Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Со @Anon гледавме Fantastic Beasts.
И зашто на летер видов дека никој го нема ставено како гледан, еве јас прва ќе пишам импресии, па ако нешто испуштам, Анон ќе дополни.

Прво, од една страна не беше лош, забавен беше, ама од друга страна многу некако.. просечен за темел на франшиза. Јас во универзумот на Потер влегов уште далечната 2000та со првото издание на Каменот на Мудроста, и иако не се водам како Potterhead, гаам посебна љубов за тој универзум и очекував далеку повеќе од тоа што го добив. Стои фактот дека на франшизава и требаше посилен влез, нешто што ќе не оставеше подзинати на излез од кино и хајпнати за следниот. Јас тој ефект со Where to Find Them не го доживеав, се надевам со следните ќе го.
Друго што го немав по излегување од кино, беше катарза. Смртта во ХП универзумот, секогаш била впечатлива, овде беше ееерм мех. Ништо посебно не ме погоди, ниту па ме изненади, мислам дека уште кога му ја видов фацата на платно знаев дека ќе го скинат, а и Анон кога излеговме ми кажа дека го предвидел развојот на тој лик уште одма кога му текнало кој е, meaning don't watch movies with us :D

Кастот и ликовите беа океј ми се свиѓаа, особено Еди - го обожавам Еди, долго време го потценував и криво ми беше што му го зема оскарот на Бен, ама еве оваа прилика ја користам за јавно да повлечам се што сум мислела и кажала за него, јас го засакав уште со Les Mis, ама не сум имала прилика до сега да го пофалам како што личи, срце е, поготово во улогава на Њут, fucking adorable :love:
Животинките се многу јаки, за жал ги заборавив како се викаат, ама тие го носеа хуморот во филмот и искрено тоа го направија подобро од некои комичари што ги знаеме :D
Ми се свиѓаше што имаше многу референци и најави за ликови што се важни во универзумов и се надевам ќе видиме повеќе за нив понатаму во франшизата, и дека ќе се запознаеме нешто подобро со фамилииве кои практикуват Dark Arts.

All in all, тоа е.
Па, 6/10 ми беше мене, развлечен некако многу, имав други очекувања за филмот и чувствував како да се фокусирале на магиите и ефектите во филмот кои беа.. солидни.
 
G

grande-juve

Гостин
Arrival добар ама го нема тој wow фактор како за сај фај спектакл. Јас приказната делумно ја знаев од книгата/расказот така што не бев баш изненаден. Од мене 8/10

Не сакам нешто да кажам и да го споредам сеуште за да не биде спојлер ама паралели со некои филмови може да се направат.
Слично.. Не бев нешто хајпнат али очекував некако повеќе, најмногу од приказната. Добар си е али во ниеден сегмент не ме воодушеви, интересен за глеање и толку. Како бе Ла Ла Ленд нема да го даваат.. 7/10
 
B

Blade Torch

Гостин
Ај шарапнете со "ништо посебно" муабетот за Бистс и Арајвал... Т.е гоне тесе!!
Секако ќе ги гледам и двата на кино и супер ќе си поминам,ок?!

И ќе им дадам по 7.5 на двата :ROFLMAO:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.702
Поени од реакции
33.337
По одличниот прием од публиката и критиката, и стоечките овации по премиерата во Кан, еден од најочекуваните анимирани филмови годинава ми беше француско-белгиската копродукција La tortue rouge/The Red Turtle, режирана од Холанѓанец и со огромен придонес од јапонски аниме уметници. Хајпот - целосно оправдан, иако бев изненаден што не изгледав ни трошка од тоа што го очекував, а очекував аниме-like анимиран филм со сличен наратив како јапонските аниме филмови и многу магичен реализам. Всушност, станува збор за прекраток (80 минути) анимиран филм, со минималистички пристап и во поглед на анимацијата, но и во поглед на приказната, за филм кој и не раскажува приказна туку прикажува состојба, односно - низа состојби, кој е алегориски и метафорички приказ за животот, смртта, за животните одлуки, за загубата, за осаменоста, за тоа како сами си го креираме квалитетот на животот и за многу други „нешта“ кои ги исполнуваат животите на луѓето. И сето ова прикажано само со слики и музика, без ниту еден изговорен збор! Ова е филм кој не претендира да ве насмее или расплаче, а уште помалку филм кој ќе ви раскаже приказна, туку филм кој има за цел да ве замисли и да ве натера да размислувате за многу нешта. Исто така, ова е филм кој ќе треба доста напор за да го издржите, и ако успеете во тоа, дефинитивно ќе го сакате. Значи hate it or love it филмско искуство. Се прашувам само дали овој поетски приказ на состојби и универзални вистини може да им ги замрси сметките на холивудските блокбастери на Дизни, Пиксар, Илуминејшн, Дримворкс, Сони, па и Лаика, и да го освои вториот Оскар за студио Ghibli, по цели 13 години. Ако му успее тоа, тогаш сепак ќе биде првиот ваков, зошто дефинитивно е многу поразличен и од првиот оскаровец на Ghibli - Spirited Away на Хајао Мијазаки.

Препорачувам за сите оние кои сакаат експериментални и несекојдневни филмови. Звучи клише, но дефинитивно е така: не е за секого!
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ај шарапнете со "ништо посебно" муабетот за Бистс и Арајвал... Т.е гоне тесе!!
Секако ќе ги гледам и двата на кино и супер ќе си поминам,ок?!

И ќе им дадам по 7.5 на двата :ROFLMAO:
Да те спремам со време :LOL:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Christmas has come early for Wes Anderson fans. The filmmaker recently directed a surprise short film for Swedish clothing company H&M starring Adrien Brody called “Come Together.” Every frame is unmistakably Anderson, and the setting for the short — a moving train — makes the nearly four-minute spot feel like a little brother to “The Darjeeling Limited.”

:love::love::love::love::love::love:


Brody plays a character named Conductor Ralph, who has to inform passengers on Christmas that challenging weather conditions and mechanical difficulties have delayed their train nearly 12 hours. “Come Together,” which features a song by John Lennon, is not the first short form project Anderson has directed for a brand.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.294
До вчера само "Its a wonderful life" ми беше филм шо му давам 10ка. Сега му се придружува и "The Great Gatsby". :cuc:

"Jay, they are rotten crowd. You're worth the whole dawn bunch put together" :place::cuc:
 
B

Blade Torch

Гостин
Леле стварно останува грутка после гледање Фантастик Бистс, ако си голем Хари Потер фан.
А ок е филмот :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom