Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Јас би сакала некоја девојка а по можност и некој дечко да ме советува онака искрено и реално.
Значи идев со еден дечко 3 недели и ни беше најубаво на свет, проблемот е што тој студира на страна и дома е само за викенди 4ток 5ок сабота и недела, што не е малку морам да признаам, но прекинавме бидејќи тој така сакаше, ми кажа дека нема доволно време, последна година му е на факс и не сака да ствара обврска која јасно дека не е баш лесна. Поминаа 2 недели, и за тоа време ми се пушташе еден негов пријател, не другар ... како и да е, јас испаднав најголема глупача на светот и се смував со тој тип, нормално извадија муабети дека идеме што нема врска. Но јас се свестив, и од срам не и кажав на мајка ми за тој тип, која воедно знаеше све од почетокот за мојата врска со сега веќе бившиот дечко. Но, откако ги прекинав контактите со грешниот тип, ми се јави бившиот ( за кого се нервирав и плачев уште додека се глеав со другиов, оти свесно згрешив, да знам наивна сум паднав на “зрелите муабети“ ) излегов и се видовме, сета среќа моја што ова срце е многу паметно и се ме разбра и јас искрено се му кажав како се случи, нормално ме зезаше заради типов, а и ме праша како можев тоа да го направам само после 1 недела, со зборовите: “како можеше тоа да го направиш, после толку кратко време, значи ти мене не ме ни сакаше“?. МИ беше тешко, и сеуште ми е. Муабетевме околу тоа, дали можеме да бидеме во врска и тогаш ми кажа што е всушност причината за прекинувањето, дека сака да биде со мене но сака и да ми се посвети на мене за да ме запознае добро и да оствариме доверба, почит и љубов фала богу, бидејќи во спротивно ќе ме повредувало неговото отсуство, бидејќи ќе ја нема онаа доверба која може да ја има ако сме почесто заедно, што го сосема разбирам (но зарем љубовта нема моќ? ), Тој и кога ми раскина ми кажа дека не сака да го изгубиме другарството поради едно прекинување од објективни причини. И го разбрав. Се смувавме таа вечер, не му одолеав, а ни тој на мене, што направи сега да ми биде ште потешко. Сега јас сакам да сум со него, знам дека и тој има чувства за мене но не знам дали да се трудам или да оставам на времето да бидеме другари еден извесен период па што треба да се случи ќе се случи. Ми се иде да му се јавам и да му кажам декка сакам да бидам само со него, па макар и еднаш неделно, месечно ( иако е тешко знам ), но не сакам да форсирам за да не го добијам спротивниот ефект да му станам одбивна. МИслев другарка ми да му прави муабет но се предомислив, најубаво е кога никој не се меша и сами си разрешаваме и одлучуваме. и верувајте додека го пишувам ова веќе сфаќам што би било најпаметно да правам ( а тоа е да оставам на времето). јас сум нестрплива, сакам да се дружам со него, да го гледам и да му бидам прво другарка пред све, а после тоа и све останато ... но сакам и други мислења да слушнам

фала многу однапред ( ова и не е некој страшен проблем, но се работи за некој кој многу ми значи и ме почитува пред се како никој друг )


едит: да додадам дека исто има една важна причина поради која јас се смував со грешниот тип и паднав на неговите зборови: додека идев со дечко ми имавме проблеми со неговата бивша која тој викаше дека не може да ја поднесе, огромни провокации кој и ме бутнаа во кревет болна, но мене ме јадеше црвчето и не му верував 100%, и тоа ме натера да помислам дека можеби ми раскинал туку така оти не ме сакал, бидејќи пред мене исто одел со девојка само 2-3 недели и и раскинал....
 
С

Сатори

Гостин
Блубери, кога се одлучуваш да бидеш во врска со некој постар од тебе, во конкретниот случај со некој што е на факс, времето е ограничено и тоа е тоа, така стојат работите.Значи требало да бидеш свесна уште пред да почнете врска дека неопходно е да имате доверба еден во друг и дека нема да имате којзнае колку време за да бидете заедно.
Е сега, секогаш зависи од тоа на кои жртви сте спремни, знам, зошто зборувам од искуство, јас сум веќе 3 месеци во врска со дечко што е на факс и не секогаш е лесно, ама кога некој го сакаш, му веруваш и го слушаш секој ден додека не е тука а ги користиш до максимум деновите кога е, се исплатува цела седмица чекање.
Според мене, ако веќе еднаш сте биле во врска, потоа пријателство, нема да има, напротив, ти ќе имаш надежи за нешто повеќе, ако он сака слобода, ќе сака само да се матка наваму натаму, а и фактот дека си се смувала со негов пријател само му докажува дека не ти е до нешто сериозно.

Според мене, треба да седнеш и да ги расчистиш убаво работите, подобро е да знаеш на што си и тоа не биде најсјајно на светот, отколку само да чекаш нешто да се случи, а до тоа да не дојде.
Според мене дечково, нема да ти го понуди она што ти треба, а пријателот негов, претпоставувам веќе го имаш баталено, кога немаш емоции за некој не ни размислувај во тој правец.
Сепак, направи си еден добар муабет и ако може нешто од тоа да биде, а ти си спремна на одредени жртви, океј, ако не, батали, не е само он.:smir:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Блубери, кога се одлучуваш да бидеш во врска со некој постар од тебе, во конкретниот случај со некој што е на факс, времето е ограничено и тоа е тоа, така стојат работите.Значи требало да бидеш свесна уште пред да почнете врска дека неопходно е да имате доверба еден во друг и дека нема да имате којзнае колку време за да бидете заедно.
Е сега, секогаш зависи од тоа на кои жртви сте спремни, знам, зошто зборувам од искуство, јас сум веќе 3 месеци во врска со дечко што е на факс и не секогаш е лесно, ама кога некој го сакаш, му веруваш и го слушаш секој ден додека не е тука а ги користиш до максимум деновите кога е, се исплатува цела седмица чекање.
Според мене, ако веќе еднаш сте биле во врска, потоа пријателство, нема да има, напротив, ти ќе имаш надежи за нешто повеќе, ако он сака слобода, ќе сака само да се матка наваму натаму, а и фактот дека си се смувала со негов пријател само му докажува дека не ти е до нешто сериозно.

Според мене, треба да седнеш и да ги расчистиш убаво работите, подобро е да знаеш на што си и тоа не биде најсјајно на светот, отколку само да чекаш нешто да се случи, а до тоа да не дојде.
Според мене дечково, нема да ти го понуди она што ти треба, а пријателот негов, претпоставувам веќе го имаш баталено, кога немаш емоции за некој не ни размислувај во тој правец.
Сепак, направи си еден добар муабет и ако може нешто од тоа да биде, а ти си спремна на одредени жртви, океј, ако не, батали, не е само он.:smir:
Лејди, прво фала супер од женски аспект, но почувствував дека мислиш оти дечково е не сериозен или барем се сомневаш. Но напротив тој е, и ако сака да започне врска сака да биде цврста, а смета дека тоа нема да може бидејќи не е постојано овде. Така постапува поради едно негово лошо искуство со 3-4годишна врска со девојка во која тој страшно беше заљубен а таа го изневеруваше на мртво, и затоа сега сака прво да биде сигурен во мене. Јас да, пак сакам да правам сериозен муабет со него, многу ми одговара, и знам дека ако има љубов врската ќе се одржи, тој е на факс, јас сум матурантка, тој до јуни јули ке заврши а јас од октомври сум на факс исто на страна, да бидам искрена тој во грција јас во бугарија(или грција и јас не знам) што значи следните 4-5 години осудени на врска преку жица иако јас можам да се враќам на 2 недели... имам голема надеж, се зависи од него, јас можам да живеам така, бидејќи имав таква врска, но не знам колку тој е спремен, и затоа многу добро и ти ми кажуваш, муабетот е се што останува... па и да одлучиме да не започнуваме ништо јас ќе бидам среќна да останеме другари, барем ќе знам дека можеби после тие години ќе можам да идам на кафе со него и здравје боже нека е и да остварам желба која ја имам, а тоа е взаемната љубов
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
~BlueBerry~, маче, јас по ред, како што ти го читам постот ќе ти одговарам.

Прво - три дена неделно знаеш колку е? Јас студирам во странство, во моментов не се имаме видено еден месец а уште два нема да се видиме... Тоа не е проблем, едноставно го прифаќаш како такво и ако мислиш дека вреди и ќе се исплати - правиш се што е во твоја моќ за да тоа време што го имате го искористите најдобро можно.

Следно „ти мене не ме ни сакаше“? Колку идевте? Три недели? Јас не мислам дека и имало некакви шанси да го сакаш:) Или тој тебе... Сметам дека само се работи за сериозно огромна привлечност која би било штета да се изгуби зошто е добра основа за нешто повеќе.

И да, мојот совет генерално би бил да направиш нешто... Знаеш дека ќе имаш одговор од негова страна, те свиѓа колку и ти него. Ама да направиш нешто не со јавување, седни го на муабет, кажи му што мислиш, делувај зрело... Објасни му го тоа што го кажа - дека и еден ден месечно да е - ти ќе знаеш да го почитуваш тој ден и ќе ти биде доволен.
Се останато - не зависи од тебе.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
~BlueBerry~,јас не знам за каква тринеделна љубов станува збор тука. Имате време за да се средите и вие и овие проблеми.

Сепак мислам дека ова го правиш само поради вина на совест и ништо повеќе:)
 
V

Viktoranius

Гостин
Абе деца, заебете факултети и сакајте се. Едноставно е.

Овие факултети веќе срања станаа, за која врска да чујам дека се распаднала, причината е факултетот.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
~BlueBerry~, маче, јас по ред, како што ти го читам постот ќе ти одговарам.

Прво - три дена неделно знаеш колку е? Јас студирам во странство, во моментов не се имаме видено еден месец а уште два нема да се видиме... Тоа не е проблем, едноставно го прифаќаш како такво и ако мислиш дека вреди и ќе се исплати - правиш се што е во твоја моќ за да тоа време што го имате го искористите најдобро можно.

Следно „ти мене не ме ни сакаше“? Колку идевте? Три недели? Јас не мислам дека и имало некакви шанси да го сакаш:) Или тој тебе... Сметам дека само се работи за сериозно огромна привлечност која би било штета да се изгуби зошто е добра основа за нешто повеќе.

И да, мојот совет генерално би бил да направиш нешто... Знаеш дека ќе имаш одговор од негова страна, те свиѓа колку и ти него. Ама да направиш нешто не со јавување, седни го на муабет, кажи му што мислиш, делувај зрело... Објасни му го тоа што го кажа - дека и еден ден месечно да е - ти ќе знаеш да го почитуваш тој ден и ќе ти биде доволен.
Се останато - не зависи од тебе.
~BlueBerry~,јас не знам за каква тринеделна љубов станува збор тука. Имате време за да се средите и вие и овие проблеми.

Сепак мислам дека ова го правиш само поради вина на совест и ништо повеќе:)
Абе деца, заебете факултети и сакајте се. Едноставно е.

Овие факултети веќе срања станаа, за која врска да чујам дека се распаднала, причината е факултетот
.

Toa и ќе го направам, фала ти многу, некако точно ми ја разбра ситуацијата

Можеби се шегуваш, но не го правам ова поради грижа на совест, напротив имам чувства спрема него и сакам да му докажам дека можам да жртвувам се затоа што ми значи, повеќе од било кој


Колку само сакам да е се така лесно...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
7.926
ова е веќе премногу оптимистичко гледање на љубовта/животот...
ај ќе најш некоја која ќе ти се вклопи во карактерот, и ќе ти е убава и се останато, ама пак дека и таа ќе го мисли истото за тебе, и дека ќе ти прифати да одите на кафе, и ако одите дали ќе се случи нешто...
не е баш се така едноставно... впрочем да беше немаше да е интересно :helou:
е јебига, стварно е оптимистички, ама така треба да гледа кон работите. Ке мине некое време додека да се вклопат, ама тоа е.... Глава горе, има многу други работи кои можат да ти го напраат кефот, не само девојка...
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
е јебига, стварно е оптимистички, ама така треба да гледа кон работите. Ке мине некое време додека да се вклопат, ама тоа е.... Глава горе, има многу други работи кои можат да ти го напраат кефот, не само девојка...
da tocno ima, samo tesko e koga ke vidis site okolu tebe si imat partner a ti sam ...:(
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
7.926
da tocno ima, samo tesko e koga ke vidis site okolu tebe si imat partner a ti sam ...:(
да, што реков многу други работи можат да те направат срекен, тие други работи луѓето околу тебе не ги имаат... така да они црпат срека од врската у која влегуваат...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
da tocno ima, samo tesko e koga ke vidis site okolu tebe si imat partner a ti sam ...:(
Со ваков хиперлузерски став уште долго ќе ги гледаш другите со партнери и ти ќе скапуваш сам (да знам, претерав со глаголот). Ако ти е единствената причина поради која сакаш девојка оваа - да не си сам додека другарчињата имаат што да прават во петок вечер - нема во скоро време да фатиш чупе, а не ни има потреба од тоа..
Пред се мораш сам да си се почитуваш и да си се гледаш како забавен и интересен. Искрено - ваков мизерен како што си се преставуваш на форумов - да би бил жена би се мувал со себе?:)))
Во моментот кога ќе се опуштиш, ќе излезеш и самоуверено ќе и пројдеш на некоја девојка - „среќата“ (ставам под наводници зашто нема врска со среќа) ќе ти се смени.
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Со ваков хиперлузерски став уште долго ќе ги гледаш другите со партнери и ти ќе скапуваш сам (да знам, претерав со глаголот). Ако ти е единствената причина поради која сакаш девојка оваа - да не си сам додека другарчињата имаат што да прават во петок вечер - нема во скоро време да фатиш чупе, а не ни има потреба од тоа..
Пред се мораш сам да си се почитуваш и да си се гледаш како забавен и интересен. Искрено - ваков мизерен како што си се преставуваш на форумов - да би бил жена би се мувал со себе?:)))
Во моментот кога ќе се опуштиш, ќе излезеш и самоуверено ќе и пројдеш на некоја девојка - „среќата“ (ставам под наводници зашто нема врска со среќа) ќе ти се смени.
ok vo pravo si. celiot sum depresija sea ... ama mi se smaci veke da od probvanje i od otkacuvanje, izgleda stalno sum probval na pogresno mesto
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Se raboti za slednovo. Imam 20 godini a nikogas ne sum imal zenska, nitu pak sum imal bilo kakov vid na vrska :(. Mislam najverojatno imam nekoja psihicka bariera ili ne znam sto. Sto se odnesuva na druzenje imam mnogu drugari i drugarki sto ne znaci deka sum nekoj katastrofalen tip na coek sto ne saka da se druzi so luge. Ednostavno ne znam kako da postapuvam so zeni. Ako mozite na bilo koj nacin da mi pomognite so sovet ke vi bidam mnogu blagodaren
Fala odnapred
Некоја од другарките фати ја за цицка.

Или ќе ти бапне шлаканица и нема веќе да ти прозбори, или самата ќе почне да работи за да те одведе во кревет.

Па сега ти бирај дали сакаш да имаш другарка и недостаток на секс, ама сигурно да ја задржиш другарката или партнерка во кревет (што може да ти стане девојка) и секс, ама со ризик да ја изгубиш другарката.

Без ризик нема добивка. Просто е.

ok vo pravo si. celiot sum depresija sea ... ama mi se smaci veke da od probvanje i od otkacuvanje, izgleda stalno sum probval na pogresno mesto
Не е до *кого* и *каде*, туку *како*. Почни без зборови и само со дела... Ќе видиш дека работите ќе се променат.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
ok vo pravo si. celiot sum depresija sea ... ama mi se smaci veke da od probvanje i od otkacuvanje, izgleda stalno sum probval na pogresno mesto
Или на погрешно место(личност), или на погрешно место (локација), или во погрешно време или на погрешен начин.. Или сето ова заедно...

Иако би рекла дека најголемиот проблем ти е пристапот...
Можеби не бараше женцко мислење, ама сепак јас ќе ти кажам како гледам јас на ова.
Обично кога ми приоѓа некој, доволно ми е некоја минута за да заклучам дали сакам со него нешто или не. Не дека тоа не може да се смени понатаму, ама зборувам за некој кој не го познавам и ми приоѓа во дискотека/кафич... Што знали најбитно е како ќе биде првиот впечаток. Кај секоја различно пали, ама можам да кажам кај мене што НЕ пали, ваљда ќе ти е од помош: премногу пијан, премногу трезен (во смисла сите се расположени а он доаѓа со фаца и однесување како на состанок во банка, нема врска со алкохолот генерално), фејк (такво нападно извештачено понашање, обично во јас сум јебо стил, малку глумење не се приметува ама има машки кои не знаат да дозираат како што треба), несамоуверено (доаѓа и се здрвува:)). Особено она „без фејкање“ се однесува на фрази за влегување во игра. Никако такви ствари!!! „Здраво“ е прекрасен збор, можеш со него да почнеш муабет. Исто, многу битно - неколку минути!!! Не забегувај со муабети, пушти и се по неколку минути....

Уф, неам други идеи.

Ај ваљда ќе ти се најдат бладањава мои :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom