Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Само тебе те чекав да кажеш како најдобриот модел на Даикин не е толку добар и дека грее има подобар а поефтин модел.

Sent from my EVA using Tapatalk
Ne druze ja prezentiram Informacija tocna i validna, testot na KVI e objaven ne site mozni Nordiski sajtovi kade se prodavaat ovie skapi klimi.
Kaj Fujitsuto LZ linkot so testot e najdole
Tvoj problem sto neznaes da go tolkuvas testot, tolku razbiras
Tamu ima Daikin ama kosta 3500evra, daleku povekje od tvoeto Daikin klimice za 500evra.
Taa URURU e Nordik, tvojata ne e!
Ako na tvojata isto pisuva Daikin toa ne znaci deka i tvojata e Nordik model i so funkcii kako Ururu i moze da se bori na temperaturi od -30, a site klimi na testot se po specifikacija do -30C na greenje.
Ti ja ramnjas tvojata FTXN35L9 so URURU R35? :)...bog i sesirgija.
Ako ti e maka sto za +200evra si mozel da ja imas barem najeftinata od listata pa sakas da go izvrtis testot tvoj problem i tvoja maka :)
Eve i glasno i kasno ke ke go kazam i ova
Testot kazuva deka Ururu Sarara -Nordik verzija e najdobra kako 12ka iako ramo do ramo so Daikinot e i FujitsutoNordik LZ koja ne e 12ka tuku 9ka ako ne si primetil.
NO, sve se ova NORDIK klimi so ceni daleku od nasiot standard....i vo cela taa tajfa e smesten i Hansol na Innova, skromno ama butka so tie jaki klimi ;)
Mozebi e i najslab na testot ama toj test e praven vo sredini so surovi zimi i temperaturi do -30, bitno e deka i vo takvi sredini Hansolot Nordik moze da proizvede golema kolicina na toplina, ama tvojata kako osnoven model 200% nemoze ;)
I kolku i da kaka srbinov deka ne se isti tie i ovie tuka( akupil klkima 2kg polesna)....ako taa Hansol u jebano svedsko selo Lulea so Temperatura vo zima najcesto -10 pa i -33C moze da izvadi 70% od potrebnata toplina, u Skopje ke izvadi 120% i nema da kasla pa nadvor i metar sneg da ima :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Odamna ne ja citam temava. Sega pocnav poslednava strana i se otkazav posle 4-5 procitani posta. Istiot muabet kako i prethodno, i muabetot poradi koj se otkazav od pratenje na temata.

Sega sakav samo da pisam vo vrska vo Haier Tide 9-ka (2,5kw, 9000btu, koj kako razbira) koja mi e montirana letovo vo kancelarija od okolu 15tina m2 (posto rekov deka ke prenesam iskustva pred da se isklucam)
Za ladenje normalno nikakov problem.
Za greenje, na povisoki nadvoresni temperaturi ima mnogu on-off, pretpostavuvm poradi toa sto nemoze da raboti pod nekojsi 300-350w (gi tropam brojkive). Togas koga pravi ukluci-iskluci i temperaturata vo prostorot varira dosta. Na poniski temperaturi si raboti i gree odlicno, iako nemase mnogu niski temperaturi seuste. No bidejki nema on-off e mnogu poprijatno za sedenje.

E sega moram da pisam edna prednost vo odnos na Gree (@Strelec sigurno ke zbesne)
Imam doma Gree Hansol i pokraj toa sto e odlicna klima i na minus -14 -15 ne dozvoluvase da se pocuvstvuva deka nemoze da zgree 43m2 kaj mene. Ovaa sezona mi e otvorena nonstop i drugata soba (dodatni 10m2) i go gream cel stan so 12-ka Hansol. Kako sto i pretpostavuvav, postignuva, iako bas taa soba e na kos na zgrada i se oseka deka e poladna.
Edinstvena mana sto ja imam primeteno e defrostot. Se mi izgleda deka ne e mnogu "intelegenten". Na suv stud si pravi defrosti na tocno 3 saati, skoro i da ne kape voda i izmenuvacot e barut suv, defrost si pravi. Haier-ot nemase defrost na suviot stud-denes pogotovo.

Prijatno.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@ogledaloogledalo
Jas kolku sto gledam hansolot pravi dva difrosti eden kratok 3-4 min na cist izmenuvac i eden podolg koga e zamrnat izmenuvac ama i gledam deka retko koga mrzni nadvoresna skoro I da nema zamrznato nadvoresna mozebi ednas dvapati zimava I slabo teci kondenzat I na vlazno vreme. Ti ja imas podolgo vreme i go nemas zabelezano toa?
Prijatno I so zdravje
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@GT1 ako procita ubavo dveogledala pisa: Ovaa sezona mi e otvorena nonstop i drugata soba (dodatni 10m2). Pretpostavuvam deka ova e pricinata za pocestite defrosti zasto e isforsirana klimata do max so ogled na prostorot (43+10m2) vo koj treba da postigne T zaedno so niskite nadvoresni T vcera i denes i zatoa nemozel vakvo nesto da zabelezi porano..[DOUBLEPOST=1480610364][/DOUBLEPOST]Zbornavme lani malce za ovie kratki i suvi defrosti ama ne pamtam deka razjasnivme ubavo zasto gi pravat inverterive..? Kaj mene vcera kasno okolu 03h primetiv prestana da duva klimata i otide u defrost a skroz suva i na sakjeto i na izmenuvacot i kapka voda ne pusti..imav zadadeno 25C na daljinsko inace.. Mojata pretpostavka e deka toj suv defrost e nekoj zastiten mehanizam za da ne se preoptovari kompresorot.. Barav po net ama ne najdov relevantna informacija..
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Еве и од мене месечен извештај

Од први ноември наутро (околу 9 часот ресетирав се) до пред околу 10 минути. Вкупно поминато време 730 часа, од кои климата била вклучена 689 часа (тие 41 час што недостигаат се поради тестови кога 3-4 дена оставав без греење додека не бев дома за да видиме колку е температурата без греење) како што се гледа активна била 94%



За тоа време има потрошено 336,7 кв енергија или во превод 1784 денари првите две недели беа загревани 45м2 само со Хансолот. Додека во последниве две недели е вклучена и втората клима Чејнџ деветка која загрева 12м2 и истата има потрошено 105,7кв или 558 денари, за 247 часа активна работа.




Слики за состојбата на чејнџот





Од хансолот сум презадоволен, додека од чејнџ не толку поради високиот минимум никогаш не сум ја видел да работи со помалку од 0,430кв на час


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Senzorite za defrost ne reagiraat na nadvoresnata temperatura, tuku na temperaturata na gasot vo cevkite. So pad na temperaturata, se namaluva pritisokot vo sistemot pa se detektira nedovolno isparuvanje kako bi se postignala baranata temperatura.
Kolku zadadenata temp. e pogolema, pogolemi se sansite za defrost.
A kako pricina moze i da bide nedovolna kolicina na freon vo sistemot.

Sepak ova e samo moe mislenje
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@wiksa нормално дека нема да падне под 400 кога ја држиш над 22с.
мојата овие денови после полноќ до сабајле одржува 20с во 20м2 со потрошувачка од 340w
измерив COP од 4.2 сабајле во 6.30 на -2 надворешна Т
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@wiksa нормално дека нема да падне под 400 кога ја држиш над 22с.
мојата овие денови после полноќ до сабајле одржува 20с во 20м2 со потрошувачка од 340w
измерив COP од 4.2 сабајле во 6.30 на -2 надворешна Т
Ако прочиташ назад ќе видиш дека порано држев на 20 степени, после тоа зголемив на 21 степен. Немам температура за навечер или преку ден постојано е толку иако дома сум одвај 2 часа буден и 7-8 саати за спиење навечер

Освен за викенди кога сум дома по 10тина саати во денот

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ако прочиташ назад ќе видиш дека порано држев на 20 степени, после тоа зголемив на 21 степен. Немам температура за навечер или преку ден постојано е толку иако дома сум одвај 2 часа буден и 7-8 саати за спиење навечер

Освен за викенди кога сум дома по 10тина саати во денот

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
па што не ја гасиш кога не си по цел ден дома ?
слично функционирам и јас, половина ден ме нема дома затоа јас никогаш и не ја оставам да работи, со клима не се загреваат зидовите колку и да работи, изгаси ја пак ладно ќе биде
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
па што не ја гасиш кога не си по цел ден дома ?
слично функционирам и јас, половина ден ме нема дома затоа јас никогаш и не ја оставам да работи, со клима не се загреваат зидовите колку и да работи, изгаси ја пак ладно ќе биде
Kako be druze ne se zagrevaat, se sto e poladno vo prostorijata predmeti zidovi mebel etc akumulira odredena kolicina toplina koja koga se gasi izvorot na toplina vo nasiov slucaj klimata potoa se ladi i koga pak ja pustas da gree vremeto na postignuvanje na optimalnata vnatresna T ke bide podolgo poradi navedenava pricina.. Ako e mala prostorija so mokjna klima ne e strasno ama vo pogolem prostor ke treba da si pocekas podoblecen malce podolgo..
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@ogledaloogledalo
@Strelec nema da zbesne bidejki isti takvi kratki defrosti pravi i FH35...kupi ja pa uveri se
Kako je moguce da Hansol i Mitsubishi imaju isti defrost.Kod Mitsubishi klime defrost krece kada se stvore odredjeni uslovi za to.To kod svakog proizvodjaca je dosta razlicito i zavisi od podesenosti uredjaja.Moraju da se zadovolje odredjeni uslovi kako bi uredjaj zapoceo ciklus odmrzavanja.
Nije mi jasno kako to @Strelec , zna da Hansol i FH imaju isti defrost.Jesi ti @Strelec video nekada kako radi Hansol ili sve to citas po raznim forumima o Gree Hansol klimi.
A nije mi jasno sto ti nisi kupio te klime Gree koje toliko hvalis , nego za sebe si kupio Mitsubishi FH.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Kako je moguce da Hansol i Mitsubishi imaju isti defrost.Kod Mitsubishi klime defrost krece kada se stvore odredjeni uslovi za to.To kod svakog proizvodjaca je dosta razlicito i zavisi od podesenosti uredjaja.Moraju da se zadovolje odredjeni uslovi kako bi uredjaj zapoceo ciklus odmrzavanja.
Nije mi jasno kako to @Strelec , zna da Hansol i FH imaju isti defrost.Jesi ti @Strelec video nekada kako radi Hansol ili sve to citas po raznim forumima o Gree Hansol klimi.
A nije mi jasno sto ti nisi kupio te klime Gree koje toliko hvalis , nego za sebe si kupio Mitsubishi FH.
Papagal...stvarno zamaras....kazi nesto sto drzi voda ili goni se bre u ....
Tvojata Mitsu od 1000evra e vo spalna od 15m2, sto bre ti se falis so nea malce trosi i dobro greela, pa u 15m2 fuego od 200eu da stavis ke zagree.
Barajki po servisnoto na Mitsu za Defrost ciklusot (i ne go najdov opisan defrostot) naletav na nekoj pojmovi za greac, ne sum siguren dali ima greac no eve srbinov kako strucnjak moze da vi odgovori....ima li MitsuvoFHVE greac na kompresor od 50W kaj 25/35VE i 70w kaj 50Ve ili nema?
DefHeat.jpg DefHeat1.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo

Imam klima ST inverter koja ja rabotam prv pat vo zima i od kako padnaa temperaturite veke dva dena koga ke ja pustam po nekoe vreme na displejot pokazuva ''dp'' vo user manual pisuva deka toa e defrost indicator

da ne go imal nekoj istiot problem so klima da spodeli iskustvo

Pozdrac
 

Kajgana Shop

На врв Bottom