Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Момче.. разговараме за многу различни работи. Тоа јас дали сум забележал, е „рекла-казала“. Од кај знаеш кој прислушувал? Испитал ли некој? Јас сум за казнување на сите кои го прекршиле законот.
Ти воопшто не се разбираш од уставност и „револтирано судење на лице место“ што уште се нарекува линч. Не е неуставност рекетирање на луѓе. Тоа е противзаконско (кршење на закон) и за тоа се одговара според закон. Каде јас тоа го спорам? Секој да сноси законски последици ако прекршил закон.
Ти си слушнал дека некој нуркал? Дали е точно тоа? Ако се утврди.. нека одговара нуркачот.
Јас прашувам дали СЈО е формирано согласно Уставот. Се повеќе сум убеден дека НЕ. Гледам, никој и не може да даде одговор на тоа.
Никој не би сакал да се срами да изговори или напише таква реченица. Па дури ни самата Катица која на тоа одговори со "мене ме гласаа сите партии, авиони летаа".
 
W

wicked_1

Гостин
Момче.. разговараме за многу различни работи. Тоа јас дали сум забележал, е „рекла-казала“. Од кај знаеш кој прислушувал? Испитал ли некој? Јас сум за казнување на сите кои го прекршиле законот.
Ти воопшто не се разбираш од уставност и „револтирано судење на лице место“ што уште се нарекува линч. Не е неуставност рекетирање на луѓе. Тоа е противзаконско (кршење на закон) и за тоа се одговара според закон. Каде јас тоа го спорам? Секој да сноси законски последици ако прекршил закон.
Ти си слушнал дека некој нуркал? Дали е точно тоа? Ако се утврди.. нека одговара нуркачот.
Јас прашувам дали СЈО е формирано согласно Уставот. Се повеќе сум убеден дека НЕ. Гледам, никој и не може да даде одговор на тоа.
Ти си везе немаш од уставност а уште помалку би знаел како да го толкуваш правото, настрана тоа па и агендата не ти дозволува да ја согледаш поентата, нема никогаш да ја видиш ти таа поента, нема борба со тебе, туку паушална размена на ставови и аргументи кои ќе ги игнорираш нон стоп.

Ти си слушнал преку емпириски доказ дека тој што треба да гони и тој што треба да суди е компромитиран и корумпиран, и пак би им дал легитимитет. Твоето нереално размислување е противуставно.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас не верувам дека било кој од партиите не поседуваат добри адвокати и правници. Секако дека претходно добро се разгледувале законите пред да се донесе закон да се формира СЈО.
Тоа е завршена работа, сега што едната страна многу ја боли и бара начин да побегне од обвиненијата се безцелни трзавици.
Не е тоа завршена работа. Завршена работа е кога Уставниот Суд ќе се искаже. Но, најверојатно има притисоци да не се поставува на дневен ред во Уставниот. Знаете ли дека многу пати овој суд има поништено закони и други одлуки? Знаете ли вие воопшто што е Уставниот Суд? Ја разбирате ли воопшто неговата работа и задача? Чудно ми е вакви коментари да читам од луѓе кои себеси се сметаат за многу „учени“ на форумов.[DOUBLEPOST=1455542211][/DOUBLEPOST]
Никој не би сакал да се срами да изговори или напише таква реченица. Па дури ни самата Катица која на тоа одговори со "мене ме гласаа сите партии, авиони летаа".
Тоа не е одговор, „Ме гласаа партиите“. Тоа е политика. ако гласале партиите не значи дека е зачувана уставноста (што и не е).[DOUBLEPOST=1455542371][/DOUBLEPOST]
Ти си везе немаш од уставност а уште помалку би знаел како да го толкуваш правото, настрана тоа па и агендата не ти дозволува да ја согледаш поентата, нема никогаш да ја видиш ти таа поента, нема борба со тебе, туку паушална размена на ставови и аргументи кои ќе ги игнорираш нон стоп.

Ти си слушнал преку емпириски доказ дека тој што треба да гони и тој што треба да суди е компромитиран и корумпиран, и пак би им дал легитимитет. Твоето нереално размислување е противуставно.
Е ова е бисерот на темава. Какве „везе“ (и ноте) разбираш ти момче мало? Кажи ми ти каде ја гледаш уставноста на СЈО, не кажувај прикаски. Јас сосема аргументирано поставив извадок од уставот со делот за јавното обвинителство... и докажав дека СЈО е паралелна институција на јавното обвинителство, а по Устав.. тоа е ЕДИНСТВЕНО. Нема противуставни размислувања, само дела.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Не е тоа завршена работа. Завршена работа е кога Уставниот Суд ќе се искаже. Но, најверојатно има притисоци да не се поставува на дневен ред во Уставниот. Знаете ли дека многу пати овој суд има поништено закони и други одлуки? Знаете ли вие воопшто што е Уставниот Суд? Ја разбирате ли воопшто неговата работа и задача? Чудно ми е вакви коментари да читам од луѓе кои себеси се сметаат за многу „учени“ на форумов.[DOUBLEPOST=1455542211][/DOUBLEPOST]
Тоа не е одговор, „Ме гласаа партиите“. Тоа е политика. ако гласале партиите не значи дека е зачувана уставноста (што и не е).
Да де, ама кога носечкиот обвинител нема храброст да изговори "моето обвинителство е формирано согласно на Уставот" јасно е колку е саатот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да де, ама кога носечкиот обвинител нема храброст да изговори "моето обвинителство е формирано согласно на Уставот" јасно е колку е саатот.
Па постоечкото јавно обвинителство е формирано уставно, првото. Ова е сега второ, паралелно... со што се прекршува Уставот. На тоа задржете се. Тука се дефинира уставноста.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.497
Поени од реакции
81.995
Па постоечкото јавно обвинителство е формирано уставно, првото. Ова е сега второ, паралелно... со што се прекршува Уставот. На тоа задржете се. Тука се дефинира уставноста.
Уставот, законите, правото....
Врв на иронијата е кога платените мегафони на власта се повикуваат на уставот, законите, правото....нешта со кои Груевски, Миле, Влатко и компанија си го избришаа газот, само едно пет милиони пати.

Колку е уставно судиите да доаѓаат право во фотеља, од кај Мијалков, со ќеси Сфаровски?
Зборувам за истите судии кои ослободуваат од притвор за флагрантно кршење на уставноста, правото и законите, при ултимативниот демократски процес - избори, а кои даваат 30 дена притвор, за крадење ќебапчиња или пак за поседување два грама трева.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Па постоечкото јавно обвинителство е формирано уставно, првото. Ова е сега второ, паралелно... со што се прекршува Уставот. На тоа задржете се. Тука се дефинира уставноста.
И да успее ДПМНЕ да влијае на уставниот суд и да го поништи СЈО, дали имаш претстава кои би биле понатамошните последици?
Дури тогаш уставноста нема да постои.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Од одговорите можам да заклучам дека немате противаргумент каде тврдам дека СЈО е неуставна институција. Значи, не е незаконска, има донесено закон за формирање, но тој закон е неуставен, па и СЈО е неуставен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.308
Поени од реакции
22.109
Дали во моментов кај нас постои слобода на изразување и независен медиум? Твое мислење ме интересира. Дали според тебе е нормално новинар во своето известување за дневник да дава негов личен став, да спинува вести, да вади изјави од контекст, и најбитно, селективно да известува? Јас како гледач сакам да си го оформам сопствениот став, а не некој да ми всадаува мислења. Сто пати кажана лага е вистина, не?
Како може едни та исти "експерти" да се вртат на сите телевизии, истите луѓе, експерти во секоја област, образование, здравство,судство? Истото се ломоти со години, буквално за секој проблем во државава е крива опозицијата. Место како во секоја нормална држава да се критикува власта за да се подобри, само кај нас се е перфектно и нема место за критика. Ако веќе си се осудил да критикуваш,одма си етикетиран како предавник на земјата, соросоид,системска грешка. Место да си ги бараме грешките, ние 10 години кривиме партија која не е на власт, која не ни беше дел од Собранието со години. Отвори било кој провладин медиум, нема статија во која не се споменува СДСМ со нејзината соросоидна политика. И како да не бара закон за медиуми? Не бара цензура, бара еднакво известување.
И нормално последица на се ова да е поделеноста на народот. Јас памтам и порано по слави и родендени се говореше за политика, ама дојде време луѓе да си заминуваат од маса и очи да не сакаат да си видат пошо се од различни партии. Од осамостојувањето па навака сите грешно изиграа, затоа викам, од две зла не би одбрала ни едно.
Што е за тебе слободен и незвависен медиум ? Дали ете да речиме Телма за тебе е таков медиум. 24 вести можеби. Сите оние порталчиња со звучни имиња и сите оние весничиња кои повеќе не се ни кријат кој ги финансира ги исполнуваат твоите услови за такви медиуми. На крај дали ти имаш проблем вака или така да си ја слушниш онаа вистина која сакаш да си ја слушниш? Како ти или било кој друг успева се да научи и слушни. Сигурно не се информирате преку форумот.
И дај објасни како ти си го замислуваш тоа независно новинарство. Имаш две дијаметрално спротивни ставови. Едната е на владата другото е на таканаречената опозиција . Како ти би известувала. Кој став би го завзела ? Како ти би одлучила што е а што не е она вистинското?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Од одговорите можам да заклучам дека немате противаргумент каде тврдам дека СЈО е неуставна институција. Значи, не е незаконска, има донесено закон за формирање, но тој закон е неуставен, па и СЈО е неуставен.
Неуставно било и преку 80.000 нови матични броеви да се издаваат не на новороденчиња туку двојни матични. Па уставниот суд на тоа не реагирал.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И да успее ДПМНЕ да влијае на уставниот суд и да го поништи СЈО, дали имаш претстава кои би биле понатамошните последици?
Дури тогаш уставноста нема да постои.
Нема што да влијае.. од небо се гледа дека е неуставно и тоа МОРА да се поништи. Ова го тврдам од самиот почеток, кога слушнав некои разговори за тоа. Отворив Устав и прочитав. Е сега, вие не сакате да ги читате законите. Јас тоа го барам, не да кажуваме кој бил „ваков“, кој бил „онаков“...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Нема што да влијае.. од небо се гледа дека е неуставно и тоа МОРА да се поништи. Ова го тврдам од самиот почеток, кога слушнав некои разговори за тоа. Отворив Устав и прочитав. Е сега, вие не сакате да ги читате законите. Јас тоа го барам, не да кажуваме кој бил „ваков“, кој бил „онаков“...
Дали од небо или од земја се гледа, овде некој многу ја засрал работата со години правејќи анархија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да де, ама кога носечкиот обвинител нема храброст да изговори "моето обвинителство е формирано согласно на Уставот" јасно е колку е саатот.
Така е... работава е со тенденција некој да се симне, а друг да се качи.. на власт. Оти... поддршка доволна меѓу гласачите нема. Далеку се цифрите. Само, може да се смисли „законски закон“, или начин. Ова во иднина секој ќе го потенцира. Можно е дури и рехабилитирање на одредени лица, како Ченто и други, по некое време. Па дури и државата да им плаќа оштети...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.308
Поени од реакции
22.109
Дали од небо или од земја се гледа, овде некој многу ја засрал работата со години правејќи анархија.
Некој ја засрал со тоа што на времето не го исчистил коровот. И сега нормално им се удри од глава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.537
Поени од реакции
36.505
Па постоечкото јавно обвинителство е формирано уставно, првото. Ова е сега второ, паралелно... со што се прекршува Уставот. На тоа задржете се. Тука се дефинира уставноста.
Не е уставно СЈО.

Дали уставот и уставниот суд се релевантен фактор, не би рекол.
Десетина пати Уставот беше повреден последниве години (последно со амнестијата) па немаше ништо во врска со тоа.

Нема традиција во Македонија на почитување на Уставот или пак Уставниот Суд да претставува некое врвно тело.

Кратко кажано, fuck the Устав.

Многу јакиот па Устав. СДСМ па рамковниот договор па денес ДПМНЕ и ДУИ редовно му се мочаат кога им е во интерес.

50 пати менуван во рок од 25 години. Швајцарско сирење.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom