Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
edno mislenje za greenje so klima mits fh 35 ve.prva sezona se gream so klima,kuca bez nadvoresna izolacija,so pvc prozori i izolacija na tavan.gream preku den 31 kv,a navecer se otvara vrata od spalna plus 14 kv.klimata e podesena od 25 do 27 stepeni,ventilatorot e 90 posto vo cetvrta brzina.klimata vo oktomvri rabotese samo denski,a od 1 noemvri ne e ugasena.smetki za struja okt 2800,noemvri 4300 i dekmvri 6500.da imam nadvoresna izolacija sigurno bi rabotela vo treta brzina , bi si ja odrzavala tem i bi potrosila mnogu pomalku poradi pomali toplinski zagubi.se na se klimta si ja vrsi odlicno rabotata,i veruvam so dobra izolacija vo kuca,ili vo stan bi greela 40 kv bez nikakov problem.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.959
Поени од реакции
30.688
ne sum napravil nikakov lapsus,ubavo pisuva gream 31 i 45,a ne trosam.
Моја грешка мислев дека за киловати зборуваш, ти за квадратни метри си зборувал.
Патем сметките не се веродостоен показател, скоро секогаш се паушал, пошто еднаш или двапати годишно ја читаат потрошувачката.[DOUBLEPOST=1452342657][/DOUBLEPOST]
Ахем... еве од што поаѓале, кога ја правеле листата:
Data sources
  • Producers’ declarations
  • National data-bases and Topten sites
:rolleyes:
Практично, според декларациите на произведувачите... И според ДРУГИ „топтен“ сајтови. :D


Order of presentation
Products are ranked according to their cooling efficiency index (SEER), at identical SEER according to their heating efficiency index SCOP. The order of presentation can be changed by clicking at the tables’ headings.
А ова е како го правеле редоследот... :LOL:
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Патем сметките не се веродостоен показател, скоро секогаш се паушал, пошто еднаш или двапати годишно ја читаат потрошувачката.
Ako sam go citas saatot vo denovite koga ti ja zatvaraat smetkata nema da kazuvas vakvi raboti. Kaj mene vo posledni 6 meseci 4 pati imaat citano.[DOUBLEPOST=1452373044][/DOUBLEPOST]
Na sajtot od Lerin nemas mnogu izbor, Midea, Toyotomi, Panasonic, Samsung, Fujitsu, Toshiba i Mitsubishi. Go nemaat Daikin pa izborot (po eliminacija na poslabite) bi se svel na Toshiba, Mitsubishi, Fujitsu, od koi Fujitsuto po site logiki i podatoci treba da e najdobriot izbor so 31000btu na greenje sto u prevod se 9KW maksimalna isporacana toplina i prosecno 6.3Kw toplina. Ja ima istata opcija(finta) za regulacija na temperaturniot senzor na vnatresnata edinica za sto skoro zboruvavme na temava sto e retko dobra rabota vgradena vo klimive. Za taa klima imam pisuvano i porano tuka, so Sanyo kompresor e sto po mene garantira jako greenje. 900m3/h treba da e max izduv, i 550m3/h minimalen. Ima troreden izmenuvac, nema nedelen tajmer no zatoa ima slip mod koj moze da spusti duri 4stepena za period od 2casa. Sve u svemu odlicna klima, samo cenava e 999 na sajtov sto e pak 150evra poefino od kaj nas ama bode u oci sto ja ima i za 850 na drugi mesta u Grcija, ako uspees da se iscenkas za 850 bi bilo Bingo za tebe. U sekoj slucaj site ne interesira koja cena ke ja postignes da ja doneses klimava u Bitola za sto bi te zamolil da ne izvestis na krajot .
Inaku 65m2 imam greeno so 18ka Gree, taka da cudovo Fujitsu vo 57m2 treba da gree i da vika daj uste :)
Aj be nekoj neka go zeme ova Fujitsu.:icon_mrgr:
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
edno mislenje za greenje so klima mits fh 35 ve.prva sezona se gream so klima,kuca bez nadvoresna izolacija,so pvc prozori i izolacija na tavan.gream preku den 31 kv,a navecer se otvara vrata od spalna plus 14 kv.klimata e podesena od 25 do 27 stepeni,ventilatorot e 90 posto vo cetvrta brzina.klimata vo oktomvri rabotese samo denski,a od 1 noemvri ne e ugasena.smetki za struja okt 2800,noemvri 4300 i dekmvri 6500.da imam nadvoresna izolacija sigurno bi rabotela vo treta brzina , bi si ja odrzavala tem i bi potrosila mnogu pomalku poradi pomali toplinski zagubi.se na se klimta si ja vrsi odlicno rabotata,i veruvam so dobra izolacija vo kuca,ili vo stan bi greela 40 kv bez nikakov problem.
добар камин на дрва да имаш исто ќе ти се фати
4К за греење на 30м2 е многу на овие Т, јас греам 20м2 со помалку од иљадарка и тоа со клима од 15К
имам алфа плам ама оваа сезона 3 пати го имам запалено, па сега ти размисли што е проблемот кај тебе, јас ниту лажам ниту пак мислам да се фалам, ова што го напишав важи за внатрешна Т од 21-22с:
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Go imam istiot kamin alfa plam rustik,i cetiri metra drva se 14000den,a mene celokupna struja mi e 13300,za tri meseci,sto znaci 6000 za klima,a sigurno ce potrosev 4 metra,i druga rabota ti grees 20 a jas duplo,ti si od gevg a jas od sk,i mislam deka nema nikakov problem.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Najbiten element pri greenjeto e izolacijata, toa posebno doaga do izraz pri greenje so klima, tolku se osetlivi sto odma reagiraat ako ima golemi gubitoci i potrosuvackata mnogu se menuva. Nebuloza e toa dali ke zagree ili ne, posebno ako ima dobra izolacija. Se diskutira taa bila pomokna, onaa bila poslaba na -5, -10 i slicno. Koga se grees so klima ti ne ja zagrevas prostorijata od nula, ti samo ja dogrevas sobata zaradi gubitokot na toplina koj nastanuva, ili eventualno menuvas 2-3 stepena pogore ili podole sprema momentalnite potrebi.
Nebuloza i Glupost e deka ti treba 4-5 kilovati toplina da ja grees prostorijata koja bila tolku golema kako tvojata, pa dali nekoja klima bila tolku mokna na -5 ili na -10. Tebe ti treba duri i vo takvi uslovi 1-1,5 pa neka e i maksimim 2 kilovati toplina, a toe e pretvoreno vo potrosuvacka 300-600 vati na cas. Koja klima i da ja zemes poveke ke imas problemi so naviknuvanjeto na greenje so nea, kako sto e sum, struenje na vozduh, eventualna buka na nadvoresnata edinica pri defrost i slicno, otkolku so toa dali prostorijata ke bide zagreana.
Zemi si ja ti najeftinata od 860 evra, em e eftina em e mnogu dobra za tie pari.
А на која основа ти тврдиш дека ќе се доволни 1-1,5 киловат топлина, кога @Scorpio83 напиша дека моментално се грее на два панела од по 3 киловати? И според сметките за струја што ги постираше, по груба пресметка, со оглед дека не ја напиша навиката за греење, излегува дека минимум греат со 2,5 киловати, пресметано за подеднакво греење во сите простории. Доколку во спалната грее само навечер, во дневната ќе скокне и над 3 киловати.

За 57м2 велиш ќе задоволи греење. Fujitsu 18 а не 24? Или подобри cop и e'er има 18? Иначе цената му е одлична во Грција, а во Хидро Сет е 70 990 ден, ајде и другите нека се сложат и конечно да се решам и да одам да ја земам :) Сметката за струја до денес ми е 8873 ден, а има уште 7 дена до 15ти :(((( Ми се плачиии :(
Не се води од бројката во моделот, тие 18, 22, 24 се обично вредностите за ладење, не за греење. За греење многу се разликуваат. 22-ката тошиба што ти беше опција, за греење е едвај 16-ка. А фуџитсуто 18-ка е всушност 20-ка.
Добро што го постираше линкот од продавницата од каде што планираш да купиш. Според цените и моделите таму, фуџитсуто дефинитивно, 18-ката. Заборави и на мицубишито, ем поскапо ем послабо.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
А на која основа ти тврдиш дека ќе се доволни 1-1,5 киловат топлина, кога @Scorpio83 напиша дека моментално се грее на два панела од по 3 киловати? И според сметките за струја што ги постираше, по груба пресметка, со оглед дека не ја напиша навиката за греење, излегува дека минимум греат со 2,5 киловати, пресметано за подеднакво греење во сите простории. Доколку во спалната грее само навечер, во дневната ќе скокне и над 3 киловати.

Не се води од бројката во моделот, тие 18, 22, 24 се обично вредностите за ладење, не за греење. За греење многу се разликуваат. 22-ката тошиба што ти беше опција, за греење е едвај 16-ка. А фуџитсуто 18-ка е всушност 20-ка.
Добро што го постираше линкот од продавницата од каде што планираш да купиш. Според цените и моделите таму, фуџитсуто дефинитивно, 18-ката. Заборави и на мицубишито, ем поскапо ем послабо.
Ako kazam primer deka se gream so termo pecka od 6kw toa ne znaci deka mi trebaat 6kw non-stop za greenje neli. Ako prostorijata e zagreana na 20 stepena primer, ti trebaat li 5-6 kw za da ja grees? Dali so panel,dali so TA, dali so klima vo ovie uslovi ti treba toplina samo da gi anuliras gubitocite, koi pri mnogu dobra izolacija se mali.Zatoa i pri greenje so klima se preporacuva da nema gasenje otkako ke pocne sezonata, za da nema potreba od opteretuvanje na klimata.
Ne znam so koristis za grenje sto imas tolku jaki ubeduvanja kako i kolku e nesto mokno za nekoj drug da ubeduvas, pisi barem da potvrdis tvoe iskustvo so koristenje na nekolku klima so gi imas ili barem si videl na delo kako rabotat i kolku trosat, da ne bide samo laicki jas znam!
Jas barem koristam 2 i imam videno na delo i rabota i potrosuvacka na drugi 2-3 pa sprema toa i komentiram, nisto od toa sto go imam pisano ne e kazano laicki tuku e samo preneseno iskustvo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Ke spodelam eden eftin nacin kako so edna vnatresna edinica da se great 2 ili poveke sobi, najcesta primena i situacija e koga vnatresnata edinica e namontirana vo dnevnata a ona ima zaednicki zid so spalnata. Pred se go postiram za onie koi go imaat problemot da vratata ili potocno zidot nad vratata sprecuva da najtopliot vozduh navleze i vo drugata soba dali direktno dali preku nekoj hodnik treba da patuva topliot vozduh.
Na google moze da se najde pod povekje iminja: room-to-room ventilation, in-wall ventilation, transfer fans, exhaust fans i slicno.
Principot e ednostaven, vo zidot se montira ventilatorce slicno na onie kupatilskite, so toa sto treba da e dosta potivok, od prostorot koj se zagreva(dnevnata) vlece vozduh od visoko, sto poblisku do tavanot kaj sto e najtopliot vozduh i go frla vo sosednata soba(na slikata dole ceilling to ceilling ili ceiling to floor, drugite varijanti se pogodni samo za ladenje)
room2room.jpg
thru_wall_room_to_room_fans_2.jpg


Airshare transfer fans se eden takov sistem za americki zidovi od gips karton, lesno izvodlivo kaj niv, kaj nas e malce prljava rabota da se izvede no sepak moze da se izvede.
1111.jpg
Podetalna studija za gornovo od Airshare. Otvorite i nemora da se kruzni, so flat-ducts koi gi ima vo Brikolaz od Vents moze da se iskombinira kruzen so pravoagolen ventilaciski otvor.
Dosta videa za Airshare imate na yooutube.
I edna montaza na slicen proizvod
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Strelec ko i uvek osvezuvas tema so ednostavni nekad novi nekad podzaboraveni od diskusija momenti a bashka u misla me pogodi a i mnogu drugi veruvam i zatoa imas :bravobe:

Ova so prefrluvanjeto na usedeniot topol vozduh do site sobi mi e u misli uste od koga ja montirav klimata i si go postaviv kao obvrska za letoska da se napravi , a dodatno za inat na nekoi drugari kontrashi koi neli klimata ne ja priznavaat poradi toa so ne greela po site sobi. Prvo pomisliv na eftinite ventilatorcinja za u wc ama sepak se prebucni i premali defakto..Ona sto mi e isto u misla i za da bide se kompletno obavezno e i postavuvanje na rekuperatori koi sto bea spomnati nekolku pati dosega neli i slucajno vidov mnogu interesni odnosno vakvo nesto: http://www.prana-vent.com/sistem-ventilacije-rekuperator-prana/opisanie-produktsii
ednostavno dupka se pravi se ubacuva i cao. Osven ako vo gradenjeto ne si ostail dupki kao @Vanlok koj ke go citiram vo (ебате загадувањето) sto dodatno mi sozdava maka i ke treba nekakov filter da se dodava iako imam dilema dali toj filter bi ja usporil rekuperacijava na vozduhot znacitelno ili ne! So mislite? Kako i da e ke se najde valjda po balkanive za razumna cena nesto ko ova na linkot i so filter plus da ima.. neznam sve izmislija pa mozda i ova. Jasno nekoj ke rece otvori provetri i gotovo ama ne e istiot komfor zasto vaka imas konstantno priliv na svez vozduh i na kislorod bez naglo ladenje (koe dodatno ja opteretuva klimata da zagree pa se razduvuva kapak so ne e udobno za nikoj) i bez drasticno menuvanje na atmosferata vo stanot i uste ako vleguva filtriran vozhuh mislam deka vredi da se napravi... Osobeno vo banjata poradi vlagata ke zavrsi rabota gorenavedenovo..
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Ke spodelam eden eftin nacin kako so edna vnatresna edinica da se great 2 ili poveke sobi, najcesta primena i situacija e koga vnatresnata edinica e namontirana vo dnevnata a ona ima zaednicki zid so spalnata. Pred se go postiram za onie koi go imaat problemot da vratata ili potocno zidot nad vratata sprecuva da najtopliot vozduh navleze i vo drugata soba dali direktno dali preku nekoj hodnik treba da patuva topliot vozduh.
Na google moze da se najde pod povekje iminja: room-to-room ventilation, in-wall ventilation, transfer fans, exhaust fans i slicno.
Principot e ednostaven, vo zidot se montira ventilatorce slicno na onie kupatilskite, so toa sto treba da e dosta potivok, od prostorot koj se zagreva(dnevnata) vlece vozduh od visoko, sto poblisku do tavanot kaj sto e najtopliot vozduh i go frla vo sosednata soba(na slikata dole ceilling to ceilling ili ceiling to floor, drugite varijanti se pogodni samo za ladenje)
Прегледај го приврзокот 136369
Прегледај го приврзокот 136370


Airshare transfer fans se eden takov sistem za americki zidovi od gips karton, lesno izvodlivo kaj niv, kaj nas e malce prljava rabota da se izvede no sepak moze da se izvede.
Прегледај го приврзокот 136371
Podetalna studija za gornovo od Airshare. Otvorite i nemora da se kruzni, so flat-ducts koi gi ima vo Brikolaz od Vents moze da se iskombinira kruzen so pravoagolen ventilaciski otvor.
Dosta videa za Airshare imate na yooutube.
I edna montaza na slicen proizvod
Како идеа е ОК меѓутоа не е решение за греење (ај за ладење и така и така..можеби)....Колкава температура на воздух ќе внесуваш во другата просторија ????...22 ?...23 ? еве евентуално 24степени...Колку степени е на излез од климата за да добиеш 22-23 во просторијата каде што е монтирана ?..Така да таму каде што има услови каналска инверторска единица (7,5 kw е околу 1000 еур)..таму каде што нема услови за каналска неколку помали (2,5....3,5 kw) и тоа е тоа...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@vedar Sve e toa ubavo, samo sto rekuperacijata podrazbira FRESH air intake namesto POLUTED air intake vo nasiov slucaj, i tuka neznam kakvi filtri bi pomognale da ne vneses vozduh vo spalnite koj smrdi na otrovi od koli fabriki tetrapak i gumi u kjumbinja i sto uste ne pokraj toa sto e so nad 200mg PM10. Rekuperator se stava pred se da go osvezi vozduhot, da imas idealno zdrav vozduh doma ama kaj nas zaradi zagadenosta site tie termini i celi na rekuperacijata dobivaat nazalost obraten smisol. Neznam, dobro e da cueme i drugi razmisluvanja i mislenja, ama mislam so vakva zagadenost funkcijata ja nemas so rekuperator.
A eve Kodus spomna kanalska, ja samo da dodadam, ne site kanalski ama golem del kanalski imaat moznost za Air intake od nadvor....pa moze da se koristi po potreba, kaj nas po se izgleda samo letno vreme ke se koristi ama pak e neso a plus e invertorska pa i gree/ladi za istite pari :)[DOUBLEPOST=1452467508][/DOUBLEPOST]
Како идеа е ОК меѓутоа не е решение за греење (ај за ладење и така и така..можеби)....Колкава температура на воздух ќе внесуваш во другата просторија ????...22 ?...23 ? еве евентуално 24степени...Колку степени е на излез од климата за да добиеш 22-23 во просторијата каде што е монтирана ?..Така да таму каде што има услови каналска инверторска единица (7,5 kw е околу 1000 еур)..таму каде што нема услови за каналска неколку помали (2,5....3,5 kw) и тоа е тоа...
Toa okolu temperaturite sme go zborele a i merele, ako na 1,5metar se izmereni 22C togas na 2m i kusur ke se 2-3 stepena poveke ili 24-25C.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom