Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
(how and why the fuck should I know what fucking ликвидност means?),

Исто ко Spotlight, погрешниот point of view го прави за мене филмов тежок fail, без оглед на тоа што веројатно сум единствената црна овца на светов која го хејта, и што веројатно ќе останам единствената таква.
Ех, камо да е само тој термин во филмот си поминал лесно :icon_mrgr: Не го имам гледано и не сум сигурен дали да го гледам The Big Short...
За Spotlight пишав во мојот спојлер, misguiding е плот-от. Не се работи за педофили свештеници туку се работи за истражувачко новинарство. И како таков, пак е обичен филмот, ќе ми биде вечна мистерија што видел @wot во него :( ( И ќе го пингам на секое :pipi:)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
И мене не ми беше проблем со сфаќањето на The Big Short, ваљда поради тоа што имам доста веќе знаење за сите тие финансиски термини. Мене искрено ми е најдобар филм досега снимен за кризата, Margin Call ми е гледан, исто уште една доку-драма чие име никако да ми текне, ама ова ми предобро објаснато и башка глумата на цела екипа е одлична. Но, далеку од врвен филм и да лапа награди.

The Revenant - вредеше чекањето за кино. Кинематографијата е ненормално добра, прекрасно снимен филм, уживав во секоја секунда од него! Колку што е добра глумата на Лео толку и на Харди, да е дозволено, на обајцата би му дал Оскар! Инаку Теренс Малик со последниве неколку филмови треба да учи од оваа кинематографија и симболика!

П.С Birdman ми е подраг од Revenant, еве убијте ме ако сакате, ама и двете имаат 9-ки од мене :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Демек House во House M.D. знае што збори без разлика дали тие случаи се вистини или не.:):)
а кој кур па треба да знаат што зборат? Они си папаат пари за да изглумат емоции и ликови, не да ги разбираат скриптите, дали варичела биле сипаници или труење, ебаго. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Демек House во House M.D. знае што збори без разлика дали тие случаи се вистини или не.:):)
Не ти е добра споредбата, медицинските термини беа најголем дел но не клучен во серијата, фокусот беше на карактерот на докторот.

Во The big short доколку не ти се јасни термините, неможеш да ја пратиш приказната и реално се губи поентата на филмот. Во 99 Homes исто така се врти слична приказна но сепак мора да кажам дека и покрај безбројте филмови и документарки што сум ги гледал на оваа тема овде се претера со термините.[DOUBLEPOST=1453417831][/DOUBLEPOST]
Margin Call ми е гледан, исто уште една доку-драма чие име никако да ми текне
Margin Call ми беше некако лош, Inside Job беше одличен и многу полесен за пратење.

Отидовме малку оф топик, кој го интересира малку повеќе оваа документарка во 4 делови од фронтлајн е ремек дело
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не го сфатив The Lobster. Го догледав чисто зошто идејата беше оригинална и ме интересираше што ќе се случува до крајот.
Хмм, што не сфати?
Дејствието е во некоја блиска иднина или паралелен универзум каде што поради некоја причина на самците се гледа како да се болни луѓе. Поради ова, се отвора бизнис (хотелот) каде што треба самците да се „излекуваат“ со тоа што ќе си најдат партнер. Ако не си најдат партнер за 45 дена, се претвораат во животно по сопствен избор. Ако сакаат подолго да останат во хотелот, треба да ловат самци што избегале од хотелот. Логично е кога има ваков хотел, да има и контра организација што ќе се бори за правата на самците. Ова е втората половина од филмот каде што Колин Фарел им се придружува.
Она што мене често ми се моташе во глава е она што голем дел од филмовите и филозофијата сака да го каже: љубовта победува се.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ех, камо да е само тој термин во филмот си поминал лесно :icon_mrgr: Не го имам гледано и не сум сигурен дали да го гледам The Big Short...
За Spotlight пишав во мојот спојлер, misguiding е плот-от. Не се работи за педофили свештеници туку се работи за истражувачко новинарство. И како таков, пак е обичен филмот, ќе ми биде вечна мистерија што видел @wot во него :( ( И ќе го пингам на секое :pipi:)
Овој е бетер, да не го гледаш! И овој не е за кризата, туку за банкари што профитирале или не од неа.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Хмм, што не сфати?
Дејствието е во некоја блиска иднина или паралелен универзум каде што поради некоја причина на самците се гледа како да се болни луѓе. Поради ова, се отвора бизнис (хотелот) каде што треба самците да се „излекуваат“ со тоа што ќе си најдат партнер. Ако не си најдат партнер за 45 дена, се претвораат во животно по сопствен избор. Ако сакаат подолго да останат во хотелот, треба да ловат самци што избегале од хотелот. Логично е кога има ваков хотел, да има и контра организација што ќе се бори за правата на самците. Ова е втората половина од филмот каде што Колин Фарел им се придружува.
Она што мене често ми се моташе во глава е она што голем дел од филмовите и филозофијата сака да го каже: љубовта победува се.
Дејствието и ова се‘ што го кажа ми е јасно, ама мислев да не има некоја симболика ова со животните. Исто пораката не ми беше јасна, ама еве викаш љубовта победува се‘. И крајот некако безвезно оставен отворен.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Оф кој ќе дочека уште 19 дена до Дед факинг пул :(
Рајан Рејнолдс како се има соживеано со улогава. :ROFLMAO: Очекујем да развали на бокс офисо (y)
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
we gleam sokate mnogu


Suicide Squad Director Reveals Harley Quinn Action Figure


Batman V Superman: Dawn of Justice opens on March 25, 2016, which is followed by Suicide Squad on August 5, 2016; Wonder Woman on June 23, 2017; Justice League Part One on November 17, 2017; The Flash on March 23, 2018; Aquaman on July 27, 2018; Shazam on April 5, 2019; Justice League Part Two on June 14, 2019; Cyborg on April 3, 2020; and then Green Lantern Corps. on June 19, 2020.

:icon_mrgr:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Абе дечки, гледам секое второ мислење ви е за суперхеројскиве, а нема тема за нив на форумов (или јас не можам да најдам)?

Јас по Бетмените и X-Men (изгледани сите до еден од тие франшизи), ги затепав полека од Marvel Cinematic Universe, па пред да продолжам, не ми се јасни некои работи. За почеток: Captain America не старее заради серумот или бил замрзнат по падот со авионот во ледот, па затоа не му остарело телото?
 
Последно уредено:

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Абе дечки, гледам секое второ мислење ви е за суперхеројскиве, а нема тема за нив на форумов (или јас не можам да најдам)?

Јас по Бетмените и X-Men (изгледани сите до еден од тие франшизи), ги затепав полека од Marvel Cinematic Universe, па пред да продолжам, не ми се јасни некои работи. За почеток: Captain America не старее заради серумот или бил замрзнат по падот со авионот во ледот, па затоа не му остарело телото?
И тоа и тоа..:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom