Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
јадам стек/ риба пред тренинг и после тренинг исто јаглехидрати и протеини
Стек и риба едни јаглехидрати што се, шо да ти расправам... :D
Комбинирај ги со ориз/компир/интегрални тестенини/грав/грашок и кажи дали ќе ти се зголеми силата.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Стек и риба едни јаглехидрати што се, шо да ти расправам... :D
Комбинирај ги со ориз/компир/интегрални тестенини/грав/грашок и кажи дали ќе ти се зголеми силата.
друже под јаглехидрати мислев на ориз и компир
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
друже под јаглехидрати мислев на ориз и компир
Не, ти пиша дека јадеш стек/риба пред тренинг, а после тренинг исто така јаглехидрати и протеини.

Што друго јадеш во текот на денот? Јас така паѓам на сила кога ќе намалам со јадење или кога сум изморен..
 
E

Epsilon

Гостин
Што ми препорачувате да каснувам пред тренинг, ми се случува некогаш шеќерот (ваљда) да ми падни и ми се тресат многу рацете и немам баш сила.... банана да каснувам или нешто чоколадо..?
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Не, ти пиша дека јадеш стек/риба пред тренинг, а после тренинг исто така јаглехидрати и протеини.

Што друго јадеш во текот на денот? Јас така паѓам на сила кога ќе намалам со јадење или кога не сум спиен...
Ок, моја грешка ама на тоа мислев
1 оброк. банана и овесни снегулки 120 грама појадок
2 оброк. стек/риба/туна и компир/ориз/ + зелена салата пред теретана
3 оброк. исто како и 2 оброк + 1 банана
4-5 белки + зелена салата
и навечер најчесто читувам со некој силбо гевреци оти ми е блиску
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Ок, моја грешка ама на тоа мислев
1 оброк. банана и овесни снегулки 120 грама појадок
2 оброк. стек/риба/туна и компир/ориз/ + зелена салата пред теретана
3 оброк. исто како и 2 оброк + 1 банана
4-5 белки + зелена салата
и навечер најчесто читувам со некој силбо гевреци оти ми е блиску
И претходно имаш терано со оваа исхрана и си немал проблеми, скорешно е ова колку што разбрав?

Пробај со нијанса повеќе масти/јаглехидрати, ама немора да значи дека проблемот е до исхраната. Во последниве две недели климата се испопрееба и испреврте мал милион пати, а ги имаш и личните фактори како стрес и слично. Пробај во секој случај со малце калориски помоќна исхрана и размисли дали си имал некои нагли промени од кога ти се случува ова.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
И претходно имаш терано со оваа исхрана и си немал проблеми, скорешно е ова колку што разбрав?

Пробај со нијанса повеќе масти/јаглехидрати, ама немора да значи дека проблемот е до исхраната. Во последниве две недели климата се испопрееба и испреврте мал милион пати, а ги имаш и личните фактори како стрес и слично. Пробај во секој случај со малце калориски помоќна исхрана и размисли дали си имал некои нагли промени од кога ти се случува ова.
Да да веќе 4ти месец ми е со истата исхрана сум немал никакви проблеми до сеа. А да можда е стрес во прашање, најверојатно поради колоквиуми, којзнае..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Да да веќе 4ти месец ми е со истата исхрана сум немал никакви проблеми до сеа. А да можда е стрес во прашање, најверојатно поради колоквиуми, којзнае..
Psihicki si mnogu optovaren, i zamorot e do pshihata. Odmori 5-6 dena i gledaj privremeno motivacioni klipovi i citaj citati. I jas po 4-5 pati godisno pominuvam niz ist period i vaka go nadminuvam. / ubava ti e ishranata, nema potreba za dopolnitelno pojacuvajne.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.034
Поени од реакции
2.428
Земи си креатин или одмарај неколку дена,мој другар користи С4 и вика дека му дава многу сила за вежбање и речиси не чувствувал замор.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Земи си креатин или одмарај неколку дена,мој другар користи С4 и вика дека му дава многу сила за вежбање и речиси не чувствувал замор.
Ги измеша малце работите, креатин е едно, pre-workout е друго. Ама да, може и со едно кафе да се проба, иако лично не го сакам кофеинот ради цела листа други работи, има луѓе што го обожаваат ефектот.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Земи си креатин или одмарај неколку дена,мој другар користи С4 и вика дека му дава многу сила за вежбање и речиси не чувствувал замор.
Kakov kreatin be, ne e kreatinot resenie na to, toj sho e psihicki padnat.

Jas kreatin koristam ko ke imam 3 treninzi dnevno od rakomet i teretana. periodot od 3 meseci ko ke sum krajno iscrpen.

Ne se koristi kreatinot za se i sesto, treba da se ima granica za sho tocno i kako ke go upotrebuvas, ima razlika megju edno i drugo.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.667
Поени од реакции
11.374
Да да веќе 4ти месец ми е со истата исхрана сум немал никакви проблеми до сеа. А да можда е стрес во прашање, најверојатно поради колоквиуми, којзнае..

Пробај го ова, пред некоја година го постираше еден член на темава и од тогаш ми е во сеќавање.. кофеин + шеќер + психа што ќе те мавне мора да се мотивираш :D
Испиј го и одма шибај на тренинг.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.586
Поени од реакции
4.430
Ај и овде че ти пишам, океј е теретаната Шампион долу во бизнисо и прифатлива за цената ( 500 ден. месечно). xD
Требаше со едни другарчина денеска да почниме, ама јас настинав и не појдов. А тие се одлучиле за Арена (во катнана) и почнале таму :rolleyes:

Скапичко било... :oops:
 
E

Epsilon

Гостин
Требаше со едни другарчина денеска да почниме, ама јас настинав и не појдов. А тие се одлучиле за Арена (во катнана) и почнале таму :rolleyes:

Скапичко било... :oops:
Мислам дека таа е најскапа и ептен мала. Ваму има повеќе простор и справи, дефинитивно. :D

Колку иди од тренинг во арена, 80 денари?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.586
Поени од реакции
4.430
Мислам дека таа е најскапа и ептен мала. Ваму има повеќе простор и справи, дефинитивно. :D

Колку иди од тренинг во арена, 80 денари?
900 месечно мислам.
А од ден не знам можи да е поскапо, ама сигурно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom