Најекономично греење (затоплување)

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.424
Поени од реакции
22.036
nema defrost ednostavno a i previse e suvo vremevo ce vidimo koga ce zamagli

@faraon ne bi trebalo da ima defrosti bar ne na pola saat nesto ne e vo red
Синоќа се случи тоа,кога е под нулата прави дефрост на пола саат и кога беше ладно пред недела две цел ден ми правеше дефрост и кога дува дува ладно или млако неможе да постигне .. А кога температурата е дакажеме 6 - 7 степени во плус си грее најнормално оти надвор е топло..
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zzoranpetrovic ти се верува ли дека обична он-оф клима Нео на издув има 50с и тоа сега моментално на -2 надвор ??
да ти снимам видео да видиш дека и обично кинеско ѓубре ако е се во ред грее како треба
Ja sam mislio da ti imas neko znanje o klimatizaciji . Sta to znaci ako snimis i pokazes da klima on-of daje toplotu 50 C ? Meni to nije vazno i sa takvim snimkom mozes samo da palis ljude koji nemaju pojma o klimatizacoji, samo lakoverne i naivne.
To sto ta klima daje toplotu od 50 C kratko vreme a posle odlazi u defrost , pa opet greje , pa ponovo u defrost,,,,,i tako dalje.Ili greje 5 minuta vazduh na 50 C dok ti snimas a posle pocinje da ledi vanjska jedinica i klima greje vazduh 35 C narednih 30 minuta , pa opet u defrost,,,,i tako dalje.
Za kvalitetan rad i dobro grejanje potrebno je mnogo vise od tvog snimka .
Treba sagledati vise detalja o radu jednog uredjaja kako bi dobio konforno grejanje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ja sam mislio da ti imas neko znanje o klimatizaciji . Sta to znaci ako snimis i pokazes da klima on-of daje toplotu 50 C ? Meni to nije vazno i sa takvim snimkom mozes samo da palis ljude koji nemaju pojma o klimatizacoji, samo lakoverne i naivne.
To sto ta klima daje toplotu od 50 C kratko vreme a posle odlazi u defrost , pa opet greje , pa ponovo u defrost,,,,,i tako dalje.Ili greje 5 minuta vazduh na 50 C dok ti snimas a posle pocinje da ledi vanjska jedinica i klima greje vazduh 35 C narednih 30 minuta , pa opet u defrost,,,,i tako dalje.
Za kvalitetan rad i dobro grejanje potrebno je mnogo vise od tvog snimka .
Treba sagledati vise detalja o radu jednog uredjaja kako bi dobio konforno grejanje.
@yamaha10 ima vise znanja o klimatizaciji od tebe, samo sto nema dovoljno para kao ti da kupi 2 najskuplje klime....to sto imas 2 najskuplje klime ne pravi od tebe GURU za klima uregaje, ti si neradnik koji nista neradi nego zaraguje od dilanje Fujitsu po forumima....Guru je onaj sto ima jeftine klime koje isto ili bolje rade od te tvoje japanke....sad zovi Japan da posalju komresor od 500eura i poprave onaj crko Panasonic za 4god jer ovi nashi nemaju jebani kompresor za 4god staru klimu da ga zamene. Da je uzeo Gree sad bi kompresor bio u roku garantnog roka 5godina, a ovaj Panasonic ide u otpad....ERROR F97=CRKO komjpressor !
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ете , те провали и тебе дека работиш како дилер за fujitsu. Нема ниеден невработен на темава изгледа и тоа се во областа на климатизацијава сме.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ете , те провали и тебе дека работиш како дилер за fujitsu. Нема ниеден невработен на темава изгледа и тоа се во областа на климатизацијава сме.

Sent from my EVA using Tapatalk
http://www.elitemadzone.org/p3627937
Mene mi e procitano deka e neradnik....a ti si koj da mi se mesas u stipki ?
Aj ladi se tamu so klmiceto i brkaj rabota
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ај пошто сум глуп објасни ми што треба да покаже линкот погоре? Дека е дилер на fujitsu?

Sent from my EVA using Tapatalk
Deka ne radi nista.....prevod ti treba li ? Daj 1000ce ke ti objasnam, cel forum da go citam za tebe da ti serviram valjda i ja treba nesto da zemam neli ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom