Нирвана или ГНР

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Немале публика:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:....ајде малце статистика квиз Кој има повеќе продавани албуми? Нирвана и тоа мнооогууууу повеќе-немале публика мало морген па прво информирај се малце не само како ќе ти текне да пишуваш сТрамота е ова за темата.

Ти кажувам тебе затоа што очигледно не ја познаваш рок историјата и културуата. Тие приказни за мали деца се реалност, земи читни некоја книга во врска со ова аман боже-ама ај досадно е па ќе ти објасунувам иако не ми е мерак со неинфомирани да дебатирам.

Ако барем знам да свирам некој инструметн а? Гитара, бас, бубњеви а активно учам клавир...мислам дека е повеќе од доволно уствари дефинитивно е повеќе од доволно за комфорн да кажам дека оваа проблематика ја познавам солидно а дефинитивно подобро од тебе. Значи според моети високо стручномислење кажувам дека грешиш во врска со песните на Нирвана...бај д веј само почетници читаат таблатури затоа знам дека не си некој ептен заапан музичар. Изи како автор е дефинитивно подобар од крис ама како басист не може да се доближи(погледни си ги драгоцените таблатури). Апетитот за деструкција не е еден од најдобрите албуми во последните 25 години-можеби еден од подобрите во пеиодот на 85-90 ама после нирвана се тоа паѓа во вода.

А за големината на курт ти кажуват безброј напишаните книги, обработени песни, постери, маици, едноставно курт е рок икона и ретардирано е да споредуваш слеш со еден револуционер.

Sweet child е на 80-те а Smells like teen spirit е ппрогласен за најдобар риф на сите времиња така да слеш и ганзи пак го јадат стапот :baeh: извини пак ќе ти кажам информирај се убаво(под информирање не подразбирам гледање на емисии на VH1)

Отидов да спијам што и да пишеш тек утре ќе читнам.

Spored ova so go napisa ti ne da ne ja poznavas rok kulturata tuku nemas pojma za nesto poveke od nirvana. Knigite so gi pisuval bolniot um na kobain i nekoi ludi sledbenici ne me zanimaat i ne se verodostojno inf. za rock kuturata tuku se inf. za zivotot na eden bolen tip.

Toa so si svirac e super i go pocituvam tvoeto "visokostrucno" mislenje ama deka si tolku dobar kolku so vikas ne mi se veruva!!! Tuka si u pravo ne se smetam za zaapan muzicar tuku za dobro informiran i naslusan(tablaturite gi pravam jas sam za informacija) a ako sakas moze da ti pratam sporedba na dve pesni pa sam da se uveris. Izzi e ritam gitara a ne basist ako si cital nesto nadvor od nirvana ke si znael a, eve ti i edna sveza informacija basistot na gnr se vika Duff McKegan ako ne si znael!!!!

Za appetitit na gnr kazuva tirazot na prodadeni albumi(sigurno e kolku site zaedno od nirvana).Smels like teen spirit proglasen za najdobar riff na site vreminja!!!!!! POGOLEMA GLUPOST AMIN!!!

Jas pak ke ti kazam toa so go smetas za rock ikona e ok da deckoto mozebi e!! Ama od rock ikona do rock muzicar ima manje vise golema razlika nie ja sporeduvame muzikata a ne kolicinata na alhohol i droga konzumirani vo toa vreme.

A glasasnjeto na VH1 za najdobar riff(Sweet child o mine) e sprovedeno od najgolemite gitaristi taka da nikakva kniiga ne moze da go ospori toa.

Isto taka retardirano e kurt da go narekuvas revolucioner nema ni r od toj zbor
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
ГНР се толку големи лигуши што дури и миле китич е бољи од нив !

НИРВАНА РУЛЗ !
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Spored ova so go napisa ti ne da ne ja poznavas rok kulturata tuku nemas pojma za nesto poveke od nirvana. Knigite so gi pisuval bolniot um na kobain i nekoi ludi sledbenici ne me zanimaat i ne se verodostojno inf. za rock kuturata tuku se inf. za zivotot na eden bolen tip.

Toa so si svirac e super i go pocituvam tvoeto "visokostrucno" mislenje ama deka si tolku dobar kolku so vikas ne mi se veruva!!! Tuka si u pravo ne se smetam za zaapan muzicar tuku za dobro informiran i naslusan(tablaturite gi pravam jas sam za informacija) a ako sakas moze da ti pratam sporedba na dve pesni pa sam da se uveris. Izzi e ritam gitara a ne basist ako si cital nesto nadvor od nirvana ke si znael a, eve ti i edna sveza informacija basistot na gnr se vika Duff McKegan ako ne si znael!!!!

Za appetitit na gnr kazuva tirazot na prodadeni albumi(sigurno e kolku site zaedno od nirvana).Smels like teen spirit proglasen za najdobar riff na site vreminja!!!!!! POGOLEMA GLUPOST AMIN!!!

Jas pak ke ti kazam toa so go smetas za rock ikona e ok da deckoto mozebi e!! Ama od rock ikona do rock muzicar ima manje vise golema razlika nie ja sporeduvame muzikata a ne kolicinata na alhohol i droga konzumirani vo toa vreme.

A glasasnjeto na VH1 za najdobar riff(Sweet child o mine) e sprovedeno od najgolemite gitaristi taka da nikakva kniiga ne moze da go ospori toa.

Isto taka retardirano e kurt da go narekuvas revolucioner nema ni r od toj zbor
Дечко за тебе нема спас. Прочитај го повторно мојот последен пост (не ми се верува дека го изигнорира) и не пишувај повеќе на темава.

Со какво право јадеш гомна за еден бенд кога воопшто не го ни слушаш.
Јас бар имам доблест да ги слушам и двата бенда активно, и да кажам за нив нешто далеку пооправдано од тебе.

Знаеш ли ти кој е првиот албум што го симнал Мајкл Џексон од топ листите по подолго време?

Да кажеш дека Курт не донел ништо ново во музиката е толку цинички што веќе не ми се ни дебатира. Бар кога дебатираш преслушај ги ситестрани, и твојата страна, и страната на непријателот.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Дечко за тебе нема спас. Прочитај го повторно мојот последен пост (не ми се верува дека го изигнорира) и не пишувај повеќе на темава.

Со какво право јадеш гомна за еден бенд кога воопшто не го ни слушаш.
Јас бар имам доблест да ги слушам и двата бенда активно, и да кажам за нив нешто далеку пооправдано од тебе.

Знаеш ли ти кој е првиот албум што го симнал Мајкл Џексон од топ листите по подолго време?

Да кажеш дека Курт не донел ништо ново во музиката е толку цинички што веќе не ми се ни дебатира. Бар кога дебатираш преслушај ги ситестрани, и твојата страна, и страната на непријателот.
Kako prvo ne kazav deka kurt ne vnesol nesto novo vo muzikata naprotiv!!! Kazav deka ne e bog i deka ima podobri od nego!!Tipot napisa deka posle negovoto izleguvanje na scena predhodnata muzika padnala vo voda(golema glupost)!!!! Vo toj smisol bese kritikata upatena
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Na slash idolot mu e Jeff Back-tipicen bluzer,
Грешка си. На Слеш идол му е Ерик Клептон. Ова ти го кажувам со сигурност, бидејќи ова го имам прочитано во интервју со Слеш. Иначе Клептон ми е омилен гитарист.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Isto taka retardirano e kurt da go narekuvas revolucioner nema ni r od toj zbor
Kako prvo ne kazav deka kurt ne vnesol nesto novo vo muzikata naprotiv!!! Kazav deka ne e bog i deka ima podobri od nego!!Tipot napisa deka posle negovoto izleguvanje na scena predhodnata muzika padnala vo voda(golema glupost)!!!! Vo toj smisol bese kritikata upatena
Се извињавам, ама да те потсетам што си пишал. Внесување на ново во музиката само по себе извлекува револуција, и погледни ја сцената во 90тите по појавувањето на Нирвана. Погледни ја сцената во 80тите по појавувањето на Сабат и Прист кои што внесоа нешто ново и предизвикаа револуција.

Зар не падна во вода музиката од типот на Појзон, ГНР, Warrant, итн итн после неговото појавување? Ај кажи еден бенд што опстои по таканеречената гранџ револуција?

А тоа дали имало бољи од него воопшто не е релевантно, зашто ако гледаме така има и многу бољи од Слеш. Значи не се фаќај за глупости, и поштувај ја иновативноста и креативноста кај луѓето што користат 2 акорди, зашто ако сметаш дека внел нешто ново (реши се дали внел или не внел) треба да го почитуваш и неговиот стил, бидејќи тој не се состои во типично рокерско свирење. Затоа не барај нешто што нема во музика што е позната по сосема нешто друго.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Spored ova so go napisa ti ne da ne ja poznavas rok kulturata tuku nemas pojma za nesto poveke od nirvana. Knigite so gi pisuval bolniot um na kobain i nekoi ludi sledbenici ne me zanimaat i ne se verodostojno inf. za rock kuturata tuku se inf. za zivotot na eden bolen tip.

Toa so si svirac e super i go pocituvam tvoeto "visokostrucno" mislenje ama deka si tolku dobar kolku so vikas ne mi se veruva!!! Tuka si u pravo ne se smetam za zaapan muzicar tuku za dobro informiran i naslusan(tablaturite gi pravam jas sam za informacija) a ako sakas moze da ti pratam sporedba na dve pesni pa sam da se uveris. Izzi e ritam gitara a ne basist ako si cital nesto nadvor od nirvana ke si znael a, eve ti i edna sveza informacija basistot na gnr se vika Duff McKegan ako ne si znael!!!!

Za appetitit na gnr kazuva tirazot na prodadeni albumi(sigurno e kolku site zaedno od nirvana).Smels like teen spirit proglasen za najdobar riff na site vreminja!!!!!! POGOLEMA GLUPOST AMIN!!!

Jas pak ke ti kazam toa so go smetas za rock ikona e ok da deckoto mozebi e!! Ama od rock ikona do rock muzicar ima manje vise golema razlika nie ja sporeduvame muzikata a ne kolicinata na alhohol i droga konzumirani vo toa vreme.

A glasasnjeto na VH1 za najdobar riff(Sweet child o mine) e sprovedeno od najgolemite gitaristi taka da nikakva kniiga ne moze da go ospori toa.

Isto taka retardirano e kurt da go narekuvas revolucioner nema ni r od toj zbor
Пееру, пееру колку си ти грешка самоооо..... абер немаш....

Плав болд: Веруј ми Ивица знае многу... барем како што гледам повеќе од тебе...

Црвен болд: Голема работа ако знаеш таблатури да праиш... ништо посебно...

Кафеав болд: Apetite of Destruction не продал ни пола од што продал деби-албумот на Нирвана... ама ни пола... За најдобар риф не коментирам пошто има уште 200 рифа кои се бољи и од Smells like и oд Sweet child o'mine...

Портокалов болд: Ганзи колку алкохол и дрога имаат ишишано, Курт нема толку шприцови видено... Не можеш да бидеш рок икона ако не си добар музичар. Сам себе го убијал ти е реченицата. :)

Црн болд: Тие гласања се булшит на квадрат. Курт не е револуционер, чоекот има некои свои работи внесено во музиката, ама револуционер не е...легенда да, ѕвер да, револуционер нема право да се нарече...
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Do koga be..... Znachi pak se pravi muabet za dva razlichni pravci vo muzikata!!! I kakko za belja se pogodilo fanatici za dvata benda oci da si vadat megu sebe! Nikoj nikogo nema da ubedi, moze ke mu go smenite mislenjeto na dete od 13 godini ama vaka, megusebno prepukuvanje megu "starite volci" :)))......hmmm
I sea ja pak li treba da kazam deka GnR se bolji od nirvana i od utre pak da si kopam oci so burn i gizo...... nema da kazam, barem ne u toj smisol:)
Nirvana se najdobra grandz grupa, DA, tochno! Revolucioneri(do nekade)!
GnR njadobra hard rock grupa, jes afkors! Ostavaat ogromen beleg, osobeno na nashite generacii! melodichni i energichni!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Јас го пробав да го променам муабетот во муабет за две групи од исто време. Неможеш да кажеш бољи се, можеш да кажеш поише ти се свиѓаат, и можеш да кажеш кој што принел во музиката и што се десило во нивно време и времето после тоа. И после ако од овој муабет искочиш со нешто повеќе осознаено (тоа ке се деси ако во текот на целиот муабет вкусот не ти е основен двигател на твоето дебатирање) тогаш можеш да бидеш задоволен од тоа дебатирање.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Еден ден не бев на нет а тука се развила убава дебата.:helou:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Грешка си. На Слеш идол му е Ерик Клептон. Ова ти го кажувам со сигурност, бидејќи ова го имам прочитано во интервју со Слеш. Иначе Клептон ми е омилен гитарист.

a pocetocite na clapton ne licat na jeff beck, ili pak obratno???a zasto.....???

inace spomnav li deka dvata benda se za mene teski pederi....???


Кафеав болд: Apetite of Destruction не продал ни пола од што продал деби-албумот на Нирвана... ама ни пола... За најдобар риф не коментирам пошто има уште 200 рифа кои се бољи и од Smells like и oд Sweet child o'mine...
pred ili posle smrta?ili zaedno broeno??
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Можеш да ги мразиш буквално колку што ти душа сака, за жал фактите се факти и ти не можеш да ги побиеш. А тоа што не ти се допаѓаат е сосема нормално, најважниот момент е што размислуѕваш и те нервираат со самиот факт што воопшто посветуваш внимание значи дека значат многу повеќе од една плејада други шет бендови што постариве ги форсираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom