Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
постојано го мешате уставот, но уставот секојдневно се негира и злоупотребува од оние што треба да го штитат

ако добро ме држи сеќавање член 8 се крши секојдневно

според член 9 сите сме еднакви пред закон, но во реалноста некои се поеднакви од другите

член 17 е прекршен иљадакратно, од приватност на комуникација нема ни п

член 27 ветува слобода на движење на цела територија на РМ и слободен избор на место на живеење....но сепак има места во кои ни полиција не влегува, а ограничено е и движењето на луѓето. Луѓето од Арачиново сеуште не можат безбедно да живеат на својот приватен имот иако уставот тоа го гарантира

уставот гарантира многу права и слободи, но секојдневно институциите кои треба да го штитат го негираат, а уставниот суд е фатаморгана, го гледаш ама не постои
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Од одговорите можам да заклучам дека немате противаргумент каде тврдам дека СЈО е неуставна институција. Значи, не е незаконска, има донесено закон за формирање, но тој закон е неуставен, па и СЈО е неуставен.
тешко тебе, одма те етикетират, пази се сеа си и мегафон, како да дебатираш а си постави прашање само.
исто и од другата страна е не културно кога ќе речат соросоиди, екпертутки такви дебати нема пар екселанс миленко, после оној покојниот беличанец, па оној шо му го запалија џипот, срамота. такви работи ме плашат, толку луѓе сме замразени еден према друг, и вчера реков подобро да се затвори оваа тема и цела политика.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.308
Поени од реакции
22.109
Нема мене зошто да ми веруваш, на крај ќе види чичо Сем и играчките ќе ви ги растури за неполн час.
Аман бе со тој чичо Сем, од уста не го извадивте. Ке си помисли човек дека за избори во америка правиме муабет. Шостори бе продаени души. Извајте си го од главата тоа дека чичко сем го боли таквото за тебе и твојата благосостојба.. Чичко сем си ги гледа неговите интереси и само неговите интереси.
 
W

wicked_1

Гостин
ти тврдиш дека преслушкувал толку народ, не наведи кој преслушкувал и на кои докази се базира твоито тврдење? не сериозно? мене уште одма ме интересираше кој преслушкувал? а за содржината си има сјо, нека носи обвиненија, а дека се лепени сечени мислам дека не се лепени туку автентични.
Колку опции имаш бре ти, кој би можел да прислушкува ако не тој кој ја има позицијата за да успее во тоа? На кој сумњаш ти? На странските служби? Саше политико?

Користите ли мозок барем малце коа веќе сакате да дебатирате?
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Неуставно било и преку 80.000 нови матични броеви да се издаваат не на новороденчиња туку двојни матични. Па уставниот суд на тоа не реагирал.
тоа е веќе случај, овој што го сторил тоа, додуша беа 15 000 дургите 60000 биле пасоши, треба максимална казна според законот и за него само црнец.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Аман бе со тој чичо Сем, од уста не го извадивте. Ке си помисли човек дека за избори во америка правиме муабет. Шостори бе продаени души. Извајте си го од главата тоа дека чичко сем го боли таквото за тебе и твојата благосостојба.. Чичко сем си ги гледа неговите интереси и само неговите интереси.
Така нека биде.

Што си ти имаш нуклеарно оружје?
Имаш средби си вонземјанци?

Имаш само кредити зимано за 100 години однапред.

И за тие кредити ќе лижшиш гз (по битолски).

Тоа е тоа.....
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Таква е правдата, тера луѓе да молчат. Вистината ја бараш Мафо, не правдата. :pos: И не таа за Македонија, таа е ваша.
Нема правда нема мир :) Докрај само, повеќе од половина поминавме. :D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
постојано го мешате уставот, но уставот секојдневно се негира и злоупотребува од оние што треба да го штитат

ако добро ме држи сеќавање член 8 се крши секојдневно

според член 9 сите сме еднакви пред закон, но во реалноста некои се поеднакви од другите

член 17 е прекршен иљадакратно, од приватност на комуникација нема ни п

член 27 ветува слобода на движење на цела територија на РМ и слободен избор на место на живеење....но сепак има места во кои ни полиција не влегува, а ограничено е и движењето на луѓето. Луѓето од Арачиново сеуште не можат безбедно да живеат на својот приватен имот иако уставот тоа го гарантира

уставот гарантира многу права и слободи, но секојдневно институциите кои треба да го штитат го негираат, а уставниот суд е фатаморгана, го гледаш ама не постои
Не си интересен со муабетов кој ти е реален и на место.
Оваа тема е за коментирање на соросоидите,странските служби, тактиките на Грујо и други митолошки зверови.

Темата да се префрли во Мистерии.

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Работата е ти што гледаш? Не гледам дека нешто се притресуваш околу криминалите на СДСМ од памтивек до ден денес. Си се водиш по некоја твоја логика дека тоа било некогаш , поќе неважи. Јас тогаш бев мал, непамтам , оддамна било итн итн...
Треба да се гони секој криминал, не само на власта. Ова сега е се само не тоа што треба да биди или што сакате да ни го продадете( мислам на СЈО ).
Јас лично не се сложвам со начинот на кој тоа сака да се изведи и наметни. Глупо е едно оштетено срце да го замениш со срце од друг донор кој е уште пооштетено од ова сега и да викаш еее сега ке завршиме работа. За кој ке заврши работа ? За опозицијата која толку очајнички сака да се добери до власт што веќе и не бира начин и средства. Да се разбериме ова сега не е опозиција, само така си љуби да се нарекува. Оваа творба што сега се нарекува опозиција најблаго речено е тумор кој требаше да биди остранет со оперативен зафат уште кога за тоа имаше време. Тука е грешката во која ние потфрливме и како држава и како народ. Што ги оставивме да виреат и да роварат.
Значи според тебе, убаво е вака, ќе биде исто ако дојде СДСМ ?
Според мене треба на секој 4 години да се менува власта и да нема предвремени избори, ако на некој му текне да си го мери, кој е подобар, туку издржана аргументација зошто предвремени (како на пример, криминал на власта). Исто така до сега требаше да министерот за здравство/образование едно 1000 пати да се смени заради пропустите што ги има во нивните ресори.
Тоа го нема кај нас барем во времето на СДСМ имаше одредени луѓе што си поднесоа оставки од вакви причини, у времето на ВМРО оставки си поднесоа луѓето што не можат да веруваат дека криминал се прави пред нивни очи.
Опозицијата очајнички сака да се врати, ама незнае како од едноставна причина, поголем дел од СДСМ глумат (а и некои се) интелектуала и вакви селски финти како што прави Груевски, многу тешко е да ги расклинкаш, едноставно не го разбираат сељачкото од Груевски и незнаат како треба да му се спротистават и прават грешки.
Тоа дека и у времето на СДСМ правеле криминал правеле, ама тоа е останато на шпекулации, денес тоа што го слушаме од бомбите, па мислам дека треба да си луд или заљубен у Груевски да не видиш криминал, на тацна сервиран криминал без никакви шпекулации, што како зошто од нивна уста кажано и на тоа да се правиш дека не е така, тогаш незнам што да ти кажам освен да ти побарам сексуално да општам со твоја жена, да се снимаме и да ти пуштам и ти да викаш, жена ми не ме вара.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Нема правда нема мир :) Докрај само, повеќе од половина поминавме. :D
Јас ти кажав еднаш Мафо. Ако тебе те има на листи, или се местиш за некое раководно место и јас ќе ве гласам. Озбилен сум.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.156
Поени од реакции
15.144
За преку 80.000 гласа станува збор. Без оние за кило брашно што гласаат.
Има такви гласови кои се збирани со брашно, ветување некоја услуга, негде притисок, негде закани....но од тоа ништо не е пријавено во надлежни институции. И тоа е факт. од морален аспект криви ко црн ѓаол, но правно тука нема што да се прави.

Правно ``спорни`` се само оние гласачи каде е прифатено живеалиуште врз основа на склучен договор на ``закупец`` и станар, кои на некои места се и по 50 на 40 м2. Но нигде во законот тоа не наведено дека има огранучување, и правилата се исти како и за ромите.

Лично знам од луѓе кои ги испрашувале типови од катица за што се зафаќале, и каде ``пронаоѓале маани``.

Во тие 80 000 што ги кажуваш спаѓаат и овие со брашното и маслото, а ќе повторам-правно се спорни само тие од Пустец
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
СЈО требало да има од постоењето на државата исто синдикати во сите фабрики кои ги штитат вработените и водат дијалог секој ден со газдите на фабриките
сосема си во право, кешки да посотеше уште од 91ва, само се прашувам како ќе оддолее некој на милионите од власта, која и да била. еве и да се финансират од надвор пак не чини, еден ден ќе ти ропнат овој и овој да го снема од сцената и шо ќе праиш они ти дават плата. сложено е, корупцијата не се лечи, впрочем европа е покорумпирана и од самите нас, кој измисли лоби групи, кој измисли тендери, дедо да не ги измисли, тнедерот ти е легален криминал кој за да го добиеш треба пирамидално да даваш до главата. едноставно капитализмот е владение на парата и влијанието, секкако дека нема правда, пара буши кај шо дијамантска бушилка не буши
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.160
Поени од реакции
10.942
Значи според тебе, убаво е вака, ќе биде исто ако дојде СДСМ ?
Според мене треба на секој 4 години да се менува власта и да нема предвремени избори, ако на некој му текне да си го мери, кој е подобар, туку издржана аргументација зошто предвремени (како на пример, криминал на власта). Исто така до сега требаше да министерот за здравство/образование едно 1000 пати да се смени заради пропустите што ги има во нивните ресори.
Тоа го нема кај нас барем во времето на СДСМ имаше одредени луѓе што си поднесоа оставки од вакви причини, у времето на ВМРО оставки си поднесоа луѓето што не можат да веруваат дека криминал се прави пред нивни очи.
Опозицијата очајнички сака да се врати, ама незнае како од едноставна причина, поголем дел од СДСМ глумат (а и некои се) интелектуала и вакви селски финти како што прави Груевски, многу тешко е да ги расклинкаш, едноставно не го разбираат сељачкото од Груевски и незнаат како треба да му се спротистават и прават грешки.
Тоа дека и у времето на СДСМ правеле криминал правеле, ама тоа е останато на шпекулации, денес тоа што го слушаме од бомбите, па мислам дека треба да си луд или заљубен у Груевски да не видиш криминал, на тацна сервиран криминал без никакви шпекулации, што како зошто од нивна уста кажано и на тоа да се правиш дека не е така, тогаш незнам што да ти кажам освен да ти побарам сексуално да општам со твоја жена, да се снимаме и да ти пуштам и ти да викаш, жена ми не ме вара.
абе сите се свесни иако се прават на три ипол, ама и како не би кога имаат личен корист од тоа, патриотизам? не бе брат клати врата зимај плата и изигравај глуп по форуми


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.308
Поени од реакции
22.109
Така нека биде.

Што си ти имаш нуклеарно оружје?
Имаш средби си вонземјанци?

Имаш само кредити зимано за 100 години однапред.

И за тие кредити ќе лижшиш гз (по битолски).

Тоа е тоа.....
Ако не запримети ти си тој што лижи газ.
И ако е работата што ке кажи чичко сем што се заебаваме ние тогаш со позиција и опозиција, судство ова она. Да го прогласиме амбасадорот за цар и шо ке речи то. Тој нека коли тој нека беси.
Барем ке заштедиме и на избори и на плати за пратеници и уште на еден куп работи. Шо ти фаќа паметот?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom