Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.724
За сите што се радувате на греењето со клими и температурите по дома. Пс. 50квадрати, годишно 14.000ден, рамномерна температура секаде и никогаш под 24,5 во ситните саати пред разденување.
Sent from my Huawei P9
Мн ме интересира каде е ова толку фалено парно, ќе ти наведам два примери девојка ми живее во Капиштец се грее на градско парно плаќа 1400 денари месечно за гарсоњеричка со квадратура од 29м2. Убаво си прочита 29м2 немам никаква грешка. Осетлива е на температури и се жали за тоа што навечер го гасат парното па температурата и паѓа до 21-22 степени. Користи инвертер за догревање(постојано не само сега во најладново).
Проста математика 1400х12=16800 денари

Е сега да видиме како стои другата компанија која нуди парно греење во Скопје. Дедо ми живее во Железара. Станот му е околу 55-60м2 и е приклучен на железарското парно. Точно постојано кај него дома е пекол нема гаснење и слично, АМА секогаш има некое ама сеа јбг. Он плаќа 2300 денари месечно за греење.
2300х12=27600 денари

Дека јас со климиве нешто поефтино мн од ова не, еве до сега од 21 октомври до 21 декември сум платил вкупно 6000 денари. Што за мене е прифатливо, поготово што јас греам спрат од куќа кој нема фасада и под пола од спратот имаш тераса која нормално не се грее, и претпоставувам дека ти е јасно дека комшиите мои не ги греат моите ѕидови.
Е сега за оние кои говореа клима vs ТА. Морам да кажам дека греењето во месец декември со клими ме чинеше исто како минатата година во декември месец со ТА печки односно во двата наврати платив околу 5000 денари месечно за струја само за греењето (оние стандардни трошоци кои ги имам за готвење бојлер и слично секој месец ми се приближно исти и се веќе одземени од споменатата сума), додека греењето во октомври односно ноември климиве ми заштедија некои 2000 денари. Така што дека имам некоја којзнае колку голема заштеда немам. Во последниве 2-3 дена за да не гледам потрошувачка од 1200-1800w(ова зборам за Хансолот кои ми грее околу 32-35м2, потрошувачката на Чејнџот е постојано околу 600-800w и подоле споменатата ТА воопшто нема влијание на него) на климите имам вклучено и плус термо печка 2,5kw која ја полнам навечер и не ја пуштам да дува него само да зрачи топлина. Со ова потрошувачката на климите ми е падната на ниво помегу 600-800w а дома одржувам температура од 20 степени (што за мене е супер температура за зимно време), нормално појачувам температура кога девојка ми е кај мене
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Pri vakvi niski T najbitno e klimata kolkava T dava na izduv i so kolkav izduv go pravi toa.
Na pomala brzina na Fan ke dade povisoka T na izduv.
Na pojak izduv i brzina na Fan ke dade pogolema T na izduv.
Ova mislam na site im e jasno, zatoa slika od termometar pred klimata bez da se znae izduvot ne vredi.

Posto znam kolku dava na izduv FH35-VE na -10(-12) redno ke bese da pokazese nekoj i izduv na poeftinite klimi koi treba da se okolu 45C ili pod toa.

Ke dobiete video kolku T dava na Izduv FH35-VE...ama i trosi.
Bitno e slednovo, barem za mene sto vo ovie denovi se zaborava i zabosotuva.
Dali trosi ili ne klimata na temperaturi od -10C i -15C e nebitno zasto klima so upola cena kolku i da povlece struja nema da moze da izvadi takov topol vozduh na vakvi niski T. Ili ednostavno "eftina klima" nema da ve zgree i vo vakvi uslovi ke mora da dogrevate, a dogrevanje vo vakvi denovi dava duplo KW/h na smetkata za struja.
Zatoa merenjeto tashaci so klimi ~30000den koi kao bozem malku trosat na ladnovo, ama ne great i voopsto ne se vo rang na ova Mitsubishi (ili slicni) ako nemaat muda sega na ladnovo da pokazat T na izduv moze da kjutat od sega pa nataka.

Ke dobiete i video (potocno 2)
20170108_215552.jpg
Nadvoreshna t -13 od telefon
Fan na medium izduv 43c
Postavena t 30
Povrshina na greenje 35m2 kukja na vtor sprat
 
Член од
3 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Еве и јас да споделам искуство со греењето на клима. Оваа е втора година како ја користам Toshiba Avant RAS167SKV E7/E5 и досега морам да кажам дека сум задоволен од неа. Климата грее простор од околу 25 кв.(редовно) + 16 кв. по потреба. Откако е вклучена ја исклучувам само кога ги чистам филтрите. На овие надворешни температури на 23 зададени одржува континуирано 21 степен, само навечер малку ја намалувам. Ставена е на auto, но понекогаш и јас си ја подесувам како ми одговара. Инаку се работи за куќа, без изолација и со топлотни губитци бидејќи просторот е обиколен со три врати од простории. Исто така, потрушувачката е доста солидна. Немам посебен мерач, но дома се ми е на струја, а последната сметка ми е 3900 ден вкупно. Инаку климата работи самостојно, ниту лани ниту оваа година не мислам да ставам греалки или нешто сл. Ако нешто некој го интересира, повелете.[DOUBLEPOST=1483910997][/DOUBLEPOST]Еве и јас да споделам искуство со греењето на клима. Оваа е втора година како ја користам Toshiba Avant RAS167SKV E7/E5 и досега морам да кажам дека сум задоволен од неа. Климата грее простор од околу 25 кв.(редовно) + 16 кв. по потреба. Откако е вклучена ја исклучувам само кога ги чистам филтрите. На овие надворешни температури на 23 зададени одржува континуирано 21 степен, само навечер малку ја намалувам. Ставена е на auto, но понекогаш и јас си ја подесувам како ми одговара. Инаку се работи за куќа, без изолација и со топлотни губитци бидејќи просторот е обиколен со три врати од простории. Исто така, потрушувачката е доста солидна. Немам посебен мерач, но дома се ми е на струја, а последната сметка ми е 3900 ден вкупно. Инаку климата работи самостојно, ниту лани ниту оваа година не мислам да ставам греалки или нешто сл. Ако нешто некој го интересира, повелете.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Мн ме интересира каде е ова толку фалено парно, ќе ти наведам два примери девојка ми живее во Капиштец се грее на градско парно плаќа 1400 денари месечно за гарсоњеричка со квадратура од 29м2. Убаво си прочита 29м2 немам никаква грешка. Осетлива е на температури и се жали за тоа што навечер го гасат парното па температурата и паѓа до 21-22 степени. Користи инвертер за догревање(постојано не само сега во најладново).
Проста математика 1400х12=16800 денари

Е сега да видиме како стои другата компанија која нуди парно греење во Скопје. Дедо ми живее во Железара. Станот му е околу 55-60м2 и е приклучен на железарското парно. Точно постојано кај него дома е пекол нема гаснење и слично, АМА секогаш има некое ама сеа јбг. Он плаќа 2300 денари месечно за греење.
2300х12=27600 денари

Дека јас со климиве нешто поефтино мн од ова не, еве до сега од 21 октомври до 21 декември сум платил вкупно 6000 денари. Што за мене е прифатливо, поготово што јас греам спрат од куќа кој нема фасада и под пола од спратот имаш тераса која нормално не се грее, и претпоставувам дека ти е јасно дека комшиите мои не ги греат моите ѕидови.
Е сега за оние кои говореа клима vs ТА. Морам да кажам дека греењето во месец декември со клими ме чинеше исто како минатата година во декември месец со ТА печки односно во двата наврати платив околу 5000 денари месечно за струја само за греењето (оние стандардни трошоци кои ги имам за готвење бојлер и слично секој месец ми се приближно исти и се веќе одземени од споменатата сума), додека греењето во октомври односно ноември климиве ми заштедија некои 2000 денари. Така што дека имам некоја којзнае колку голема заштеда немам. Во последниве 2-3 дена за да не гледам потрошувачка од 1200-1800w(ова зборам за Хансолот кои ми грее околу 32-35м2, потрошувачката на Чејнџот е постојано околу 600-800w и подоле споменатата ТА воопшто нема влијание на него) на климите имам вклучено и плус термо печка 2,5kw која ја полнам навечер и не ја пуштам да дува него само да зрачи топлина. Со ова потрошувачката на климите ми е падната на ниво помегу 600-800w а дома одржувам температура од 20 степени (што за мене е супер температура за зимно време), нормално појачувам температура кога девојка ми е кај мене
Не е до парното другар толку колку што е изолацијата. Нова зграда,термоизолација максимална и си го прави своето, инаку колку за инфо во дневната каде што е мерачот двата радијатори се наместени на термостатот на 3,5 од 5 можни и 90% од времето се ладни, во спална е скроз исклучено инаку нема шанси да се спие. Првата сметка за ноември ми е 680 денари ама типувам на 12000 до максимум 14000 годишно и да не заборавам дека и бојлерот ми е приклучен на парно што се бањам гратис 4 месеци па може да оксигуваме некои си 1500-2000денари. Ако ме веруваш ладно немам осетено, дали било 03сабајле или -20надвор, првпат во живот да се згреам како човек, инаку на истото парно живеев 30+ години на 300метри и не беше над 23 степени нигокаш ама затоа и зградата беше 50 години стара.

Sent from my Huawei P9
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Pa koga ti brka rabota on off klimata na -15 za 33 kvadrati togas sto barase tolku vreme inverter koga mozese da pominis so on off klima od 200 evra.
Imam plus potkrovje,tamu go staviv Lg to.

Denes go pustiv 2 saati LG to,bidejki ne sme uste vseleni na potkrovjeto,ne e greeno.temperaturata vo salonot 44 m2 ili 110m3, bese 12-13 stepeni.
Prv pat go pustam samo da vidam potrosuvacka.
Po 1400-1450W lapase.
T na Izduv imase 36 C.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@yamaha10 izracunaj mi cop :) nekako ja racunam ama strasno mi izgleda 4.95 a ne e u-crown, change e
Ako tocno sum merel eve vaka bese podesena: postavena na 30c vo vtora brzina na izduv. Nadvor bese -14c a vo sobata 21c na visina od 1m. Termometarot na usis pokazuvase 28c a na izduv 53c a potrosuvacka od 1720w, znaci izmereno na najvisoki mozni vrednosti. Mozebi na izduv ce otidese I malu povece ama mislam deka I ce otidese vo defrost da ja ostavev uste malu
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve gi videata
Test na T na izduv pri maksimalna zadadena brzina na Fan kaj Mitsubishi FH35-VE, Gree Hansol S3DNA1D(Sanyo) , i Gree Amber na R32.
Mitsubishito e mereno vcera vecerta na 7.Jan.2017, Hansolot i Amberot denes na 8.Jan.2017
Zadadena T kaj site klimi e 30C i izduv kaj site maximalen (bez turbo)
1. Mitsubishi FH35-VE na -12C nadvoresna na izduv dava 58°C so Fan vo 4ta brzina ili 792m3/h
(dolgo e videoto 58C diga na 6ta min)

2. GREE Hansol na -7C nadvoresna na izduv dava 56°C vo 5ta brzina ili 650m3/h
3. GREE Amber na -9 nadvoresna dava na izduv 50°C vo 5ta brzina 590m3/h
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@yamaha10 izracunaj mi cop :) nekako ja racunam ama strasno mi izgleda 4.95 a ne e u-crown, change e
Ako tocno sum merel eve vaka bese podesena: postavena na 30c vo vtora brzina na izduv. Nadvor bese -14c a vo sobata 21c na visina od 1m. Termometarot na usis pokazuvase 28c a na izduv 53c a potrosuvacka od 1720w, znaci izmereno na najvisoki mozni vrednosti. Mozebi na izduv ce otidese I malu povece ama mislam deka I ce otidese vo defrost da ja ostavev uste malu
не барај COP на 53с издув, знаеш дека ќе биде мал. Но еве за тебе и за сите други нека рачунаат, а посебно за монтажерот @macci да научи нешто корисно
0.34 x 25 x 410m3 = 3485w топлина дава на излезот, поделено со 1720 = 2.02 COP
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
не барај COP на 53с издув, знаеш дека ќе биде мал. Но еве за тебе и за сите други нека рачунаат, а посебно за монтажерот @macci да научи нешто корисно
0.34 x 25 x 410m3 = 3485w топлина дава на излезот, поделено со 1720 = 2.02 COP
pa na kolku? klima nemoze 100c da dade. ete jas airflow-ot ne sum go zel vo proracunot
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
pa na kolku? klima nemoze 100c da dade. ete jas airflow-ot ne sum go zel vo proracunot
знам дека не може 100 да даде, него види мојата колку дава на издув, едвај 36с
од +5с надворешна па на горе со таа потрошувачка од 400w прави пали-гаси, но сега работи без прекин, крева и до 600 ако отварам врата почесто но во принцип секогаш е околу 400 кога одржува, инаку знае да крене и на 1650 кога дигам Т сабајле.Здравје нека се стопли малку времево ќе ставам уште стаклена волна на таван, не е баш добро изолиран тој дел, само 5см имам
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
не барај COP на 53с издув, знаеш дека ќе биде мал. Но еве за тебе и за сите други нека рачунаат, а посебно за монтажерот @macci да научи нешто корисно
0.34 x 25 x 410m3 = 3485w топлина дава на излезот, поделено со 1720 = 2.02 COP
oд формулата само 430м3 претпоставувам дека е проток на воздух низ внатрешната единица другите ако сакаш да ги објасниш што и од кај се извадени за да знам како се пресметува, и јас сакам да научам нешто топеќе за COP-от.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Едно кратко прашање.

Користам клима тип Gree Hansol GRS-121HI/JSH-N2, зиме-лете за квадратура од околу 39-40 квадрата и сум презадоволен. Како од сметки така и од испорачана енергија, буквално климата е ѕвер.

Во спецификации што имам вика дека грее до -15степени. Што тоа значи, со оглед дека температуриве навечер знаат да отидат и до -21степен? Дали е само во однос на знатното намалување на COP-от или можно е доколку ја оставам да работи и на пониски температури да се случи некое оштетување?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
oд формулата само 430м3 претпоставувам дека е проток на воздух низ внатрешната единица другите ако сакаш да ги објасниш што и од кај се извадени за да знам како се пресметува, и јас сакам да научам нешто топеќе за COP-от.
јас не сум професор по термодинамика да те научам, за тоа постои нешто што се вика Google
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.724
Не е до парното другар толку колку што е изолацијата. Нова зграда,термоизолација максимална и си го прави своето, инаку колку за инфо во дневната каде што е мерачот двата радијатори се наместени на термостатот на 3,5 од 5 можни и 90% од времето се ладни, во спална е скроз исклучено инаку нема шанси да се спие. Првата сметка за ноември ми е 680 денари ама типувам на 12000 до максимум 14000 годишно и да не заборавам дека и бојлерот ми е приклучен на парно што се бањам гратис 4 месеци па може да оксигуваме некои си 1500-2000денари. Ако ме веруваш ладно немам осетено, дали било 03сабајле или -20надвор, првпат во живот да се згреам како човек, инаку на истото парно живеев 30+ години на 300метри и не беше над 23 степени нигокаш ама затоа и зградата беше 50 години стара.

Sent from my Huawei P9
Не сме се разбрале, никаде не коментирав за температурата. Ти кажав имам пример каде дневната е добра навечер кога ќе згасат се намалува имам и пример во стара зграда кај што се отвараат прозорци. Само што ни едните ни другите немаат така ниски сметки за парно. Тоа ме интересираше на кое парно си шти ти е така ефтино.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Eve gi videata
Test na T na izduv pri maksimalna zadadena brzina na Fan kaj Mitsubishi FH35-VE, Gree Hansol S3DNA1D(Sanyo) , i Gree Amber na R32.
Mitsubishito e mereno vcera vecerta na 7.Jan.2017, Hansolot i Amberot denes na 8.Jan.2017
Zadadena T kaj site klimi e 30C i izduv kaj site maximalen (bez turbo)
1. Mitsubishi FH35-VE na -12C nadvoresna na izduv dava 58°C so Fan vo 4ta brzina ili 792m3/h
(dolgo e videoto 58C diga na 6ta min)


2. GREE Hansol na -7C nadvoresna na izduv dava 56°C vo 5ta brzina ili 650m3/h

3. GREE Amber na -9 nadvoresna dava na izduv 50°C vo 5ta brzina 590m3/h
Super podatoci ama ke bea pokompletni ako imase i temperatura na vlezot na klimata kako i na sobata vo tekot na merenjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom