Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
од каде дпмне ќе добие 700к гласови кога на предходните избори имаше 481к и тоа со притисоци, уцени, носење гласачи од надвор, непрочистени списоци, цели министерства ставени во корист на кампањата итн

И кој тоа “бевте“ ? Па јас не сум сдсм ниту имам членска книшка ете за сдсм никогаш немав гласано до сега, ама еве откако се уверив дека овие скроз ја злоупотребиле власта ќе гласам против нив. Нека завршат одговорните во затвор, нека се реформира дпмне па ќе видиме после што-како.
180 к државна администрација *3 гласа = 540к ... минимум 50% *300к пензионери = 150к
корисници на земјоделски субвенции најмалку 100к
нововработени, корисници на бенефици... 100к
вкупно 890к... и да биде излезност 60%
( летно време, предсезонски одмори) тоа се 534к гласови...
рачунам само со 50% пензионери бидејки и во 3 гласа по државен службеник ќе има пензионери а има и пензионери албанци...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
180 к државна администрација *3 гласа = 540к ... минимум 50% *300к пензионери = 150к
корисници на земјоделски субвенции најмалку 100к
нововработени, корисници на бенефици... 100к
вкупно 890к... и да биде излезност 60%
( летно време, предсезонски одмори) тоа се 534к гласови...
рачунам само со 50% пензионери бидејки и во 3 гласа по државен службеник ќе има пензионери а има и пензионери албанци...
2 iskreni prasajna do tebe , ama najiskreno.

-Zosto ne gi oslobodi Dpmne mediumite za 1/2meseci?
-Zosto e zakonot za pomiluvajne?

Neli pola Makedonija ja ima kako glasacko telo po tvojte smesni procenki. Partija sho e sigurna deka e vo prednost od 200,300 000 glasaci , prilog da ne pusti vo koris na vlasta, pak ke pobedi vo takov kratok period.

Ama ovde rabotata e druga Dzezi Dzezi Dzezi na nekoj :)
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
2 iskreni prasajna do tebe , ama najiskreno.

-Zosto ne gi oslobodi Dpmne mediumite za 1/2meseci?
-Zosto e zakonot za pomiluvajne?

Neli pola Makedonija ja ima kako glasacko telo po tvojte smesni procenki.
по гласачки список се 1700к, а проценка е 2400к државјани, независно каде се моментално...
а Медиумите се слободни, како кај нас никаде не може да навредуваш премиер, председател, било кого... не мислам само на Турција, имаме големи новинарски слободи, поголеми од Црна Гора, идна членка на Нато и кандидат за влез во ЕУ, дури и во Хрватска има казнување на новинари... па опозицијата не бара слобода на медиуми туку напротив, контрола на медиуми, да не ги критикувале ?? Само они да лаеле преку нивните медиуми а други да не смееле да ги раскринкуваат... Да не побара Зајко да се формира УДБА, под контрола на свињогојката ?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
по гласачки список се 1700к, а проценка е 2400к државјани, независно каде се моментално...
а Медиумите се слободни, како кај нас никаде не може да навредуваш премиер, председател, било кого... не мислам само на Турција, имаме големи новинарски слободи, поголеми од Црна Гора, идна членка на Нато и кандидат за влез во ЕУ, дури и во Хрватска има казнување на новинари... па опозицијата не бара слобода на медиуми туку напротив, контрола на медиуми, да не ги критикувале ?? Само они да лаеле преку нивните медиуми а други да не смееле да ги раскринкуваат... Да не побара Зајко да се формира УДБА, под контрола на свињогојката ?
Sitel kolku so znam jas imat internacionalna licenca za objektivno izvestuvajne, sho predstavuva eden ozbilen i gledan medium.

Kazimi sega ti, dali postoi vo svetov nekade, novinari i mediumi da branat i prikrivat kriminalen rezim na vlasta?


Sekade vo svetot novinarite i mediumite se protiv vlasta, samo.kaj nas e obratno.

A za tebe ova so e momentalno ako e objektivno izvestuvajne, jas ti nema poveke so da prodolzuvame da
diskutirame.
 
Последно уредено:
G

Goldie

Гостин
180 к државна администрација *3 гласа = 540к ... минимум 50% *300к пензионери = 150к
корисници на земјоделски субвенции најмалку 100к
нововработени, корисници на бенефици... 100к
вкупно 890к... и да биде излезност 60%
( летно време, предсезонски одмори) тоа се 534к гласови...
рачунам само со 50% пензионери бидејки и во 3 гласа по државен службеник ќе има пензионери а има и пензионери албанци...
Незнам зошто воопшто си го трошам времето со вакви ликови..
540к гласови само од државна администрација, вкупно имале 890к гласачи ама само 60% од нив излегуват на избори :pos:

Прво и основно од таа администрација 180к огромен дел е вработена пред 2006 година што значи кадар на сдсм, додај тука и незадоволни кои се јавуваат во последно време зошто се вработени во разноразни државни претпријатија а зимаат само по 13-14.000. Корисниците на земјоделски субвенции ти се многу променлива група, пред се зошто неможе да ги контролирате како партиски вработените а друго зошто поголемиот дел зимаат некој мали небитни суми на субвенции што не им прават многу разлика. Пензионерите ти се исто така зафркната група и покрај сите покачувања на пензиите сепак има еден дел тн „стари комуњари“ кои нема шанси да ги преобратите - повеќе од 35% дпмне не држи од вкупниот број на пензионери во рм биди сигурен.

И кај беа тие 890к гласови на предходните избори во 2014 кажи ми ?
Само 481к имаше дпмне, еве ставам кладба со кој сака по што сака дека дпмне нема да ја надмине оваа бројка!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
..
Sekade vo svetot novinarite i mediumite se protiv vlasta, samo.kaj nas e obratno.

A za tebe ova momentalno ako e objektivno izvestuvajne, jas ti nema poveke so da prodolzuvame da
diskutirame.
A što e objektivno, toa što se posra Telma za Mariovskoto selo i za Rangelova( Brvenica) ?
Na site dosegašni izbori obsce konstatira pogolema mediumska podrška na sdsm... tuka se misli site mediumi, pa i internet..
A ušte od vremeto na Velija, sdsm koristi gebelsovski -sorosidni metodi... ne deka nema i dosta provladini mediumi, no zajko bara apsolutna dominacija, perenje na mozokot na narodot... vo toa gebelsovsko preteruvanje samite upađaat vo lagi i kontradikcii i si zadavaat samomat ... zatoa toj sega ne bara slobodni mediumi, tuku da gi kontroliral... demek i i fakti ako se objavat gi tolkuva kako negativna propaganda i saka da može da go sankcionira mediumot !? ...ovakvo nešto nema ne samo vo EU i zapadot, tuku nema nikade vo svetot...
 
M

macgowan

Гостин
Темата е за Титаник ама да свртам малку потаму на петљата...искрено ме интересира една работа од поодамна и му прај немир на мојата проста душа словенска и демократски ум.

Дали мислите дека кога ќе го викни СЈО бившиот премиер на распит, ќе го праша за комбето шо вртело низ Скопје и клонираните станици и израелската компанија која ја најми владата за да ги вчопи тие во комбето? Тој говор не можам да го заборавам и не можам да седам мирен дури не се испрај сета работа.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.217
Поени од реакции
16.727
Еве ги, излегоа и првите пресметки со бројки околу габаритот на ДПМНЕ-овското гласачко тело. Еден, па друг, па трет, знаеш веќе кој муабет почнал да се врти по штабови. Очекувам наредните денови најмалку 5 пати да го слушнам истиов муабет:)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.217
Поени од реакции
16.727
Темата е за Титаник ама да свртам малку потаму на петљата...искрено ме интересира една работа од поодамна и му прај немир на мојата проста душа словенска и демократски ум.

Дали мислите дека кога ќе го викни СЈО бившиот премиер на распит, ќе го праша за комбето шо вртело низ Скопје и клонираните станици и израелската компанија која ја најми владата за да ги вчопи тие во комбето? Тој говор не можам да го заборавам и не можам да седам мирен дури не се испрај сета работа.
Најјак говор е кога кажа дека, т. е. реторички праша дали некој ќе му каже фала, за после да си одговори сам дека не очекува и дека никој нема да му каже фала(за се што направи за овие 10 години). Ретко сум сведочел на така урнебесна трагикомична иронија искажана толку емотивно. Веројатно тоа во Македонија се купува.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Гледам темава застранила од Титаник и се збори за резултатот на изборите. И читам некои безвезални работи дека ДПМНЕ ќе освоеле 500к гласови. Ало знаете ли што зборите? Во времето во кое тие стварно имаа поддршка (негде 2008-2009 година) не освоија толку. Не освоија ни во 2011 кога грубо ги украдоа изборите, ниту во 2014. И сега ќе имале? Дури и по некоја случајност пак да победат, тоа ќе биде многу, многу тесно. Во моментов ниту еден единствен неутрален гласач нема да гласа за нив. Барем јас не познавам таков. Остануваат само на своето членство, што е доста уплашено по бомбите и раштимано. Не велам дека овие гласови ќе одат за СДСМ, но сепак веќе и 350к е недостижна бројка. Ако се прочисти списокот, ќе паднат уште повеќе. Плус не ги потценувајте младите, ДПМНЕ нема никаква поддршка од нив (освен од партиските потрчковци).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom