Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Чисто информативно - прв пат от 2001 сте новина #1 во вечерните новинарски емисии на б'лгарските телевизии.

Меѓутоа не разбирам како е можно нормален човек да го брани потегот на ваш Хорхе. Директен отказ од право и поставување на одредени луѓе над се што е закон. Ни нашиве политичари не се толку дрзки.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Чисто информативно - прв пат от 2001 сте новина #1 во вечерните новинарски емисии на б'лгарските телевизии.

Меѓутоа не разбирам како е можно нормален човек да го брани потегот на ваш Хорхе. Директен отказ од право и поставување на одредени луѓе над се што е закон. Ни нашиве политичари не се толку дрзки.
Изнуден потег за да се спречи граѓанската војна која ќе уследеше по ова.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Изнуден потег за да се спречи граѓанската војна која ќе уследеше по ова.
Види види... со детали со све... Одлично истражувачко новинарство од инфомакс! :cuc: :oeoeoe:

Ако воопшто некој се сомневаше во тоа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
http://fakti.org/globotpor/novi-nemiri-pokazali-da-amerikanci-u-makedoniji-diriguju-sa-najmanje-85-nevladinih

И интересен коментар:
небитан (није потврђен) 00:39 16.04.2016.
Македонци су били најкооперативнији могући вазали америчким свињама, пустили су их да убијају Србе са македонске територије 1999, пустили су шиптаре да дивљају 2001, пустили су Грке да их малтретирају због имена, хапсили су српске свештенике, итд, итд, и на крају опет им америчке свиње уваљују обојену револуцију преко плаћеника заева и шиптара. Наравоученије: џабе вам је што сте били толики антисрби по наруџбини, разориће вас ваши савезници а не ваша браћа Срби.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601

Овој ми е поинтересен:

luka budimir (није потврђен)16:40 15.04.2016. напиша:
braco makedonci i ostali ,ne dozvolite,da se komsije poubijaju ,da bi im se u spaljenu kucu uselila izbeglica iz avganistana iraka sirije libije itd.
Таман да им направиме место на Аванистанците, Сиријците и другите.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Така е! Сето ова ни се случува затоа што не сакавме да бидеме Јужносрбијанци. Нити пак Бугари. И затоа што крадеме грчка историја. И затоа што ја окупиравме Шќип’ријa Етникe. Сега се` ни се враќа на глава. :(
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
дека сдс е Исис
Па паралелите се тие. Со кого друг да ги спореди човек?

Најубаво се пљачка на патриотизам.
Демолирањето на државни објекти е поплеменито дело?

(Во превод, ВМРО ќе ги лажира изборите како и досега.)
Со Америка и Европа кои не не тргаат од вид и ни дишат во врат, и со напикани опозиционри во ДИК (како и секоја година, али специјално оваа со цела гарда - special pun is special) ти сериозно сметаш дека има начини Груевски да спроведе лажни избори? Тоа значи џабе американски и европски експерти, кога благе везе немаат од "кредибилни" и некредибилни избори која е разликата. Испаѓа тешки нубчиња во измами и изборни малверзации се Америте и Европјаните во споредба со Грујо, може треба да отворат тоа тетратката и да фаќаат белешки. Доаѓаат бурни времиња, ќе им требаат.

Види види... со детали со све... Одлично истражувачко новинарство од инфомакс! :cuc: :oeoeoe:

Ако воопшто некој се сомневаше во тоа.
Колку што беше одлично она што ти го попрати по форумиве со убиениот старец дека ради Катица што ја фалел бил заклан :D

Because Telma said so.

Мајка ти,сестра ти или жена ти да ја удри некоја ваква битанга да видам како ќе реагираш... Очигледно вие не сте народ, стока... Народ е ова што не изреагира бурно...
Прво, ако воопшто излезат, ќе биде на мирни протести. Друго, ако не се такви протестите, ќе седат дома, фино лепо.

Прво, шлајфувавте муабет за мобилизирање вмровски полтрончиња од по 500 денари по човек, еве имам инфо дека другиве по 1300 добиваат (Soros deGenerous), иако не знам зошто не заокружил по 1500 :D, али ај, може имал вишак ситнурај. Посебно овие што физички рушат објекти или ги демолираат (макар по она нивното, смениле боја во нешто што е во мода - не знаев и дека јајцата се боја!), сите тие се меѓу платените.

Како таква ситуација - Воопшто немам грам емпатија кон типката што изеде добар шамар (и таа, и оваа што ја шернаа на слика што коментирала, и онаа што се дракаше за реприза на Кумановско сценарио во ново руво). Ај што е глупа што земала само 1300 во џеп, океј, ја платил некој да иде да изиграва вандал и хулиган, па еве нека си ги одработи парите, ама да ги сноси и ризиците/последиците. Кога ти се појавуваш како подржувач на насилна маса која демолира се пред себе, и им се придружуваш кон вандализмот, што очекуваш да се случи доколку те најде група од спротивен табор? Прво глупа е што воопшто земала да го направи тоа in the first place, второ, уште поглупо е што не го направила тоа во поголема толпа подршка, да може да се заштити.

А ако не зела пари и ова го прави од чист нарав, преглупа е да не изеде ќотек. За памет за друг пат.

треба да се засрамиш стари, колку години имаш?

штета што народов што протестира е мирен со цвеќе менталитет, досеа требаше друг правец да заземат протестиве...
Да не живееш во некоја друга димензија? Ако ова е за тебе мирност, ти треба да се засрамиш, не он.

Не вреѓам народ туку вреѓам стока без памет,
Отприлика тоа ја опишува масата Толкиенови орки што го демолираат Скопјево последниве 2-3 дена. Но среќен сум што вреѓањето и пцовките ти се насочени кон правата група луѓе (y)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Овие од Телма скроз забегале...

http://telma.com.mk/vesti/masoven-protest-vo-skopje-incident-pred-triumfalnata-porta

"Во моментот кога се фрлаше со боја и јајца по Триумфална, човек за кој демонстрантите го оценија како провокатор, удри девојка која сакаше да направи графит."

Ко сосема нормална работа е да правиш графити на јавни објекти... :tapp: Бог да чува, што сè нема човек да види...
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Овие од Телма скроз забегале...

http://telma.com.mk/vesti/masoven-protest-vo-skopje-incident-pred-triumfalnata-porta

"Во моментот кога се фрлаше со боја и јајца по Триумфална, човек за кој демонстрантите го оценија како провокатор, удри девојка која сакаше да направи графит."

Ко сосема нормална работа е да правиш графити на јавни објекти... :tapp: Бог да чува, што сè нема човек да види...

Сосема нормалните работи ги имаш на сител , шо се замараш со телма :pos::pos::pos::pos:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Имаше еден дел во филмот Lunacy на царот Jan, некој метод за лечење во психијатриска болница. Закон филм, че го предлагам во филм клубон на форумов.

 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Токму така тоа не е народ тоа е стока ги мкнат со автобуси за еден сендвич и не знаат кај тераат. Тоа па говедото неписмено што не ја знае азбуката ќе удира женско... Само не знам што Геј ќе беше ти што поддржува ваква ''демо-христијанска'' партија. Али изгледа не си геј туку си обична педерчина.
Не подржувам никој ако целта му е насилство for the sake of насилство или ако истото го нарачал некој од страна. Дали биле тие ВМРОвски "демо-христијани" или СДС-овски хулиганишта не правам разлика, ако се однесуваат исто. Во моментов, освен инцидентов со девојкава, нема друга сламка за фаќање, затоа што контра-протестите сега за сега се мирни од другава страна. Тие што прават проблеми се само од едната страна.

И нема потреба од wannabe-вреѓање - што се однесува до мене умерен либерал сум. Тоа што јадам гомна за СДС не значи дека немам критики за Владата. Во моментов тие критики е безпотребно да ги дрндам затоа што стабилноста ни се нарушува, и ако ситуацијава ескалира, нема да има држава каде тие критики имаат потенцијал некој да ги земе за конструктивни и да се корегира во дејствувањето како влада. А овие другиве ми се на пик затоа што не ги сакам како влада. Трета алтернатива немаме за жал, и да, колку и да ти е чудно, подобро ќе спијам навечер ако ВМРО останат на власт него ли другиве да преземат кормило.

За типката, како геј либерал идам по линијата еднаквост меѓу половите. Не оној селективен феминизам што го пропрагира ултра-западот, и кој го користат како карта во дадени ситуации а го негираат во други. Ако била доволно глупа да се најде сама да вандализира некој државен објект од кои и да се побуди, тогаш за памет го заслужила тој шамар. Ем за актот, ем за глупоста што не е меѓу други луѓе кога решила веќе да го прави тоа. Следниот пат, за кога некој ќе и врзе шамар за нешто што сторила, да може да врати на пример со клоца в стомак или грклан. Ќе научи и машко да не пушта одма рака по автоматизам само затоа што женско стои пред него. Но за да биде фер ситуацијава и жениве треба да научат како да се тепаат, ако веќе се фатиле да го играат ова оро на опозицијата. Инаку еднаквост мало сутра, ќе се јаде само шамари.

Забораваш и дека објектот во прашање е и симбол за многу спортисти или спорт-ентузијасти/фанови, чија вредност и симболика го окрштева еден настан пред неколку години. Може типот бил спорт-фанатик :D

Колку и да се грди спомениците или градбите занекого, вака изгледаат погрдо. Језда сум рејнбоу мен ама не ми прија шаренилово. Нити јајца во боја. Иако се ближи Велигден. Јавни објекти не се вапсаат.

Gay вмровец, уште гоа го немам видено.
Шкорп, тебе те сметав за по-реален лик на форумов, ама и тебе изгледа те фатиле. :(
Зајко штаб има компромитирачка снимка од мене! Нормално дека ќе застанам рамо до рамо со ВМРО, не реагирам најдобро на закани.

Инаку не, се вика здрав разум и желба за стабилна држава. Какви-такви, ВМРО држат некое ниво на стабилност. Другиве ако не дојдат на власт спремни се државата со се нив во оган да ја запалат, и јасно е ставено до знаење дека граници немаат. Тоа што ова го прават кога ечи економска и мигранстка криза доволно говори. И сакам странскиве мумии и мршојадци да фатат гитла од овде што побрзо. Има доста причини зошто приказната е завртена на друга страна.

Таа е таа иронија, да се осеќам побезбеден и како хомосексуалец (не па друго), со ВМРО на власт. Пак ќе кажам, виновен си е само СДС и другите опозициски партии со нивната .... па не знам како да ја наречам, анти-политика? Немам со што да го споредам, не личи на ништо.

Реален/нереален, тоа си е твое право да донесеш таков заклучок. Apologies за уништената импресија.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Probuvam da procitam nesto, da razberam sto se sluciva. Ama osven haoticna vreva drugo nema. Ne najdov nitu edna statija za koja bi mozel da recam deka e realna i objekticvna, a pred se i informativna. No Sekoe cudo za tri dena. Kako i se dosegai ovie protesti i kontraprotesti ke bidat zaboraveni. A vo megjuvreme lebot ke e malku pooskap kako sto vrvi vremeto.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Е дел од партијата што е власт. Дополнително е и прв братучед на кандидатот за Премиер. Проблематично е да биде аболиран.
На кој примиер бе брат? :) никица не е премиер. И да е, што ако му е прв братучед на премиерот? Брат, дај не се заебавај со мене :)[DOUBLEPOST=1460859532][/DOUBLEPOST]Што се однесува до уништување приватна или јавна сопственост, за поправка, репарација на истата пак ќе одат државни пари, односно пари на народот, пари на тој што го скршил стаклото, ја уништил фасадата или што и да е. Не знам само како тоа помага, кога утре ќе отидат да ја кречат портата, ќе скинат 500 евра од пензиски фонд, ќе скинат и 5000 евра од пензиски (пример) кога ќе одат да ги менуваат стаклата кај преЦедателската канцеларија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom