Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
A ако ти се припие пиво шо прајш ???
Не дека и на нас многу ни се свиѓаат овие матенициве, ама сите се сложуваме дека Скопско од година у година е се поише срање. Дабот колку толку може да се држи до некои стандарди. Иначе за квалитет ако збориме има тука Пауланер,Шофер - Хофер, Ердингер, Гинис ама штета шо ниедно не е македонско.
Ако ми се припие пиво правам шприцер. ;)
Ебати пивата од 120 денари 0.5л. од тие странските ко божем шампањ да купувам.

Оваа година фатив на распродажба во тинекс некое пиво по 18 денари лименка 0.5. Добро беше ама го нема по таа цена повеќе, 2 гајби земав. :cool:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Кој се го има пробано пивото на Темов-Пивница Стар Град? Искрено црното и црвеното иако ги пробав не ми оставија впечаток за да утре се навратам и пак се напијам. Ова беше прилично брзо по промоција па незнам дали е "изгланцано" сега или?
Ништо посебно. Ги имам пробано темното и матното. Матното е како проплакнато, никаква арома ниту блажина, скоро и да не е газирано, мала количина на алкохол. Темното исто, како проплакнато, мала арома на кафе, ама ептен суптилна, никаква блажина. До толку ли е комплицирано да се направи добро пиво бе пичка ли му материна?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ништо посебно. Ги имам пробано темното и матното. Матното е како проплакнато, никаква арома ниту блажина, скоро и да не е газирано, мала количина на алкохол. Темното исто, како проплакнато, мала арома на кафе, ама ептен суптилна, никаква блажина. До толку ли е комплицирано да се направи добро пиво бе пичка ли му материна?
Па тоа изгледа како од филџан испиено кафе талогот да го ставиле во пивото. Одвратно нешто. :sick:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573
Ништо посебно. Ги имам пробано темното и матното. Матното е како проплакнато, никаква арома ниту блажина, скоро и да не е газирано, мала количина на алкохол. Темното исто, како проплакнато, мала арома на кафе, ама ептен суптилна, никаква блажина. До толку ли е комплицирано да се направи добро пиво бе пичка ли му материна?
Изгубив желба да идам на пиво у пивница . Башка со цените шо се замислуваат дека се у Ирска.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Изгубив желба да идам на пиво у пивница . Башка со цените шо се замислуваат дека се у Ирска.
Затоа натовари го фрижидерот дома со гајба пиво, распали скара на балкон ако ништо друго барем некој суџук на жар и верувај ми подобро ќе си поминеш од пивница. :cool:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Изгубив желба да идам на пиво у пивница . Башка со цените шо се замислуваат дека се у Ирска.
Баш тоа, мме!! Али како ми е познато тоа се случи одкако Темов ги зема и почна да ги менаџира, али без разлика на тоа упм се. Убаво вика Костурот, пуни фрижидер и раат биди си.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.573
Затоа натовари го фрижидерот дома со гајба пиво, распали скара на балкон ако ништо друго барем некој суџук на жар и верувај ми подобро ќе си поминеш од пивница. :cool:
И многу поефтино. Метро скопско (4- 5 литра) таму им е 600-700 денари. Другото е све нагоре. Еднаш се заебав кога нарачав скопско 0.5 стакло и ми го наплатија 150 . Од тогаш тек сега желба добив да ги пробам нивниве нови мучканици ама среќа Бумеранг ме предомисли.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја у пивница ги иам пробано темното и црвеното и шо знам, мене не ми се лоши. Ама јбг ја не сум експерт по пива ко вас :D
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.264
Абе од лачено пиво односно не пастеризирано и флаширано нема по убо заеби со вкус на лимон,јагода или темни ,светли пива ...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Добро бе, што си играте мајтап. Што не кажете дека тоа скопското „цреша“ е радлер шема, пиво и сок... Јас си направив филм дека овие од пивара пробале да направат саглам пиво како ламбикот на Kriek.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kriek_lambic
(и да, живо страње е скопското „цреша“)

Еве што е добро:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Дабот комотно го јади Скопското Црно кое е исфорсирано пуштено во продажба, пошто Златен Даб ја имаа идејата и почетната фаза на подготовка пред Скопско уште. Имав зачекано онакви постојлиња за чаши, гумирани со испечатено црно Даб, 2 месеци пред Скопска да го промовираат црното кое патем за онакво не го бива со тро сменета боичка :D А така. Добра е германската формула по која си го прават дабот прилепска, не дека наше си е.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Мислам дека со црно пиво стана помодарство најпрво лани во Бугарија. Сите живи пивари испонаправија таму црни пива и сите као божем со над 7% алкохол, но немаше врска тоа нити вкус нити толку алкохол.

Сега слично прават овие нашиве пивари изгледа некој нашол ефтина формула за црно пиво.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ако некогаш сте во Романија, Тimisoreana.
Немаме ние такво пиво, предобро е. Додуше потсеќа на Даб, али има некој поубав пивски шмек кога е ладно и у кригла.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Добро има ли негде во нашава државичка МИТОС кај што може да зеам? Јебеш патриотизам кога пивоно им е перверзија на гејциве ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom