Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Џ

Џонтра Волта

Гостин
Дегену, кој бе нема гледано постари филмови? И општо мислев, пример ако е 1990 филмот да се соживееш со тоа, односно да не бараш од него нешто невозможно. Бреј глупо човече, не ме замарај и иди хејтај филмови
Стек самиот имаш потенцирано за ремек дела од пред 50-60 години од кои имаш изгледано само 1, уште еднаш повторувам 1 и со зборови ЕДЕН.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.591
Поени од реакции
110.204
Стек самиот имаш потенцирано за ремек дела од пред 50-60 години од кои имаш изгледано само 1, уште еднаш повторувам 1 и со зборови ЕДЕН.
Добро за тебе филм од 1990 е нов филм. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Стек, 1990та година беше пред 26 години а не пред 50-60. (y)
Не ти е досадно вака да го обучуваш?
Мада уште малку ќе се среди тој, и ти не знаешe баш најдобро кај тераш пред да доеш у под-форумов.
Ама си легна.
Се надевам и стеков ќе легне.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Не ти е досадно вака да го обучуваш?
Мада уште малку ќе се среди тој, и ти не знаешe баш најдобро кај тераш пред да доеш у под-форумов.
Ама си легна.
Се надевам и стеков ќе легне.
Анон, воопшто не ти прилега овој имиџ на лошо момче што го фураш, ај ти се молам иди и буни се зашто Ставро има небитна свастика на аватар, и не кур се мешај во празните дискусии помеѓу мене и мојот вечен пријател, комрадот Стек.
Фала.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.591
Поени од реакции
110.204
Не ти е досадно вака да го обучуваш?
Мада уште малку ќе се среди тој, и ти не знаешe баш најдобро кај тераш пред да доеш у под-форумов.
Ама си легна.
Се надевам и стеков ќе легне.
Никад нема нигде да легнам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.209
Поени од реакции
35.203
Ај кулирајте малце сите. Ќе ви одам офтопик со муабетов. :coffee:

Оскаровската сезона продолжува. Филм број 2 - Sully. Некако сѐ си е ОК, супер си функционира филмов, ама имав чувство ко да е предолг, иако трае само 90-тина минути. Што значи - би бил подобар како краток или како youtube видео, веројатно. :P И веројатно ова е така зашто самата приказна нема што повеќе да понуди од тоа што го видовме. Нема backstory, нема after-story. Го сакам Иствуд, мислам дека не сум гледал лош филм на старчево, па и овој не беше лош, но, по мое мислење, годинава нече мочи на Оскарите. Номинација можеби, и тоа само за најдобар филм, но ништо друго и ништо повеќе.

До сега:
1. Hell or High Water
2. Sully
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
The Look of Silence одличен, незнам како сум го пропуштил досега. Немам забележано да се дискутира за него на темава, можи да го ѕирните. :kafence:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Анон, воопшто не ти прилега овој имиџ на лошо момче што го фураш, ај ти се молам иди и буни се зашто Ставро има небитна свастика на аватар, и не кур се мешај во празните дискусии помеѓу мене и мојот вечен пријател, комрадот Стек.
Фала.
Океј Џонтра, брат, не знам кај виде дека глумам лошо момче но сепак ќе ве оставам со стекот да си правите празни муабети и да си глумите кул ликови као „може да си се навредуваме со дегену и слично ама тоа е океј се знаеме во живо кул сме океј“.
За свастиката јебига ме јебе системот, ме кочи.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
The Look of Silence одличен, незнам како сум го пропуштил досега. Немам забележано да се дискутира за него на темава, можи да го ѕирните. :kafence:
Изгледај го претходниот документарец на режисерот, кој собра дури уште повеќе награди а и еднакво шокантен, The Act of Killing. Предобри и двата!
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Океј Џонтра, брат, не знам кај виде дека глумам лошо момче но сепак ќе ве оставам со стекот да си правите празни муабети и да си глумите кул ликови као „може да си се навредуваме со дегену и слично ама тоа е океј се знаеме во живо кул сме океј“.
За свастиката јебига ме јебе системот, ме кочи.
Не се сеќавам дека брат ми е регистриран на форумов но К.
Друго, на форум видов дека глумиш лошо момче.
Трето, воопшто не глумиме кул ликови, едноставно кул сме.
Четврто, фала на разбирањето, ок позз и се најубаво.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.591
Поени од реакции
110.204
Океј Џонтра, брат, не знам кај виде дека глумам лошо момче но сепак ќе ве оставам со стекот да си правите празни муабети и да си глумите кул ликови као „може да си се навредуваме со дегену и слично ама тоа е океј се знаеме во живо кул сме океј“.
За свастиката јебига ме јебе системот, ме кочи.
Стек со голема буква се пишува, изузетен надимак е тоа бе габор. :angel:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Со @Anon гледавме Fantastic Beasts.
И зашто на летер видов дека никој го нема ставено како гледан, еве јас прва ќе пишам импресии, па ако нешто испуштам, Анон ќе дополни.

Прво, од една страна не беше лош, забавен беше, ама од друга страна многу некако.. просечен за темел на франшиза. Јас во универзумот на Потер влегов уште далечната 2000та со првото издание на Каменот на Мудроста, и иако не се водам како Potterhead, гаам посебна љубов за тој универзум и очекував далеку повеќе од тоа што го добив. Стои фактот дека на франшизава и требаше посилен влез, нешто што ќе не оставеше подзинати на излез од кино и хајпнати за следниот. Јас тој ефект со Where to Find Them не го доживеав, се надевам со следните ќе го.
Друго што го немав по излегување од кино, беше катарза. Смртта во ХП универзумот, секогаш била впечатлива, овде беше ееерм мех. Ништо посебно не ме погоди, ниту па ме изненади, мислам дека уште кога му ја видов фацата на платно знаев дека ќе го скинат, а и Анон кога излеговме ми кажа дека го предвидел развојот на тој лик уште одма кога му текнало кој е, meaning don't watch movies with us :D

Кастот и ликовите беа океј ми се свиѓаа, особено Еди - го обожавам Еди, долго време го потценував и криво ми беше што му го зема оскарот на Бен, ама еве оваа прилика ја користам за јавно да повлечам се што сум мислела и кажала за него, јас го засакав уште со Les Mis, ама не сум имала прилика до сега да го пофалам како што личи, срце е, поготово во улогава на Њут, fucking adorable :love:
Животинките се многу јаки, за жал ги заборавив како се викаат, ама тие го носеа хуморот во филмот и искрено тоа го направија подобро од некои комичари што ги знаеме :D
Ми се свиѓаше што имаше многу референци и најави за ликови што се важни во универзумов и се надевам ќе видиме повеќе за нив понатаму во франшизата, и дека ќе се запознаеме нешто подобро со фамилииве кои практикуват Dark Arts.

All in all, тоа е.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.931
Arrival добар ама го нема тој wow фактор како за сај фај спектакл. Јас приказната делумно ја знаев од книгата/расказот така што не бев баш изненаден. Од мене 8/10

Не сакам нешто да кажам и да го споредам сеуште за да не биде спојлер ама паралели со некои филмови може да се направат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom