипи чии бекови се повеќе шутери и додавачи отколку пробивни техничари. Дополнително, добра е против екипи со слаби голмани, екипи со многу јака транзиција (секако огромни шанси за примен гол има против овие после изгубени топки и да имаш голман).
6на6 затоа што е помалку ризична е подобра за фаворити, за екипи кои имаат добра предност стекнато и треба само да ја задржат, за одлични атлети и пробивни бекови, за екипи со јаки голмани, против екипи кои не се снаоѓаат во транзиција, против екипи со јаки голмани.

Од аспект на веројатност гледано, 7на6 според мене внесува поголема варијанса во натпреварите: поголеми шанси за изненадување, но и за разочарување. Со други зборови, "добриот" ден на 7на6 е подобар од "добриот" ден на 6на6, но и "лошиот ден" на 7на6 е полош од "лошиот ден" на 6на6.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Кире не е ништо подобар од претходните првенства кога станува збор за реализација од 9 метри. 3/10 против Словенија, 2/4 Шпанија, 4/9 Исланд и 6/10 Тунис.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom