Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.589
Поени од реакции
38.733
G

grande-juve

Гостин
Ако го броиш и Хејтфул у драми, никако не го пуштај.
Има ненормални кадри и освен на блуреј се друго е blasphemy.
не не, само овие класични неколку драми шо се... А Хејтфул и Ревенант ако уше се на репертоар коа ќе се вратам, обавезно у кино се гледаат
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.337
не не, само овие класични неколку драми шо се... А Хејтфул и Ревенант ако уше се на репертоар коа ќе се вратам, обавезно у кино се гледаат
Ревенант на 21-ви му е премиерата, уште не ни почнал. Сигурно ќе ги има. ;)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Паузата не ја прави Синеплекс, туку Тарантино решил да има. Гледајте го интервјуто со него и Пол Томас Андерсон, таму зборува за тоа. Го имаше некој на темава постирано пред Нова Година.
Во Битола немаше пауза а и не ни осетив потреба за пауза, супер си беше.

Се скапав од бараше торент од Макбет со Фасбендер, ако има некој нека сподели ПП.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Ja edvaj ja primetiv. Si ja sakam, ali daleku od nominacija ulogata.

Spotlight snosti go reprizirav. Ovojpat so devojka mi, I na pocetok edvaj sledese, iminja muabeti... pocna da go hejta.

Za do kraj posle da ne trepne. Neverojatno vpiva. Filmiste.
Spootlight snosti go pustiv da go gledam i nikako nemozev da se vnesam vo filmot, go iskluciv posle 20-30 minuti deka mi se spiese. Ke go pustam naspien od pocetok. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Кејт беше феноменална во Steve Jobs, шарм и харизма надополнета со одлични дијалози.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.337
Споредна (?)
Не тролам. Го немам гледано Mad Max: Fury Road. Уште тој и The Big Short ми останаа од номинираните. Ама по муабетите што ги слушнав, во филмот она била главна, а Макс споредна улога. :P[DOUBLEPOST=1452899070][/DOUBLEPOST]Инаку, само што го изгледав Room и не можам да се соземам целосно и дваесетина минути по завршувањето. Наежен сум од глава до пети ко кокошка по колење. Вакво нешто ни очекував, ниту пак воопшто помислив дека баш овој филм може да ми биде фаворитот од 2015-та. А баш тоа се случи. До сега, за мене најдобриот од 2015-та!

Не можам подетално сега, уште сум под импресии. Морам да почекам да се сталожи, да легне малце, да се соземам, да се вратам назад, па утре (можеби) би елаборирал поопширно.

Ау, каков филм!
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Не тролам. Го немам гледано Mad Max: Fury Road. Уште тој и The Big Short ми останаа од номинираните. Ама по муабетите што ги слушнав, во филмот она била главна, а Макс споредна улога. :P
И двајцата беа главни ваљда. :D
Не знам, негде прочитав за изненадувања при номинациите и беше спомната Чарлиз.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Супер беше Спотлајт, мене добро ми легна. Марк Рафало одличен. (y)


него цело време дур го глеав филмов се мислев дали имаше некој на темата Кајгана просечни кладионичари напраено меме у сличен контекст, најдов стварно имало... :pos:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Малку се претера со Victoria на темава, филмот е добар ама ништо посебно. Исто така долг е 2.20 мин. што мислам дека е премногу
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Еве го контрашот, кој го бараше.
Филмот е долг затоа што треба да биде долг. Во едно заедничко интервју со режисерот и актерката што ја глуми Викторија, режисерот вика дека не знаел колку ќе трае. Можеби 4 часа. Викторија на тоа вели „те молам следниот нека биде 4 часа, те молам, те молам“.
Целта е малку да се експериментира со дијалогот и секако да се поврзеш со карактерите.
Спонтан е, различен и интересен. Ти се чувствуваш како да си таму, со нив.
Филмот е сниман во one take. Такви филмови има едвај десетина. Знаеш зошто? Затоа што е ебено тешко да се направи тоа и треба да имаш муда.
НО СЕПАК, ФИЛМОТ НЕ Е НИШТО ПОСЕБНО ДОЛГ Е И ДОСАДЕН И ВИКТОРИЈА Е ГЛУПА.
Заборавам дека сепак ти рече дека е добар но тоа „ништо посебно“ едноставно ме вади од такт.
Чекај, @Zedd ти да не беше истиот што го хејтна Inside Out? Сеа ќе побарам, ако си, те стаам на игнор (иако верувам дека љубопитноста во мене секогаш ќе клика на копчето на кое пишуваше нешто од типот на „кликнете за да ја прочитате скриената содржина“).
Сепак, тоа бил Спенсер.
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Сеа @Stefan-kobe ќе ви рече дека е просечно мизерен филм, не реален и не постои девојка што од прва ќе се согласи на такво нешто, авантура со непознати момци. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom