Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.013
Поени од реакции
36.084
Па добро бе , кај баш Алан Рикман? :facepalm::( Огромна загуба.
 
W

wicked_1

Гостин
I don't get you bro.
Пишав и горе Анон, коа го прочитав површно плотот (one girl. Berlin. one night, drugs итн) мислев дека ќе е нешто налик ова.(гледај го ако не си).
Бев хајпнат дека ќе гледам меланхолична драма и расказ за емоционален распад од типот на Аронофски, Вон Триер, Линч, Кисловски итн.
Неам замерки никакви на филмот бар не такви како што си читал - одличен трилер е, очекувања имав различни.
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
I don't get you bro.

Се дупнав од читање и најчесто филмот на луѓето не им се допаѓа затоа што:
  • е премногу долг (сметаат дека тоа е намерно од режисерот за да го има најдолгиот one take movie)
  • првиот саат им е досаден, дека е претежно лајт чат ама уствари не сфаќаат дека тоа е карактер билд
  • „нереалните“ одлуки на Викторија да продолжи во дружба со овие момчиња кои прв пат ги запознава
RIP Snape.
првата и втората точка се поврзани, но ако беше пораток, со пократок прв дел, тогаш пак на сите ќе им изгледаше многу убрзано се, немаше да има логика Викторија да земе банки да ограбува со типовите 5 минуто откако ги виде првпат. „Нереалните“ одлуки всушност пореални не можат да бидат, девојчето е депримирано, без социјален живот, море воопшто без живот, неуспешна во кариерата која сакала да ја изгради, веројатно огромен притисок и од родители, најчесто тие имаат голема негативна улога кај таквиот тип професии, се што прави во тие два саати дури трае филмот има своја подлога.
Да, и затоа што се одржал во една ноќ и не било реално девојка од прва да прифати такво нешто.
У реду е дека не би прифатила такво нешто, таа самата беше у диско као прво, као второ Зоне и се засвиѓа од прва и затоа тргна по него. Нели уште на шанкерот `му се пушти` го прашуваше дали е швеѓанин, после отиде накај ВЦ го виде Соне и излезе одма по нив. А и на почетокот уопште не беше досаден, цело време очекував дека овие ќе и напраат нешто, некоја фрка.

Иначе синојка коа си легнав ми текна на братот што беше упокоен од алкохол, тој нослето. Замислете што му се десило него коа се освестил.
Славеше роденден, се умртви од алкохол, тоа ти се вика клиничка смрт левел, се буди сабајлето у станица а другарите мртви. Поима немаше што се дешава.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да, и затоа што се одржал во една ноќ и не било реално девојка од прва да прифати такво нешто.
У реду е дека не би прифатила такво нешто, таа самата беше у диско као прво, као второ Зоне и се засвиѓа од прва и затоа тргна по него. Нели уште на шанкерот `му се пушти` го прашуваше дали е швеѓанин, после отиде накај ВЦ го виде Соне и излезе одма по нив. А и на почетокот уопште не беше досаден, цело време очекував дека овие ќе и напраат нешто, некоја фрка.

Иначе синојка коа си легнав ми текна на братот што беше упокоен од алкохол, тој нослето. Замислете што му се десило него коа се освестил.
Славеше роденден, се умртви од алкохол, тоа ти се вика клиничка смрт левел, се буди сабајлето у станица а другарите мртви. Поима немаше што се дешава.
баш тоа најмногу ми се допадна, во два саата сречиси на секои 10 минути очекував нешто забегано да се деси. Прво мислев ќе ја силуваат сите другари женскава, после мислев Соне некој психопат ќе испадне и ќе и направи нешто у кафулето кога отидоа, после мислев ќе се исколат со тие типовите во гаражата, тек после банката веќе претпоставував како што ќе се случи и како ќе заврши. Единствено што знев уште у првите пет минути на филмот е дека повеќе од пола од ликовите ќе умрат.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Алан Рикман, иако имаше разновидни улоги, ми беше еден од најомилените актери-негативци. Поради тоа што првата улога што ја памтам од него е кога го глуми шерифот од Нотингем, во Робин Худ со Костнер. Супер е и во Die Hard.
Одличен и во Хари Потер, Догма, оној каде го глуми Распутин и во други филмови.
Нека почива во мир.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
баш тоа најмногу ми се допадна, во два саата сречиси на секои 10 минути очекував нешто забегано да се деси. Прво мислев ќе ја силуваат сите другари женскава, после мислев Соне некој психопат ќе испадне и ќе и направи нешто у кафулето кога отидоа, после мислев ќе се исколат со тие типовите во гаражата, тек после банката веќе претпоставував како што ќе се случи и како ќе заврши. Единствено што знев уште у првите пет минути на филмот е дека повеќе од пола од ликовите ќе умрат.
Исто исто, само што јас поима немав што и како ќе се дешава, одамна ми беше стаен у букмаркс филмов и на темава само прочитав да не читам ништо ни трејлер, само го пуштив и не трепнав до крај.
Баш на секои 10 минути очекував нешто да и се задеси. Едно време помислив дека заврши филмот коа влегоа у дискотеката, си викам што е ова бе, скриени пораки ли треба да барам и одеднаш бауу преокрет.. мурија :pistoldz:
Многу јак филм.
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
Случајно некој ако има најдено торент од The Dannish Girl нека пише ПП
фала однапред
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.582
Поени од реакции
52.412
The Hateful Eight одличен, браво (y)
И тотално непотребна пауза во Синеплекс. Малце ми уништи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
The Hateful Eight одличен, браво (y)
И тотално непотребна пауза во Синеплекс. Малце ми уништи.
Мене ме уништи еден коментар на паузата.
„Брат добар е ама малце спор“.
Ова го кажуваш кога не ти се свиѓа филмот а сакаш да си кул, демек ти се свиѓаат филмови од Тарантино.
Кога ќе размислам подобро, едно време и јас знаев да речам дека некој филм ми е спор. Ама одамна го немам почувствувано тоа, созреан сум. Не ја гледам бавноста во филмовите. Или ми се интересни или досадни.
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Јас само што го изгледав Spotlight, најсериозниот кандидат за Оскар годинава. Сѐ си е на место во филмов, ама буквално сѐ што можев да замислам, ама приказната некако не допре до мене. Нема некаква инспиративност како многу други слични за луѓе/тимови кои го измениле светот или измениле нешто во светот. ОК, да, респект за тимот на Spotlight за подвигот кој го направиле, убаво е прикажано сето тоа, секој нивни потег, но некако ни подвигот, ни актерите, ни филмот не пренесоа никаква емоција кај мене. Овој е еден од оние технички и од секој друг аспект совршени филмови кои имаат сѐ, само немаат душа. За сега, барем четити од веројатно номинираните за Оскар за мене беа подобри од овој. Сѐ уште The Revenant ми е број еден. Еве ја и листата, update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/my-2015-ranked/
Исто. Потпуно усто.
Ни да ме дирне. Ама ич. Досаден од почеток до крај.
(n)

И што кур бара Рејчел МекАдамс номинирана за најдобра споредна женска улога?
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ако е ова цената која треба да ја платам за да бидам најдобар подобро да останам никој и ништо.

Боби фишер-павн сакрафајс-тоби мегвајер

 

Kajgana Shop

На врв Bottom