Нирвана или ГНР

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Колку ограничен треба за да бидеш да бараш само солажи во секоја песна?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Сите бараат на почетокот.

После бараат риф.

Па бараат текст.

На крај, фала богу, уживаат во музиката (ако уште ја слушаат).

Сите се така, ретко кој стаса до последната фаза. :wink:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Колку ограничен треба за да бидеш да бараш само солажи во секоја песна?
Ako nema nekakva improvizacija ili solaza pesnite zvucat mnogu ne kreativni (ograniceni) barem za vakov tip na muzika kade sto vladee gitarata zemi i postari grupi od nirvana i gnr i ke vidis deka pesnite ne se samo spojuvanje tri akordi 2 strofi i refren:toe: :toe: :toe:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Затоа има разни видови на музика, каде што секоја музика се карактеризира со свој стил, ако тоа не си го знаел почни активно да слушаш повеќе видови на музика. Никаде нема правило како треба да изгледа песна, и токму ради тоа музиката еволуирала во многу стилови.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Тие 3 акорди, 2 строфи и рефрен можат да бидат бољи од песна со 10 минутна солажа од која паѓаш од стол.

Тоа ти е ФАКТ.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Тие 3 акорди, 2 строфи и рефрен можат да бидат бољи од песна со 10 минутна солажа од која паѓаш од стол.

Тоа ти е ФАКТ.
Ako tebe ti se sviga pesna so trae od 2:30 do 3 min togas ok!!:toe: :toe: :toe: mene licno ne!!!! zborime za muzika ne za poetsko citanje ili recital fakt e deka Kurt e nadaren poet no ne i golem muzicar
ovie od gnr se instrumentalisti od PRVA KLASA!!!! Zemi go vo predvid i toa deka Axl osven so pee i pisuva pesni sviri pijano mnogu dobro!!! Duff(basistot) lupa bubnjevi sviri bas i gitara izvini ali nirvana e one man band TOA E FAKT!!!!!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
И уште да спомнеме дека сите песни на ГНР ги има напраено Изи, а Слеш само се курца со солажи, коа веќе збориме за one man band. Ама невермајнд, поентата е дека не само што не си запознаен со Нирвана туку не си ни со ГНР.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Затоа има разни видови на музика, каде што секоја музика се карактеризира со свој стил, ако тоа не си го знаел почни активно да слушаш повеќе видови на музика. Никаде нема правило како треба да изгледа песна, и токму ради тоа музиката еволуирала во многу стилови.
Kazi mi eden vid na muzika konkretno pesna koja e muzicki strasno dobra ne sodrzi nekoja improvizacija-BILO KAKVA!!!!! svirenje, rapuvanje.......

Inaku vo muzickite zanrovi sum mnogu dobro upaten posebno vo BLUES i ROCK i HARD ROCK a pred nekoe vreme pocnav da slusam elektronska muzika i sum vooduseven so se praat deckite so mixsetata......
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Чоек, прашањево ти е турлитава, запази на синтакса, пошто ништо не те сфатив.

Значи од тоа што сфатив според тебе сите страшно добри песни содржат "импровизации". Знаеш ли ти воопшто која музика содржи права импровизација, коа веќе збориме за импровизација. Значи ја колку што те сфатив ти воопшто не го ни употребуваш терминот импровизација таму каде што треба.

Солажа на студиска песна не импровизација туку дел од песна кој што е забележан со ноти, за да знае чоекот што отсвирил за пак да го свири.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Izzi Stradlin(najgolem horsajlija u grupata) mozokot na guns n roses pesnite zaedno gi pisuva so Axl i Duff najzasluzen za Appetite for destruction Stiven Adler(prviot tapanar)
drugar od sredno na Soul Hudson(SLASH) neverovatno orginalni ritmovi so bezbroj efekti SLASH angliski gospodin so sesir koj ja cedi gitarata ko limon deckoto ima boja na distorzija i stimka koj e uniktna i se odeluva od site!!!!!:toe: :toe: :toe: :toe:

Deckite gi slusam od 5 odd taka da neznam dali ne sum upaten!!!!!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Нирвана, прв бенд што го засакав: Курт и Крис се знаат од деца, цело време дрнкаат у гаража уз трава, и касети од Блек Сабат, Селтик Фрост, и некои панк бендови. Прво свират со Чед првиот тапанар, а потоа го среќаваат Дејв Грол кој што е еден од најмултиталентираните музичари на денешнава сцена. Курт скоро 90 посто од песните со Крис ги имаат напраено уште кон крајот на 80тите како копиљаци. И спојувањето со Дејв и неговото ненормална синхронизираност со останатите два члена, доведува до еден од најбрзо растечките бендови во историјата на музиката.

И затоа немој да ми кажуваш дека Нирвана е One man band.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Чоек, прашањево ти е турлитава, запази на синтакса, пошто ништо не те сфатив.

Значи од тоа што сфатив според тебе сите страшно добри песни содржат "импровизации". Знаеш ли ти воопшто која музика содржи права импровизација, коа веќе збориме за импровизација. Значи ја колку што те сфатив ти воопшто не го ни употребуваш терминот импровизација таму каде што треба.

Солажа на студиска песна не импровизација туку дел од песна кој што е забележан со ноти, за да знае чоекот што отсвирил за пак да го свири.
Mozebi pogresno se izraziv!!!!! Tuka si u pravo!!! ma da ne znam dali slash na sekoj koncert na sekoja pesna go sviri studiskoto solo??
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Го свири тоа што го запамтил, исто како и Курт, кој што верувал или не има солажи, кои што попознати како анти-солажи поради карактерот на тој вид на соложа, упатена како контра на рок стереотипите.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Onda dosega ja i ti sporeduvavme babi i zabi ali nema veze!!
Licno poveke mi se sviga gnr zaso sum po HARD ROCK a nirvana e sosema neso drugo clenovite na dvete grupi imale razlicno muzicko vlijanie taka da do utre moze da debatirame i da ne se razbereme!!!!

Na slash idolot mu e Jeff Back-tipicen bluzer, na Axl Deep purple i AC/DC
a kako so kaza ti Nirvana svirele pod vlijanie na Black Sabath so se edni od pionirite na hevi metalot i nekoi drugi pank bendovi so vo toa vreme bile retkost:toe: :toe: :toe:

:salut: :salut: :salut: :salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom