Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.559
Поени од реакции
999
За жал, ништо не разбра. Ама нема врска, секако не пишував за тебе, од порано имав приметено дека не си многу бистар. Цела среќа што има по некое бистро дете на овој потфорум, да не пишувам за џабе. На глупавите секако никој не може да им помогне.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.951
:pos:

^Чарли кога човек ќе почне да дели лекции по граматика и на тој начин бега од дискусијата се гледа дека нема што повеќе да додаде :icon_mrgr:

Инаку мислам дека пак не си во право, бидејќи според правилото за едначење по звучност не би требало правилно да биде подфорум, затоа што Д е звучен глас, додека Ф е безвучен глас. Не сум лингвист за да бидам сигурен, ама колку што јас знам гласовите треба да се изедначат по звучност, така да наместо Д според мене треба таму да стои безвучниот пар кој е гласот Т.

Али секако може да има некое отстапување или некои нови правила кои не сум ги следел, јас колку што знам отстапувања имаше само за зборовите кои завршуваа на ски, ство и ствен и таму немаше едначење по звучност.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
ШПА1 СОСИЕДАД - ЕСПАЊОЛ 1
ХОЛ2 АЈНДХОВЕН - МВВ 1
ГЕР2 ШТУТГАРТ - ХАЈДЕНХАЈМ 1
РУС1 РОСТОВ КРИЛА - СОВ. 1
ФРА1 ПСЖ - СЕНТ ЕТЈЕН 1

ваше мислење? да одам да го ставам за илјадарче?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.922
Поени од реакции
24.561
Ридинг - ГГ
Сосиедад - ГГ
Бенфика - 2иТ2
Клуб Бриж - 2иТ2

11 квота, нека трачаат на 200.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Еспањол х2
Вавринка 2
Рандерс 1
Глупав тип е X2,Сосиедат не е воопшто отепана екипа да неможи да победи..во ваков изедначен меч најдобро е класичната 0-2 гола(посебно за во Шпанија испробан рецепт) или пак ако ги фаворизираш едните(како во случајот Еспањол) тогаш рокнија 2-јка и готово..барем коефициентот вреди пичка му мајчина :D
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Germanci 3 liga:

Osnabruck 1 2.25 koef
Mi izgleda kako da igraat 3 za 3 koj saka neka proba ;D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
:pos:

^Чарли кога човек ќе почне да дели лекции по граматика и на тој начин бега од дискусијата се гледа дека нема што повеќе да додаде :icon_mrgr:

Инаку мислам дека пак не си во право, бидејќи според правилото за едначење по звучност не би требало правилно да биде подфорум, затоа што Д е звучен глас, додека Ф е безвучен глас. Не сум лингвист за да бидам сигурен, ама колку што јас знам гласовите треба да се изедначат по звучност, така да наместо Д според мене треба таму да стои безвучниот пар кој е гласот Т
.

Али секако може да има некое отстапување или некои нови правила кои не сум ги следел, јас колку што знам отстапувања имаше само за зборовите кои завршуваа на ски, ство и ствен и таму немаше едначење по звучност.
Сине една кратка лекција.. Не пишуваш оФца туку оВца, без разлика колку и да се слуша тоа Ф-то..
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Zdravo narode ima pola god kaj so sum nadvor od MK me interesira ima li nekoja promena za online kladenje? slusnav mozelo na mozzart no go zabranile?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.951
Сине една кратка лекција.. Не пишуваш оФца туку оВца, без разлика колку и да се слуша тоа Ф-то..
Магистре не е овде темава, ама овца не е составен од два одделни зборови за да има потреба да се едначи по звучност.

Додека сме на темава, за утре: Игуаин дава гол :D
 
L

Löwe

Гостин
Општо во тенисот шансите се 50-50, или ќе тепа едниот или другиот нема трето (и во одбојката е така 1 мора да тепа).. Додека кошарка, ракомет, фудбал, шансите се 33,333.....% пошто може да заврши или 1 или Х или 2.....
Ја утре со Џокович да играм ќе имам 50 50 шанси за победа. Или ќе тепам или ќе изгубам. Апсолутно си во право :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom