Најекономично греење и ладење

Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Lomo 3,5 kw top si gree, postigna T od 14 do 22 za nekoi 25-30 min , soba 34m2 , nadvoreshna T 0 vo gostivar navecer prosli vikend.. na auto fan, posle se namali i odrzuvashe T. Potroshuvacka gledano od sat dole za prviot cas 1h - 1.2 kw so vklucen tv, frizider, svetlo i ostanati elementi koi trosat okolu 300-400w , posle 6 casa prosek koga zedov dojde potroshnja klimata okolu 600w/h... taka da klimata si top.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
.Pred okolu 3 godini kupiv klima prema moznostite - Vivax 12aeci okolu 500 evra.
Eve ja shlaka vo ducan 30tina kvadrati bez problem do sega, smaleni smetki za struja od pred toa, ja zadovolen. Sakav sega da zemam za doma od istata, ama ne bila brendiran Gree tuku Midea, si zemav Lomo. Doma zadovolni, jas zadovolen, bar dosega. I so zadovolstvo se iznacitav za kvalitetite na japonskite klimi pa I ponatamu ke citam, ke citam....
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
site nedoumici mozat da se resat ako nekoj junak zeme i napravi merenje za sekoj den vo grejnata sezona so ovie parametri: m3 volumen na prostoriire, potroseni KW struja na den, prosecna temp nadvor vo toj den, prosecna temp. vo sobata, toplinska zaguba na prostoriite(presmentano so alatkite vo ovoj forum). Duri togas kje zboruvame so fakti.. Za ova ni treba:
- merac na potrosuvacka: http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=125444 (ima i poevtini ama ovoj kje dade najdobra statistika)
- merac na nadvoresna temo. koj moze da prikaze prosecna temperatura za eden den.[DOUBLEPOST=1446201519][/DOUBLEPOST]zaboraviv da kazam, za onie sto baraa meraci, imase i na Aliexress evtini od 12$, ali ovoj od conrad e "the boss"
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.068
Eve i jas da se pofalam klima FONKO makedonsko-kineska stara preku 10 godini, mereno so ured za merenje potrosuvacka, a ne od oko, potrosi do sega 40KWh za 80 h rabota, znaci 500w/h . Ispadja deka e podobra od LOMO-to...... Ne moze taka da se meri mene olku mene tolku. Zatoa e dobar ovoj EUROVENT se meri vo ISTI uslovi ist prostor.
Inace ako imame vakvi temperaturi sto ce ni inverteri kurci, posle merete i kazete koga ce padne okolu -2 so magla, togas da ve vidam, ama posteno bez nadavanje, zasto inace sami sebe ce se lazete.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Jas imam 3,5kw,11 god stara favorit obicna klima,sum prezadovolen.
Ja imam mereno so termometar ns izduv okolu 48 davase.
Isto imam I 2,5kw favorit.
Pomalata dava 43-45 maks.se oseka razlikata :)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Табеливе се од документите постирани од gree. Првата е од моделот GWH12MA (Cozy) 31kg надворешна, втората од GWH12QC (Lomo) 29kg надворешната. Cozy e поевтината. Мене перформансите на кози ми излгедаат подобри од тие на ломо. Јас изразив сомневање во веродостојноста на податоците и заради тоа непостоењето на еуровент, но никој не демантираше со аргументи. Во што е подобра ломото и зошто да купам ломо а не кози?
upload_2015-10-30_11-46-35.png upload_2015-10-30_11-47-47.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.694
Oд друга страна @moongoses знаеш како велат, хартија трпи се. :)
На таа хартија што ја залепиле на самите клими, вика Чејнџ 4.1KW a Ломо 3.67KW... Јас мислам дека меродавни податоци ќе бидат само искуствата кога темп. ќе падне ниско, и на маглите.

Мислам ако Кози е подобрата клима, како им се исплати да ја продаваат поевтино, од „послабата Ломо“?? :D
Ете го тој дечкото, Кодус вели дека дваестина Кози инсталирал месецов (или есенва?)... Идат во зијан овие Гримак? Брзо да покупуваме евтини Кози - додека не се сетиле Гримак дека се заебале со цените! ;)
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Ona shto mi padja vo oci e 84Hz nasproti 95Hz na -7c ili 86hz nasproti 105hz na TOL, vo sekoj slucaj pomirno rabotenje na kompresor na poniski temperaturi.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Dali nekoj moze da mi odgovori zosto e razlikata u cena skoro 10000den pomedju Vivax ACP-18CH50AECI i ACP-18CH50AEHI?
Pozz
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Neznam koja cena e, a i ne me interesira posto sigurno ne mozam da si ja dozvolam (veruvam nakaj 2000eur se dvizi cenata, moze i plus).
Sto moze (vrven) kompresor so R32 freon da postigne:
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/Ururu-Sarara---12-str.-katalog--2014-.pdf
9-ka so jacina kako normalna 18-ka
12-ka so jacina na 22-ka, ili jaka 18-ka.
SCOP kaj 12-kata od 5,73, do 9kw moknost (no i vlece do 2,5kw struja)
Nadvoresna edinica od 50kg
Vgraden navlaznuvac na vozduh
 
Член од
11 октомври 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Kako da ima nedostatok na Mitsubishi msz fh35ve. Vo energosistem nema poveke a nema nitu vo hubo. Tamu bea ubavi cenite negde okolu 980Evra. Da ne znae nekoj nekoe drugo mesto so slicna cena?
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Здраво
Стрелец ,според твое мислење чие производство на mitsubishi electric msz-fh35ve e подобро thailand или taiwan?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Gi imam katalozite za 2013 (tri razlicni pomedju sebe- ima i za Evropa poseben!), za 2014 i 2015 godina. A be cudo nevideno od razliki za isti modeli. Site se pogolemi od 10-12 Mb pa ne mozam da gi podignam tuka.
Izgleda GREE gi imitira ovie od avtomobilskata industrija: model ASTRA 20 god, GOLF 40 god. ...... istiot model so razlicni karakteristiki i paketi na oprema. Samo sto zaboravaat sto vece IZLAZALE vo prethodnoto ili ona ako ja povtoruvam lagata kontiunirano, taa ednas ce stane vistina.
Inace GREE i VIVAX ( vo Hrvatska iako e nivni brend, nikoj ne go esapi), po balkanskite forumi site gi iscitav ne se izbor ni pod razno, osven nekoj zalutan ako kupi ...... nie ovde gi digame vo nebesa.
Da se osvesti ovde uvoznikot na FUJI i da bidat cenite kako vo Srbija, mislam deka nikoj ziv (prvo jas) ne bi kupil nesto tolku nedefinirano (pa makar i rabotelo dobro kako sto ovde se tvrdi) kako sto e GREE.
Да се надеваме дека конечно ќе им текне. Подолго време ние потрошувачите очекуваме да им текне. А зошто? Затоа што на потрошувачите кај нас ( и покрај немаштијата и нискиот стандард во целина ) им текна за придобивките од загревање на домовите со клима уреди-инвертери. Сега останува на увозниците сето тоа да го следат и да не бидат-како што некои рекоа - толку алчни. Јас би рекол-преалчни. Тој кој што прв ќе се сети од увозниците ќе го собере кајмакот, а на обострано задоволство ( како нивно, така и на потрошувачите ) кои ќе можат да набавам квалитетни клима уреди по норамлани цени. Затоа се придружувам кон повикот првенствено кон Hidroset да размилси за деловната политика по однос на пласирањето на клима уредите од марката Fujitsu кај нас.Редно е веќе да се разбудат и да им текне и да се посветат на пласирање на споменатата марка по поприфатливи цени, а не да лутаат и да стојат на повеќе столици- не им бега да останат без ниедна ( гледам последно време нудат инвертери од марката Daikin, Aux, а како почнале нема да ме изненади да нудат и инвертери како Neo-meo и слични на нив, а после нив најверојатно-ништо).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Здраво
Стрелец ,според твое мислење чие производство на mitsubishi electric msz-fh35ve e подобро thailand или taiwan?
Zar i Taiwan moze da se najde kaj nas ?
Mojata od energositem e Made in Tailand, kompresorite spored servisnoto se Tajlandski, zaradi T nakrajot od oznakata(FRUMT) koe oznacuva deka e proizveden vo Tailand potocno vo "Siam Compressor Industry" a drug pogon za kompresori imaat i vo Kina "Mitsubishi Electric (Guangzhou) Compressor"
Tuka imas podatoci za site oddeli na Mitubishi i po ona sto moze da se procita Thailand ima mnogu poveke pogoni na Mitsu i verovatno im e pogolem centar od Taiwan, iskreno ne sum analiziral a i neznam kako bi mozel da znam koja e podobra od dvete.
[DOUBLEPOST=1446212178][/DOUBLEPOST]
Kako da ima nedostatok na Mitsubishi msz fh35ve. Vo energosistem nema poveke a nema nitu vo hubo. Tamu bea ubavi cenite negde okolu 980Evra. Da ne znae nekoj nekoe drugo mesto so slicna cena?
Masala masala sve otislo....edno kafe da me castea za reklamiranjeto ovde :(
Od procent izgleda pak niso, od Gree bar imam poklon par teftercinja a i kafe sum piel moram da priznam...posto mi go zborat procentot tuka pa da si kazam ;)
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Zar i Taiwan moze da se najde kaj nas ?
Mojata od energositem e Made in Tailand, kompresorite spored servisnoto se Tajlandski, zaradi T nakrajot od oznakata(FRUMT) koe oznacuva deka e proizveden vo Tailand potocno vo "Siam Compressor Industry" a drug pogon za kompresori imaat i vo Kina "Mitsubishi Electric (Guangzhou) Compressor"
Tuka imas podatoci za site oddeli na Mitubishi i po ona sto moze da se procita Thailand ima mnogu poveke pogoni na Mitsu i verovatno im e pogolem centar od Taiwan, iskreno ne sum analiziral a i neznam kako bi mozel da znam koja e podobra od dvete.
[DOUBLEPOST=1446212178][/DOUBLEPOST]
Masala masala sve otislo....edno kafe da me castea za reklamiranjeto ovde :(
Od procent izgleda pak niso, od Gree bar imam poklon par teftercinja a i kafe sum piel moram da priznam...posto mi go zborat procentot tuka pa da si kazam ;)
Ne gi matkaj lugevo kazi im deka direktno so direktore praat moabet polesno ke im bide,ke ti baraat popust toa e mana samo ama ne veze
Pocnuvam da te zalam iskreno[DOUBLEPOST=1446213040][/DOUBLEPOST]
Neznam koja cena e, a i ne me interesira posto sigurno ne mozam da si ja dozvolam (veruvam nakaj 2000eur se dvizi cenata, moze i plus).
Sto moze (vrven) kompresor so R32 freon da postigne:
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/Ururu-Sarara---12-str.-katalog--2014-.pdf
9-ka so jacina kako normalna 18-ka
12-ka so jacina na 22-ka, ili jaka 18-ka.
SCOP kaj 12-kata od 5,73, do 9kw moknost (no i vlece do 2,5kw struja)
Nadvoresna edinica od 50kg
Vgraden navlaznuvac na vozduh
Navlaznuvac,odvlaznuvac i posebna instalacija za svez vozduh aj uste malku pa u zivo ke ja slikam ke ja vidite[DOUBLEPOST=1446213270][/DOUBLEPOST]
Ne gi matkaj lugevo kazi im deka direktno so direktore praat moabet polesno ke im bide,ke ti baraat popust toa e mana samo ama ne veze
Pocnuvam da te zalam iskreno[DOUBLEPOST=1446213040][/DOUBLEPOST]
Navlaznuvac,odvlaznuvac i posebna instalacija za svez vozduh aj uste malku pa u zivo ke ja slikam ke ja vidite
Drugarce ti si pecen za u daikin honorarno se razbira da im kacis promet ama ako te pustat ovie tvoive,jako zavergla nema sto :cuc:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom